• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

نکات مهم برای بچه دار شدن

بچه دار شدن
haly-zendegy

بچه دار شدن یک مرحله انتقال و گذشتن از زن و شوهر بودن به مرحله تشکیل خانواده است.

تصمیم زن و شوهر برای داشتن فرزند باید یک تصمیم مشترک، عاقلانه باشد. اصلا نباید زن و شوهر به تنهایی تصمیم بگیرند و باید تصمیم آنها باید موجب پایداری رابطه زناشویی آنها شود. اکثر زن و وشوهر ها از بچه دار شدن، تصویر رمانتیک و عاشقانه دارند. و معمولاپیامد های واقعی آن را در نظر نمی گیرند.

شاید مراقبت از نوزاد خانواده یا فامیل یا خواهر و برادر ، به مدت یک الی دو شب لذت بخش باشد ، اما مراقبت و زندگی واقعی با نوزاد به مدت چند سال حال و هوای دیگری دارد!! می توانید فرض کنید که زمانی که تصمیم قطعی برای بچه دار شدن گرفته اید، به مدت ۲ هفته تمام کارهایی که پس از تولد فرزند باید انجام شود را تمرین کنید. خرید پوشاک ، هزینه جدید ، حمل وسایل و ساک کودک، گریه های کودک، تغییر رفتار همسر و…. را در نظر بگیرید.

مشاوره فرزند پروری تاکید می کند تصمیم برای بچه دار شدن حق هر زن و وشوهری است. در این تصمیم خانواده ها ، دوستان، اعتقاد مذهبی، و انتظارات آشنایان نباید دخالت کنند. ممکن است دختر خانمی که تازه ازدواج کرده است تحت تاثیر عروسک های باردار یا مهمانی هایی که برای خانم باردار می گیرند قرار بگیرد و به این باور برسد که حتما باید بچه دار شود. اگر شرایط و توانایی بارداری را نداشته باشد این فکر اشتباه است

احساسی که بچه دار شدن به انسان ها می دهد بسیار متفاوت است. برخی افراد هیچ گاه مایل به بچه دار شدن نیستند. شاید احساس می کنند که بچه دار شدن و تشکیل خانواده باعث می شود پیشرفت نکنند. مادر یا پدر نبودن را بسیاری از انسانها مخصوصا خانمها می پذیرند. از طرفی برخی افراد نیز واقعا پدر یا مادر شدن را به قدری دوست دارند که دائم در موردش صحبت می کنند. اما از آنجایی که انسان موجودی عجیب است ، بعضی از آنها با بچه دار شدن پشیمان می شوند. به نظر شما دلیل این پشیمانی چیست؟

از اول تا آخر دوران بارداری باید با همسرتان در مورد آنچه که از نظر هیجانی و جسمانی اتفاق می افتد، صحبت کنید. مشاوره تنظیم خانواده پیشنهاد می کند که شرکت در کلاس های آموزشی و یا جلسات مشاوره روانشناسی به شما کمک می کند تا مانند یک تیم صمیمی برای تولد و تربیت کودک ، مشکلات پدر و مادر شدن و وظایف پدر و مادر شدن آماده شوید. آمادگی برای فرزند پروری پدر و مادر شدن را آسان می کند.

ابتدا احساسات، نگرانی ها، امیدهای همسرتان را در مورد بچه دار شدن مشخص کنید و با همدردی با همسرتان احساسات، نگرانی ها، امیدهای او را درک کنید. با همکاری خانم خود ، احساسات و پیامدهای مثبت و منفی بچه دار شدن را بنویسید. نوشتن پیامد ها موجب مشخص شدن موضوعات مربوط به بچه دار شدن و حل بهتر مشکلات پدر و مادر شدن می شود.

مشاوره دوران بارداری تاکید می کند که فکر اشتباه اکثر زوج ها این است که فکر می کنند بارداری و بچه دار شدن به طور خود به خود ، زن و شوهر را برای پدر و مادر شدن آماده می کند .

فاصله سنی مناسب بین فرزندان در بچه دار شدن

فاصله سنی مناسب بین فرزندان و داشتن فرزند دوم بیشتر از فرزند اول اهمیت دارد. فرزند اول همراه خود مسائل مختلفی را ایجاد می کند. شرایط فرهنگی خانواده ، مسائل مالی زناشویی و تیپ شخصیتی همسرها و سن فرزند اول در تصمیمی برای فرزند دوم تاثیر دارد.

مشاوره تنظیم خانواده تاکید می کند موردی مهمی که والدین باید به آن توجه کنند این است که تولد فرزند بعدی باعث می شود فرزند اول احساس حسادت کند و تصور کند والدین کمتر به او توجه می کنند . بهترین راه حل این است که پیش از تولد فرزند دوم، برای فرزند اول درمورد شرایط فرزند دوم توضیح داده شود و دوست داشتن و علاقه فرزند اول به داشتن خواهر یا برادر کوچکتر تشویق شود. والدین می توانند حتی برخی از کارهای ساده و جزئی مربوط به تربیت فرزند دوم را به فرزند اول بسپارند.

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.