• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

چرا در یک رابطه با جنس مخالف احساس تنهایی می کنیم؟

احساس تنهایی
haly-zendegy

تنهایی یکی از بدترین احساسات در دنیا می باشد و همه متاسفانه همه ما در زندگی گاهی دچار این احساس ناخوشایند و ناراحت کننده می شویم و به اشتباه گمان می کنیم که اگر با اشخاص زیادی در تعامل کنیم می توانیم بر این احساس تنهایی غلبه کنیم .

اما باید گفت که حتی در صورت وجود اشخاص مختلف در زندگی شخصی باز هم می توانید احساس تنهایی کنید انگار احساس تنهایی چیزی است که برای همه اتفاق می افتد و همچنین لازم به ذکر است که مقصود ما از احساس تنهایی این است که شما احساس می کنید افراد قادر به درک شما نیستند و از این رو نمی توانید ارتباط خوب و موثری با آنان برقرار کنید .

این امر زمانی شدت می یابد که شما در یک ارتباط دو نفره با جنس مخالف قرار می گیرید ولی همچنان احساس تنهایی می کنید این امر می تواند موجب تشدید سرگردانی و بی هدفی شما در زندگی عاطفی و شخصی شود که اگر این حس تنهایی برای مدت زمان طولانی در شما به طور مداوم باشد می تواند شما را به انواع اختلال روحی و روانی از قبیل افسردگی ، استرس ، اضطراب و در نهایت خودکشی شود به نظر می رسد .

برای جلوگیری از این امر باید مدت زمانی را برای چرای ابتلا به این احساس اختصاص دهید و دلایل این که چرا احساس تنهایی می کنید را بررسی نماید در این راستا می توانید از تجارب بهترین مشاوران و روان شناسان مرکز مشاوره هالی زندگی بهره لازم را ببرید .

علت احساس تنهایی در رابطه با جنس مخالف چیست ؟

تیپ های شخصیتی متفاوت

تربیت کودک و دوران کودکی یکی از عواملی است که در ساخت تیپ های شخصیتی افراد بسیار تاثیر گذار می باشد در واقع کودکانی که به لحاظ شیوه تربیتی به افرادی خجول و زود رنج تبدیل شده اند به سختی می توانند در جوانی و بزرگسالی ارتباط موثر برقرار کنند و اصولا این افراد دارای تیپ های شخصیتی درون گرا می باشند و بیشتر ترجیح می دهند که با خود و احساساتشان تنها باشند این دسته از افراد از اعتماد به نفس بهره ای نبرده اند و در تعامل با دیگران بسیار ضعیف عمل می کنند .

زندگی با خاطرات گذشته

همان طور که گفته شد به دلیل دوران کودکی متفاوت افراد از تیپ های شخصیتی متفاوتی برخوردارند و در اثر همین تفاوت در برخورد با دیگران از کنش ها و واکنش های مختلفی نیز استفاده می کنند که البته این کنش و واکنش ها به طور قطع نشات گرفته از دوران کودکی افراد است این کنش ها می توانند به ما نشان بدهند که آیا افراد در گذشته خود زندگی می کنند یا نه .

به طور کلی باید گفت که اگر زندگی در گذشته مداومت پیدا کند ممکن است فرد ارتباط خود را با دنیای بیرون و دنیای واقعی از دست بدهد و به اختلالی مانند افسردگی مبتلا شود و البته لازم به ذکر است که رها کردن زندگی در گذشته کار سهل و آسانی نیست و افراد مبتلا به این امر باید از درمانگران و مشاوران مجرب در این زمینه کمک بگیرند .

بی هدفی در زندگی عاطفی

افرادی که هیچ تصوری از آینده عاطفی خود ندارند بیشتر در رابطه با جنس مخالف احساس تنهایی می کنند این افراد نمی دانند که از این رابطه چه می خواهند و یا معیار و ملاک آنان برای برقراری این رابطه چه بوده و همین امر در نهایت موجب تشدید احساس تنهایی آنان می شود در واقع افراد به دلایل مختلفی مانند دوست داشتن و دوست داشته شدن ممکن است وارد یک رابطه عاطفی شوند و با در نظر گرفتن همین امر سعی در رسیدن به هدف خود می کنند اما افرادی که دلیل ارتباط خود را نمی دانند با گذشت زمان بیشتر احساس سردرگمی و بی هدفی می کنند و برای رفع این احساس ممکن است دست به اعمالی بزنند که این احساس را تشدید کند .

عدم ارتباط موثر و مناسب در رابطه

عدم ارتباط موثر و مناسب می تواند یکی دیگر از دلایل و علت های ایجاد احساس تنهایی در افراد باشد ، افرادی که به طور مداوم احساس تنهایی می کنند کسانی هستند که زمان لازم برای برقراری ارتباط مناسب با فرد مقابل خود را ندارند و در اثر همین کمبود وقت و زمان نمی توانند نیازهای یکدیگر را شناسایی کنند و برای جلب رضایت یکدیگر به رفع آن نیازها بپردازند .

اغلب این افراد زمانی را برای یک ارتباط شاد و مفرح نمی گذارند و به سختی نیازهای یکدیگر را برطرف می کنند و از احساسات یک دیگر مطلع می شوند در صورتی که اگر این قبیل از افراد به صورت واضح و شفاف با یکدیگر صحبت کنند و نیازها و خواسته های خود را بیان کنند متوجه نقاط ضعف و قوت رابطه خود می شوند و شاید متوجه شوند که در کدام از مراحل یک رابطه مناسب به سر می برند .

در واقع رفتاری که می تواند این احساس تنهایی را در یک رابطه نهادینه کند این است که افراد در رابطه بر اثر عدم آگاهی چرخه معیوب تنهایی را دائمی می کنند و منظور از چرخه تنهایی این است که افراد با یکدیگر صحبت نمی کنند و نیازها و احساسات خود را بیان نمی کنند در نتیجه با گذشت زمان بیشتر و بیشتر احساس نیاز و احساس تنهایی می کنند و شاید بتوان گفت بهترین درمان این وضعیت این است که شما باید به دنبال راهی باشید تا زمان و اوقات بیشتر و با کیفیت تری را با فرد مقابل خود سپری کنید .

عدم معاشرت با افراد تازه

ارتباط های که ما را محدود می کند موجب می شود که ما به طور ناخودآگاه دچار احساس تنهایی شویم ، در این رابطه ها بهتر است که افراد به دنبال هیجانات و تفریحات خود بروند و با افرادی که در کنارشان به آرامش می رسند وقت بگذرانند در واقع در این زمان ملاقات ها و معاشرت های جدید می تواند از پیشرفت احساس تنهایی در شما جلوگیری کند .

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.