• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

اختلالات سلوک در کودکان

اختلالات سلوک در کودکان
haly-zendegy

به اختلالات سلوک در کودکان و مشخصه های آن در این مقاله می پردازیم قبل از مشخصه های آن به تعریف آن و بعد از آن  ابعاد مختلف آن را شرح خواهیم داد.

اختلالات سلوک در کودکان

ویژگی اصلی اختلالات سلوک نادیده گرفتن حقوق اساسی دیگران و قواعد عمده ی اجتماعی می باشد که خودش در قالب های پرخاشگری، سرقت، تخریب اموال و تخلف جدی از قوانین به صورتی پایدار و تکراری خودش را نشان می دهد

حال برای آن که با اختلالات سلوک در کودکان بیشتر آشنا شوید به موارد زیر می پردازیم:

۱- عصبانیت و پرخاشگری :

پرخاشگری در دوران کودکی تا حدودی عادی است اما کودک در طول رشد شخصیتی به مرور به شخصیت خودش مسلط می شود گاهی ممکن است عصبانیت اولین نشانه ی افسردگی باشد گاهی به علت عدم آگاهی در تربیت کودک خانواده کودکان دچار اشتباهاتی می شوند که باعث پیشروی مشکلات روحی در کودکان می شوند

اما در کل می توان گفت عصبانیت واکنشی است انفجاری و آتشین نسبت به محرومیت و ناکامی در کودک، زیرا کودکان نمی توانند خواسته هایشان را به تعویق بیندازند.

نکته بسیار مهم در این زمینه این است که پرخاشگری شدید و خشم در کودکان ممکن است در پی احساس رنجش عمیق کودک در مقابل عوامل آزار دهنده یا احساس ناتوانی باشد.

پرخاشگری در کودکان

خشم به شکل های مختلف مثل فریاد زدن، گریه کردن، خود را به زمین زدن ، گاز گرفتن، دشنام دادن، پرت کردن اشیاء و شکستن آن ها، کتک زدن والدین خودش را نشان می دهد.

این حالات اغلب از دو یا سه سالگی به بعد در دوره ی منفی گری یا مقاومت دیده می شود و ممکن است زودتر هم ظاهر شود.

پژوهش ها نشان داده است این حالت در پسران شایع تر از دختران است.

شکل گیری اختلالات سلوک در کودکان

حالت هایی که گفته شد معمولا کم رنگ می شوند و زیانی به کودکان نمی رسانند اما اگر ادامه پیدا کنند باعث عدم رشد اجتماعی و وجدان اخلاقی می شود که در نتیجه در مراحل بعدی زندگی کودک ممکن است به اختلالات شخصیتی و سایکوپاتیک منجر شود.

گاهی ممکن است این حالت ها در کودکان بزرگ تر بروز کند که این حالت را نوعی بازگشت به مراحل کودکی می گویند در بیشتر مواقع این حالت بعد از بیماری انسفالیت و ضربه های مغزی به خصوص مشکلات اطراف بطن سوم بروز می کند.

اختلالات سلوک در کودکان و نوجوانان

در بعضی کتاب ها دزدی، دروغگویی، فرار از مدرسه را پرخاشگری انفرادی و گروهی می دانند ولی نکته مهم این است که یک سری رفتارها در کودکانی که اختلال سلوک دارند

در نوجوانی رخ می دهد مثل مصرف سیگار، مشروبات الکلی،تجاوز جنسی، اقدام به خودکشی. یکی از اصطلاحاتی که متخصصین به کار می برند واکنش های فاجعه آور و بلاخیز است.

واکنش های فاجعه آور یعنی ارتباط نزدیک بین خشم و غضب و اضطراب وجود دارد که فرد این حالت ها را از خودش نشان می دهد.

ویژگی اختلالات سلوک در کودکان

در شرایط تنش زا این کودکان یا حتی فرد بالغی که اختلال سلوک دارد نه می تواند به طور منطقی فکر کند، نه قادرند احساسات و تمایلات خود را کنترل کنند. این کودکان نمی توانند لذت جویی را هم به تعویق بیندازند.

و در مقابل رویدادها واکنش هایی سریع، خشن و انفجاری از خودشان نشان می دهند و به حقوق دیگران هیچ احترامی نمی گذارند.

از نظر روانکاوان اینگونه افراد شخصیتی نارسی سیستیک دارند. و یا حالات پرخاشگری این افراد را به علت ضایعات عضوی مغزی می دانند. پرخاشگری در صرع های تامپرال فراوان دیده می شود.

درمان اختلالات سلوک در کودکان

برای درمان اختلالات سلوک در کودکان باید علت را در خانواده های آن ها جستجوکرد. طی پژوهش های صورت گرفته پدران این کودکان اغلب الکلیک، سایگوپات و یا مادران حساس و هیجانی دارند

و این ویژگی ها باعث می شود نتوانند جانب اعتدال را رعایت کنند و یا در پرورش کودک کوتاهی می کنند و یا برعکس در پرورش و حمایت از کودک دچار افراط میشوند

اما خوشبختانه این کودکان در دوران جوانی خوب می شوند و از گروه ها کناره گیری می کنند و شروع به پیدا کردن کار میکنند و به زندگی عادی علاقه مند می شوند

اما توجه داشته باشید بهترین روش آرام کردن اینگونه کودکان مبارزه با علت ناکامی این کودکان و برخوردی منطقی و اطمینان بخش به کودکان است.

در اختلالات سلوک در کودکان بایدکودک و والد هر دو درمان شوند. به طور مثال به صورت روان درمانی انفرادی، گروهی و خانوادگی و درمان های دارویی در صورتی که روانشناسی کودک تشخیص دهد نیاز است به علت ضایعات مقوی مغز از طریق روانپزشک دارو استفاده کند.

توجه داشته باشید سن شروع درمان و ادامه ی درمان ان هر کدام به نوبه خود قدم مهم و موثری در بهبود این بیماران است.

جهت اطلاع از مقالات مشابه در زمینه ی کودک مثل با کودک لجباز چه کنیم و با کودکان پرخاشگر چه طور رفتار کنیم و انواع اختلال روحی و اضطراب در کودکان به صفحه ی اصلی هالی زندگی مراجعه کنید

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.