• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

درمان مشکلات خواب کودکان

درمان مشکلات خواب کودکان
haly-zendegy

قبل از پرداختن به درمان مشکلات خواب کودکان و شناخت اختلالات خواب ابتدا به فیزیولوژی و مسیر رشدی و تحولی خواب می پردازیم. زیرا تنظیم خواب در طول چند ساعت، محتاج یک دستگاه عصبی رشد یافته است.

حالات و مراحل خواب

خوابیدن یک فرایند پیچیده و سازمان یافته عصبی فیزیولوژیکی محسوب می شود.

خواب را به دو بخش تقسیم می کنند:

خواب حرکت سریع چشم (REM) و خواب غیر حرکت سریع چشم(NREM)

در مرحله حرکت سریع چشم تنفس و ضربان نبض نامنظم است و چشم در جریان آن حرکت می کند. در این مرحله ی خواب جریان خون به سمت مغز افزایش چشمگیری دارد و مصرف اکسیژن بدن بیشتر شده و امواج مغزی شبیه امواج مغزی حالت بیداری و خواب آلودگی می شوند.

چرخه خواب بهنجار که شامل دو مرحله ی گفته شده تشکیل می شود چرخه ی ۶۰ تا ۹۰ دقیقه ای دارد. که در طول شب در حال تکرار شدن است.

حال توجه کنید درمان مشکلات خواب کودکان نیازمند آن است که بدانید میزان خواب نرمال در کودکان چقدر است؟ و چه عواملی بر خواب کودک تاثیر گذار است.

 حال به چند مدت خواب درمقاطع مختلف سنی می پردازیم

۱- اوایل نوزادی ۱۶ ساعت در دوره های ۲ تا ۴ ساعتی

۲- ۳ تا ۴ ماهگی ۱۴ تا ۱۶ ساعت در دوره های ۴ تا ۸ ساعتی

۳- در ۶ تا ۸ ماهگی ۱۲ تا ۱۶ ساعت

۴- در ۱۲ ماهگی ۱۴ ساعت

۵- در ۲۴ ماهگی ۱۳ تا ۱۴ ساعت

۶- در ۳ سالگی ۱۲ تا ۱۳ ساعت

۷- در ۵ سالگی ۱۱ ساعت

۸- در ۱۰ تا ۱۲ سالگی ۱۰ ساعت

ارتباط تنظیم خواب با عاطفه و توجه در کودکان

اختلالات هیجانی( مثبت و منفی) به طور موقت در روند خواب اختلال ایجاد می کنند بهترین نمونه ی ارتباط تنظیم هیجانات و خواب را در اختلالات خلق می بینیم که اختلال خواب یکی از نشانه های تشخیص آن می تواند باشد به طور مثال :۷۵ درصد از کودکان افسرده از بی خوابی رنج می برند و ۲۵ درصد هم در دوره های افسردگی دچار پر خوابی می شوند و یا در اختلالت دیگری مثل اضطراب اختلال توده اختلال کمبود توجه،بیش فعالی هم باعث بهم خوردن چرخه خواب در کودکان می شود.

در درمان مشکلات خواب کودکان باید به ریتم های سیرکادین که با چرخه ی خواب- بیداری ارتباط دارند توجه کرد.

ریتم های سیرکادین

به چرخه های زیست شناختی گفته می شود که تقریبا در هر ۲۵ ساعت یک بار تکرار می شود این ریتم شامل ریتم خواب و بیداری ، فعالیت و استراحت، خوردن و گرسنگی و نواسانات دمای بدن و ترشح هورمونها در بدن است . هماهنگی این چرخه در طول روز علاوه بر اینکه برای آرامش و سلامتی آدم ها ضروری است بر خوابیدن و خواب ماندن ما به  زمان بندی این چرخه نیاز داریم.

به طور مثال در بزرگسالان، زمان خواب با میزان هوشیاری و طول دوره ی خواب با دمای بدن ارتباط دارد. یعنی وقتی دمای بدن افت می کند می خوابیم و در افزایش دما بیدار می شویم و وقتی دای بدن پایین است به سختی بیدار می شویم و در دمای بالا به سختی می خوابیم.

