• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

ویژگی خانواده سالم و موفق چیست

خانواده
haly-zendegy

خانواده اولین محیطی است که کودک آن را تجربه می کند. کودکان مهربانی، خوشبختی، نشاط را از پناهگاه امنش یعنی دامان مادر و کانون گرم خانواده می آموزند. آیا می خواهید زندگی و فرزندان خود را همیشه در کنار هم داشته باشید؟ چگونه می توانید خانواده ای موفق داشته باشید؟

“برای آشنایی بیشتر با مسایل خانواده و بهره مند شدن از تجربیات مشاورین مجرب، می توانید با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰ تماس بگیرید.”

خانواده نوعی “لنگرگاه” است: مکان امنی که می‌توان بارها و بارها به آن بازگشت. خانواده به عنوان اصلی‌ترین مکان رشد و شکوفایی شخصیت و پرورش مهارت‌های اجتماعی کودکان و نوجوانان است. حلقه ارتباط پدر و مادر مهمترین نقش را را در سلامت روان و جسم بشریت دارد.

خانواده خوشبخت چه ویژگی دارد؟

خانواده خوشبخت و سالم با پیوند بین مرد و زن هوشمند و برخوردار از توانایی اجتماعی تشکیل می‌شود و این زن و شوهر پایه اصلی مهمترین نهاد اجتماعی، یعنی خانواده را تشکیل می‌دهند.

هر چه ارتباط بین زن و شوهر ، بهتر، سالم‌تر و با جذابیت بیشتر باشد، زندگی شیرین‌تر و لذت بخش تر است. داشتن کودکان و فرزندان پرنشاط و موفق در گرو داشتن خانواده خوشبخت است.

گاهی برخی پدر و مادر چنان خود را وقف خانواده و فرزندان می‌کنند و معتقدند هر جرم و جنایت و بدی، اتفاقی نیست و این خود اعضای خانواده هستند که این مسائل را به خاطر اهداف شخصی و دنیایی انجام می دهند و به همین ترتیب در سایر خانواد ها سرایت می کند. پس برای جلوگیری از جرم و جنایت بهتر است انسان‌ها به درون خانواده بنگرند.

ازدواج ، داشتن خانواده خوشبخت را ضمانت می کند؟

تشکیل خانواده جز جدانشدنی ازدواج است، قطعا افرادی که به دنبال جدی شدن روابط خود با دیگران هستند اشتیاق به تشکیل خانواده و حال و هوای جدید آن را نشان می دهند همه ما تصویر زیبایی برای خود از آینده تشکیل خانواده در کنار کسی که دوستش داریم، انجام می دهیم. به هیچ عنوان نباید مشکلات آن را فراموش کنیم و یا به راحتی از کنار آن ها بگذریم شاید با خود بگوییم: ما از کجا بدانیم چه اتفاقی قرار است بیفتد. درست است که آگاهی ما نسبت به آینده محدود است ولی این که چه راهکاری را انتخاب کنیم، دست ماست.

وقتی ما نیاز به تشکیل خانواده را در خود حس می کنیم قبل از آن قطعا نیاز به این که باید با فردی در ارتباط باشیم را در خود حس کرده ایم. پس نمی توان فورا از کسی خوشمان بیاید و ازدواج کنیم این راهکار در بیشتر و بهتر است بگوییم در تمام موارد با شکست روبه رو شده است. احتیاج و نیاز به ماندن در زندگی زناشویی اگر به وجود آید دیگر از بین نمی رود و تا آخر عمر با ما هست. شاید کم رنگ شود ، ولی به هیچ عنوان از بین نمی رود. ازدواج و تشکیل خانواده خودش سطح بالایی از استرس را به طرفین وارد می کند چون زوجین می دانند که مهم ترین تصمیم زندگی خود را می گیرند و این مهم بودن اضطراب و استرس امکان پذیر نیست هرچه قدر هم خیالشان راحت باشد، دلشورگی هم از آنها جدا نمی شود.

