• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

اختلال مبدل پوشی

اختلال مبدل پوشی
haly-zendegy

اختلال مبدل پوشی درDSM-IV برای افرادی بکار برده که لباس های جنس مقابل را می پوشند. نکته ی قابل ذکر این است که اگر مبدل پوشی موقتی و وابسته به استراس باشد یک اختلال هویت جنسی محسوب نمی شود اما اگر اختلال وابسته به استرس نباشد فرد مبتلا به اختلال مبدل پوشی و یادگارخواهی شناخته می شود که در DSM این اختلال نوعی انحراف جنسی محسوب می شود.

یادگار خواهی همراه با اختلال مبدل پوشی

خصوصیت بارز یادگارخواهی همراه با مبدل پوشی بدین صورت است که برای فرد تحریک جنسی ایجاد می کند. توجه داشته باشید مبدل پوشی وابسته به استرس ممکن است گاهی سبب تحریک جنسی شود اما تنش و اضطراب بیمار را هم کم می کند و یا بیمار ممکن است تخیلات مربوط به مبدل پوشی داشته باشد اما در زمان استرس و اضطراب به این عمل بپردازد.

اختلال مبدل پوشی

فردهایی که به اختلال مبدل پوشی مبتلا هستند در خیال خود تصور می کنند صورت کامل یا نسبی به شکل زن درآمده اند. اختلال مبدل پوشی را معمولا ترانس وستیسم (Transvestism) و افرادی که به آن مبتلا هستند را ترانس وستیت می نامند البته این اصطلاحات در DSM به کار برده نشده است اما کاربردی روزمره دارند.

پدیده های اختلال مبدل پوشی

پدیده های مبدل پوشی متنوع هستند از پوشیدن گاه به گاه لباس جنسی مقابل تا همانند سازی وسیع زنانگی در مردها و در خانم ها هم همانند سازی مردانگی و یا شرکت در خرده فرهنگ مبدل پوشی متفاوت است. اما مبحث ما در این جا شامل افرادی می شود که پوشیدن بیش از یک قطعه لباس جنس مقابل می پردازند و یا ممکن است شخص کاملا لباس های جنس مقابل را بپوشد.

اختلال مبدل پوشی و همایندی آن با اختلالات دیگر

افراد مبتلا به این اختلال بسته به ادا و اطوار، ریخت اندام و مهارت مبدل پوشی درجه ی شباهت او با جنس مقابل متفاوت است و نکته ی مهم این است که این افراد بدون مبدل پوشی مانند سایر اعضای معمولی جنس تعیین شده شان به نظر می رسند . اختلال مبدل پوشی ممکن است با انحرافات جنسی، آزارگری جنسی، آزار خواهی جنسی و بچه خواهی همراه شود.

تفاوت اختلال پوشی با نارضایتی جنسی

تفاوت مبدل پوشی با نارضایتی جنسی این است که مبدل پوش ها اشتغال ذهنی مداوم با خلاصی از صفات جنسی ثانویه و اولیه ی خود و کسب صفات جنس مقابل بعضی از این افراد قبلا به مبدل پوشی تحریک نمی شوند. تعداد دیگری ازمبتلایان این اختلال مردان و زنان همجنس گرای مبدل پوش نیز هستند. این اختلال در بین زن ها شایع تر است.
حال به ملاک های تشخیص ICD برای اختلالات هویت جنسی می پردازیم.
نارضایتی جنسی:
۱- فرد تمایل دارد مانند فردی از جنس مقابل زندگی کند و پذیرفته می شود و معمولا به این تمایل دارند که تا جایی که ممکن است بدنش را از طریق جراحی یا درمان هورمونی مثل جنسیت مطلوبشان شوند
۲- این هویت نارضایتی جنسی حداقل ۲ سال طول بکشد
۳- اختلال نارضایتی جنسی نشانه ای از یک اختلال روانی مثل اسکیزوفرنی نبوده و به ناهنجاری کروموزومی هم مربوط نشود.
ملاک های مبدل دو نقشی:
۱- فرد مبتلا به اختلال مبدل پوشی لباس های جنس مقابل را می پوشد تا عضویت در جنس مقابل را تجربه کند.
۲- هیچ انگیزه ی جنسی برای مبدل پوشی در کار نیست.
۳- فرد مبتلا تمایلی برای تغییر مداوم جنسیتی خود ندارند.

درمان اختلال مبدل پوشی

در درمان اختلال مبدل پوشی رویکرد مرکب درمانی موثر است. درمان مرکب یعنی استفاده همزمان از روان درمانی و دارو درمانی.
در طول دوره ی درمان عوامل فشار روانی که زمینه ساز این اختلال هستند شناسایی می شوند. هدف این است که فرد مبتلا در موقعیت های استرس زا بتواند شرایط را کنترل کند و عوامل استرس زا را در صورت امکان حذف کند

و در کنار آموزش ها و شناسایی ها، تعارضات ناخودآگاه فرد نیز شناسایی شود. از آنجا که اختلال مبدل پوشی ممکن است به صورت تکانشی رخ دهد از داروهایی مثل تیوریدازین و فلئوکستین که کنترل تکانه ها را تقویت می کند استفاده می کنند.از راه های درمانی دیگر برای اختلال مبدل پوشی رفتار درمانی، شرایط سازی اجتنابی و هیپنوتیزم هم جزء موارد انتخابی مفید است.

شما عزیزان می توانید از مشاوران در زمینه ی مشکلات جنسی چه به صورت مشاوره تلفنی و چه به صورت مشاوره حضوری در این زمینه مشاوره بگیرید
جهت اطلاع از مقالات تخصصی و روانشناسی و مشاوره اختلالات جنسی و صفحه ی اصلی مرکز مشاوره هالی زندگی مراجعه کنید.

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.