• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

دانستنی های مهم برای بلوغ دختران و پسران

بلوغ دختران و پسران
haly-zendegy

مرحله بلوغ دختران و پسران ، دوره ای بحرانی است که منشاء تغییرات زیادی از لحاظ جسمی و روانی است.

این تغییرات موجب می شود که دختران و پسران به طور متفاوت رفتار و احساس کنند. با شروع بلوغ دختران و پسران نگاه آنها نسبت به دنیای اطراف تغییر می کند و گاها دچار استرس و نگرانی می شوند. تصمیم گیری برای آنها مشکل است. بلوغ دوره بحرانی انتقال و گذر از مرحله کودکی به بزرگسالی و زمان بدست آوردن قدرت باروری است. تغییرات زیستی در مغز و بدن باعث تغییرات جسمی، روانی و رفتاری می شود.

والدین چه باید کنند؟

بسیاری از والدین از زود رنجی و عصبانیت و پرخاشگری نوجوانان خود ناراحت می شوند. به خاطر تغییرات جسمی در سن بلوغ ، نوجوانان ممکن است رفتارهایی مانند منزوی شدن و دوری کردن و گوشه نشینی داشته باشند و اصطلاحا در لاک خود فرو بروند. این طبیعی است که نوجوان تنهایی را به حضور در جمع ترجیح می دهد.

علاوه بر مادر ، پدرها هم باید در جریان تغییرات بلوغ دخترانشان باشند. این یک مسئله بسیار مهم است که مادرها باید پدرها را از اولین قاعدگی و همچنین از سایر دوران‌ها‌ی ماهانه دخترشان با خبر کنند. در دوره بلوغ دختران ، پدرها به حاشیه می روند. در این دوران لازم است که پدر با مهربانی بیشتری با دخترش برخورد کند و او هم در کنار مادر برای کم تنش گذراندن دوران بلوغ دخترشان تلاش کند. پدر هم باید بداند عصبی بودن و پرخاشگر بودن دخترش به چه علت است و با اطلاع از این شرایط قطعا پدران هم می‌توانند برخوردهای مفیدی داشته باشند.

والدین بهتر است با راهنمایی از مشاوره بلوغ در رفتار خود با فرزندان دقت بیشتری داشته باشند. پیشنهاد می شود حتما در مورد احساس کمبود جسمی یا روحی نوجوان خود صحبت کنید. از تحقیر و سرزنش کردن شخصیت نوجوانان در حضور آشنایان یا دوستان نوجوانان خود دوری کنید. رسیدگی و توجه بیش از حد والدین در دوره ی کودکی و حتی نوجوانی برای جلوگیری از مشکلات شخصیتی بلوغ ضروری است. به والدین توصیه می شود برای دریافت آگاهی و اطلاعات جامع و کامل از بلوغ دختران و پسران ، از راهکارهای مشاوره بلوغ استفاده کنند. اگر والدین از اصول صحیح رفتار با نوجوانان سن بلوغ ، آگاه نباشند ، موجب بروز مشکلات دو چندان در خانواده می شود .برای آگاهی بیشتر از تغییرات دوران بلوغ و نحوه برخورد با آنها می توانید به صفحه مشاوره بلوغ دختران و پسران مراجعه کنید.

مشکلات عاطفی بلوغ دختران و پسران

دختر و پسر در سنین نوجوانی ، فرصت و انرژی بیشتری برای گفتن عاطفه و هیجان خود دارند.همچنین رفتار هیجانی و عاطفی آنها شدیدتر است ، به عبارتی آنها نسبت به مسایل عاطفی حساس ترند و زود رنجی بیشتری دارند. زمانی که نوجوان به سن بلوغ می رسد نسبت به کوچکترین رفتار پدر و مادر، هیجانی می شود و ممکن است پریشان شود. خیلی از دوستی های دوران بلوغ بر اساس عواطف و هیجانات آنها شکل می گیرد و اما از طرفی ، از نظر والدین این روابط منطقی و نرمال نیست و آنها را ارزشمند نمی دانند.

برخی از دخترها گوشه گیر و منزوی می شوند و والدین ممکن است آنها را سرزنش کنند.اگر از آنها انتقاد شود نسبت به انتقاد دیگران و والدین بسیار حساس هستند. بعضی اوقات احساس شادی و برخی اوقات احساس غم دارند.

تخیل گرایی و رویا پردازی دختران و پسران

تخیل گرایی و روی آوردن به دنیای آرام خیالات و رویا در بلوغ دختران و پسران باعث می شود نوجوان تصوری دقیق و صحیح از خود و توانایی های خود نداشته باشد. بنابراین احساس بی عرضگی می کند و در نتیجه احساس خستگی، نامیدی و عصبانی دارد. ماجراجویی و علاقه شدیدجزء ویژگی مهم بلوغ دختران و پسران است . اگر پدر و مادر جلوی علاقه و کنجکاوی را بگیرند ، رفتار منفی آنها زیاد می شود.

علایم جسمی را بشناسید

دختر و پسر با ورود به سن بلوغ ، تغییرات جسمی را در خود حس می کنند. این تغییرات ذهن آنها را مشغول می کند و در انگیزه درسی آنها تاثیر دارد.علایم جسمی بلوغ دختران و پسران باعث ایجاد حس های روانی خاص مانند تنهایی و ناامیدی می شود.

