• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

بهترین روش تربیت کودکان چیست؟

تربیت کودکان
haly-zendegy

زمانی که از تربیت کودکان به بهترین روش صحبت به میان می آوریم در ذهن بیشتر افراد تربیت با تنبیه کودک تداعی می شود یعنی والدین به اشتباه کلمه تنبیه را به جای تربیت کودکان استفاده می کنند پس به همین منظور لازم به نظر می رسد که در ابتدا معنی کلی و منظور از تربیت را بیان کنیم .
معنی لغوی تربیت رشد دادن انسان ها به طور کامل است و منظور ما از تربیت استفاده از مجموعه ای از روش های مثبت برای تعلیم یا پرورش افراد به شیوهای مثبت و خلاقانه است در واقع با به کار بردن شیوه های مختلف تربیت به کودکان می آموزیم که چه رفتاری مثبت و چه رفتاری منفی است و یا به عبارتی به آن ها می آموزیم که چطور رفتار کنند تا مورد پسند جامعه و والدین قرار بگیرد .

انواع مختلف تربیت کودکان

تربیت کودکان بر اساس ۴ شیوه با توجه به تفاوت های فردی صورت می گیرد به بیان دیگر والدین باید بر اساس شخصیت کودک و سبک فرزند پروری خود از شیوه های تربیتی زیر استفاده کنند .

شیوه های تربیتی عبارتند از :

الف ) محبت کم ، محدودیت کم : در این نوع شیوه تربیتی والدین محبت کمی نسبت به فرزندان نشان میدهند و قانون و قاعده خاصی در بین آنان حکم فرما نیست به عبارتی از شیوه فرزند پروری آزادانه استفاده می کنند .
ب ) محبت کم ، محدودیت زیاد : در این نوع تربیت باز هم والدین محبت کمی به فرزندان نشان می دهند ولی محدودیت و قوانین زیاد و غیر قابل تغییری برای فرزندان خود وضع می کنند در واقع از سبک فرزند پروری دیکتاتورانه استفاده می کنند .
ج ) محبت زیاد ، محدودیت کم : در این نوع تربیت والدین محبت زیادی به فرزندان خود می ورزند و در ما بین آن ها قوانین خاصی برای انجام کارها وجود ندارد به این نوع از سبک فرزند پروری سهل انگارانه می گویند .
د ) محبت زیاد ، محدودیت زیاد : در این نوع تربیت والدین به یک اندازه از محبت و قوانین در کارها نسبت به فرزندان خود برخوردار هستند یعنی در موقع لزوم با مهربانی با فرزندان رفتار می کنند و در کارها از نظم و قاعده و قانون خاصی برخوردارند ، به عبارتی این والدین از سبک فرزند پروری دمکراتیک برای تربیت کودک خود استفاده می کنند .
می توان بهترین نوع تربیت را سبک فرزند پروری دمکراتیک دانست چراکه در این نوع تربیت کودک هم از محبت مناسب و به موقع والدین برخوردار می شوند و هم در کارها باید از قواعد خاصی که مد نظر والدین است پیروی کنند و از همه مهم تر فردیت کودک به عنوان یک شخص دارای ارزش حفظ می شود .

اشتباه رایج در تربیت

همان طور که گفته شد هدف از تربیت کودک پرورش خلاقیت ، ابتکار و نیروی تفکر او است منظور از این نوع تعریف آن است که والدین باید روش تربیتی را با توجه به شخصیت و تفاوت های فردی فرزند خود در نظر بگیرند ممکن است والدین در راه تربیت فرزندان خود با آموزش ها و روش های تربیتی زیادی مواجه شوند ، اولین قدم در این راه تجزیه و تحلیل اطلاعات توسط والدین است این که با توجه به فرد پیشنهاد دهنده شیوه تربیتی او رابپذیریم بسیار کار اشتباهی است که می تواند خسارات جبران ناپذیری برای کودکمان ایجاد کند در واقع می توان گفت یکی از راه های که می توان به یک نوع شیوه تربیتی متناسب با فردیت و شخصیت کودکمان دست یابیم استفاده از رهنمون های مشاوره حضوری و یا مشاوره تلفنی تربیت کودک است .

شرایط تربیت موثر کودک

برای اینکه والدین بتوانند در زمینه تربیت کودک موفق و پیروز باشند باید از شرایط تربیت کودک آگاهی داشته باشند و متناسب با آن اقدام به تربیت کودک خود کنند به بیان دیگر اگر می خواهید تربیتی موفق داشته باشید باید از شرایط تربیت کودک که در متن زیر آوردهایم پیروی کنید .
شفاف و کوتاه صحبت کنید
والدین سعی کنند که به طور مختصر در مورد مشکل و مسئله پیش آمده صحبت کنند و از توضیحات اضافه پیرامون آن مسئله خود داری کنند ، به طور مثال اگر فرزند شما خواستار خرید هر دو وسیله اسباب بازی است و شما این امکان را ندارید لازم نیست جز به جز در مورد دلیل عدم توانایی خود برای خرید وسایل بازی صحبت کنید فقط فقط به او بگویید امکان خرید هر دو وسیله نیست و باید با هم و از طریق صحبت در ابن باره به نتیجه برسید .

