• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

آموزش زبان بدن

آموزش زبان بدن
haly-zendegy

آموزش زبان بدن  این روزها در بین مردم و حتی سازمان ها یکی از ابعاد آموزشی مهم محسوب می شود زیرا دانستن و آگاهی نسبت به زبان بدن و بسیاری از رفتارها و حرکات می تواند در جلسات مصاحبه، جلسات فروش و غیره از ابزار مهم به حساب آید.

قبل از پرداختن به ابعاد مختلف آموزش زبان بدن نیاز است بدانید رفتارهای اولیه انسان ها و ریشه های آن از کجا نشات می گیرد؟

برخی رفتارهای اولیه و ریشه آن ها

می توان گفت بیشتر حرکات اولیه در ارتباط در سراسر جهان در بین قومیت های مختلف یکسان است به طور مثال خوش حالی را می توان با لبخند نشان داد و ناراحتی و خشم را با سگرمه های درهم رفته یا ترشرویی نشان داد.

و یا بسیاری از رفتارهای اولیه مثل تکان دادن پهلو به پهلوی سر که نشان دهنده مخالفت و نه است را از کودکی و نوزادی می آموزیم.

نکته ی قابل ذکر در آموزش زبان بدن این است که ریشه ی رفتارها را بدانید و معنای آن ها را در ملیت های مختلف جویا شوید توجه داشته باشید ریشه ی تکاملی برخی از حرکت ها را حتی می توان در گذشته ی حیوانی نخستینمان دنبال کنیم.

به طور مثال نشان دادن دندان برگرفته از رفتاری تهاجمی و حمله است که حیوانات در شرایط حمله و ترس نشان میدادند و  امروزه انسان ها  در قالب نیشخند و یا در موقعیت های خصمانه این رفتار را انجام می دهند.
حال در این بخش از مقاله ی آموزش زبان بدن به حرکت متداول دست می پردازیم.
۱. حرکت حلقه  ۲ . شصت رو به بالا  ۳.  علامت V :

معنای حرکت OK

حرکت حله یا OK در اوایل قرن نوزدهم در ایالات متحده رواج یافته است طبق شواهد روز نامه های آن زمان از حروف اول واژگان برای کوتاه کردن عبارت معمول دچار شده بودند.

دیدگاه های متفاوتی برای معنای این حروف وجود دارد برخی ها بر این باور هستند که علامتی است برای(ALL CORRECT) به معنای همه چیز درست و صحیح است

یا بر اساس باوری دیگر مخفف (KNOCK- OUT) یعنی K.O است.

ما نمی دانیم کدام نظریه درست است اما معنای علامت OK در تمام کشورهای انگلیسی زبان مشترک است اما در فرانسه به معنای صفر یا هیچ است و یا در ژاپن به معنای پول است و در بعضی از کشورهای مدیترانه ای علامت دهانه است.

معنای حرکت شصت رو به بالا

در بریتانیا ، استرلیا و نیوزلند حرکت شصت دارای  سه معناست به طور مثال کسانی که می خواهند مفتی سوار ماشین شوند و یا تقاضای سواری مجانی دارند استفاده می کنند

اما گاهی این علامت به رفتاری توهین آمیز تبدیل می شود به طور مثال در کشور یونان به معنای برو پی کارت است و یا ایتالیایی ها برای شمارش یک تا پنج این حرکت را به معنای یک به کار می برند.

می توان گفت اکثر استرالیایی ها، آمریکایی ها و انگلیسی ها شمارش یک را از سبابه شروع می کنند . و یا انگشت شصت در تلفیقی اولی با سایر حرکات هم به کار می رود به عنوان مثال علامت تجارت و برتری و یا در موقعیت هایی که افراد سعی دارند ما را تحت نفوذ خود در آورند.

معنای علامت V

این علامت در استرالیا، نیوزلند و بریتانیای کبیر از علامت های رایج است و علامتV به معنای گورت را گم کن است.

هنوز هم در بخش هایی از اروپا کف دست رو به داخل هنوز به معنای پیروزی محسوب می شود و زمانی که یک انگلیسی از آن علامت استفاده می کند تا به اروپایی بگوید گورت را گم کن فرد اروپایی را به شک و تردید می اندازد که فرد انگلیسی کدام پیروزی را می گوید!!

البته در اروپا این علامت به معنای دو نیز به کار میرود. این مثال ها نشان می دهد آموزش زبان بدن و شناخت فرهنگ های دیگر موضوع بسیار مهمی است زیرا سوء برداشت های فرهنگی از حرکات می تواند نتایج خجالت بار را به دنبال داشته باشد. پس پیش از هر برداشتی از حرکات و زبان بدن باید پیشینه فرهنگی را در نظر بگیرید.

برای پاسخ به سوال چگونه روی دیگران تاثیر بگذاریم  باید مقالات شناخت شخصیت افراد و روش های افزایش اعتماد به نفس را مطالعه کنید و بعد به شناخت زبان بدن بپردازید

آموزش زبان بدن ، قلمروها و حریم ها

هر کشوری قلمرویی دارد که با مرزهای مشخص مراقبت می شود و داخل هر کشور هم قلمرویی دارد که با مرزهایی مشخص مراقبت می شود داخل کشور هم قلمروهایی کوچک تر در قالب ایالت و بخش وجود دارد.

و در هر استان و ایالت هم شهر هست و اما ماجرا به این جا ختم نمی شود هر شهر به شهرک ها و محله هایی تقسیم می شود. حال توجه کنید چقدر می تواند زبان بدن در هر نقطه نقطه ی یک کشور متفاوت باشد حال به فضای شخصی افراد می پردازیم که در کشورهای مختلف متفاوت است می توان گفت حریم شخصی ما با توجه به فرهنگ تعیین می شود.

به یک مثال می پردازیم:

۱- حریم خصوصی

بین ۱۵ تا ۴۵ cm در میان تمام حریم ها اندازه ای است که فرد از آن مواظبت می کند گویی دارایی او است و فقط افرادی که از نظر عاطفی به او نزدیک هستند مثل والدین، ،دوستان اجازه ی ورود به آن را دارند.حریم دیگری که تا ۱۵cm حریم بسیار خصوصی محسوب می شود که فقط برای تماس جسمی می توان وارد آن شد.

۲- حریم شخصی

بین ۴۶ تا ۱۲۲ cm این فاصله در مهمانی های خودمانی و رسمی ، ضیافت های اجتماعی و نشست های دوستانه با دیگران است.

حریم اجتماعی

بین ۲۲/۱ تا ۶/۳ متر فاصله ای است که ما غریبه ها مثل کاسب محل، کارمند جدید اداره و کسانی که خیلی خوب نمی شناسیم است .

حریم همگانی

بیشتر از ۶/۳ متر وقتی خیل مخاطب داریم. این فاصله مطمعن را برای خو انتخاب می کنیم( تجه داشته باشید آموزش زبان بدن اول نیازمند شناخت فرهنگ و بعد شناخت علامت های زبان است در ادامه ی مقالات آموزش زبان بدن مفصل تر به دنیای زبان بدن و تفاوت های قومی و ملیتی می پردازیم.

در آموزش زبان بدن بی شک در مشاوره روانشناسی به مبحث عزت نفس چیست هم می پردازند

همراه ما باشید در صفحه ی اصلی هالی زندگی.

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.