• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

تنظیم خانواده

تنظیم خانواده
haly-zendegy

کلام شما برای محبت بیشتر به همسر ، یافتن راه های مفرح تر برای تحسین همسر ، به همراه استفاده از رهنمود های تنظیم خانواده ، زندگی را زیبا و زیباتر می کند.

خانواده کانون اجتماعی برای گرد هم آمدن زن و شوهر و فرزندان است، تنظیم خانواده به فعالیت هایی گفته می شود که گرد هم آمدن زن و شوهرها را به سمت زندگی موفق و خوشبخت سوق می دهد. استفاده از راهنمایی های تنظیم خانواده، بهترین مسیر فرزند پروی را میسر می کند.

با ماهمراه باشید تا با تنظیم خانواده بیشتر آشنا شوید.

تنظیم خانواده چه تعریفی دارد؟

تنظیم خانواده مجموعه فعالیت هایی است که در آن به همسران کمک داده می شود تا از تولد فرزندی ناخواسته جلوگیری کنند و فاصله تولد، رشد و پرورش کودکان خود را تنظیم کنند.

خدمات تنظیم خانواده شامل :

آموزش و مشاوره ، فراهم آوردن ابزار جلوگیری از بارداری ، ارایه خدمات ناباروری، آموزش فرزند پروری، آموزش تربیت کودک، آموزش روش های جلوگیری از بارداری ، آگاهی دادن خانواده ها و زوج ها درباره مزایا و معایب روش های پیشگیری.

فواید تنظیم خانواده

تنظیم خانواده ، تقریبا یک سوم از مرگ و میر مادران و ۲۰ درصد مرگ نوزادان را کاهش می دهد.هدف اصلی توانمند کردن، آگاه کردن خانواده برای تصمیم در مورد تعداد کودکان، فاصله سنی بین فرزندان، زمان باردار شدن ، همراه با بررسی وضعیت اقتصادی زوج ها و سلامتی مادران.

تنظیم خانواده این امکان را به خانواده می دهد که از زایمان های زیاد و بدون برنامه ریزی که سلامتی آنها را به خطر می اندازد جلوگیری کند. بعد از زایمان های سوم و چهارم خطرات بارداری زیاد می شود.

در یک خانواده گرم و صمیمی ، پدر و مادر مهربان با اختیار خود و بر اساس آگاهی و تصمیم گیری هوشمندانه روشهای پیشگیری از بارداری را به بهترین نحو انجام می دهند.

زوج های خوشبخت تعداد فرزندان خود را با توجه به توان اقتصادی و توانایی جسمی و روانی تعیین می کنند. ای حق طبیعی هر خانواده ای است که حق دارند آگاهانه و آزادانه تصمیم بگیرند چند فرزند و با چه فاصله زمانی داشته باشند. پدر و مادر ها هوشمند دوست دارند بدانند اولین فرزند شان چه موقع به دنیا می آید و در آخر چند فرزند باید داشته باشند.

جلوگیری از حاملگی‌ ناخواسته‌ در تنظیم خانواده

پدر ومادر با استفاده از تنظیم خانواده می توانند تعداد فرزندان را تعیین کنند. پیشگیری از بیماریهای دوران جنینی دغدغه بسیاری از زوج هاست. این پیشگیری با استفاده از راهکارهای تنظیم خانواده امکان پذیر است.

سایر اقدامات تنظیم خانواده:

-پیشگیری از انتقال اختلالات ژنتیکی

-پیشگیری از عوارض حاملگی و زایمانهای مکرر برای مادران

-درمان برای مشکل نازایی و فراهم آوردن زمینه مساعد برای تأمین سلامت جسمانی ، روانی و اجتماعی اعضاء خانواده

تنظیم خانواده باعث می شود از حاملگی های ناخواسته دوری کرد و شرایطی را فراهم اورد تا زوج ها بتوانند تولدهای دلخواه و شیرین خود را داشته باشند. ترتیب تولد در تربیت کودک تاثیر مهمی دارد . بنابراین فاصله گذاری بین دوره های حاملگی و بررسی تفاوت آنها مهم است.

