• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

اختلالات اضطرابی در کودکان

اختلالات اضطرابی در کودکان
haly-zendegy

اختلالات اضطرابی در کودکان شامل چند بخش می شود که در این مقاله قصد داریم به اختلال اضطراب جدایی، اختلال اضطراب تعمیم یافته و هراس ها می پردازیم.

انواع اختلالات اضطرابی در کودکان

توجه داشته باشید اگر سلامت روان فرزندتان برای شما حائز اهمیت است باید ریشه ی اضطراب و استرس های او را شناسایی کنید و به درمان آن بپردازید زیرا حل شدن اضطراب کودکان در آینده از بین نرفته و شرایط را برای آنان سخت تر میکند . بی شک تمام والدین به دنبال پیشرفت و آرامش فرزندانشان هستند حل مشکلات در کودکی باعث می شود فرزند شادتری در آینده داشته باشید . انواع اختلال روحی و اضطراب در کودکان قابل حل و درمان است اگر از یک متخخص کودک کمک بگیرید

اختلال اضطراب جدایی

کودکانی که این اختلال رادارند وقتی احساس می کنند جدایی قریب الوقوع است و یا در لحظه ی جدایی شروع به گریه می کند و سایر علائم ناراحتی را نشان می دهند.

کودک زمانی که از خانه و والدینش دور می شود باید بداند پدر و مادرش کجا هستند و هرطور شده به طور مثال تلفنی با آنها در ارتباط باشد. در زمان جدایی و دوری از خانه اغلب این کودکان نگران هستند اتفاق وحشتناکی نیفتد مثل( دزدیده شدن، گم شدم) و در زمان دوری از خانه تمایل شدیدی به برگشت نشان می دهند و دچار اضطراب می شوند.

سن کودکان در نحوه ی بروز اختلال اضطراب جدایی بسیارموضوع مهمی است

نشانه های کودکان ۵ تا ۸ ساله بیش از بچه های دیگر است و در این سن بیشتر از مدرسه امتناع می کنند و والدین خود را سایه به سایه تعقیب می کنند و از والدین خود توقع دارند در زمان خواب کنار او بمانند و یا دچار کابوس های جدایی هم می شوند.
کودکان در سن ۹ تا ۱۲ سال که اختلال اضطراب جدایی دارند زمانی که از والدینشان دور می شوند گوشه گیر، بی تفاوت ، غمگین می شوند. و برای مدرسه رفتن در قالب مریض بودن یا قشقرق به پا کردن از مدرسه رفتن امتناع می کنند.

و در سن های بالاتر یعنی ۱۶ سالگی علاوه بر شکایات جسمی برای امتناع از مدرسه رفتن در فعالیت هایی که مستلزم جدایی طولانی از والدین است شرکت نمی کنند مثل اردو رفتن، تا دیر وقت با دوستان بیرون ماندن.

علت اضطراب جدایی

اختلالات اضطرابی در کودکان باید در سنین پایین با تشخیص یک متخصص کودک بررسی و ارزیابی شود و در پروسه درمان قرار بگیرد.
سبب شناسی اختلالات اضطرابی در کودکان متفاوت است. به طور مثال در اضطراب جدایی می توان گفت در بین ۹ تا ۱۸ ماهگی بهنجار است اما احتمالا دلیل ایجاد اختلال در مقاطع دیگر به این دلیل است که کودک نتوانسته این مرحله از رشد را با موفقیت پشت سر بگذارد. و یا براثر استرس به مراحل قبلی رشدی برگشته است.

اختلال اضطراب جدایی و ارتباط آن با اختلالات دیگر

شواهد نشان می دهند می تواند پیش درآمدی برای اختلال وحشت زدگی یا هراس از مکان های باز و هراس اجتماعی در بزرگسالی می شود. و میزان شیوع این اختلال در مادرانی که خودشان دچار اختلالات اضطرابی و افسردگی هستند بالا است.
به دومین اختلال از اختلالات اضطرابی در کودکان می پردازیم.

