• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

خود ارضایی چیست و چه تاثیراتی دارد

خود ارضایی
haly-zendegy

پدیده خود ارضایی در کیفیت زندگی جنسی فرد بسیار تاثیر گذار است. بالاخره خود ارضایی خوب است یا بد؟ چرا بعد از خود ارضایی عذاب وجدان دارید؟ و هر چه سعی می کنید این عمل را ترک کنید اما نمی شود؟ آیا باید ذهن خود را زنگارزدایی کرد؟ و خود ارضایی را به عنوان پاسخ به یک نیاز طبیعی دید؟

در این مقاله با ما همراه باشید تا پاسخ های علمی مناسب را دریافت کنید.

خود ارضایی در مصر باستان

در مصر باستان مردان اهمیت خاصی به خود ارضایی می دادند. در فرهنگ آن زمان مصر اعتقاد بر این بوده است که خدایی به نام آتوم باعث و بانی پدیده خود ارضایی است. فرعون های آن زمان مراسمی را تحت عنوان خود ارضایی در کنار رود نیل انجام می دادند. آنها جزر و مد رود نیل را نشانه لذت و خود ارضایی خدای آتوم می دانستند.

دستگاهی برای جلوگیری از خود ارضایی در مصر باستان

یونان باستان ، خوداراضایی روشی برای تخلیه فشار جنسی

سکس یک نفره در یونان قدیم رفتاری معمولی و طبیعی بوده است. افراد برای تخلیه فشار جنسی خود در خلوت خود ارضایی می کردند و آن را روشی برای درمان فشار جنسی می دانستند. برخی پادشاهان رم باستان این رفتار را مخصوص بردگان و کارگران می دانستند و آن را نکوهش می کردند.

خود ارضایی و اختلال بینایی (کور شدن)

در قرن ۱۹ در اروپا نظراتی از سوی افراد مختلف در مورد پدیده خود ارضایی وجود داشته است. افکاری نظیر این که لباس پسران باید گونه ای باشند که دست آن از طریق جیب به آلت نرسد. در دوره ای در آمریکا و انگلیس ختنه کردن پسر ها به دلیل تاثیر آن در پیشگیری از خود ارضایی رواج داشته است. یکی از افکاری که نشان دهنده دنیای خاکستری مسایل جنسی است ، کوری و اختلال بینایی به خاطر خود ارضایی است که بیشتر منابع آن را افسانه ای بین دنیای پزشکی و مذهب می دانند.

تابوی خود ارضایی

قبل از قرن بیستم ، دانشمندانی در مورد خودارضایی نظر و بحث های متفاوتی داشتند. دانشمندی مانند فروید آن را نوعی رفتار اعتیاد گونه می دانسته است. به نظر او کودکان و حتی نوزادن می توان چنین رفتاری داشته باشند.در دوره ای آن را به عنوان یک روش درمان برای درمان بیماری اضطراب زنان می دانستند. در اوایل قرن بیستم نظرات برخی پزشکان نسبت به این پدیده عوض شد.

دانشمندی به نام الیس در ۱۸۹۷ در مقاله خود ، میانه روی در انجام خود ارضایی را برای افراد بدون بروز مشکل می دانست. برخی دیگر هشدارهایی در رابطه با خودارضایی داده‌ بودند و راه مقابله با افکار وسواسی خودارضایی را انجام تمرینات بدنی و فیزیکی می دانستند. در نیمه های قرن بیستم افرادی مانند ویلهلم رایش از کشور اتریش خیال‌پردازی‌ها و احساس گناه در خودارضایی را بیان می کند و آن را مشغله ذهنی افراد می داند.

خود ارضایی و تحقیقات علمی

در نیمه دوم قرن نوزدهم نظراتی بیان شده است که ادعا داشته اند خودارضایی می تواند باعث اختلالات روانی و جسمانی شود. با بررسی تاریخ ، شاهد این هستیم که در قرن ۱۹ نگاه منفی به پدیده خود ارضایی تشدید می شود.

کسانی که در حوزه تربیتی فعالیت داشتند راهکارهایی را در ارتباط با فعالیت های روزانه نوجوانان ، ورزش و نحوه خواب آنها ،جهت جلوگیری و کاهش رفتار خودارضایی را پیشنهاد می دهند. آنها به والدین آموزش هایی را جهت درمان این رفتار می دهند.

با شروع نیمه دوم قرن بیستم نگاه به موضوع خودارضایی تغییر می کند . شروع تغییر به دلیل مطالعه بر روی برخی از پسران و دختران و نمایان شدن این موضع که بسیاری از مرد ها و زنان این رفتار را انجام می دهند.