اگر مطالب مشاوره فرزند پروری را مطالعه کرده باشید، متوجه می شوید تغییراتی که در زمان تولد فرزند ایجاد می شود به سن والدین مخصوصا سن مادر بستگی دارد.

توصیه تنظیم خانواده به پدر و مادرها

به نظر شما سن بارداری چه سنی است؟ در دوران گذشته مادر بزرگ های ما درسنین پایین ازدواج کرده اند و دوران بارداری را حتی با کمترین خطر طی می کردند. اما امروزه بنابر پژوهش های جدیدی در حوزه تنظیم خانواده نتایج نشان می دهد دختران قبل از سن ۱۸ سالگی به دلیل حفظ سلامتی نباید باردار شوند. همچنین از نظرجسمی خانم ها آمادگی لازم برای دوران بارداری را تا سن ۱۸ سالگی ندارند.

شما شاید در فامیل یا خانواده کودکی که زود به دنیا می آیند را دیده اید. این کودکان از نطر شما شاید هیچ مشکل یا اختلالی نداشته باشد. اما مطالعات توصیه تنظیم خانواده این است که کودکان مادران کمتر از ۱۸ سال معمولا زودتر از زمان مقرر به دنیا می آیند. عوارض این تولد شامل : وزن کم، و امکان مرگ و میر در سال اول است. سلامت روحی و جسمی مادران کمتر از ۱۸ در صورت تولد فرزند در خطر است.

در جوامعی دختران در سنین پائین ازدواج می‌کنند . پیشنهاد تنظیم خانواده به این زوج ها این است که اولین بارداری را حداقل تا سن ۱۸ سالگی به عقب اندازند.

روش بارداری

تاکید می شود که روش ها مختلف باردار شدن هم مشکلات روانی ایجاد می کند. حتی خیلی ازمردهای نابارور و نازا زمانی که عمل های نازایی انجام می دهند، پس از آن حالت رفتار و خلق آنها و حتی خواسته جنسی آنها کم و زیاد می شود. آنها به هم می ریزند و دائم رفتار پرخاشگرانه دارند.

سن بارداری در زنان

سن ۳۵ سالگی معمولا آخرین سال بارداری معرفی می شود. زنانی که سن آنها بیش از ۳۵ سال است، و در این مدت ۴ بار یا بیشتر از آن فرزند به دنیا آورده اند، حاملگی بعدی آنها در خطر است.

“بزرگترین خطر برای کودک دو ساله ، تولد فرزند جدیدی است.”

برای حفظ سلامت مادر و نوزاد، قبل از آنکه مادر دوباره باردار شود، والدین باید صبر کند تا فرزند کوچکشان حداقل دو ساله شود. زمانی که مادر دارای فرزند ۲ ساله است ، و فرزند جدیدی هم به دنیا بیاورد، شیر مادر بطور ناگهانی متوقف می‌شود و مادر فرصت تهیه غذای کمکی برای فرزند کوچک خود را ندارد.

زنان باردار افسرده می شوند

اگر می خواهید بدانید همسر باردار شما افسرده است یا خیر باید علایمی در آن مشاهده کنید .اگر احساس می کنید همسر شما خستگی زیاد دارد یا خواب آشفته دارد یا مشکل تمرکز و دقت کردن دارد حتما از مشاوره تنظیم خانواده استفاده کنید. زنانی که دچار افسردگی بارداری هستند برخی از کارهای ساده روزمره خود را نمی توانند انجام دهند. ارتباطشان با خانواده و دوستانشان کم می شود. میلی به شرکت در برنامه های شاد خانوادگی ندارند. برخی اوقات فکر آسیب زدن به خود را دارند. برای آنها هیچ چیزی لذت ندارد. همسر افسرده گریه های زیادی دارد. مشکل دیگری که دارند میل به غذای آنها کم و زیاد می شود.برخی از زنان در مورد رفتارهای شوهرشان قضاوت اشتباهی دارند که این ناشی از افسردگی بارداری است.