خانواده

“من هرگز دست از این رویا بر نمی دارم که ما هم روزی تبدیل به یک خانواده واقعی خواهیم شد؛ خانواده ای که در آن همه با هم می خندند، حرف می زنند و عشق و درک متقابل دارند. نه با نگاه کردن به گذشته بلکه تنها با امید به آینده. (لاتویا جکسون)”

اگر به تشکیل خانواده فکر کنیم واقعا هیچ دلیل عقلی وجود ندارد که یک فرد ثروتمند و خوشبخت نمی تواند با یک فردی با ثروت کمتر ازدواج کند. چه بسا که با ازدواج آنها و تشکیل زندگی ، خانواده آن‌ها با وجود عشق بهتر از هر خانواده ای دیگر بشود. اگر این نوع خانواده از نظر مردم ارزشی ندارد، به خاطر قوانین من درآوردی است که برای تشکیل خانواده دارند.

خانواده ای خوشبخت است که مادر به خاطر تجملات و ثروت خواستگار، چشمش را کور نمی کند و فکر نمی‌کند که دخترش فقط با ثروت آن فرد خاص خوشبخت می‌شود. و به دخترش اصرار نمی کند که حتما باید با او ازدواج کنی و تشکیل خانواده بدهی .

پدر و مادر ها در خانواده ممکن است اراده‌ی خود که نوعی خودخواهی است را ملاک قرار بدهند و تلاش کنند از هر روشی ، فرزندان خود را خوشبخت کنند. برخی پدر و مادر ها می خواهند خانواده خود را شبیه خانواده دیگری کنند که در واقع آنها از اهداف خانواده دور می شوند.

محبت کردن و صمیمیت رمز زندگى و خانواده خوشبخت است.

به هر حال محبت در خانواده به قدری ارزشمند است و نگه داری از آن نیز کار سختی است.

هدف مشاوره خانواده این است که همسران جوان، پدر و مادر ها بدانند که صمیمیت خود به خود ماندگار نیست. هرگز به احساس و محبت قبلی خود تکیه نکنید، و در محیط خانواده نهایت تلاش برای محبت را داشته باشید. خانواده ای که مهر و محبت نمى خواهد ، زحمتى هم برای آن نمى کشد.

هیجان و عاطفه ای که ابتدای ازدواج بدست مى آید، نباید زن و وشهر جوان را به اشتباه بیندازد و بدون توجه به مراقبت از محبت و نگه داشتن آن در طول زندگی، به رابطه ادامه دهند.

اما یک خطری برای خاموش شدن گرمی و محبت خانواده است. زمانی این خطر بوجود می آید که به طور مثال زن و مرد، مشکلات خارج از منزل و کسب و کار را وارد منزل می کنند. باید رابطه خود را از مسائل حاشیه ای زندگی جدا کنید و حساب کنید که علاقه همسرتان به شما چگونه است. همچنین شما به او چقدر علاقه دارید، و اگر احساس کمبود می کنید با راهکارهای موجود تلاش کنید که آن را با ایجاد محبت برطرف کنید.

“برای آشنایی بیشتر با این راهکارها می توانید با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰ تماس بگیرید و با مشاورین مرکز هالی زندگی در ارتباط باشید.”

والدین برای داشتن خانواده خوشبخت و سالم به دنبال آشنایی با نیازهای روانی و جسمی اعضای خانواده ، آداب همسرداری ، تحولات جسمی و روانی فرزندان و روش و اصول تربیت کودک هستند.

همسران نباید به خاطر ضرورت و اجبار ، با هم زندگى کنند. بهترین فرصت براى تشکیل نهاد خانواده ابتدای ازدواج و شروع رابطه است. به این خاطر که پس از پیوند زناشویی و در شروع رابطه شور و نشاط ، شهوت و احساس محبت به قدری شدید است که فرصت طلایى برای گسترش محبت و تضمین آن تا پایان عمر و ضمانت رابطه جنسى در طول زندگی است.

