• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

برای موفقیت در دوران عقد چه کنیم؟

دوران عقد
haly-zendegy

همه افراد از دوران عقد به عنوان دوران شناخت یاد می کنند و به اشتباه گمان می کنند که منظور از شناخت در این دوران حساس شناخت فرد مقابل است . در صورتی که شما باید ضمن شناخت طرف مقابل به یک شناخت نسبی از خود برسید تا بتوانید خود را به طور کامل و صحیح به فرد مقابلتان معرفی کنید .

این که شما چه باورهای دارید یا چه کسی هستید و چطور می خواهید زندگی کنید از جمله مواردی است که باید به طور صحیح برای فرد مقابل خود بیان کنید . اگر شما بتوانید خود را به طور کامل و دقیق به فرد مقابل معرفی کنید از مرحله شناخت طرفین در دوران نامزدی با موفقیت گذر خواهید کرد و اولین قدم برای ورود به زندگی مشترک موفق را با قدرت و آگاهی کامل می گذارید .

دوران عقد فقط به عنوان دوره شناخت است نه دوران تعهد و تاهل پس در صورت ایجاد تعهد در این دوران سعی نمایید تعهد بر تفاهم مقدم شود و به چشم پوشی در این دوران دچار نشوید توصیه می شود چشم هایتان را کاملا باز کنید و توجه کنید ببینید چه شباهت ها و تفاوت های بین شما وجود دارد .

ممکن است در نگاه اول این تفاوت و تشابه امر زیاد مهمی نباشد اما همین تفاوت ها خطوط قرمز اخلاقی و رفتاری شما را می سازد تصمیم بگیرید این تفاوت ها تا چه اندازه می توانند به خطوط قرمز و حریم شخصی شما وارد شوند البته توصیه می شود .

برای شناخت بهتر و کامل تر تفاوت ها از تجارب افراد در زمینه مشاوره پیش از ازدواج بهره ببرید در این مرحله افراد متخصص با بهره گیری از دانش خود و تست های مشاوره قبل از ازدواج می توانند به شما در زمینه شناخت ابعاد پنهان شخصیت خود و فرد مقابل شما را یاری دهند ، علاوه بر شناخت تفاوت ها بسیاری از دختران به خاطر ترس و هراس از حرف های دیگران و یا علاقه مندی کورکورانه چشم هایشان را بر روی تفاوت ها و خطا ها طرف مقابل می بندند در صورتی که این رفتار ها دوباره در زندگی مشترک تکرار می شوند و می توانند آسیب های بسیار جدی به رابطه وارد کنند و یا حتی رابطه را تا مرز طلاق بکشانند .

همه افراد با هدف تشکیل خانواده موفق و سالم برای ازدواج اقدام می کنند و شاید بسیاری از افراد برای رسیدن به این هدف از بسیاری معیارها و ویژگی ها نیز پیروی کنند اما باید توجه داشت که زندگی مشترک مانند تمام مسائل دیگر نیازمند مراقبت است این مراقبت از باید ها و نباید های سرچشمه می گیرد که باید همسران در طول زندگی به خصوص دوران عقد از آن تبعیت کنند که از جمله این ویژگی ها و وظایف می توان به مواردی مانند افزایش عشق و محبت دو طرفه ، تقویت دوسویه ، کسب تجربه لازم ، یادگیری و آموزش مهارت حل اختلاف ، عدم وابستگی شدید روانی و اقتصادی به خانواد ، روابط عاشقانه و جنسی سالم در دوران عقد اشاره کرد .

افزایش عشق و محبت دو طرفه

تردید در محبت و علاقه در بین زوجین موجب می شود تا همسران به احساس درماندگی و ناتوانی عاطفی دچار شوند و انگیزه تلاش برای تامین آسایش را از دست بدهند ، همان طور که می دانید اساس و بنیان خانواده سالم و موفق بر محبت بین اعضا استوار است و بهترین زمان برای افزایش محبت و علاقه دوران عقد است عشق و محبت دو طرفه و دوسویه در دوران عقد و بعد از آن موجب می شود زن و شوهر به نیازهای عاطفی یکدیگر سریع پاسخ دهند و و زمینه رضایت عاطفی را فراهم کنند و یا آن را افزایش دهند .

تقویت دوسویه

تقویت دوسویه به معنای انجام فعالیت ها و کارهای مورد پسند فرد مقابل است نکته مهم در این ویژگی آن است که افراد نباید به کرات از آن استفاده کنند در واقع این روش اگر در بعضی موارد استفاده شود می تواند زمینه آرامش و رضایت روجین از یکدیگر را افزایش دهد و همچنین در تقویت دوسویه افراد باید با فعالیت و کارهای ساده ای چون نوازش کردن ، هدیه دادن و یا حتی ابراز محبت کردن ساده بپردازند .

کسب تجربه لازم

بی تجربگی و عدم مدیریت در دوران عقد می تواند این دوران را به سخت ترین دوران برای زوجین تبدیل کند چرا که آن ها به دلیل بی تجربگی قادر به حل و رفع مشکلات و اختلافات خود نیستند و در اثر تکرار دچار استرس و تنش هایی می شوند پس به نظر می رسد افراد باید به ضرورت درست رفتار کردن و یادگیری و آموزش مهارت های زندگی و حل اختلافات دست یابند .

یادگیری و آموزش مهارت حل اختلاف

افرادی که در حل و فصل کردن اختلافات سریع اقدام می کنند و خیلی راحت به مشاجرات و بحث ها پایان می دهند از ازدواج های با دوام تری نسبت به سایرین برخوردار هستند چرا که انباشته شدن اختلافات و حل نکردن آن ها باعث کاهش انگیزه در افراد وایجاد فکر برنده و بازنده در بحث ها می شود که این امر می تواند به یک رابطه و زندگی مشترک آسیب های جبران ناپذیری وارد کند و همچنین دست یابی به این مهارت تنها از طریق آموزش آن از افراد ماهر در زمینه مشاوره خانواده امکان پذیر است .

عدم وابستگی شدید روانی و اقتصادی به خانواد

وابستگی شدید و نامتعارف در بین افراد می تواند نشان گر وجود آسیب های جدی روانی و عاطفی در آنان باشد که این امر می تواند به بی مسئولیتی در قبال همسر ، دخالت های بیش از اندازه خانواده ها و … کشیده شود و تنها راه در امان ماندن از این مسائل استفاده از شیوه روان درمانی و پر کردن خلا های عاطفی همسر از طریق روابط سالم است .

روابط عاشقانه و جنسی سالم در دوران عقد

به خاطر وجود دلایلی مانند بر هم خوردن دوران عقد ، بارداری ناخواسته در این دوران ، کم شدن اشتیاق زوجین و …. برخی از مشاوران و والدین زوجین را از برقراری رابطه جنسی منع می کنند در صورتی که از زمانی که در بین زوجین خطبه عقد خوانده می شود توقع تمکین در بین آنان به وجود می آید و محدود کردن افراد از این لحاظ باعث به وجود آمدن اختلافات و بد رفتاری ها در دوران عقد می شود و از طرفی ممکن است زمینه انحرافات نیز فراهم شود از این رو زوجین می تواند خلا این رابطه را از طریق ابراز عشق و محبت های کلامی جبران کنند البته تصمیم گیرنده نهایی خود شما هستید .

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.