• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

اعتیاد به رابطه جنسی

اعتیاد به رابطه جنسی
haly-zendegy

اعتیاد به رابطه جنسی در دو دهه ی گذشته برای توصیف افرادی به کار می رود که به دنبال تجربه کردن وسواسی روابط جنسی هستند و البته اگر نتوانند تکانه های جنسی خود را ارضاء کنند رفتارشان مختل می شود.

یکی از نکات مهم در شناخت مشکلات جنسی و مشاوره و درمان اختلالات جنسی این است که باید تشخیص و درمان توسط یک دکتر مشاوره مشکلات جنسی ( سکس تراپ ) صورت بگیرد

 اعتیاد به رابطه جنسی

می توان گفت مفهوم اعتیاد به رابطه جنسی را از الگوی اعتیاد به داروهایی مثل هروئین یا اعتیاد به الگوهای رفتاری مثل قمار برگرفته شده است.

به طور خلاصه می توان گفت اعتیاد در این زمینه به معنای وابستگی روانشناختی، وابستگی جسمی و وجود سندرم ترک در صورت عدم دسترسی به ماده (مثل دارو) یا ناکامی در رفتار(مثل قمار) است.

اعتیاد به رابطه جنسی در DSM

در DSM اصطلاح اعتیاد جنسی به کار نرفته است و این اصطلاح به صورت عمومی شناخته نشده است اما با این حال گاهی افرادی را می بینید که تمام زندگی و فعالیت ها و رفتارهایشان فقط معطوف به جستجوی روابط جنسی است.

و نکته ی دیگر این است که این افراد علاوه بر آن که زمان زیادی را صرف این کار می کنند اغلب سعی می کنند که این رفتار قطع و متوقف کنند اما قادر به این کار نیستند.
اعتیاد به رابطه ی جنسی پدیده ای است که از نظر مشاوره زناشویی کاملا شناخته شده است این افراد کوشش مکرر و بسیاری را به عمل می آورند تا به رابطه جنسی برسند اما اگر تلاش هایشان نتیجه ندهد دچار ناراحتی می شوند.

تشخیص اعتیاد به رابطه جنسی

معتادین جنسی توانایی کنترل تکانه های جنسی خود را ندارند این تکانه ها طیف کاملی از رفتار و تخیلات جنسی را شامل می شود. و سرانجام نیاز به فعالیت های جنسی افزایش می یابد و شخص معمولا سابقه ی بلند مدتی از این رفتار را از خود نشان می دهد.

نکته ی دیگر این است که ممکن است پس از این اعمال شخص دچار یک پشیمانی و احساس گناه شود اما این احساسات برای بروز مجدد این اعمال کافی نیست.
طی پژوهش های انجام شده گاهی این افراد اظهار داشته اند که زمانی سطح استرس و عصبانیت این افراد بالا می رود نیاز به برون ریزی آن ها شدید تر می شود.

شدت اعتیاد جنسی

بیشتر اعمال و رفتار فرد در این زمینه به ارگاسم ختم می شود هر چند رفتار جستجوی رابطه ی جنسی به میزان زیادی با تحریک و تهیج همراه است اما در نهایت فعالیت های جنسی فرد با زندگی زناشویی اجتماعی یا حرفه ای شخص تداخل می کند و باعث تخریب عملکرد وی در این زمینه ها می شود.

علائم اعتیاد جنسی چیست؟

به چند علائم و نشانه ی اعتیاد جنسی می پردازیم :
۱- رفتار فرد خارج از کنترل اوست
۲- پیامد های قانونی، طبی و حتی بین فردی نامطلوب در رفتار جنسی
۳- رفتار جنسی پر خطر مداوم یا رفتارهای خود تخریبی
۴- کوشش های مکرر فرد برای جلوگیری از رفتار جنسی
۵- وسواس فکری و تخیلات جنسی به عنوان مکانیسم مدارای اولیه
۶- فعالیت های جنسی گسترده و زیاد
۷- تغیرات و نوسانات خلقی شدید در ارتباط با فعالیت های جنسی(مثل افسردگی یا خوشی)
۸- صرف زمان بسیار زیاد و غیر عادی برای برای دست یابی به رابطه جنسی، شهوت انگیز یا تجربه ی جنسی جدید
۹- تداخل رفتار جنسی با فعالیت اجتماعی، شغلی یا تفریحی فرد که او را دچار مشکل کند.

انواع الگوهای رفتاری

انحرافات مربوط به الگوهای رفتاری در اعتیاد جنسی بیشتر دیده می شود طبق DSM ویژگی های اصلی انحرافات جنسی عبارتند از: رفتار با میل شدید جنسی از قبیل نمایشگری، یادگار خواهی، مالش، آزارگری، آزار خواهی، مبدل پوشی تماشاگری جنسی و بچه خواهی.

انحرافات جنسی غالبا با ناراحتی قابل ملاحظه ی بالینی همراه است و در روابط بین فردی اختلال ایجاد می کند و در ادامه مشکلات قانونی همراه دارد.

اما اعتیاد جنسی ممکن است به جزء انحرافات جنسی مثل رفتارهایی نظیر آمیزش جنسی و خود ارضائی باشد که بهنجار تلقی می شود البته ممکن است مواردی هم کنترل نشده یا بی بندو بار باشد.

همایندی اعتیاد جنسی با اختلالات دیگر

در بسیاری از موارد اعتیاد جنسی سیر نهایی از اختلالات دیگر است یعنی علاوه بر انحرافات جنسی ممکن است اختلال روانی عمده مرتبط یا اسکیزوفرنی نیز وجود داشته باشد و اختلال شخصیت جامعه نیز و اختلال شخصیت مرزی نیز دیده شود

چند مثال از اعتیاد به رابطه جنسی

در قرن نوزدهم روانپزشکی به نام ریچارد ابینگ چندین مورد از نابهنجاری های میل جنسی را گزارش داده است :
۱- معلمی ۳۶ ساله که صاحب ۷ فرزند بود پشت میزکارش و جلوی همه به طور مکرر استمناء می کرد که بعد از این عمل هم بسیار پشیمان می شد و احساس شرمندگی می کرد او در آمیزش و نزدیکی بسیار افراط می کرد یعنی علاوه بر استمناءهای مکرر، روزی ۳ یا ۴ بار نزدیکی هم داشت .

۲- زن جوانی که بی وقفه خود ارضائی می کرد و روابط جنسی مکرر با مردان داشت او نمی توانست تکانه هایش را کنترل کند و با این همه باز هم احساس نارضایتی داشت.

همراه ما باشید با مقالات مرتبط با شناخت انحرافات جنسی  و اختلالات میل جنسی در صفحه ی اصلی مرکز مشاوره ی هالی.

۴/۵ ( ۱ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.