• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

انتظارات زوجین و کیفیت زندگی زناشویی

انتظارات زوجین و کیفیت زندگی زناشویی
haly-zendegy

درابتدای رابطه اغلب، انتظارات زوجین و کیفیت زندگی زناشویی  در وضعیت مناسبی است و این مرحله ی عاشقانه برای هر دو دلپذیر است و تمایل دارند امیال یکدیگر را براورده سازند.

و می توان گفت در اکثر مواقع آزردگی ها و اختلافات جزئی نظرات را نادیده می گیرند. در این مرحله انتظارات زوجین و کیفیت زندگی زناشویی در مسیری از عشق موانع را رد می کند و تا مدتی جاده صاف خواهد بود.

توجه به نیاز های زوجین

اما در رابطه برخی از نیازهای شما بر آورده می شود و برخی دیگر برآورده نمی شود اما به مرور سازگار می شوید یا می پذیرید که زندگی همیشه مطابق انتظارات پیش نخواهد رفت و مشکل از آنجا شروع شروع می شود که همسر شما برخی از انتظارات مهم را برآورده نمی کند و شما نمی توانید شرایط به وجود آمده را بپذیرید.
زمانی که این حالت رخ می دهد انتظارات قواعد می شودند که دیکته می کنند یک رابطه چگونه باشد و یک همسر عاشق چگونه باید رفتار کند.

این قواعد ناکام ویژگی های جالبی دارند

ازدواج ناموفق

۱- مورد اول قواعد اصولا پنهان و ناگفته هستند چون فکر می کنید که آنها بدیهی و شناخته شده هستند مثلا زن خوب در جمع با همسرش مخالفت نمی کند. یک مرد واقعی خانواده خود را در الویت قرار می دهد.
۲- در مقابل این مقررات پنهان انتظار می رود طرف مقابل آنها را بداند. مثال: او باید درک می کرد مواقعی که به خانه می رسم مدتی به استراحت نیاز دارم. او باید قبل از اینکه از او بخواهم در این مورد اقدامات لازم را انجام دهد. فکری که پشت این مسئله است از این قرار است که باید ذهن شما توسط فرد مقابل خوانده شود.
۳- حال اگر این قواعد از حالت پنهان خارج شود و به حالت آشکار تبدیل شود، اغلب به شکل جمله های باید هستند. مثل : او باید وقتی من خسته هستم به من کمک کند. او نباید بر سر بچه ها انقدر داد بزند. از نگاه هورنای (روانکاو) این قواعد استبداد بایدها هستند.
۴- این قواعد اغلب یا شرطی هستند و یا معنایی ضمنی دارند مثل: اگر او به من توجه داشت به موقع به خانه می امد. اگر به من احترام می گذاشت باید برایم کادو می خرید.
۵- این قواعد را می توان مثل دکمه های شروع عکس العمل شدید دانست زیرا حول عزت نفس فرد تمرکز دارند مواردی مثل ارزش تخصصی، احساس توجه، احساس منصفانه رفتار شدن، احترام توجه، انصاف اینها موضوعاتی هستند که زمانی که مهم ترین انتظارات آشکار می شوند به طور مکرر به این ها که گفته شد اشاره می شود.
۶- حال قواعد پنهان در چه حوزه هایی به کار می روند؟ تقسیم کار ، موضاعات و مسائل مالی اوقات فراغت، خوشاوندان و دوستان ، کودکان و رابطه جنسی.
۷- آسیب زاترین وضعیت ها زمانی رخ می دهد که همسران مقرراتی متضاد هم وضع کنند.

برای مثال: ممکن است زنی در زمان مشکلات خواهان حضور همسرش باشد و مرد بر عکس بودن زن را مخل آسایش بداند و هر دو آزرده خاطر می شوند.
۸- گاهی این قواعد ماهیت مطلق به خود می گیرند و یا مواردی فرض می شود که باید از نظر اخلاقی انجام شوند.

و سر پیچی و انجام ندادن گناه یا خیانت است و فردی که انجام ندهد مستحق تنبیه کردن است . پس زمانی که همسر شما کاری را انجام ندهد از طریق دوری گزینی، فریاد زدن، قهر و سایر روش های ابراز خشم او را تنبیه می کنید .

و چون همسر شما نمی تواند کدام قانون پنهان را نقض کرده است که حال برای آن در حال تنبیه شدن است به نظرش غیر عادلانه به نظر می رسد. و در نتیجه درصدد تلافی بر می آید و این شروع دور باطل است که هر دو این مسیر را ادامه می دهند.
می توانید با بررسی وضعیت هایی که به طور مکرر منجر به بروز مشکل می شود و شناسایی قواعد نا گفته از این دور باطل رها شوید.

هدف از ازدواج چیست؟ و مشاوره قبل از ازدواج چه کمکی می تواند به شما بکند ؟ اموزش مهارت های ارتباطی و حل تعارضات فردی موضوع بسیار مهم و قابل بررسی است که می توانید از طریق  یک مشاور زوج درمان به آن بپردازید

انتظارات زوجین و کیفیت زندگی زناشویی

یکی از مسائل اصلی که زوجین دچارش می شوند و بعد از مدتی احساس می کنند در روابط خود دچار مشکل شده اند هشت مواردی است که در قالب هشت قانون بدون منطق برای ارضای انتظارات و نیاز ها برایتان عنوان کرده ایم. انتظارات زوجین و کیفیت زندگی زناشویی از ابعادی است که مشاوران آن را در چند بخش بررسی می کنند.
۱- تحریفات شناختی
۲- عدم مهارت در حل مساله و گفتگو.

اگر نتوانید مهارت گفتگو و درخواست انتظارات را یاد بگیرید. هم خودتان و هم همسرتان را وارد دور باطل دعوا و مشاجره می کنید.

اولین گام شناسایی انتظارات زوجین و کیفیت زندگی زناشویی

اولین مرحله شناسایی حوزه هایی است که با همسرتان اختلاف دارید. یعنی جدولی ستونی رسم میکنیم و در ستون اول موضوعاتی که بطور مکرر در مورد آنها با همسرتان تعارض دارید را یادداشت کنید.

در ستون دوم اعمالی که همسرتان انجام می دهد و یا اعمالی که انجام نمی دهد و موجب اذیت شما می شود را یادداشت کنید

و در ستون سوم اعمالی که دوست دارید همسرتان از انها تبعیت کند را یادداشت کنید.

در ادامه مقاله انتظارات زوجین و کیفیت زندگی زناشویی به تجزیه و تحلیل قواعدی که در ستون یادداشت کردید می پردازیم. به پنج سوال زیر جواب می دهیم.
۱- ایا قاعده پنهان است؟
۲- تاریخچه پشت پرده قاعده چیست؟
۳- قاعده مورد نظر چگونه در خدمت علایق شماست؟
۴- آیا زیر پا گذاشتن قاعده مورد نظر دقیقا همان پیامدی را دارد که در ذهن دارید؟
۵- آیا همسرتان قاعده ای هماهنگ یا متضاد با قاعده شما دارد؟

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.