• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

بی اشتهایی عصبی وراه درمان آن چیست

بی اشتهایی عصبی
haly-zendegy

بی اشتهایی عصبی ریشه در هیجانات فرد دارد. اسم این نوع اختلال ممکن است افراد را به اشتباه بیاندازد ، چرا که فرد مبتلا به این اختلال ، اشتهای خود را از دست نمی دهد و اگر هم باشد در مراحل پیشرفته این اختلال رخ می دهد. به طور خلاصه بی اشتهایی عصبی یا “آنورکسیا” ، گرسنگی دادن به خود و مقاومت در برابر داشتن وزن عادی است که بیشتر در دختران نوجوان دیده شده است.

سن شروع این نوع اختلال در نوجوانی ، دوران بلوغ و اوایل بزرگسالی است یعنی بازه زمانی ۱۴ تا ۱۸ سال است. شروع این اختلال پس از یک دوره زندگی پر استرس یا یک رژیم غذایی افراطی است. و در زنان ۱۰ برابر مردان است. اخیرا این نوع اختلال در بین دختران ۸ تا ۱۳ سال هم دیده شده است.

مشاوره روانشناسی ویژگی های بارز آن را موارد زیر می داند:

*مقاومت در برابر حفظ حداقل وزن

*ترس از چاق شدن

*باور اشتباه درباره اندام خود که در لاغرترین شرایط هم ، گمان به چاقی دارند.

این افراد بیشتر احساس می کنند که کاهش وزن یک موفقیت بزرگ به شمار می رود. از طرفی اضافه وزن نشانه بی ارادگی و کنترل نداشتن بر نفس خود است. این افراد در شرایطی که کمترین درصد چربی و چاقی را دارا هستند باز هم به دنبال مناطقی از بدنشان هستند که چربی دارد. طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی شاخص توده بدنی یا BMI اگر بیشتر ۲۵ باشد اضافه وزن و اگر بیشتر از ۳۰ باشد فرد مبتلا به چاقی است.

بی اشتهایی عصبی دارای دو زیر مجموعه است که نوع محدود و نوع بیگ ایتینگ نام دارد. در نوع محدود فرد که به خود گرسنگی می دهد همرا با تصفیه نبوده ، ولی در نوع دوم یا بیگ ایتینگ ، فرد مبتلا به کرات خود را مجبور به استفراغ می کند و از داروهای مسهل استفاده میکنند تا بتوانند بر وزن خود کنترل داشته باشند.

“جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد اختلالات عصبی و بهره مندی از مشاورین هالی زندگی می توانید با شماره های ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰ و ۹۰۹۹۰۷۲۹۵۰ در تماس باشید.”

نشانه های بی اشتهایی عصبی

فرد مبتلا از خوردن غدای مناسب و کسب انرژی خودداری میکند و همین امر در زمان طولانی باعث کاهش وزن شدید وی میشود. منظور از کاهش وزن شدید حداقل میزان وزن مناسب برای آن سن است.

فرد مبتلا از افزایش وزن خود و چاق شدن به شدت میترسد و به طور مداوم رفتارهایی را پیش میگیرد که مانع افزایش وزنش شود.

فرد مبتلا از اندام خود برداشت غلط دارد و ارزشی که برای خود قائل است بیش از حد وابسته به وزن بدن و شکل اندامش است. و با اینکه کمبود وزن دارد به هیچ عنوان قبول نمی کند که این کمبود وزن برایش مضر است.

ویژگی های دیگر

این نوع اختلال به دلیل تاثیر گذاری مستقیم بر روی کارکردهای بدن عواقب زیادی را در بر میگیرد مانند: خستگی، بی نظمی ضربان قلب، پایین آمدن فشار خون و کند شدن تپش قلب، خشکی پوست و شکنندگی مو، مشکلات کلیوی، روده ای و معده ای، به وجود آمدن موی لانگو که در جنین شایع است، برهم ریختگی زمانهای قاعدگی که باعث میشود فرد در هوای گرم هم احساس سرما کند. در بیشتر موارد این اختلال باعث ضعیف شدن ماهیچه های قلب میشود و به همین خاطر میزان مرگ و میر در این اختلال بسیار شایع است. و حدود ۸ درصد این افراد زودتر از موعد طبیعی فوت میکنند.این نوع اختلال در بیش ازنیمی از موارد گذارش شده همرا با افسردگی بوده و در بعضی موارد هم همراه با اختلال وسواسی اجباری دیده شده است.

بدیهی است که خورد و خوراک نقش مهمی در سلامت جسم و روان دارد، و به همین خاطر است که در مواردی که اختلال به خورد و خوراک ارتباط دارد، عواقب جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت و همین باعث میشود که اختلالات عمده دیگری به وجود آید که برای برطرف کردن آنها خطرات بسیاری فرد مبتلا را تهدید میکند.

“جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد اختلالات عصبی و بهره مندی از مشاورین هالی زندگی می توانید با شماره های ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰ و ۹۰۹۹۰۷۲۹۵۰ در تماس باشید.”

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.