• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

انواع اختلال روحی و روانی

اختلال روحی و روانی
haly-zendegy

شاید در طول زندگی کلمه اختلال و یا اختلال روحی و روانی را زیاد شنیده باشید و حتی معنی آن را هم جستجو کرده باشید و با تعریف های متفاوتی از این عبارت روبرو شده باشید که فقط موجب سردرگمی شما شده باشد و یا ممکن است موجب به وجود آمدن سوالات فراوانی مانند اینکه چه کسانی مبتلا به اختلال روحی و روانی می شوند ؟ اختلال چیست ؟ اختلال روحی و روانی چند نوع است ؟ شده باشد ما در این مقاله سعی داریم به این سوالات به طور شفاف پاسخ دهیم پس با ما همراه باشید .

اختلال چیست ؟

اختلال به زبان ساده یعنی هر گونه رفتار و عملی که منجر به بروز مشکل در زندگی و محیط پیرامون فرد شود و ارو را دچار مشکل کند .

اختلال روحی و روانی چیست ؟

رفتاری که بر اثر تفکر بیمار گونه ایجاد شده باشد و فرد را دچار ناتوانی در سازگاری با محیط پیرامون و افراد کند را اختلال روحی روانی می گویند و در واقع در این اختلال فرد نمی تواند با مشکلات به وجود آمده در زندگی روزمره کنار بیاید و او را از لحاظ هیجانی دچار مشکل می کند و در نتیجه دست به رفتار های می زند که از نظر بسیاری از افراد دیگر نامعقول و نامناسب می آید به بیان ساده تر این نوع اختلال فرد را در زمینه های شخصی ، خانوادگی و اجتماعی ناتوان می کند و فرد بعد از مدتی ارتباط خود را با واقعیت از دست می دهد .

مشورت و گفت و گو با مشاوران و روانشناسان متخصص و مجرب مرکز در زمینه اختلال روحی و روانی و برگزاری جلسات مشاوره روانشناسی می تواند روش مفید و مناسبی برای درمان و پیشگیری از ابتلا و پیشرفت انواع اختلال باشد .

انواع اختلال روحی و روانی

اختلالات روحی و روانی به چند دسته مختلف از قبیل ۱- اختلال وسواس ۲- اختلال اضطراب ۳- اختلال اسکیزوفرنی ۴- اختلال افسردگی ۵- اختلال استرس ۶- اختلال مصرف مواد ۷- اختلال جنسی ۸- اختلال تغذیه تقسیم می شود که انواع آن در متن زیر به اختصار آورده شده است .

اختلال وسواس :

این دسته از اختلالات شمامل مواردی چون اختلال پوست کندن ، اختلال موکندن ، اختلال بادی دیسفورمیک و … می شود .

اختلال اضطراب :

این دسته به اختلالاتی چون اختلال اضطراب جدایی، اختلال وحشت زدگی، آگورافوبیا، فوبیاهای خاص، اختلال اضطراب اجتماعی و … تقسیم می شود .

اختلال اسکیزوفرنی :

این دسته ار اختلال روحی روانی شامل مواردی چون اختلال سایکوتیک مشترک، اختلال سایکوتیک ناشی از مصرف ماده یا دارو و …. می شود .

اختلال افسردگی :

اختلالاتی مانند اختلالات خلقی، افسردگی، اختلال افسردگی عمده، اختلال افسردگی دائم ، اختلالات دو قطبی، اختلال سیکلوتیمیک، خود کشی و یا اقدام به خود کشی در این دسته از اختلال روحی و روانی قرار می گیرد .

اختلال استرس :

این اختلال شامل مواردی چون اختلال دلبستگی واکنشی و اختلال تعامل بی‌قید و بند، اختلال استرس حاد، اختلالات سازگاری و …. می شود .

اختلال مصرف موارد :

اختلالاتی مانند اختلال مصرف الکل، اختلال مصرف تنباکو و نیکوتین، اختلال مصرف کوکائین، آمفتامین‌ها، کافئین، اختلال مصرف اوپیود، مواد آرام‌بخش خواب‌آور و ضد اضطراب و …. در این دسته از اختلال روحی و روانی قرار می گیرد .

اختلال جنسی :

یکی دیگر از اختلال روحی و روانی اختلال جنسی است که شامل مواردی از قبیل اختلال نعوظ، اختلال ارگاسم، مشکلات مربوط به درد جنسی، اختلال درد یا دخول تناسلی خاصره‌ای و …. می شود .

اختلال تغذیه :

این نوع اختلال که به اختلال خورد و خوراک مربوط است شامل مواردی چون اختلال پایکا، اختلال نشخوار، اختلال اجتناب یا محدودیت غذا، آنورکسیا نروزا، بولمیا نروزا، اختلال بینج ایتینگ و …. می شود .
انواع بیماری و اختلال روحی و روانی

افسردگی

یکی از اختلالات شایع و رایج بین افراد جامعه افسردگی است ، افراد با هر احساس ناراحتی از کلمه افسردگی استفاده می کنند در واقع باید گفت افسردگی به معنای هر نوع و میزان ناراحتی نیست این احساس اندوه و ناراحتی باید شدید باشد به عبارتی افسردگی اندوه شدید است و ویژگی اصلی این اختلال آن است که افراد در هر رده سنی می توانند به آن مبتلا شوند .
در افسردگی فرد نمی تواند احساسات و هیجانات خود را کنترل کند و در تعادل رفتار دچار مشکل می شوند این گونه از افراد دچار پرخوری یا بی اشتهایی ، پرخوابی یا بی خوابی می شوند و همچنین همیشه گریه می کنند و یا بغض دارند و به اتفاقات و وقایع زندگی واکنش غم نشان می دهند و از زندگی لذت نمی برند و در نهایت ممکن است دست به خودکشی بزنند .

اختلال اتیسم

این اختلال با ضعف در عملکرد اجتماعی شناخته می شود این افراد قادر به برقراری ارتباط مناسب با افراد دیگر نیستند .
اختلال مرزی یا بوردر لاین
این نوع اختلال با روابط بی ثبات ، اختلال هویت ، شخصیت و خلق ناپایدار و بی ثبات ، احساس شدید بی حوصلگی و خشم نامناسب با موقعیت شناخته می شود .

اختلال اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی نوعی از بیماری روانی است که با ضعف در کارکرد اجتماعی و شغلی ، هذیان ، توهم ، بی ربط گویی ، رفتار و هیجانات نامناسب موقعیت و بی ارادگی ، افسردگی ، خواب نامنظم ، خشم ، استرس ، کاهش درک واقعیت و پرخوری یا کم غذایی مشخص می شود .
این افراد به دلیل این که به تدریج ارتباط خود با واقعیت را از دست می دهند دچار توهم شده و به تدریج دچار بد کارکردی در اجتماع می شوند و به این ترتیب از لحاظ ارتباط بین فردی دچار مشکل خواهند شد .

اختلال دو قطبی

این اختلال از نوجوانی تا بزرگسالی را در بر می گیرد ، اختلال دو قطبی یک نوع بیماری روانی مزمن است که در شخصیت و اخلاق فرد به شدت تاثیر می گذارد و باعث بروز رفتار ها و هیجاناتی می شود که بسیار نامتناسب با آن موقعیت است و در نهایت منجر به عدم ارتباط مطلوب و مناسب فرد مبتلا با محیط پیرامون خود خواهد شد و در عملکرد اجتماعی او تاثیر منفی می گذارد .

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.