این چرخه هر روز با بیدار شدن، خوردن، فعالیت، خواب تنظیم می شود. و این چرخه تحت تاثیر عواملی مثل فصل نیز تغییر می کنند به طور مثال در زمستان  گرایش به خواب بیشتر می شود و در تابستان کمتر می شود. پس در کودکان هم باید این تغییرات در نظر گرفته شود تا بتوانیم بیداری و خواب را تنظیم کنیم.

دسته بندی اختلالات خواب

اختلالات خواب را به چهار دسته تقسیم می کنند:

۱- اختلالات خواب اولیه

۲- اختلالات خواب مرتبط با یک اختلال روانی دیگر

۳- اختلال خواب معلول به یک بیماری پزشکی

۴- اختلال خواب حاصل از مواد

درمان مشکلات خواب کودکان

به جزء دسته اول سه دسته بعدی در بزرگسالان است و اختلالات خواب اولیه به دو طبقه اساسی تقسیم می شود

۱- خواب نرفتن ها و قطع خواب ها

۲- از خواب پریدن ها

اگر کسی مشکل به خواب نرفتن و قطع خواب دارد نمی تواند بخوابد و خوابش را ادامه دهد و در طول روز هم خواب آلوده است ولی کسی که مشکل پریدن از خواب دارد بعد از آنکه می خوابد ناگهان از خواب می پرد.

به خواب نرفتن ها و قطع خواب

خواب آلودگی در کودکان

خواب آلودگی می تواند ناشی از بیماری، مصرف دارو، افسردگی، خواب شبانه ی ناکافی، حمله خواب یا سندرم قطع موقت تنفس در خواب است. اگر کودکی از آن زمان های تعریف شده ۲ ساعت بیش تر بخوابد و یا در مقطع پیش دبستانی در طول روز چرت بزند احتمالا مشکل خواب آلودگی دارد.

نشانه های خواب آلودگی در کودکان چیست؟

فراخنای توجه کم، ناهماهنگی، هیجانی شدن، فراموشکاری، بهانه گیری و تنبلی. توجه داشته باشید خواب آلودگی ناشی از داروهای آنتی هیستامین و داروهای مهارکننده ی صرع خودشان خواب آلودگی ایجاد می کنند که با قطع دارو کودک به مرور خوب می شود.

باید خواب کودک خود را تنظیم کنید و از طریق تغذیه، ورزش و فعالیت های اجتماعی می توان به راحتی این کار را انجام داد اما اگر نشانه های دیگری به جز خواب گواه بیش فعالی یا افسردگی در کودک باشد باید توسط یک دکتر روانشناس بررسی شود.

موارد دیگری مثل از خواب پریدن، کابوس، سرکوبیدن در خواب، فلج شدن در خواب و… است. بطور مثال فلج شدن

فلج شدن در خواب یا در اوایل خواب یا در آستانه بیدار شدن اتفاق می افتد. نشانه اش هم این است که فرد نمی تواند حرکات ارادی انجام دهد. اگر چه این مشکل موقتی و بی ضرر است اما تجربه هولناکی است به ویژه اگر با توهم هم همراه باشد. فلج شدن در خواب زمینه وراثت دارد و نیازی به درمان ندارد می تواند با حمله خواب هم رابطه داشته باشد.

درمان مشکلات خواب کودکان موضوعی است که باید توسط یک رواشناس کودک مورد ارزیابی قرار بگیرد و دلیل و سبب شناسی آن دقیق انجام شود و بعد از شناسایی در پروسه درمان قرار بگیرد. به هم خوردن چرخه خواب کودکان را جدی بگیرید زیرا در خلق و خوی آن ها بسیار تاثیر گذار است.

بهترین روش های فرزندداری و پاسخ به سوالاتی مثل با کودک لجباز چه کنیم را می توانید در مقالات دیگر ما دنبال کنید همراه شما هستیم در صفحه ی اصلی مرکز مشاوره هالی

 

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.