• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

اختلالات برانگیختگی جنسی

اختلالات برانگیختگی جنسی
haly-zendegy

اختلالات برانگیختگی جنسی به چند اختلال در مردان و زنان تقسیم می شود که قصد داریم در این مقاله به اختلالات زیر بپردازیم قابل ذکر است شناختن  مشکلات و اختلالات جنسی می تواند باعث بالا رفتن آگاهی شما و در ادامه راه را برای درمان مشکل به شما نشان دهد

انواع اختلالات برانگیختگی جنسی

۱ – اختلال نعوظ در مردان
۲ – اختلال برانگیختگی جنسی در زنان و اختلال ارضای جنسی که شامل:
۱- انزال زود رس
۲- اختلال ارگاسم زنانه
۳- اختلال ارگاسم زنانه

اختلالات برانگیختگی جنسی : اختلالات نعوظ در مردان

اختلال نعوظ، اختلال در عملکرد نعوظی نامیده می شود که در ناتوانی سراسر عمر، مردی که دچار این اختلال است هرگز نعوظ کافی برای دخول در واژن را ندارد.

اما در اختلال نعوظ اکتسابی، مردی که دچار اختلال است زمانی دخول موفق داشته است ولی بعدا دچار این ناتوانی شده است. در اختلال نعوظ موقعیتی مرد در شرایط خاص قادر به آمیزش می باشد ولی در موقعیت دیگری ناتوان است به طور مثال ممکن است مردی در رابطه اش با فواحش هیچ مشکلی در این زمینه نداشته باشد اما با زن خودش ناتوان باشد.

علل اختلال نعوظ در مردان

می تواند علل آن عضوی، روانی و یا هردوی آن باشد. اما در مردان جوان و میانسال این ناتوانی اصولا ریشه روانی دارد.

یک نوع ناتوانی جنسی از نگاه فروید : فروید این ناتوانی را ناشی از این موضوع می دانست که گاهی بعضی از افراد نمی توانند احساس محبت به یک زن را با تمایل جنسی به او وفق دهد. ودچار احساسات متعارضی می شوند در این صورت فقط با زن هایی قادرند آمیزش موفق داشته باشند که آنها را پست تر می پندارند.

یکی دیگر ازاختلالات برانگیختگی جنسی اختلال ارگاسمی زن است

اختلال ارگاسمی یا آنورگاسمی اختلالی است که در آن زن دچار ناتوانی در رسیدن به ارگاسم می شود که در طی خود ارضایی یا آمیزش اتفاق می افتد. تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد ارگاسم های تحت تحریک کلیتوریس و ارگاسم های ناشی از تحریک واژینال از لحاظ فیزیولوژی برابرند.

می توان گفت عوامل روانی بی شماری در اختلال ارگاسمی زنان دخیل است این عوامل عبارت اند از: ترس از حاملگی، طرد شدن از سمت شریک جنسی، ترس صدمه به واژن، خشم وخصومت نسبت به مردان و یا احساس گناه در مورد تکانه های جنسی از بعد فرهنگی نیز می تواند انتظارات فرهنگی و محدودیت های اجتماعی برای زنان نیز موضوع تاثیر گذاری است.

موضوع قابل ذکر این است که بسیاری از زنان بر این باور بزرگ شده اند که لذت جنسی حق طبیعی آنان نیست. زنان آنورگاسمیک ممکن است دچار اختلال لگنی مثل درد در قسمت تحتانی، شکم، خارش وترشح واژینال، افزایش تنش، خستگی و یا تحریک پذیری شوند.

اختلالات برانگیختگی جنسی در مردان

اختلال ارگاسمی مرد

در اختلال ارگاسمی مرد که (مهار شده یا تاخیری) نیزنامیده می شود اگر ضمن آمیزش هم قادر به انزل باشد به دشواری به آن می رسد.اختلال ارگاسمی سراسر عمر در مرد می تواند حاکی از آسیب روانی باشد.

چنین فردی معمولا در خانواده ای متعصب و سخت گیر بزرگ شده است و روابط جنسی را کاری گناه آلود و آلت جنسی را چیزی کثیف می داند. این افراد ممکن است به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه تمایل یا زنا با محارم را داشته باشند.

واز این بابت احساس گناه می کنند. این افراد معمولا در روابط غیر جنسی هم با دیگران دچار مشکل هستند و نمی توانند ارتباط صمیمانه ای برقرار کنند.

اختلالات برانگیختگی و انزال زود رس

در انزال زودرس فردی که دچار این مشکل است پیش از زمان دلخواه به ارگاسم رسیده و انزال می کند. چهارچوب زمانی دقیقی را نمی توان گغت اما تشخیص وقتی گذاشته می شود که مرد در اکثر مواقع یا همیشه قبل یا بلافاصله بعل از عمل دخول انزال می کند.

اما عواملی مثل سن، تازگی شریک جنسی ، دفعات و طول مدت نزدیکی را در نظر گرفت. نکته قابل ذکر این است که انزال زودرس در مردانی که تحصیلات دانشگاهی دارند بیشتر گزارش شده است علت این امر مشخص نیست اما اعتقاد دارند می تواند دلیلش این باشد که این افراد به ارضای شریک جنسی خود اهمیت میدهند.

محققان مردهای مبتلا به این اختلال را به ۲ دسته تقسیم می کنند:
۱- مردهایی که به دلیل زمان نهفتگی عصبی کوتاه از نظر فیزیولوژیک مستعد اوج لذت جنسی سریع هستند.
۲- آن هایی که به دلیل روانی یا رفتاری شرطی شده اند.

اشکال در کنترل انزال ممکن است به موضوعی مثل اضطراب یا رابطه جنسی یا ترس ناخودآگاه در مورد واژن باشد. و یا حاصل شرطی شدن منفی فرهنگی باشند مثل تماس های جنسی اولیه که با فواحش بوده و مرد خواهان تمام شدن هر چه سریع تر عمل جنسی بوده است و یا افرادی که در موقعیت هایی که امکان رسوا شدن و دیده شدن است و دست به عمل جنسی می زنند به مرور باعث این مشکل می شود.

شناختن و آگاه شدن به اختلالات برانگیختگی جنسی  و درمان اختلال بیزاری جنسی  موضوع بسیار مهمی است که زوجین باید آن را بشناسند تا بتوانند از طریق سکس تراپ و  مشاوره و درمان اختلالات جنسی به آن بپردازند. همراه شما هستیم در صفحه اصلی هالی

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.