• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

ازدواج فامیلی

ازدواج فامیلی
haly-zendegy

پدر و مادر هایی که اصرار یا اعتقاد به ازدواج فامیلی دارند ، تنها آرزوی آنها برای فرزندان شادی، تحصیلات عالی، اشتغال مناسب و شادکامی است. اما به بدی های ازدواج فامیلی هم توجه داشته باشند.

ازدواج فامیلی از نگاه دین

در جوامع اسلامی میزان ازدواج های فامیلی به ویژه در شهر های کوچک نسبت به فرهنگ های دیگر بیشتر است. ازدواج فامیلی مانند عمو زاده ها و خاله زاده ها در دین مسیحیت و در کتاب انجیل هم آمده است.

در مسیحیت ازدواج با محارم همانند اسلام حرام است. روابط جنسی مردها و زن ها در خارج از ازدواج از نظر انجیل حرام است. در جامعه اسلامی ازدواج فامیلی مانند عمه زاده ها، عموزاده ها بیشتر از ادیان دیگر وجود دارد. در فرهنگ هایی که روابط بین خواهران و برادران بسیار صمیمی است ازدواج های عموزاده و خاله زاده زیاد است. البته مانع نبودن آنها نشانه تشویق و ترغیب به آن نیست.

ازدواج فامیلی از نظر پزشکی

از نظر علم پزشکی مشاوره ازدواج، ازدواج فامیلی نیاز به سلامت ژنتیکی و عدم بیماری ژنتیکی است.به این دلیل که از در ازدواج های فامیلی و روابط فامیلی انتقال ژن های عیب دار و آسیب زننده بیشتر است.

“اول برای مشاوره ژنتیک اقدام کنید، بعدا سراغ مشاوره روان‌شناسی بروید.”

فراموش نکنید که ژن های معیوب در ازدواج های همشهری یا هم استانی یا هم فرهنگی یا قومیتی هم وجود دارد. تنطیم خانواده بیان می کند مواردی اندکی گزارش شده است که در ازدواج فامیلی زن و شوهر دارای سطح هوشی بالا بودند اما صاحب فرزندان معلولی شده اند.

مطالعات روانشناسی نشان داده است که میزان شیوع بیماری عقب ماندگی ذهنی در فرزندان با ازدواج فامیلی ۵ درصد نسبت به ازدواج های غیر فامیلی بیشتر است. پژوهشی در کشور امریکا بیان کرده بود که میزان معلولیت های جسمی و ذهنی کودکان در ازدواج های فامیلی ۵ تا ۷ درصد است در حالی که در ازدواج های غیر فامیلی ۳ تا ۴ درصد است. مشاوره خانواده تاکید دارد که طبق آمارهای چند سال گذشته میزان معلولیت در کودکان و مرگ و میر آنها در زن و شوهر خویشاوند ۱۱ درصد است ، اما در فرزندهای زوج های غیر خویشاوند ۸ درصد است.

طلاق در ازدواج فامیلی

در بررسی آمار طلاق در سطح کشور نشان می دهد که میزان طلاق در ازدواج های فامیلی کمتر است. یکی از دلایل اصلی آن وجود بستگان مثل عمو، خاله، مادر بزرگ و … است که مانع از جدایی زوجین شده و نقش مشاور دلسوز و حمایتگر را داشته اند. البته این نکته فراموش نشود که در ازدواج های فامیلی مداخله های و دخالت های اشتباه و غیر منطقی بیشتر در آن اتفاق می افتد. ازدواج های فامیلی با اینکه در حریم خانوادگی بیشتر هم رو می شناسند، نباید با برنامه ریزی و نیت های قبلی مادرها و بدون رضایت دختر و پسر و اصرار بزرگترها مثل پدر بزرگ یا مادر بزرگ صورت گیرد. این ازدواج اصراری ، اجباری و بدون رضایت دختر و پسر می تواند کم رغبتی و بی میلی آنان در زندگی زناشویی را داشته باشد و تاثیر نامطلوبی در فرزندان دارد.