عشق جنسی پایه اصلی تشکیل خانواده است.

عروس و داماد باید توجه داشته باشند آن شور و عشق اولیه ازدواج که به خاطر مسائل جنسى و تازگى آن ، موجب علاقه شدید آنها نسبت به یکدیگر شده است تا آخر عمر خود بخود باقى نمى ماند، اگر از این فرصت طلایى براى ایجاد پیوند عمیق دوستى و حقیقى میان خود استفاده نکنید، هنگام کم رنگ شدن رابطه ، دچار مشکلات جنسی خواهید شد که چه بسا تا آخر عمر دست به گریبان شما خواهد بود..

این هیجان و وشور اگر فقط بر اساس ارتباط جنسى باشد پس از مدتى نه چندان طولانى حساسیت خود را از دست مى دهد و واقعیت زندگى برای شما مهم مى شود، زیرا آن هیجانات و تحریکات شهوتى و جذابیت های اولیه از کار افتاده و آن میل شدید، کم شده است. کسانى که موفق شده باشند در آن فرصت محبت خود را در دل یکدیگر جا کنند، پشتوانه اى محکم جایگزین آن نموده اند

اعضای خانواده نباید طوری رفتار کنند تا با هم بسازند و سازش داشته باشند، چون سازش بوى جنگ و صلح از روى اجباری مى دهد، باید با هم بجوشند، غمخوار یکدیگر باشند، از دیدن یکدیگر لذت ببرند و روحیه بگیرند.

چگونه مشکل خانواده خود را حل کنیم؟

آنچه سخت است وجود مشکلات در خانواده نیست ، بلکه سختى در خستگى ذهن و روان اعضای خانواده است. ذهن هوشمند و پر استقامت از مقابله با مسائل زناشویی نه تنها کم نمی آورد بلکه صیقل داده می شود و توانمند تر می شود. مشکل حقیقى خانواده ها این است که مشکلات زندگى ذهن افراد را خسته می کند و توان و طاقت آنها را برای مواجه با مشکلات کم می کند. اگر می خواهید راه موفق شدن در زندگى براى در مقابله با مشکلات و سختیها را بدانید ، برداشتن مشکلات خارج از خانواده مانند محیط کار و تقویت روحیه را فراموش نکنید.

شناخت از روحیات همسر لازمه تشکیل خانواده خوشبخت است.

هوش و درایت و ذکاوت همسر در این راه مهمترین وسیله براى موفقیت است. اینکه شوهر یا همسر شما از چه چیز خوشحال مى شود و یا ناراحت مى شود؟ نسبت به چه کسانى یا چه کارهائى علاقه مند است ؟ چه وقت خسته است ؟ چه وقت باید او صحبت کرد و چه صحبتى باید کرد؟ چه موقع باید نیازهاى مادى زندگی یا خود را بازگو کنید، در چه شرائطى باید گله کرد؟ چگونه باید گفت ؟

البته اینها از مواردی نیست که بتوان براى آن قانون خاصی در نظر گرفت. هر انسانى در شرایط خاص خود بسر مى برد، چه زن و چه مرد، روحیات او در اثر زندگی و اجتماع و مدرسه و غیره به شکل های مختلف شکل گرفته است .این همسر هوشمند و عاقل است که در طول زندگى باید همسر خود را درک کند، او را و موقعیت خانوادگى و اجتماعى و اخلاقى او را درک کند. خانم هوشمند سعى نمى کند غذایى درست کند که فقط خودش علاقه مند به آن است و شوهرش و فرزندانش از آن متنفر باشند. این هوشمندی را باید در تمامى مسائل زندگی پیاده کرده ، و این احتیاج به شناخت همه جانبه از همسر دارد.

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.