• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

بیماری دو جنسیتی

بیماری دو جنسیتی
haly-zendegy

بیماری دو جنسیتی و اختلالات دو جنسیتی شامل انواع سندرم هایی است که افرادی که به آن مبتلا هستند جنبه های تشریحی و فیزیولوژیک بارزی از جنس مقابل دارند حال قبل از توضیح دادن بیماری دو جنسیتی به مبحثی با عنوان انتخاب مفعول جنسی می پردازیم.و جهت اطلاعات بیشتر از شناخت انحرافات جنسی و بهترین روش درمان مشکلات جنسی با مشاوران متخصص ما در ارتباط باشید

انتخاب مفعول جنسی

افرادی که به اختلال هویت جنسی مبتلا هستند ممکن است از لحاظ جنسی به مردها، زنان و یا دو جنس گرایش نشان دهند و یا گاهی به هیچ یک از دو جنس گرایش ندارند.

نکته ی قابل ذکر در این زمینه این است که در بیشتر موارد این افراد خودشان را همجنس گرا نمی دانند حتی زمانی که تحت عمل جراحی تبدیل مرد به زن قرار می گیرند و نسبت به مردها کشش داشته باشند و یا زنانی که تحت عمل تبدیل زن به مرد قرار می گیرند و نسبت به زنان تمایل جنسی نشان می دهند خود را همجنس گرا محسوب نمی کنند دلیل هم آن است که این افراد خود را متعلق به جنس مخالف نمی دانند و معتقد هستند غیر همجنس گرا هستند.

طبق DSM زمانی که تشخیص اختلال هویت جنسی گذاشته می شود مفعول کشش جنسی باید مشخص شود (مثل زن، مرد، هردو جنس و یا هیچ کدام )

بیماری دو جنسیتی

همان طور که گفته شد بیماری دو جنسیتی شامل انواعی از سندرم ها می شود که در آن ها فردی که به بیماری دو جنسیتی مبتلا است جنبه های تشریحی و فیزیولوژیک بارزی از جنس مقابل را دارد.

سندرم ترنر

در این بیماری دو جنسیتی سندرم ترنر فرد مبتلا یکی از کروموزوم های جنسی (XO) را ندارد که باعث می شود دچار فقدان (آژنزی) یا رشد جزئی (دیس ژنزی) غدد جنسی شود.

در این افراد چون کروموزوم X دوم که به نظر می رسد مسئول زندگی زنانگی کامل است وجود ندارد این افراد دچار ساختمان تشریحی جنسی ناقص و فاقد استروژن کافی می شوند و بدون درمان فردی که سندرم ترنر دارد خصوصیات جنسی ثانوی پیدا نمی کنند .

علائم سندرم ترنر

از علائم دیگر این بیماری گردن پرده دار، پایین بودن خط رویش مو، قامت کوتاه و کوبیتوس والگوس. نوزاد با آلت تناسلی خارجی به ظاهر طبیعی به دنیا می آید و به همین دلیل بی شک جزء جنس ماده محسوب می شود اما این دختران در مورد نازایی و فقدان صفات جنسی ثانوی نیاز به درمان دارند.
یکی دیگر از بیماری دو جنسیتی سندرم کلاین فلتر است.

سندرم کلاین فلتر

فردی که به این اختلال مبتلا(xxy)است. یعنی تحت تاثیر کروموزوم Y، ساختمان جنس مردان را دارند اما با وجود کروموزوم X دوم ضعیف می شود. فردی که سندرم کلاین فیلتر دارد با بیضه و آلت مردانه متولد می شود اما بیضه ها کوچک و فرد عقیم است و گاهی ممکن است آلت مردانه کوچک هم باشد.

طی تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است شواهد نشان می دهد بعضی از بیماران در نوجوانی برجستگی پستان و گاهی سایر خصوصیات جسمی زنانه را دارند و از نظر میل جنسی ضعیف هستند.

نکته ی مهم این است که پرورش و انتساب جنسی باید منجر به احساس واضح مردانه در فرد شود ولی فرد مبتلا به سندرم کلاین فلتر دچار اختلالات هویت جنسی از وارونگی کامل مثل نارضایتی جنسیتی گرفته شامل متناوب به پوشیدن لباس های زنانه می شوند.
یکی دیگر از بیماری های دو جنسیتی سندرم آدرنوژینال است که به آن می پردازیم.

سندرم آدرنوژینتال

هایپر پلازی و پریلیزان مادر زادی آدرنال(سندرم آدرنوژنیتال) به دلیل افزایش آندروژن موثر بر جنین ایجاد می شود و این عارضه در جنس مونث باعث افزایش آندروژن در غده ی فوق کلیوی باعث مردانه شدن دستگاه تناسلی خارجی می شود اما پشت این آلت تناسلی مردانه رحم و واژن پنهان است. اما این بیماران از سایر جهات شبیه زنان طبیعی هستند .
در زمان تولد وقتی دستگاه تناسلی مردانه است پس در نتیجه کودک به جنس مذکر منسوب می شود و بر همین اساس هم پرورش می یابد و نتیجه ی این پرورش هم احساس واضح مردی و مردانگی است و یا اگر کودک به جنس مونث منسوب شود بر همین اساس پرورش می یابد اما اگر والدین در مورد جنسیت کودک خود مطمعن نباشند هویت دوجنسی شکل می گیرد.

هویت جنسی را می توان بر مبنای روش های تربیتی قرار داد اما این افراد به گرایش غیر همجنس سوق دارند.
یکی دیگر از بیماری های دو جنسیتی سندرم عدم حساسیت به آندروژن است که این سندرم یک اختلال مادرزادی است.

سندرم عدم حساسیت به آندروژن

فرد مبتلا به این سندرم در زمان تولد بی شک دختر به نظر می رسد اما بعد ها معلوم می شود که بیضه های نهفته ای دارد که تستوسترون تولید می کنند. صفات جنسی ثانویه در زمان بلوغ در این افراد زنانه است. به دلیل آن که استروژن کمی از بیضه ها ترشح می شود. اما این بیماران بدون استثناء خود را زن می دانند و رفتارهای زنانه دارند.

امیدواریم توانسته باشیم بیماری دو جنسیتی یا اختلالات دو جنسیتی را برای شما عزیزان توضیح داده باشیم جهت اطلاع از مشاوره و درمان اختلالت جنسی  با مشاوران متخصص ما در ارتباط باشید

. همراه ما باشید در صفحه اصلی مرکز مشاوره روانشناسی هالی

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.