پس از هر زایمان نیاز است که بدن مادر به خاطر تحمل عوارض و سختی های دوران بارداری و زایمان، بهبود یابد بنابراین بهترین توصیه از نظر تنظیم خانواده برای مادر ها این است که بین زایمان خود حداقل دو سال فاصله را رعایت کنند، ودر نتیجه خطر کمتری برای آنها وجود دارد.

خانواده آشفته، خانواده ای که از تنظیم خانواده بی بهره است

خانواده آشفته ، در آن یکی از اعضا یا تعدادی از آنها به وظیفه خود عمل نمی کنند، احترام در آنها کم رنگ می شود . پدر و مادر دائم بر سر مشکلات فرزند پروری و یا تربیت کودک مشاجره دارند. در خیلی از این خانواد ها پدر یا مادر به خاطر عدم آگاهی از راهنمایی های تنظیم خانواده آسیب های جبران ناچذیری به فرزندان و کانون گرم خانواده را رها می کنند.

در خانواده آشفته و از هم گسیخته ، خبری از مدیریت دوران بارداری، مهربانی شوهر برای همسر باردار ، نوازش همسر ، احساس همدردی با همسر باردار ، بیان احساس به همسر، در آغوش کشیدن همسر و فرزندان نیست. نه تنها محیط و ارتباط اعضای آن بویی از جذابیت نبرده اند، بلکه حتی انگیزه ای برای پایبندی به زندگی ندارند. شوهری که با بی انصافی از همسر انتقاد می کند و در برابر خواسته های همسر پرخاشگری می کند.

پدری که دچار مشکل اعتیاد شده است و برای بادار شدن همسر مشکلات عدیده ای تراشیده است. این فرد به خاطر کارهای بزهکارانه ، رفتارهای ناسالم ، همسر باردار خود را رها کرده و تمام مسئولیت ها و وظایف تربیت کودک ، اداره خانه و… بر دوش همسر است.. زمانی که به تجربه مشاوره تنظیم خانواده می نگریم توده ای از مشکلات از جمله مشکلات در رابطه جنسی و بارداری، مشکلات بلوغ دختران یا پسران، مشکلات زناشویی و…را در این نوع خانواده ها می یابیم. پدر و مادر از زندگی بازمانده و آرمان خود را فراموش می کنند. هیچ فردای روشن و امید به زندگی در این خانواده وجود ندارد.

خانواده متعادل و با نشاط

اما از طرف دیگر در خانواده ای مشاهده می کنیم ، پدر در قبال فرزندان و همسر باردار ، وظایف خود را به خوبی انجام می دهند. خانواده ای که برای همسر باردار و یا فرزند تازه متولد شده، احساس امنیت و جذابیت دارد. عواطف، مسئولیت ها و امتیازات به طور عادلانه میان افراد تقسیم می شود. مدیریت پدر متکی بر روابط انسانی و همراه با مشورت و هماهنگی با فرزندان و همسر است. خانواده ای از نظر روابط و صمیمیت باثبات و پایدار است که پدر و مادر آن مدیریت و تصمیم گیری هوشمندانه داشته باشند .

“در خانواده متعادل و با نشاط؛ پدر و مادرها خوشبین هستند.”

پدر و مادر به آینده فرزندان و تولد آنها خوشبین هستند و هرگز کودکان خود را به خاطر رفتار نادرست سرزنش نمی کنند بلکه با روش درست آموزش می دهند خطا را اصلاح کنند. پدر این خانواده در طول مسیر برنامه های تنظیم خانواده هم پای همسر باردار است. در این خانواده ها هیچ کس به دنبال مقصر نیست بلکه همه سعی دارند از رفتارهای اشتباه جلوگیری کنند. زن و شوهر قلبا همدیگر رو دوست دارند و برای فرزندان سالم ، تربیت و به دنیا آوردن آنها تلاش می کنند.

“رویدادهای زندگی برای یک خانواده با نشاط و متعادل ، خوش بینانه است . هر شکست، یک تجربه و فرصتی برای ارزیابی موقعیت برای رسیدن به پیروزی است.”

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.