• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

اختلالات شنوایی در کودکان

اختلالات شنوایی در کودکان
haly-zendegy

اختلالات شنوایی در کودکان یک واژه عام و نشان از یک ناتوانی در شنیدن است و می تواند از لحاظ شدت از درجه خفیف تا عمیق گسترده باشد . حال در ادامه این مطلب به شرح کامل اختلالات شنوایی در کودکان می پردازیم.

اختلالات شنوایی در کودکان

اختلالات شنوایی در کودکان مربوط به گوش خارجی مثل وجود جسم خارجی در مجرای گوش کودک و یا بوشون است یکی دیگر از دلایل آن می تواند به علت تورم و عفونت در گوش میانی باشد

اگر عفونت در گوش میانی باشد در این صورت صداها به گوش داخلی نمی رسد که به آن اصطلاحا کری انتقالی می گویند.

یکی دیگر از اختلالات شنوایی کری عصبی است در این صورت در گوش داخلی حس صدا به علت فرایی سلول های درک اصوات از بین می رود.

کری مادرزادی

کری ممکن است مادرزادی باشد مثل سیفلیس مادرزادی، سرخچه مادر، استعمال بعضی داروها در دوران بارداری مثل استرپتومایسین و الکل و یا ممکن است کودک دچار بد شکلی های اعضای شنوایی به دلیل صدمات دوران جنینی و زایمان باشد.

توجه داشته باشید در نوع اکتسابی مهمترین دلیل عفونت های گوش میانی است.

در بیشتر بیماری های عفونی مخصوصا سرخک و تیفوئید عفونت های گوش میانی رخ می دهد.

روانشناسی کودک و راهکارهای برخورد با کودکان و بهترین روش فرزند پروری چیست؟ این سوالات را در زمینه ی کودکانی که دچار اختلالات هستند هم سوال می کنند و بسار مهم است در هر شرایطی راهنمایی های لازم را جهت بهبود روابط خود با کودکانتان  از مشاوران متخصص کودک بگیرید

علل اختلالات شنوایی در کودکان

توجه داشته باشید اصوات فقط از طریق هوائی به گوش نمی رسد بلکه با ارتعاش در آوردن جمجمه هم اصوات به حلزون گوش منتقل می شود در این صورت با گذاشتن دیاپازون مرتعش به ناحیه پیشانی یا پشت گوش صورت می گیرد.

نکته ی مهم این است که اگر انتقال اصوات از راه استخوانی بهتر از هوایی باشد نشانه ی ناراحتی های گوش خارجی و میانی است و بیشتر کسانی که ناشنوایی آن ها اکتسابی است مشکل گوش میانی دارند.

و یا اختلالات شنوایی در کودکان ممکن است به ضایعات مغزی که به دلیل یرقان شدید به دلیل ناهمسانی عامل RH بعد از تولد و عفونت هایی مثل منژیت یا آنسفالیت باشد.

طی پژوهش های صورت گرفته بر اختلالات شنوایی در کودکان نیمی از علت های ناشنوایی عامل ارثی دارند که بیش از ۹۰ نوع ناشنوایی ارثی شناخته شده است و ۲۰ درصد کل ناشنوایی های ارثی از راه ارث غالب به وجود می آیند که در این شرایط یکی از والدین ناشنوا است و احتمال داشتن فرزند ناشنوا ۵۰ درصد است.

عوارض روانی اختلالات شنوایی در کودکان

اختلالات شنوایی در کودکان می تواند سد بزرگی در رشد طبیعی گفتار و فعالیت اجتماعی کودکان مثل مدرسه باشد.

با اینکه جامعه به مبتلایان به اختلالات شنوایی کمتر از اختلالات بینایی اهمیت می دهد اما آثار روانی مبتلایان به اختلالات شنوایی به مراتب بیشتر ار آثار روانی مبتلایان به اختلالات بینایی است .

نکته ی قابل ذکر این است که کودکانی که ناشنوا هستند بیشتر از نابینایان در معرض مشکلات روانی قرار می گیرند و خودکشی هم در این افراد بیشتر دیده می شود.

متاسفانه مردم هم به نابینایان کمک می کنند اما ناشنوایان را مورد تمسخر قرار می دهند و این رفتار بسیار درد اور است برای مبتلایان به این اختلال

رشد در اختلالات شنوایی در کودکان

توجه داشته باشید در دوران یادگیری مهارتها، کودک ناشنوا، مثل کودکان نابینا از ارتباط با محیطش عاجز است و همین باعث می شود این کودکان قادر به فهم کامل توضیحات اطرافیان و معلمان خود نباشند و از بیان نیازهایشان عاجز شوند.

بعضی از پژوهش گران معتقد هستند در دوران رشد شخصیت که به مرحله ادیپ هم معروف است کودکانی که دچار اختلال ناشنوایی هستند حسود می شوند دلیلش هم این است که خودشان را از هر هرگونه ارتباط و مکالمه با دیگران محروم می بینند و همین باعث حسادت شدید در آن ها نسبت به کودکان دیگر می شود.

می توان گفت به طور کلی آثار اختلالات شنوایی در کودکان به شکل های مختلف در زمینه های فردی، تحصیلی و اجتماعی ظاهر می شود.

آثار اختلالات شنوایی در کودکان

گفتیم در زمینه های مختلف این کودکان دچار مشکلاتی می شوند

۱- در زمینه ی فردی :

دچار تاخیر در گویایی و یالالی کامل می شوند که در پس آن این کودکان انزوا طلبی، بدبینی و زود رنجی را پیش میگیرند.
۲- در زمینه ی تحصیلی:

دچار عقب افتادگی های کاذب تحصیلی می شوند.
۳- در زمینه ی اجتماعی:

به اختلالاتی مثل واکنش های غیر اجتماعی ، ضد اجتماعی و انتقام جویی روی می آرند.
۴- از بعد اختلالات روانی دچار واکنش های هایکوتیک (هذیان و توهمات گوناگون)، واکنش های نوروتیک (افسردگی اضطراب و اختلالات رفتاری مثل دروغگویی، طغیان و مخالفت رو به رو می شوند.

امیدواریم توانسته باشیم مختصری از اختلالات شنوایی در کودکان را برای شما عزیزان شرح دهیم.

جهت ارتباط با مشاورین متخصص ما به صورت مشاوره حضوری و مشاوره تلفنی به صفحه ی اصلی هالی زندگی مراجعه کنید

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.