• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

با کودکان پرخاشگر چه طور رفتار کنیم

کودکان پرخاشگر
haly-zendegy

نداشتن توانایی رابطه و برخورد صحیح با کودکان پرخاشگر یکی از مشکلات رایج پدر و مادر هاست. پرخاشگری کودک تا حدی طبیعی است اما اگر به دفعات زیاد تکرار شود و همزمان رفتارهای اشتباه دیگری را داشته باشد ، یک اختلال محسوب می شود. بسیاری از والدین با دیدن پرخاشگری کودک کنترل رفتار خود را ازدست می دهند. کودکانی که در سنین پایین رفتار هایی مانند کتک زدن والدین ، پرت کردن اشیا و … را انجام می دهند و با کج خلقی عصبانیت والدین را باعث می شوند. به جای ناامیدی و شاکی بودن ، با استفاده از روش های علمی در زمینه تربیت کودک به دنبال نحوه برخود مناسب با کودکان پرخاشگر باشید.

علت پرخاشگری کودکان

مقدمه اینکه با کودکان پرخاشگر چگونه رفتار کنیم ، تعیین علت پرخاشگری آنان است.

*رفتار والدین و اطرافیان : پدر مادر هایی که رفتار آنها با کودک مناسب نیست مانند توهین کردن ، سرزنش کردن ، و تنبیه کودک باعث افزایش پرخاشگری فرزندان می شوند.

*کودکان پرخاشگر درصد زیادی از عصبانیت خود را از طریق یادگیری بروز می دهند. اگر‌ پدر یا مادر به طور دائم رفتار پرخاشگرانه با یکدیگر یا سایر افراد داشته‌ باشند در واقع با این کار عصبانیت را در فرزند پرورش می دهند.

*استراحت ناکافی ، تغذیه نامناسب ، کودکان را پرخاشگر می کند. کودکان خردسال توانایی تشخیص خستگی و زمان استراحت را ندارند.

*حسادت از جمله علت پرخاشگری کودکان است. برخی کودکان فکر می کنند تمام چیزهای خوب باید برای آنها باشد و اگر کودک هم سن آنها در موقعیت بهتر از آنها قرار بگیرد به علت حس حسادت خود ، پرخاشگری می کنند.

*تنبیه کودک : تنبیه بدنی فرزند میزان خشونت و پرخاشگری آنها را در سنین بالاتر افزایش می دهد. برای راه های جایگزین می توانید مطلب تنبیه کودک را مطالعه کنید.

*تولد فرزند جدید : برخی از والدین با تولد جدید فرزند جدید خود شاهد پرخاشگری و لجبازی فرزند دیگر خود هستند. دلیل این امر این است که کودک تصور دارد پدر و مادر دیگر به او محبتی ندارند.

*انتظار بیش از حد والدین : والدینی که بدون توجه به سطح علاقه ، توانایی ذهنی و جسمی کودک انتظار دارند در انجام تمام فعالیت های خود عملکرد موفق داشته باشد ، شکست و ناکامی کودک باعث می شود که پرخاشگری کند.

*اختلال خلقی ، اختلال تکانشگری ، اختلال سلوک و افسردگی یکی از عوامل پرخاشگری در کودکان است.

* کودکانی که به هدف خود نمی رسند اولین و بیشترین رفتار آنها پرخاشگری است.

*مصرف دارو : یکی از علت پرخاشگری کودکان ، مصرف دارو به دلیل سایر مشکلات پزشکی است.

*مشکلات مدرسه : مشکلاتی مانند مورد تمسخر قرار گرفتن ، کتک‌ خوردن ، گم کردن دائم پول و اشیا ، خجالتی بودن و افت‌ تحصیلی می تواند باعث خشونت در کودکان شود.

با کودکان پرخاشگر چگونه رفتار کنیم؟

اولین قدم در برخورد ، تشخیص و تعیین علت پرخاشگری کودکان است. به دانش خود تکیه نکنید و حتما از دانش مشاوره تربیت کودک استفاده کنید.

*بدون دلیل با جیغ ها و گریه های کودک زیر دو سال برخورد نکنید. سعی کنید نوازش و بغل کردن را جایگزین کنید.

*در مقابل کودکی که با پرخاشگری و با زور می خواهد چیزی را بدست بیاورد باید بی اعتنا باشید. زمانی که جیغ می زند صرفا به او نگاه کنید و حرف های آرامش بخش بزنید.

* کودکی که با پرخاشگری می خواهد به هدفی برسد ، نباید برای رسیدن به آن هدف ( مثلا برداشتن یک چیز) به او کمک دهید. چون کودک یاد می گیرد که از طریق جیغ می تواند به هدف خود برسد و این امر در او تقویت می شود.

*زمانی که کودک عصبانی یا بدخلق است ، به او یاد دهید تا عصبانیت و احساس خود را به زبان بگوید. مثلا به او بیاموزید بگوید ” من الان عصبانی هستم ” ” من الان حال خوبی ندارم”

*بهتر است به جای نصیحت کردن کودکان ، به انها کمک کنید. کودکان درک درستی از نصیحت والدین ندارند.

*احساسات کودک را باید بیان کنید. به طور مثال به خاطر خطرناک بودن اشیایی مانع رسیدن کودک به آن شده اید. در این صورت کودک پرخاشگری می کند و کتک می زند. بهترین رفتار شما این است که احساستش را به زبان خود بگویید . به طور مثال بگویید ” می دانم دلیل ناراحتی تو این است که نگذاشتم به فلان چیز دست بزنی “

* به کودکان آموزش دهید که کتک زدن و دست به کسی زدن کاری اشتباه است.

*یکی از دلایل اصلی پرخاشگری در کودکان وجود سایر مشکلات مانند اختلال خلقی ، اختلال تکانشگری ، اختلال سلوک و افسردگی است. برای درمان دراین زمینه می توانید از راهکارهای درمانی مشاوره فرزند پروری استفاده نمایید.

*افزایش اطلاعات خود در مورد تربیت کودک : ممکن است در تشخیص علت پرخاشگری یا نحوه برخورد با آنها و با توجه به شرایط فرزند خود سوالات و ابهاماتی داشته باشید که در این صورت حتما از مشاوره تلفنی روانشناسی استفاده کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.