• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

اعتماد به نفس چیست

اعتماد به نفس چیست
haly-zendegy

اعتماد به نفس چیست ؟ یکی از موضاعات مهم و اساسی در ابعاد مختلف زندگی افراد این است که فرد اعتماد به نفس و عزت نفس بالایی داشته باشد زیرا بر تمام ابعاد زندگی افراد مثل شغلی، اجتماعی و بین فردی تاثیر بسیار عمیقی دارد.

اما نکته ی مهم این است که شناخت عزت نفس و تقویت عزت نفس می تواند زیربنای اساسی اعتماد به نفس باشد.

توجه داشته باشید در مشاوره پیش از ازدواج  و مشاوره سبک زندگی می توانید به کمک مشاوران متخصص در جهت رشد شخصیت خود قدم بردارید

اعتماد به نفس چیست

اعتماد به نفس (self-confidence) به این معناست که فرد به توان و توانمندی های خودش باور و اعتماد داشته باشد و یا از نگاهی دیگر بدین معناست که اعتماد به نفس به عنوان یک ویژگی انسان در زمینه ی شناخت از خودش است که نشانه ی بالا بودن آن این است که شخص خود را ارزشمند و توانمند می داند.

مثلث اعتماد به نفس چیست

می توان گفت اعتماد به نفس تقابلی از ۱- باور ۲- رفتار ۳- احساس است. نقطه ی شروع اعتماد به نفس باورهای مثبت است و این سه پدیده بر یکدیگر تاثیر گذار هستند

یعنی هر باور و تفکر مثبت رفتاری مثبت را به دنبال خواهد داشت و بروز این رفتار مثبت و ارزشمند در فرد احساس مثبتی ایجاد می کنند.

پس این چرخه ادامه خواهد یافت یعنی این احساس مثبت ایجاد شده باور اولیه را تقویت می کند و باور تقویت شده رفتارهای استوارتر و گسترده تری را به دنبال خواهد داشت که این چرخه به نوبه ی خود سبب به وجود آمدن احساس خوب و مثبت می شود.

عزت نفس زیر بنای اعتماد به نفس

اگر توجه کرده باشید در پاسخ به سئوال اعتماد به نفس چیست بازگو کردیم شما برای بالا بردن اعتماد به نفس خود نیازمند آن هستید که عزت نفس که برداشت شخص از خودپنداره و خودش است نیز آشنا شوید.

عزت نفس تا سه سالگی توسط والدین شکل می گیرد اما در ادامه ی راه ما با برچسب زدن به خود که در کودکی والدین ما در موقعیت هایی که ما دچار خطا می شده ایم به ما می زدنند ما نیز همین روال را ادامه می دهیم

به طور مثال شما ممکن است در کودکی در انجام کاری که به شما مهول شده است دچار خطا و اشتباه شوید والدین شما می توانند دو واکنش نشان دهند

۱- هویت شما را با یک خطا مورد حمله قرار دهند و شما را دست و پاچلفتی و خنگ صدا کنند مثل: ( تو هیچ وقت نمی توانی کاری را در دست انجام دهی، تو همیشه خطا می کنی چون خنگ هستی، حواست کجاست احمق!! درست است در این زمان هویت شما به طور کلی زیر سئوال می رود نه کار که به درستی انجام نداده اید. در این زمان عزت نفس شما آسیب می بیند.

۲- اما ممکن است والدین شما در موقعیتی که شما دچار خطا و اشتباهی شده اید بگویند: (این کار را به درستی انجام نداده ای، بهتر است حواست را جمع کنی) به طور کلی می توان گفت رفتار شما را اشتباه می دانند نه کل هویت شما را.

اولین قدم برای تقویت اعتماد به نفس چیست ؟

اولین قدم برای تقویت اعتماد به نفس بازسازی شناختی برای عزت نفس است یعنی بهترین راه برای شروع از افکار افراد شروع می کنیم و از فرد بپرسیم آخرین باری که خودش را سرزنش کرده است چه افکاری داشته است؟ و به جزئیات خودگوییهای منتقدآسیب رسان می رسیم.

یعنی قدم اول: شناسایی آسیب رسان.

قدم دوم: انتخاب اسم برای منتقد آسیب رسان.

قدم سوم :انتخاب صدای سالم.

بازسازی شناختی برای عزت نفس چیست

آخرین موقعیت استرس زایی که خود را سرزنش کرده اید به یاد آورید از چه کلماتی استفاده کرده ید؟ خنگ؟ احمق؟ نفهم؟ ساده؟
حال برای آن افکار منتقد اسمی را به دلخواه خود انتخاب کنید مثل زورگو، لگد زننده من و … با این کار ما صدای سرزنش گر را خارجی می کنیم زیرا مبارزه با چیزی که خارج ادراک ما است آسان تر است

حال در کنار صدای منتقد که اسمی برای آن انتخاب کردیم باید یک صدای سالم که او توانایی شما برای واقع بینانه فکر کردن است را برگزینید او صدایی می شود که می تواند جواب منتقد را بدهد

حال برای صدای سالم هم نامی را انتخاب کنید (مثل : بخش منطقی وجود من، بخش مشوق من، مربی سالم من، فرشته نجات من و …) حال فرد در پروسه درمانی و به کمک یک درمانگر یاد می گیرد در موقعیت های مختلف استرس زا که دچار خطا و اشتباه می شود چگونه می تواند به کمک صدای سالم افکار منفی و سرزنش گر را از خود دور کند.

به یک مثال توجه کنید:
درمانگر: وقتی سر میز شام عصبانی شدی منتقد به تو چه گفت؟

فرد: گفت او از تو خوشش نخواهد امد تو نه تحصیل کرده ای و نه آدم خیلی جالبی هستی.
درمانگر: یادت باشد که گفتیم منتقد همیشه سعی میکند نیازی را برآورده سازد در این شرایط او سعی میکرد تو را از چه چیزی محافظت کند؟
فرد: از بی توجهی طرف مقابل
درمانگر: یعنی منتقد سعی می کرد تو را از ترس از پذیرفته نشدن محافظت کند؟
فرد: بله
درمانگر : چگونه؟
فرد: که اگر آن فرد این کار را کرد من انتظارش را داشته باشم و خیلی ناراحت نشوم.
درمانگر: پس منتقد داشت تورا آماده می کرد و حساسیت تو را کم میکرد. چون تو انتظار آن را داری که آن فرد از تو خوشش نیاید. این یکی از مهمترین کارکردهای منتقد است محافظت تو از ترس از پذیرفته شدن.

در این مثال دیدید که چطور با شناسایی منتقد میتوان بر ابعاد مختلف افراد کار کرد این فرد باید بر روی ترس از طرد و پذیرفته نشدن خودش کار کند تا بتواند با اعتماد به نفس و عزت نفس بالا در موقعیت مختلف اجتماع ظاهر شود.

جهت اطلاع از مقالات مشابه برای بالا بردن اعتماد به نفس کودکان چه کنیم؟ و چگونه عزت نفس کودک خود را تقویت کنیم می توانید به صفحه ی اصلی ما مراجعه کنید

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.