اختلال اضطراب تعمیم یافته

ویژگی اصلی این اختلال نگرانی و اضطراب شدید و حتی غیر واقع بینانه در مورد بعضی از امور زندگی است. کنترل این نگرانی و اضطراب شدیدش برای شخصی مبتلا سخت است و حداقل باید ماه طول بکشد. و حداقل یکی از نشانه های فیزیولوژیک مثل بی قراری زود خسته شدن، مشکلات تمرکزی، تحریک پذیری و تنیدگی عضلانی و مشکلات خواب دیده می شود.

در بسیاری از کودکانی که این اختلال را دارند نشانه های دیگری مثل سردرد، دل درد، عرق کردن هم دیده می شود و بر اثر استرس نشانه های آن ها تشدید می شود .

عملکرد اجتماعی این کودکان

کودکانی که دچار این اختلال اضطرابی هستند در مورد کارها و عملکردهای اجتماعی، تحصیلی، و ورزش خود در بیشتر اوقات نگران هستند و حتی زمانی که کسی عملکردشان را ارزیابی نمی کند همچنان نگران و مضطرب هستند و خودشان آنقدر کارها را تکرار می کنند تا مورد قبول واقع شود و اصولا کمال گرا هستند.
نگرانی در مورد آینده، حال و گذشته به شکل های مختلف در زندگی این کودکان نقش دارد و باعث می شود گاهی کودکان کمرویی به نظر برسند و از فعالیت های اجتماعع و ورزشی اجتناب کنند.

واکنس والدین آن ها

متاسفانه والدین و اطرافیان این کودکان به این اختلال توجهی نمی کنند زیرا اضطراب آنها در خصوص قواعد، زمان بندی آن ها را کودکانی با دقت وپخته نشان می دهد و اصولا این کودکان رفتارهای مخل ندارند و به این دلیل والدین نیازی به درمان نمی بینند.
سومین مورد از اختلالات اضطرابی در کودکان هراس ها هستند.

هراس اجتماعی

هراس اجتماعی یا همان اختلال اضطراب اجتماعی یکی از شایع ترین اختلالات اضطرابی در کودکان است. ویژگی اصلی این اختلال، ترس شدید و یا نامعقول ونامتعارف از قرار گرفتن در وضعیت های اجتماعی و یا انجام عملی است که در حضور ذیگران باید انجام دهد.

کودک از این که عملی را انجام دهد که او را مسخره کنند ویا شرمسار شود هراس دارد. بطور مثال ترس از تپق، گیر کردن غذا در گلو در حضور دیگران، و یا تهوع و… و این افکار باعث می شود از محافلی که به آنها اضطراب می دهد دوری می کنند.

هراس اجتماعی میتواند تعمیم یافته باشد (یعنی فرد از اکثر موقعیتهای اجتماعی چه عمومی و یا میان فردی بترسد و یا هراس اجتماعی اختصاصی باشد یعنی شخص از وضعیا خاصی مثل مهمانی یا حضور در باشگاه هراس داشته باشد. البته این نشانه ها باید حداقل شش ماه ادامه پیدا کند.

علت هراس اجتماعی

هراس اجتماعی هم عواملی مثل اسیب پذیری زیست شناسی و هم روانشناختی و استرس و ضربه های زندگی در آن دخیل است می توان گفت وقایع محیطی مثل ایرادگیری و کنترل شدید پدر و مادر، طرد شدن از سمت همسالان و قربانی شدن و یک تجربه تلخ اجتماعی هم می تواند از علل مهم باشد.
چند هراس شایع دوران کودکی :
۱- هراس از حیوانات
۲- هراس از طوفان
۳- هراس از تاریکی
۴- هراس از سوزن
۵- هراس از بلندی

توصیه ما به والدین این است که اختلالات اضطرابی در کودکان را جدی بگیرند و حتما در صورت مشاهده اضطراب و ترس و نشانه های اختلالات اضطرابی در کودکان از یک مشاور و روانشناس کودک کمک بگیرید. درمان در مراحل اولیه هم آسانتر است و هم میتوانید در سلامت زندگی کردن فرزند کودک قدمهای مثبتی را بردارید.

جهت اطلاع از سایر مقالات کودک مثل اضطراب امتحان را چگونه از بین ببریم و تربیت جنسی کودکان به صفحه ی اصلی هالی مراجعه کنید

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.