“اگر نگران این علایم هستید می توانید برای راهنمایی با کارشناسان مشاوره بلوغ دختران و پسران مرکز هالی زندگی در ارتباط باشید.”

از آنجایی که تغییر جسمی بر روی ذهن و هیجان تاثیر می گذارد ، ویژگی های شخصیتی و هیجانی نوجوان به دلیل تغییرات جسمانی دوره بلوغ به شدت تغییر می کند.والدین باید آگاه باشند که بلوغ مرحله ای از زندگی است که چه بخواهند و چه نخواهند شخصیت نوجوان از نظر هیجانی دچار تغییراتی کم و بیش می شود و ممکن است مشکلات شخصیتی بلوغ بوجود بیاید. بسیاری از دختران و پسران احساس می کنند از نظر اندام و جسم بد قیافه هستند. بلندی یا کوتاهی قد، رشد بی اندازه برخی از نقاط بدن ، احساس خستگی و سستی، اختلال در خواب، نامنظم بودن ساعت خواب، نداشتن خواب کافی، رشد موى صورت و پشت لب (در پسران)، احساس طپش قلب و افزایش ضربان قلب جزء علایم جسمانی بلوغ است.

پسرها اگر مشکلی در بدن و اندام دوست خود ببینند ممکن است در مورد بلوغ خود نگران شوند. هر پسری احساسات خاصی در مقابل تغییرات جسمی داردو خیلی از آنها نمی توانند احساس خود را بروز بدهند.

تغییرات جسمی بلوغ دختران شامل تغییرات در بافت چربی بدن ، رشد سریع استخوان های بدن ، افزایش قد و تغییر در اندام های جنسی دختر است. زمانی که سن بلوغ دختران به پایان می رسد ، دختران نوجوان آمادگی جسمی و روانی را برای زن شدن پیدا می کنند.

مشکلات تحصیلی

با شروع نشانه های بلوغ پسران و دختران ، ممکن است انگیزه آنها از درس خواندن کم شود.تمرکز حواس ندارند و نمی توانند از روش های جدید مطالعه استفاده کنند. والدین ممکن است از ضعف نوجوان خود در برنامه های درسی و تحصیل شکایت داشته باشند.رایج ترین مشکلات تحصیلی بلوغ که نوجوان دچار آن می شود ناتوانی در مدیریت زمان بریا یادگیری و مطالعه است.

خیلی از نوجوانان توانایی فیزیکی خود برای ورزش کردن و تحرک را ازدست می دهند.این تغییر می تواند در انیگزه آنها تاثیر منفی داشته باشد. مربیان و والدین بهتر است برخی از تغییرات بدنی و آثار آنها در دوره ی بلوغ را برای نوجوانان توضیح دهند. با توضیح این تغییرات هدف باید جلب اعتماد نوجوانان و فراهم نمودن زمینه پذیرش رهنمود های لازم باشد.

“والدین یا مربیان برای آشنایی با نحوه مقابله با این تغییرات و نحوه رفتار با دختران و پسران می توانند برای ارتباط با مشاوره بلوغ با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰ تماس بگیرند”

مسائل جنسی در بلوغ دختران و پسران

برخی والدین در مورد تمایل فرزند به داشتن روابط دوستانه‌ با دخترها سوال می کنند و نگرانی هایی در چهره آنها مشاهده می شود.

حساسترین و ظریف ترین تغییر بلوغ دختران و پسران مسائل جنسی است. به والدین و مربیان توصیه می شود در این زمینه مسائل جنسی با دقت کامل عمل کنند. برخی از مشکلات دختر و پسر که موجب نگرانی آنان می شود، مربوط به نیاز غریزی و جنسی است. والدین نگران نباشند ، مسائل جنسی قابل حل هستند. اما اگر از سوی والدین و یا مربیان و معلمان به این مسائل توجهی نشود، توان ذهنی نوجوانان تحت تاثیر قرار می دهد و سایر فعالیت ها مانند تحصیل، ارتبط داشتن و… را درگیر خود می کند.

فراموش نکنید ، عدم آگاهی نوجوان از علایم و نشانه های بلوغ جنسی، آنها را غافلگیر و مضطرب می کند. و باعث می شود اطلاعات جنسی را از افرادی غیر از والدین و مربیان ، جویا شوند که بیشتر جنبه بدآموزی دارد. اگر نوجوان از تغییرات جسمانی و جنسی دوران بلوغ خود آگاهی نداشته باشد ، منجر به احساس گناه و تصمیمی های نادرست می شود. تغییرات دیگری که در بلوغ پسران می افتد ، تغییرات آلت تناسلی و انگیزه های جنسی در موقع خواب پسران است. این اتفاق زمانی می‌افتد که هورمون تستوسترون بیشتری در بدن پسران تولید می‌شود. همه این تغییرات مانند عادت‌ماهیانه شدن دخترها طبیعی است و دلیل زیستی دارد.

با وجود آگاهی برخی نوجوانان و یا برخی والدین آنها در مورد همه این تغییرات زیستی و جسمی در بلوغ دختران و پسران ، آنها بازهم نگرانی دارند. مشاوره بلوغ راهنمای خوبی هم برای والدین و هم برای نوجوانان جهت پاسخ به سوالات در مورد تغییر بدنی و رفتاری است.

به نظر شما مسایل و نگرانی های مربوط به بلوغ ، در پسران بیشتر است یا دختران؟

۵/۵ ( ۲ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.