هماهنگ باشید

یکی از عواملی که می تواند به نوع شیوه تربیتی شما آسیب برساند عدم هماهنگی بین والدین است لازم است فبل از انجام هر کاری در مورد خط قرمزهای خود درباره تربیت کودکان به توافق برسید و از اصول یکسانی بررخوردار شوند حتی نوصیه می شود که در صورت عدم هماهنگی و یا عدم توافق در مورد یک موضوع وانمود کنیم که از هماهنگی برخورداریم به طور مثال زمانی که فرزندتان خواستار انجام کاری است اگر والدین از هماهنگی برخوردار نباشند کودک دچار تعارض می شود و در آینده از این عدم هماهنگی برای انجام کارهای خود استفاده می کند .

تکریم شخصیت کودک

یکی از شرایطی که در تمام مراحل تربیت کودک باید مورد توجه والدین قرار بگیرد این است که کودک نباید احساس بی ارزشی و کم ارزشی کند و یا نباید از تحقیر و توهین برای تربیت استفاده شود چراکه اگر کودک متوجه شود به عنوان یک شخص قابل احترام و تکریم است و به خودی خود ارزشمند است به سمت کارهای ناپسند اجتماع و والدین نخواهد رفت .
والدین انتظارات واقع بینانه ای از کودک خود داشته باشند
توقعات زیاد و بیش از اندازه والدین از کودکان می تواند منجر به ایجاد استرس در آن ها شود زمانی که والدین انتظارات بیش از اندازه و نامتناسب با توانایی کودک داشته باشند می تواند کودک را به سمت عدم اتمام کارها و در نتیجه سرکوب و احساس ناتوانی در انجام کارها بکشاند .

الگوی مناسبی باشید

همه ما می دانیم برای این که گفته ها و آموزش هایمان موثر واقع شوند بهتر است که ابتدا خودمان از آن ویژگی ها برخوردار باشیم ، والدین ابتدا باید بتوانند هر آنچه برای فرزندان ناپسند می دانید و آن ها را از انجام آن باز می دارید خود نیز انجام ندهید به طور مثال اگر دروغ گفتن برای کودکان امری زشت و ناپسند است و باید از آن دوری کنند والدین نیز بهاید از دروغ گفتن نیز اجتناب کنند ، کودکان بیشتر از آنکه تحت تاثیر کلام قرار بگیرند تحت تاثیر رفتار خواهند بود .

تدریجی بودن

والدین در امر تربیت باید بسیار صبور باشند چراکه تغییر رفتار ناپسند و جایگزین کردن رفتار پسندیده به جای رفتار اولیه یک امر تدریجی بوده که به زمان احتیاج دارد شما نمی توانید در عرض چند ساعت و یا چند روز رفتار فرزند خود را به طور کامل تغییر دهید این امر نیازمند صبر و حوصله بالا است .

درنظر گرفتن تفاوت های فردی

توجه به نوع شخصیت ، استعدادها ، علایق ، توانایی ها ، تفاوت های فردی کودک یکی از اصول اساسی تربیت است در واقع تربیت صحیح بدون در نظر گرفتن این موارد امکان پذیر نخواهد بود ، اگر والدین به دنبال یک روش موثر برای تربیت کودکان خود هستند باید از ویژگی های بالا آگاهی کامل داشته باشند و متناسب با آن به تربیت کودکان خود بپردازند و همچنین مقایسه کردن افراد یکی از بزرگترین اشتباهات والدین در راه تربیت کودکان است که می تواند منجر به خسارت های جبران ناپذیر روحی و روانی در کودکان شود .

رشوه دادن

یکی از اعمالی که می تواند در راه تربیت اختلال ایجاد کند رشوه دادن به کودکان در برابر انجام وظایفشان است به طور مثال کودک در قبال انجام تکالیف مدرسه خود از پدرو مادر هدیه دریافت می کند این امر باعث می‌شود تا کودک به تدریج دچار توقع نابجا و بیش از اندازه از والدین و در نهایت ازجامعه شود و در آینده تبدیل به یک انسان متوقع و خود خواه شود .

بهترین روش تربیت کودکان چیست؟تربیت کودکان | بهترین روش تربیت کودک - شرایط اساسی تربیت کودکان

دیدگاه خود را بنویسید