در قرن حاضر با مرور مطالعات حوزه جنسی می توان شواهد و مدارکی را پیدا کرد که نشان می دهد پدیده خود ارضایی تاثیر جدی و آسیب زنده به توانایی جسمی ندارد و حتی می تواند تاثیر مثبتی بر برخی از فعالیت های زندگی افراد داشته باشد. برای تغییر نگرش و باور به پدیده خودارضایی مسیری طولانی را باید طی کند.

بر اساس مطالعه ای که در مرکز تحقیقات سرطان در کشور استرالیا انجام شده است ، نشان می دهد مردهایی بیش از ۵ مرتبه در یک هفته لذت جنسی یا انزال شدن را تجربه می کنند می تواند میزان ابتلای آنان به سرطان پروستات کمتر باشد.

همچنیین مطالعه دیگر در استرالیا نشان می دهد لذت های جنسی و انزال های متعدد در برخی مردان می تواند باعث افزایش باروی اسپرم شود. در دانشگاه تبریز مطالعه ای بر روی رابطه انزال مردان و ملتهب شدن رگ های خونی انجام شده است . نتایج آن بیانگر آن است که انزال می تواند تا حدی از میزان التهاب خونی را کم کند.

بر اساس نتایج غیر رسمی و بر اساس منابع مختلف، حدو ۶۰ تا ۸۰ در صد مردان و حدود ۴۰ تا ۷۵ درصد زنان حداقل یک مرتبه عمل خود ارضایی را انجام می دهند. در داخل ایران یک پژوهش نشان داده است که قریب به ۹۰ درصد مردان و ۶۰ درصد زنان در جامعه ایران خود ارضایی ( حداقل یک بار ) را تجربه کرده اند. این تحقیق در سال ۱۳۹۰ انجام شده است. نتایج آن در مجله علمی علوم رفتاری و اجتماعی چاپ شده است.

خود ارضایی چه عوارضی دارد؟

از نظر روانشناختی خود ارضایی می تواند اثراتی برای افراد داشته باشد. یکی از مشکلات رایج که خیلی ها به ان اشاره می کنند” احساس گناه” است. به این خاطر که فرد از عوارض آن وحشت دارد و این کار را ، عملی ناپسند می داند. خودارضایی به خاطر به کارگیری چندین سیستم های بدن ، انرژی جسمانی زیادی مصرف می کند و تحلیل رفتن و خستگی همانند رابطه جنسی را ایجاد می کند. اما تامین دوباره انرژی جسمانی از دست رفته از طریق تغذیه می تواند قابل برگشت باشد.

بسیاری از منابعی که در مورد عوارض خود ارضایی بحث می کنند، به موارد مانند رفتارهای پرخاشگرانه، احساس خستگی دایم، کاهش اعتماد به نفس، تاثیر در زیبایی بدن و اندام ، استرس و اضطراب ، منزوی شدن ، مشکلات در زمینه ادرار اشاره دارند.

با نگاه بی طرفانه به خود ارضایی می توان گفت تمامی تحقیقات و تحقیق های انجام شده در مورد این پدیده نشان دهنده مزایا ، محاسن و معایب آن است. به جرات می توان گفت اظهار نظر مطلق و یک طرفانه درباره این موضوع و خوب یا بد جلوه دادن آن ، امری دشوار است.

برخی افرادی که خود ارضایی انجام می دهند دچار عذاب وجدان شده کنار آمدن با آن را برای خود دشوار می دانند. جوان یا نوجوانی که سعی در تکرار این عمل دارد و در نهایت نمی داند که خود ارضایی خوب است یا بد؟
اما پیشنهاد مشاوره مشکلات جنسی این است که دختران و پسران بدانند اطلاعاتی که از رسانه و دنیای مجازی می گیرند باید منبع معتبر و مشخصی داشته باشد.

بهتر است اعتدال در انجام آن و نگرش عاقلانه در مورد آن داشته باشند. می توان از خود پرسید که علت خود ارضایی من چست؟ چه زمانی هایی بیشتر انجام می دهم؟ آیا می توانم کنترل کنم یا به طور وسواسی مجبورم انجام دهم؟ آیا تکرار و انجام خودارضایی برای فرار از حالات عصبی است؟ بهتر است این سوال مطرح شود آیا واقعا نیاز جنسی دارید یا با دیدن صحنه ای وسوسه انگیز خود را ملزم به خود ارضایی می دانید؟ هر رفتاری حتی خود ارضایی اگر از روی وسواس و اجبار باشد از نظر علم سکسولوژی سالم ارزیابی نمی شود.

۵/۵ ( ۱ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.