• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

تیک در کودکان و درمان آن

تیک در کودکان و درمان آن
haly-zendegy

بیشتر کودکان درجریان رشد، حداقل یک رفتار تکراری ثابت که ارادی هم نیست و آن را عادات یا تیک می نامند دچار می شوند. تیک در کودکان و درمان آن مبحث مهمی است که لازم است قبل از راههای درمان، ماهیت و علت آن را بشناسید.

تیک در کودکان و درمان آن

تیک در کودکان پاسخی به نیازهای جسمی و هیجانی است که کمک می کند کودکان با استرس های زندگی روزمره کنار بیایند. و این عادات تکراری (تیک) معمولا مدتی پدیدار می شوند و بعد رفع می شوند.
به چند مثال می پردازیم: کودکان در یک ساعت اول بعد از تولد شست خود را می مکند آن ها بعدا این رفتار را بعد از شیر خوردن انجام می دهند.

و در سال های پیش دبستانی بیشتر کودکان در زمان خواب این کار را انجام می دهند و یا از اشیای انتقالی مثل پتو، عروسک استفاده می کنند که بعد از ۲ سالگی به اوج می رسد زیرا در جریان جدایی و تفردات بین ۹ تا ۱۷ ماهگی هم نیاز کودکان به لالایی زیاد می شود.

یا در ۱۲ تا ۱۷ ماهگی نیز سرکوبیدن کودکان شروع می شود. تیک هایی مثل سریع پلک زدن و شانه بالا انداختن هم در ۶ تا ۸ سالگی دیده می شود.

شروع مجدد تیک در کودکان

توجه داشته باشید گاهی این عادات قدیمی با موقعیت های استرس زا دوباره ظاهر می شوند مثلا با به دنیا آمدن فرزند جدید، طلاق والدین، رفتن به مدرسه ای جدید و یا عدم حضور دراز مدت یکی از والدین گاهی هم بعضی از کودکان بدون هیچ دلیلی به یک عادت خاص پناه می برند.
حال به این می پردازیم که تیک در کودکان و درمان آن چه زمانی قابل بررسی می باشد:
۱- رفتار بیش از حد طول بکشد.
۲- رفتار آنقدر مزمن و شدید باشد که به کودک صدمه جسمی بزند.
۳- رفتار در کودک آنقدر تکرار شود که رشد جسمی، اجتماعی، شناختی او ایجاد کند.
شناسایی تیک در کودکان و درمان آن موضوعی است که گاهی اوقات اگر طولانی شود کودکان در مدرسه و محیط اجتماعی دچار مشکل می شوند.

حال به چند عادت دهانی می پردازیم مثل: شست مکیدن، ناخن جویدن، دندان قروچه و …

شست مکیدن

شست مکیدن در بین کودکان شایع است که شامل مکیدن شست ها ، انگشت ها، مشت یا پستانک می باشد. شواهدی نشان می دهد که مکیدن از داخل رحم شروع می شود. در ۲۰ درصد بین ۳ تا ۵ ماهگی، ۴۵ درصد در ۲ ساله ها، ۲۱ درصد در ۶ ساله ها و تقریبا می توان گفت ۵ درصد در ۱۱ ساله ها دیده می شود.
می توان گفت شدت مکیدن با گرسنگی، خواب، ناکامی یا خستگی در کودکان رابطه دارد.اگر این عمل در روز اتفاق بیفتد غالبا با عملی آرامش بخش مثل تلویزیون یا داستان گوش دادن همراه می شود. ودر ۵ سالگی اکثر کودکان شست خود را فقط در خواب می مکند.

دلیل شست مکیدن در کودکان

در سبب شناسی این رفتار دیدگاه های مختلفی وجود دارد مثل تداعی های لذت بخش مربوط به تغذیه، پاسخی شرطی در راستای کاهش تنش، ارضای شهوانی و تغذیه افراطی با پستان یا بطری.
اما طی پژوهش های صورت گرفته کودکانی که شست خود را می مکند مشکلات رفتاری و هیجانی زیادی ندارند.و حتی شست مکیدن تا حدودی مفید است چون گریه را کم میکند، دندان درآوردن در کودکان را آسان میکند و خواب هم باعث میشود راحت تر بخوابد

اما این تا زمانی است که مزمن نشود و در سایر فعالیت های کودک اخلال ایجاد نکند مثل مشکلات دندانی که در بین کودکان ۴ تا ۶ ساله رخ می دهد مثل روی هم قرار نگرفتن دندان، باریک شدن قوسهای دندانی و یا التهابهای لثه و زشت شدن انگشت کودک و بعد قابل بررسی دیگر این است که این کودکان جایگاه اجتماعی خود را هم از دست می دهند زیرا کودکان دیگر آنان را غمگین، غیر جذاب، غیر دوست داشتنی، کم هوش می نامند.

درمان شست مکیدن در کودکان

یکی از روشهایی که والدین استفاده می کنند ماده ای بنام استاپ-زیت است که قبل از بیدار شدن بچه و در طول روز به انگشتان کودک می زنند و هر روزی که کودک این کار را انجام نمی دهد به او پاداش و تقویت می دهند.
یکی دیگر از راه ها حذف شیء متداعی شده با شست مکیدن است بطور مثال بعضی از کودکان در زمان شست مکیده عروسکی را هم بغل می کنند با حذف عروسک به مرور زمان کودک شست مکیدنرا هم ترک می کند.
شناخت انواع تیک در کودکان و درمان آن در هر آیتمی به شما کمک می کند بتوانید در سنین مختلف  کودک رفتار فرزند خود را اصلاح کنید.

ناخن جویدن

ناخن جویدن یکی از رفتار های قابل بررسی کودک ناخ جویدن است که شامل کندن یا جویدن ناخن ها می شود. که از عادتهای شایع در کودکان است. پژوهشگران جویدن ناخن را رفتاری آموخته شده می پندارند که در جهت کاهش اضطراب و استرس موثر است. در زمان استرس بالا ناخن جویدن کودکان شروع می شود. اما مولفه های خانوادگی و ژنتیکی هم در این کار تاثیر دارد.

دندان قروچه

بدان معناست که شامل مالیدن بیهوده و بیجای دندانها به یکدیگر و فشردن دندانها روی هم، کوبیدن دندانها به یکدیگر، تق تق زدن دندانها به یکدیگر و یا عادات مخرب دیگر.

علل دندان قروچه

علاوه بر استرس کمبودهای غذایی، آزاد شدن هیستامین در پی آلرژی، سرماخوردگی یا استرس، پرکاری تیروئید، مشکلات عصب شناختی مثل صرع وعقب ماندگی ذهنی، ارتریت روماتئید کودکی و یا مصرف داروهایی مثل امفتامین. بنظر میرسد دندان قروچه با مشکلات هیجانی یا رفتاری رابطه معنا داری ندارد.

تیک در کودکان و درمان آن موضوع مهمی است که باید والدین به آن واقف باشند و بدون دعوا و پرخاشگری علل تیک در کودکان و درمان آن را از مشاوران کودک جویا شوند به آن بپردازند

جهت اطلاع از سایر مقالات کودک در زمینه ی تربیت جنسی کودک ، درمان شب ادراری به صفحه ی اصلی ما مراجعه کنید

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.