نظر والدین

مادری که اعتقاد دارد بچه‌های خواهر و برادرش بهترین مورد برای ازدواج دختر یا پسرش است. بیشتر به خاطر شناخت از همدیگر این نظر را دارد. اگر شرایط فرزندان خواهر و برادر از نظر اخلاق، تحصیلات و شغل خوب باشد ، حتما والدین به ویژه مادرها اصرار به ازدواج فامیلی دارند. اما مادرها فراموش نکنند رضایت دختر و پسر برای در کنار هم بودن و لذت بردن از زندگی زناشویی مهمترین ملاک است.

دختر و پسرهایی که امید به زندگی خوب و شیرین دارند بهترین‌ها را در زندگی زناشویی می خواهند. در برخی از فرهنگ های ایرانی مشاهده می کنیم که ازدواج فامیلی به اجبار و بدون رضایت دختر و پسر انجام شده است آنها جرات و قدرت نه گفتن به مادر یا پدر خود را ندارند. اشتباه است که مادرها به خاطر شرمنده شدن از برادر یا خواهرشان فرزندشان را مجبور به ازدواج فامیلی می کنند. نه علم و نه دین هیچکدام این موارد را تایید نمی کنند. کسانی که به مشاوره ازدواج مراجعه دارند اول از خوبی و بدی ازدواج فامیلی با خویشاوند می پرسند.آنها نگران حرف و حدیث‌ هایی هستند که در فامیل پشت سر آنها زده شده است.

هرچند افراد نظرات مختلف دارند اما ابتدا با استفاده از راهنمایی تنظیم خانواده باید از نظر پزشکی موضوع ژنتیک برطرف شود تا از تبعات سنگین و خطرناک آن جلوگیری شود. کسانی که اصرار به ازدواج فامیلی دارند مشکلات اقتصادی و بیماری های ذهنی کودکان ناشی از ازدواج خویشاوندی را فراموش نکنند.

خانواده های با هوش یک حرکت خوب آنها این است که بدون آن که موضوع ازدواج فامیلی دختر ها یا پسرهاشون تو فامیل مطرح شود اول آزمایش ژنتیک می گیرند تا مطمئن شوند اگر احیانا از نظر ژنتیک مشکلی بود حرف و حدیثی برایشان نباشد. این حرکت باعث می شه دختر و پسر ها آسیب روحی و عاطفی نبینند.

بیشتر مشکلات ازدواج فامیلی به این خاطر است که والدین تصور دارند دختر و پسر کاملا هم دیگر رو می شناسند اما متاسفانه ویژگی شخصیتی دختر و پسر و نحوه ارتباط و نحوه عاطفه آنها به هم دیگر را در نظر نمی گیرند. والدینی که تصور دارند خوشبختی در ازدواج فامیلی است ، مگر ازدواج های غیر فامیلی همه آنها مشکل دارند؟متاسفانه برخی پدر و مادرها طرز تفکر اشتباهی دارند و اصلا خوبی و بدی های ازدواج فامیلی توجه ندارند. هر ازدواج چه خویشاوندی و چه غیر خویشاوندی عیب های خود را دارد.

اگر احساس می کنید مثلا خانواده برادر شما با خانواده شما از نظر فرهنگی و اقتصادی در یک سطح هست ، این تصور را نداشته باشید که دختر و برادر شما هم از نظر عاطفی و هیجانی در یک سطح هستند.

مشاوره پیش از ازدواج تاکید دارد که دختر خاله یا پسر خاله هایی هستند که هرچند از نظر اقتصادی یکی هستند اما از نظر اخلاق و شخصیت بسیار متفاوت هستند. قرار نیست همه خصوصیات اخلاقی خواهر و برادر ها یکی باشد. بیشتر والدین با باورهای اشتباه خود دختر و پسر جوان را بی‌انگیزه و بی‌رغبت می کنند و خانواده‌ها اجازه نمی دهند دختر و پسر آزادانه تصمیم بگیرند.

به نظر شما اگر خوبی و بدی های ازدواج فامیلی را در یک ترازو قرار دهند کدام طرف سنگین تر است؟

۵/۵ ( ۱ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.