• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

درمان اختلال بیزاری جنسی

بیزاری جنسی
haly-zendegy

درمان هراس های جنسی و اختلال های بیزاری جنسی معمولاً شامل تلفیق آموزش آرمیدگی و مواجهه تدریجی با تعدادی از موقعیت های ترس آور (حساسیت زدایی منظم) است. مواجهه می تواند به صورت واقعی باشد یا اینکه فرد در ذهن خود آن موقعیت هراس را تجسم کند.

“جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان اختلال بیزاری جنسی و هراس های جنسی می توانید با شماره های ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰ و ۹۰۹۹۰۷۲۹۵۰ در تماس باشید”

ارزیابی دقیق فرد مبتلا به هراس های جنسی و اختلال بیزاری جنسی توسط درمانگر مشاوره مشکلات جنسی برای شناسایی ترس ضروری است. به عنوان مثال: در برخی از افراد، ترس های زمینه ای می توانند، شامل ترس از منی، حاملگی، از دست دادن کنترل، فشار دستگاه تناسلی یا بیماری هایی که از طریق رابطه جنسی منتقل می شوند، باشد. در برخی از موارد، به منظور شناسایی ماهیت این ترس ها یا عقاید غیرمنطقی بررسی دقیق افکار و عقاید ضروری است.

اگرچه درمان های مواجهه ای در بسیاری از درمانجویان موثر است، ولی به نظر می رسد که در برخی دیگر از درمانجویان انجام بازسازی شناختی فشرده با در نظر گرفتن افکار ناسازگارانه و عقاید غیر منطقی، همراه با درمان با روش حساسیت زدایی تدریجی ضرورت دارد.

به طور مشابه، ارتقای عملکرد جنسی زن و شوهر در بسیاری از موارد اهمیت دارد. درمانگران مشاوره روانشناسی بر ترس از بیقراری صمیمیت جنسی در ایجاد اختلال بیزاری جنسی تاکید ویژه ای دارند. بنابراین، درمانگر باید این حیطه ها را در طول ارزیابی و درمان به صورت دقیقی شناسایی کند.

گزارش درمان یکی از جلسات مشاوره مشکلات جنسی

خانم الف. زنی سی و پنج ساله است که به اتفاق همسرش به مشاوره مشکلات جنسی مراجعه کرده بود. آنها ده سال پیش با یکدیگر ازدواج کرده و دو فرزند هفت و پنج ساله داشتند. مشکل کنونی آنها اجتناب کامل خانم الف. از رابطه جنسی در طول پنج سال گذشته بود. قبل از بروز این مشکل آنها ارتباط جنسی رضایت بخشی داشتند و به طور مرتب و هفته ای دوبار آمیزش جنسی داشتند. هر دو نفر می توانستند ارگاسم را تجربه کنند، با این تفاوت که خانم الف. جهت تجربه ارگاسم نیاز به تحریک خروسه داشت. روابط زناشویی در ابتدا رضایت بخش بود، اما پس از آن تعارض هایی بین آنها به وجود آمد، که عمدتاً مربوط به تمایل شوهر و امتناع همسر به برقراری رابطه جنسی بود.

مشکل سه ماه پس از این که خانم الف. به دنبال تولد دومین فرزند خود از بیمارستان به منزل برگشته بود، به وجود آمده است. در ابتدا خانم الف. افسردگی پس از زایمان خفیفی را تجربه کرده و از آمیزش، لذت جنسی نمی برد. احساس بیزاری و ترس از لمس شدن توسط شوهر به تدریج افزایش یافته و به مرور تمام اندام ها را دربر گرفته بود.

خانم الف. به محض تماس با همسر نشانه عمومی ترس مانند تعریق، لرزش و خشک شدن دهان را نشان می داد. چنانچه شوهر قصد لمس وی را داشت با فریاد کشیدن، هل دادن شوهر و ترک اطاق واکنش نشان می داد. در این حالت افکاری را عنوان می کرد، مانند “اگر مرا لمس کند خواهم مرد … احساس خفگی می کنم … از اینجا فرار خوهم کرد.” در ابتدا، همسر وی همچنان تلاش می کرد تا فعالیت های جنسی را ادامه دهد، اما در حال حاضر تمامی تلاش ها متوقف شده است.

این سلسله مراتب به وضوح نشان می دهد که موقعیت های ترس آور با تماس نواحی جنسی ارتباط دارد. برخلاف برخی از مراجعین، ترس خانم الف. درباره منی، بیماری هایی که از طریق تماس جنسی منتقل می شوند و بیزاری از دستگاه تناسلی، ترس از صمیمیت یا دوران بارداری نبود. درمان با آموزش آرمیدگی شروع شد و در جلسات بعدی با حساسیت زدایی تجسمی به همراه تکالیف خانگی واقعی ادامه یافت.

پس از این که زن و شوهر توانستند در حالی که خانم الف. لباسی به تن داشت تماس غیر تناسلی بر قرار کند، درمان شامل تمرینات تمرکز حسی غیر تناسلی ، با لباس، سپس به دنبال آن کمتر شدن لباس ها می شد. در نهایت، تمرینات تمرکز حسی بعدی انجام شد ، زن و شوهر در طول انجام تمرینات تمرکز حسی به طور مستقل در جهت آمیزش جنسی اقدام کردند. در جریان آمیزش مشکل خاصی پیش نیامد و به نظر می رسید که تماس جنسی منع اصلی ترس است نه آمیزش جنسی.

در مرحله پیگیری سه ماه بعد چند بار اتفاق افتاد که تشکیل مجدد جلسات درمانی مشاوره مشکلات جنسی برای چند هفته ضروری بود. در دوره پیگری شش ماه بعد مشکل خاصی اتفاق نیفتاد.

با در نظر گرفتن شروع مشکل به دنبال تولد نوزاد و افسردگی پس از زایمان مصداق داشته باشد. در حقیقت، اگر چه شواهدی مبنی بر وجود اضطراب فراگیر یا حملات وحشت زدگی غیرجنسی در زمان مراجعه وجود نداشت، اما ترس از تماس جنسی در این مورد ، شباهت زیادی با نشانه های اختلال وحشت زدگی داشت.

“جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان اختلال بیزاری جنسی و هراس های جنسی می توانید با شماره های ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰ و ۹۰۹۹۰۷۲۹۵۰ در تماس باشید”

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.