• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

اثرات نامطلوب تنبیه کودکان

تنبیه کودکان
haly-zendegy

بسیاری از والدین به دنبال روش تربیتی هستند که خالی از هرگونه از تنبیه کودکان باشد اما لازم به ذکر است که متاسفانه ما برای آموختن رفتارهای شایسته به کودکانمان نمی توانیم فقط از روش های مثبت بهره ببریم برای آموختن رفتارهای شایسته و مورد پسند جامعه به کودکانمان نیازمند استفاده از روش های مثبت و منفی هستیم در واقع در بعضی از موارد جایگزین کردن رفتارهای پسندیده به جای رفتارهای ناپسند نیازمند استفاده از روش های منفی است اما در استفاده از این روش های منفی باید میزان تاثیر آن بر کودک را در نظر بگیریم حال در اینجا چند سوال به میان می آید که چگونه باید کودک را تنبیه کنیم ؟ چه عوالی موجب اثر بخشی تنبیه می شود ؟ تربیت کودک به بهترین روش چیست ؟

یکی از اثرات نامطلوب تنبیه کودکان این است که ، تنبیه به خودی خود منجر به آموزش رفتار پسندیده به کودک نمی شود و تنها به او می آموزد که رفتارش ناپسند و زشت است اما دیگر به او آموزش نمی دهد که چه رفتاری پسندیده است تا جایگرین رفتار زشت خود قرار دهد در حقیقت در این روش کودک متوجه نمی شود که چه اعمالی ناپسند و چه اعمالی پسندیده است تا رفتارش را درست کند .
تنبیه زمانی موثر خواهد بود که والدین در استفاده از آن زیاده روی نکنند وبه طور موقت از آن برای تربیت کودک خود استفاده کنند تا این روش به یک امر عادی برای کودک تبدیل نشود ، بهتر است والدین آموزش ببینند که هیچ گاه نباید در امر تنبیه افراط و تفریط کنند و همچنین نباید اجرای تنبیه در قبال کار بد و نامطلوب کودک را به تعویق انداخت .
هدف از به کار گیری تنبیه توسط والدین کاهش رفتار منفی و افزایش رفتار مثبت است ، بهترین روش کاهش رفتارهای نادرست و منفی آن است که رفتارهای پسندیده و مثبت کودک را مورد تقویت قرار دهیم ، منظور از تقویت مثبت ایجاد پیامد های مثبت برای رفتار مطلوب است به طور مثال زمانی که کودک رفتار مثبت و مطلوبی را انجام می دهد والدین می توانند اعمال و رفتاری را که منجر به شادی کودک می شود را انجام دهند البته منظور از انجام کارهای خوشایند تنها خرید اسباب بازی های گران قیمت نیست گاهی با تقویت کلامی هم می توان رفتار مثبت را افزایش داد کلماتی مانند ، آفرین ، تو بهترین دختر و یا پسر دنیا هستی .

عواقب تنبیه کودکان

-اثرات تنبیه جسمانی بسیار ناپایدار و زود گذر هستند :

والدینی که تنها از تنبیه برای تربیت کودکان خود استفاده می کنند از تکرار اعمال ناپسند توسط کودک شکایت می کنند این امر به دلیل آن است که کودکان از چرایی تنبیه آگاهی ندارند و در اغلب اوقات والدین برای اثر بخشی بیشتر میزان این تنبیه را بیشتر می کنند که این امر موجب افزایش ترس و اضطراب در کودک می شود .

-تنبیه در بهبود رفتار کودکان نقشی نخواهد داشت :

تنبیه کودک نه تنها باعث متنبه شدن رفتار کودکان نمی شود بلکه استفاده بیش از اندازه آن منجر به عادی شدن تنبیه خواهد شد و دیگر اثر بازدارندگی نخواهد داشت و منجر به بی ارزش شدن جایگاه و نقش والدین خواهد شد .

– ایجاد احساس حقارت در کودکان :

افرادی که مورد تنبیه قرار می گیرند دچار احساس ناراحتی می شوند و در اغلب موارد تصویری ضعیف و ناتوان از خود و شخصیتشان دارند که این امر می تواند به مرور زمان منجر به احساس حقارت در آنان شود ، عقده حقارت در افراد به دو صورت می تواند نمود پیدا کند ۱- انجام کارهای مثبت و سازنده برای اینکه مورد قبول جامعه واقع شوند ۲- انجام کارهای خلاف و منفی ، برای انتقام از افراد و جامعه .، البته لازم به ذکر است که تنبیه کودکان توسط والدین در حضور جمع می تواند این امر را دو برابر کند .

– رفتار اجتماعی نامطلوب :

یکی دیگر از اثرات نامطلوب تنبیه بیش از اندازه کودکان ،عدم توانایی در برقراری ارتباط موثر و رفتار اجتماعی درست و مناسب است ، به مرور زمان این کودکان نمی توانند به دیگران اطمینان و اعتماد کنند و از آستانه تحمل کمتری نسبت به افراد همسال خود برخوردارند این امر ممکن است منجر به بروز خشم و عصبانیت ، ترس از آغاز روابط جدید یا فعالیتهای تازه ، پرخاشگری ، آشوبگری و انجام رفتارها و اعمال غیرقانونی ، ایجاد مشکل در مدرسه یا عدم موفقیت شود و در موارد حادتر دچار بی تفاوتی ، بی ارادگی و کناره گیری از افراد جامعه می شوند و در نهایت رفتارهایی در جهت نابود سازی و خود کشی از خود نشان می دهند .
به نظر می رسد که بهتر است به ازای مجازات بیش از اندازه کودکان به آن ها بیاموزید که رفتار آن ها نادرست بوده و رفتار مطلوب و درست چیست ، مثلا به کودک حود بگوید که من از گفتن کلمات زشت و ناپسند تو ناراحت هستم و یا آن را نمی پسندم بهتر است دیگر آن را تکرار نکنی و یا به جای تهدید و استفاده از خشم از کلمات بهتری استفاده کنید و به توضیح رفتار مطلوب مورد نظر خود بپردازید .

-انجام رفتار منفی توسط کودک

کودکانی که مورد تنبیه قرار می گیرند بیشتر از افراد دیگر از رفتارهای منفی استفاده می کنند و با شیوه های غیر قابل قبول والدین و اجتماع با دوستان و دیگران رفتار می کنند وقتی کودکان مورد تنبیه قرار می گیرند دچار احساستی مانند خشم و عصبانیت می شوند البته ناگفته نماند که کودکان این خشونت و عصبانیت را از والدین خود آموزش می بینند .

-ایجاد اضطراب و استرس در کودک

تنبیه کودکان در حضور دیگران و دوستان کودک منجر به احساس ناراحتی و استرس در او می شود ، کودک همیشه دچار استرس و اضطراب است که دوباره مورد تنبیه قرار می گیرد یا نه این امر به دلیل آن است که نمی داند به چه دلیلی مورد تنبیه قرار گرفته تا از آن جلوگیری کند ، بسیاری از کودکان در اثر تنبیه بیش از اندازه دچار شب ادراری می شوند که این هم نشانه ای از استرس کودک است و همچنین وجود این اضطراب در کودک منجر به عدم پیشرفت او می شود و در نهایت ممکن است به افسردگی بی انجامد .

اثرات نامطلوب تنبیه کودکانتنبیه کودکان | عواقب نامطلوب تنبیه بر روی کودک - عوارض تنبیه کودکان

دیدگاه خود را بنویسید