• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

افسردگی در دوران بارداری

افسردگی بارداری
haly-zendegy

واقعیت دوران بارداری برای زنان ممکن است دوران شادی و نشاط نباشد. برخی از خانم ها در این دوران احساس شادی و لذت نمی کنند و افسردگی بارداری به سراغشان می آید.

مشاوره دوران باردای تاکید می کند بر خلاف یافته های علمی گذشته ، زنان در شروع حاملگی هم می توانند دچار افسردگی شوند. مردان علاوه بر مشکلات پزشکی دوران حاملگی ، نگران مشکل روانشناسی از جمله بد رفتاری همسر ، خشونت زنان هم هستند.

اضطراب زنان در دوران حاملگی مشکلی است که باید به آن توجه شود. نکته مهم این است ممکن است به زنان حالت استرس و افسردگی دست دهد اما شوهران آن را انکار می کنند و نشانه موقتی رفتار دوران حاملگی می دانند. به همین دلیل ممکن است مشکل آنها تشخیص داده نشود و به آن رسیدگی نشود.

“اختلاف با همسر باعث افسردگی بارداری می شود”

در دوران بارداری بیش از ۵۰ درصد اختلاف های همسر به خاطر علایم افسردگی و اضطراب است. تعارضات زناشویی همسر باردار را دچار افسردگی بارداری می کند.با استفاده مراجعه به مشاوره تنظیم خانواده می توانید به راحتی اختلافات خود را حل کنید و از افسرده شدن همسر جلوگیری کنید.

برای درمان رفتار های بد خلقی همسر از راهکارهای مشاوره دوران بارداری استفاده کنید. حالت روانی زنان اگر در شرایط بدی باشد ، شرایط جسمی آنها را هم بدتر می کند. در برخی از خانم ها مشاهده شده است که زایمان زودرس دارند و این ناشی از افسردگی و اضطراب است. اگر به مشکلات روحی و به ویژه افسردگی بارداری توجه نشود، زوج ها در فرزند پروری دچار مشکل می شوند.

فهمیدن نشانه های اضطراب و افسردگی بارداری

اولین نکته ای که وجود دارد این است که زن یا شوهر در دوران قبل از بارداری دچار افسردگی یا اضطراب باشند یا سابقه خانوادگی آنها افسردگی و اضطراب را نشان دهد، احتمال افسرده شدن و مضطرب شدن همسر باردار آنها بیشتر می شود.

اشتباه رایج در پس از ازدواج این است که برخی افراد فکر می کنند با تولد نوزاد مشکل خانمشان و بدخلقی او بهتر می شود. قطعا تولد نوزاد تاثیر مثبت دارد اما ممکن است تعارض زناشویی ریشه در دوران قبل از باداری باشد و تولد نوزاد ان را درمان نمی کند.

البته در موضوع رابطه زناشویی علاوه بر مشکلات زناشویی مشکلات جدید مانند مواجه شدن با پدیده فرازناشویی وجود دارد. همسری با هزار آرزوی قشنگ خود را باردار کرده است اما متوجه می شود که شوهر او رابطه فرازناشویی دارد. شوهر او ممکن است با خانم دیگر و با هدف کمک حال عاطفی رابطه داشته باشد.

مشاوره تنظیم خانواده تاکید دارد که روش ها مختلف باردار شدن هم مشکلات روانی ایجاد می کند. حتی خیلی ازمردهای نابارور و نازا زمانی که عمل های نازایی انجام می دهند، پس از آن حالت رفتار و خلق آنها و حتی خواسته جنسی آنها کم و زیاد می شود.

در یکی از جلسات مشاوره دوران بارداری و تنظیم خانواده مرکز هالی زندگی ، خانمی به دلیل نداشتن میل جنسی در همسرش مراجعه کرده بود. این خانم از نداشتن صمیمیت در رفتارهای شوهرش ناراحت بود. خانم بیان می کرد شوهرم رفتارهای صمیمی و محبت آمیز و در آغوش کشیدن ندارد. پس از بررسی مشخص شد که عمل های نازایی مرد باعث افسردگی و کاهش میل جنسی او شده است.

اگر شما برای باردار شدن مشکل دارید حتما فشار روح زیادی را تحمل می کنید. فراموش نکنید که عوارض جانبی روانی مانند افسردگی باردای آن عمل ها ممکن است تا ماه ها یا حتی سال ها ادامه داشته باشد.

رفتارهای زن افسرده

اگر می خواهید بدانید همسر باردار شما افسرده است یا خیر باید علایمی در آن مشاهده کنید.اگر احساس می کنید همسر شما خستگی زیاد دارد یا خواب آشفته دارد یا مشکل تمرکز و دقت کردن دارد حتما از مشاوره روانشناسی استفاده کنید. زنانی که دچار افسردگی بارداری هستند برخی از کارهای ساده روزمره خود را نمی توانند انجام دهند. ارتباطشان با خانواده و دوستانشان کم می شود. میلی به شرکت در برنامه های شاد خانوادگی ندارند. برخی اوقات فکر آسیب زدن به خود را دارند. برای آنها هیچ چیزی لذت ندارد.همسر افسرده گریه های زیادی دارد. مشکل دیگری که دارند میل به غذای آنها کم و زیاد می شود.

برخی از زنان در مورد رفتارهای شوهرشان قضاوت اشتباهی دارند که این ناشی از افسردگی بارداری است.

اگر زمانی احساس بی ارزشی دارید و به خاطر سوء استفاده جنسی احساس گناه دارید ، حتما برای جلوگیری از از افسردگی بارداری و مشکلات پس از تولد نوزاد از مشاوره روانشناسی استفاده کنید.

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.