• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

انحراف عورت نمایی

انحراف عورت نمایی
haly-zendegy

شناخت انحرافات جنسی و دانستن منشاء جنسی یا روانی آن مبحثی است که در مقالات هالی به شناسایی هر اختلال به صورت جدا پرداخته ایم حال به انحراف عورت نمایی و در ادامه به منشاء این اختلالات می پردازیم.

اختلالات چشم چرانی و عورت نمایی

می توان گفت اختلال چشم چرانی یعنی تماشای برهنه شدن یک فرد یک فرد بی خبر و برانگیخته و تحریک شدن بر اثر تماشای فرد برنه است

و تعریف اختلال عورت نمایی هم فرد از طریق قرار دادن اندام تناسلی خود در معرض دید غریبه های بی خبر به برانگیختگی و لذت جنسی می رسد.

انحراف عورت نمایی

نکته قابل ذکر این است که اضطراب برای افرادی که انحراف عورت نمایی دارند باعث می شود برانگیختگی را در آنها افزایش دهد . چه در چشم چران ها چه در انحراف عورت نمایی به همین منوال است .

یعنی بسیاری از چشم چران ها از بودن در بارهای محلی که در آنها استریپ تیز (برهنگی نمایی ) اجرا می شود لذت خاصی نمی برند در انحراف عورت نمایی هم هیجان زدگی بر اثر خطر عنصر اصلی است .

طی پژوهش هایی که صورت گرفته غالبا انحراف عورت نمایی را با تحصیلات پایین مرتبط می دانند.

مثالی از انحراف عورت نمایی

وکیل سرشناسی که شغلش را در خطر می دانست او فردی باهوش و خوش قیافه بود که طی اظهارات خودش در جریان وکالتش با تعداد زیادی از زنان جذاب رابطه داشته است اما تنها راهی که او را برانگیخته و به اوج لذت جنسی می رساند رفتن به ایستگاه اتوبوس و منتظر شدن برای سوار شدن یک زن جذاب بوده است تا او تا ایستگاه بعدی اندام تناسلی اش را در معرض دید او بگذارد

و بعد از اتوبوس پیاده شود عده ای او را دنبال کنند و برای رسیدن به اوج لذت جنسی او شرایطی را داشت اینکه اتوبوس نباید پر یا خالی باشد بلکه نیمه پر باشد و زن مورد نظر او باید سن مناسبی داشته باشد و همین شرایط باعث می شد که گاهی ساعتها طول بکشد تا او به لذت جنسی دست پیدا کند.

او چند بار از دوست دخترش خواسته بود در آپارتمان او نقش زنی را بازی کند که در اتوبوس نشسته است و او اندام تناسلی خود را به او نشان می دهد یعنی بازی انحراف عورت نمایی اما او نتوانسته بود به برانگیختگی جنسی و لذت جنسی دست پیدا کند. زیرا این کار عنصر اصلی انحراف عورت نمایی (هیجان زدگی) بر اثر خطر را نداشت و او نگران از دست دادن شغل خود بود زیرا علاوه بر آن که ترس از برملا شدن داشت به دلیل ساعات زیاد غیبت از محل کار هم در خطر اخراج بود.

شروع اختلالات چشم چرانی و عورت نمایی

شیوع این دو اختلال اگر چه نامعلوم است اما طی پژوهش های صورت گرفته ۳۱ درصد از نمونه های تصادفی از۲۴۵۰۰ بزرگسال سوئدی گزارش داده اند که حداقل از یک بار نمایش اندام تناسلی خود برای دیگران دچار برانگیختگی جنسی شده اند و ۷.۷ درصد هم گزارش داده اند که حداقل یک بار از تماشای یواشکی ارتباط جنسی دیگران لذت برده اند

اما توجه داشته باشید برای آنکه نتوان گفت شخص دچار اختلال عورت نمایی است باید رفتار او تکرار شود و با حالت اجبار گون و یا از کنترل او خارج باشد.

ملاک های تشخیص اختلال چشم چرانی

ملاک های تشخیص اختلال چشم چرانی را بر اساس DSM بررسی می کنیم.
۱- برانگیختگی جنسی که هم تکرار شود و هم لذت جنسی فرد از طریق تماشای شخص بی خبری که برهنه است، مشغول در آوردن لباس خودش است یا در حال ارتباط جنسی است که باید حداقل یک دوره شش ماهه با تخیلات، امیال یا رفتارها نمایان می شود.
۲- شخص این امیال جنسی که گفته شد را روی یک شخص بی خبر اجرا کرده است. و این امیال با تخیلات جنسی او با ناراحتی، اختلال بالینی معنا داری در کارکردها شغلی، اجتماعی ویا کارکردهای مهم زندگی او ایجاد شود.
۳- شخصی که این برانگیختگی را تجربه میکند و یا این عمل را انجام میدهد حداقل ۱۸ سال دارد.

ملاکهای تشخیص عورت نمایی

۱- برانگیختگی جنسی تکرار شونده و شدید در فرد که بر اثر نشان دادن و نمایش اندام تناسلی در معرض دید یک فرد بی خبر است که با تخیلات، امیال یا رفتار نمایان می شود
۲- شخص این امیال جنسی را روی فرد بی خبر اجرا میکند و این امیال و تخیلات جنسی ناراحتی یا اختلال بالینی معنا داری در کارکرد اجتماعی ، شغلی و یا کارکردهای مهم فرد ایجاد کرده باشد
سعی کردیم در این مقاله به شناخت انحراف عورت نمایی و چشم چرانی بپردازیم.

اما توجه داشته باشید تشخیص و بررسی مشکلات و اختلالات جنسی باید توسط دکتر روانشناس و متخصص و صورت گیرد شما نمی توانید به هیچکس برچسبی از اختلالات را بزنید.

در مشاوره ازدواج و زوج درمانی هم اگر احساس کردید همسر شما از نظر جنسی دچار مشکلاتی است حتما از یک دکتر سکس تراپ و مشاوره خانواده کمک بگیرید گاهی بسیاری از مشکلات جنسی از طریق مشاوره قابل درمان هستند اما مصاحبه تشخیص مهمترین قدم برای رسیدن به تشخیص افتراقی مشاوره مشکلات جنسی است .

مشاوران متخصص در این زمینه به ماهیت اختلال می پردازند که سر منشا اختلال چیست؟
احتمال جسمی بودن اختلال تا چه حد است؟
مشکل مربوط به کدامیک از مراحل چرخه واکنش جنسی است؟
در مصاحبه بالینی به سوالات پاسخ می دهند و بعد فرد در پروسه درمان قرار میگیرد.

 

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.