• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

اهمیت اعتماد به نفس در زندگی

اهمیت اعتماد به نفس در زندگی
haly-zendegy

اهمیت اعتماد به نفس در زندگی شما موضوع بسیار مهمی محسوب می شود که قصد داریم در این مقاله در ادامه ی مقالات گذشته به نام های روش های افزایش اعتماد بنفس و اعتماد به نفس چیست بپردازیم.

یکی از موضوعات اساسی در روند روابط بین فردی سالم و یا کارآمدی مثبت در شغل روابط اجتماعی وابسته به اعتماد بنفس و باور شما به توانایی هایتان است

اهمیت اعتماد به نفس در زندگی

اهمیت اعتماد بنفس در زندگی نیازمند شناخت عزت نفس و آسیب هایی است که در کودکی به اعتماد به نفس ما وارد می شود. قصد داریم در این مقاله، به تحریفهای شناختی بپردازیم.

اهمیت شناسایی تحریف های شناختی این است که تحریف های شناختی ابزار کار منتقد آسیب رسان هستند. منتقد آسیب رسان همان باورهای منفی و غلطی هستند که در موقعیت های استرس زا و پر تنش دست به کار می شوند شما را سرزنش می کنند و اجازه نمی دهند شما به توانایی های خودشان به صورت واقع بینانه نگاه کنید و یا در موقعیت هایی که دچار اشتباه می شوید خودتان را آنقدر شدید سرزنش نکنید و برچسب های منفی به خود نزنید.

تحریف های شناختی

تحریف های شناختی یکی از ابزار کار منتقد آسیب رسان است. سلاحی که علیه اعتماد به نفس به کار می رود. تعریفی که از تحریف های شناختی می توان داد این است که تحریف شناختی شامل عادات بد است

افکاری که فرد طبق عادت دائما آن را برای تغییر واقعیت به شکلی غیر واقعی به کار می گیرد.

به طور مثال:

اگر همکار شما در جلسه ای که شما مدیر آن گروه هستید اجتناب می کند می توانید رفتار او را به دو صورت تفسیر کنید.
۱- می توانید رفتار او را فقط یک تصمیم یا انتخاب تلقی کنید.
۲- یا مطابق عادت هر پذیرشی را توهینی به خودتان برداشت کنید و در نتیجه به عزت نفس خود آسیب جدی بزنید

به همین مثال توجه کنید اهمیت اعتماد به نفس در زندگی این است که اگر شما به جای این فرد باشید و راه وجود داشت دوم را انتخاب کنید هم خودتان را اذیت می کنید و هم به مرور زمان در موقعیت های کاری و شغلی خود دچار تنش و چالش می شوید.

زیرا تحریف های شناختی یک سبک تفکر هستند و ممکن است بر اساس باورهای غیر واقعی شکل بگیرد. نکته ی قابل ذکر این است تشخیص و اصلاح سبک های تفکر تحریف شده سخت است

و دلیلش هم این است که کاملا با نحوه ی ادراک واقعیت توسط فرد در آمیخته است . حال به توضیح چند تحریف شناختی می پردازیم تا بتوانیم اهمیت اعتماد به نفس در زندگی را عمیق تر درک کنید البته اعتماد به نفس که زیر بنایش عزت نفس است.

تحریف بیش تعمیم دهی

اگر شما از تحریف بیش تعمیم دهی استفاده کنید اگر یک مورد اشتباه در تعاملات اجتماعی برای شما پیش بیاید بدین معناست که مهارت اجتماعی ندارید. اگر یک برنامه از کامپوتر پاک شود بدین معناست که کامپیوتر دیگر هیچ اطلاعاتی ندارد؟

فردی که از این تحریف شناختی استفاده می کند از کلماتی مثل هرگز، همیشه، همه، هیچ کس و هیچ وقت استفاده می کنند. منتقد او از چنین کلمات مطلقی استفاده می کند تا درها را به روی هر امکانی ببندد و این باعث می شود شخص از تغییر و پیشرفت باز بماند به جمله های زیر دقت کنید:

( من همیشه کارها را خراب می کنم، من هیچ وقت به موقع سرکار نمی رسم، هیچ کس به من اهمیت نمی دهد، همه فکر می کنند من ضعیف هستم) این جملات مستقیم به عزت نفس و اعتماد به نفس شما حمله می کند.

تحریف برچسب زنی کلی

در این تحریف شناختی فرد بر چسب تصورات قالبی به همه طبقات مردم، رفتارها و تجربه ها زده می شود.
اما برچسب زنهایی که اعتماد به نفس پایین دارند معمولا خودشان را آدم بد یا کم استعداد تلقی می کنند. این سبک تفکر رابطه نزدیکی با بیش تعمیم دهی دارد اما در این جا تحریف به شکل یک برچسب است

اما در تحریف بیش تصمیم دهی دارد اما در این جا تحریف به شکل یک برچسب است اما در تحریف بیش تصمیم دهی به صورت یک قانون است اما نکته ی قابل ذکر این است که برچسب زنی از بیش تعمیم دهی خطرناک تر است زیرا تصورات قالبی در ذهن ایجاد می کند و چشم فرد را به روی این واقعیت که زندگی پر از گوناگونی است می بندد.

مثال هایی از برچسب زنی:
رابطه ی عاطفی من سرانجامی نخواهد داشت، این آسیب بین فردی است. من آدم شکست خورده هستم، مدرکم یک تکه کاغذ بی ارزش است، تلاش های من برای رسیدن موفقیت آب در هاون کوبیدن است.

تحریف تفکر قطبی شده

فردی که این تحریف شناختی را دارد همه ی اعمال و تجاربش را بر اساس معیارهایی مطلق در قالب یا این… یا آن… تقسیم می کند. به طور مثال قضاوت شما درباره ی خودتان این است که یا بی گناهید یا گناهکار یا آدم خوبی هستید یا آدم بد، یا موفق هستید یا شکست خورده در این قطب های متضاد، نقطه های دیگری برای شما وجودندارد.

اما فردی که عزت نفس پایینی هم دارد خودش را در قطب های منفی همیشه قرار می دهد. این پذیرش وجود ندارد که همه ی آدم ها اشتباه می کنند و کامل نیستند در نتیجه با اولین اشتباه نتیجه خواهید گرفت که آدم بدی هستید و این تفکر به عزت نفس آسیب جدی وارد می کند.

امیدوارم توانسته باشیم به اهمیت اعتماد به نفس در زندگی به صورت عمیق تری پرداخته باشیم اما باز هم پیش نهاد ما این است که برای رشد عزت نفس و مشاوره سبک زندگی از یک روانشناس متخصص  چه به صورت مشاوره حضوری و چه به صورت مشاوره تلفنی کمک بگیرید.

جهت اطلاع از مقالات مشابه برای تقویت اعتماد به نفس چه کنیم ؟ و چگونه عزت نفس کودک خود را تقویت کنیم به صفحه ی اصلی مرکز مشاوره هالی مراجعه کنید

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.