• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

رابطه جنسی در دوران بارداری

رابطه جنسی در دوران بارداری
haly-zendegy

همیشه برای زوجین این سوال که آیا رابطه جنسی در دوران بارداری مشکل ایجاد می کند یا خیر؟

از نظر مشاوره دوران بارداری هیچگاه جواب قطعی برای این وجود نداشته چرا که برای هر مورد شرایط فرق میکند و خصوصا نظر پزشک مربوطه در این مورد نقش مهمی را ایفا میکند. در این مقاله سعی میکنیم تا موارد کلی این موضوع را که همه گیر تر است، بررسی کنیم.

بعضی از پزشکان بر این باورند که در ۴ هفته پایانی دوران بارداری باید از رابطه جنسی اجتناب کرد. ولی این نظر تمام پزشکان نیست . از طرفی معتقدند که اگر زایمان زودرس دارید یا احتمال زایمان پر خطر وجود دارد و یا احتمال چند قلو بودن نوزاد هست از نزدیکی اجتناب کنید.

آیا رابطه جنسی در دوران بارداری به جنین صدمه میزند؟

بیشتر زوجین تمایل دارند که اطلاعات خود را در زمینه رابطه جنسی در دوران بارداری بالا ببرند و یکی از مسائلی که بیشتر به آن واقفند این موضوع است که ( رابطه جنسی در دوران بارداری به جنین صدمه میزند ) در صورتی که این قانون اشتباه است. چرا که در طول دوران بارداری جنین در محفظه عضلانی رحم و درون یک کیسه محافظ به نام کیسه آمنیوتیک قرار دارد. این کیسه حاوی مایعی به نام مایع آمنیوتیک است که جنین را در برابر ضربات و صدمات احتمالی محافظت می کند. از طرفی پوشش مقاوم مخاطی دهانه رحم را می پوشاند که مانع از انتقال عفونت و بیماری به داخل رحم و جنین میشود.

میل زنان به رابطه جنسی در دوران بارداری

میل جنسی زنان در دوران بارداری متناوب است . به اینگونه که در سه ماه اول و سوم زنان میل کمتری به رابطه جنسی دارند این در حالی است که در سه ماه دوم به علت گردش خون بیشتر زن در شرایط مساعدتری نسبت به سه ماه اول و آخر قرار دارد. در سه ماه اول به دلیل رشد اولیه جنین و داشتن حالت تهوع در زنان میل جنس کمتر می شود اگرچه در چند مورد برعکس این مورد هم گزارش شده است .

سه ماهه اول

در سه ماه اول اغلب زنان احساس میکنند که حس بویایی آنها تقویت شده و همین امر باعث ایجاد تهوع در آنها شده از طرفی التهاب سینه و دردناک شدن آنها در سه ماه اول بسیار شایع است و به همین خاطر باید رابطه جنسی در این دوره را محدود کرد. بسیاری از زنان از درد کمر و دل درد پس از ارگاسم در این دوره گله مندند. شما به عنوان یک همسر وظیفه شناس میتوانید با ماساژ دادن نواحی کمر و نوازش و بوسیدن همسرتان هم به او انرژی مثبت بدهید هم به او نشان دهید که چقدر او را دوست دارید.

سه ماهه دوم

در سه ماهه دوم اطراف واژن مقداری متورم شده و دلیلش افزایش عروق خونی و تسریع خونرسانی است و در بیشتر زمان باقیمانده تا زایمان این حالت را حفظ میکند و این نشانه برانگیختگی فیزیولوژیکی زنان در این بازه است در این دوران بازگشت به حالت عادی پس از اوج لذت جنسی نیازمند زمان بیشتری است. در این دوره نشانه های بارداری مشهود تر است و سایز شکم و سینه نشان دهنده این امر است. به همین خاطر این نواحی دردناک تر میشود .به همین دلیل باید از وضعیت هایی برای رابطه جنسی در دوران باردای استفاده کنید که فشار کمتری به این نواحی می آورد.

سه ماه سوم

در ۳ ماهه سوم یا پایانی به علت کمر درد ، اضافه وزن، نگرانی از زمان زایمان از نظر روانی و گوارشی و سوزش سردل، اغلب موجب آزار خانم باردار می شود و اگر هنگام نزدیکی زیر همسر قرار گیرد، مشکل شدیدتر می شود. این حالت می تواند با نزدیکی از پهلو که به انرژی کمتری احتیاج دارد برطرف شود.

حرکت جنین داخل شکم دوران بارداری یکی از دلایل بی میلی جنسی است . چرا که خانم ها با دیدن این صحنه احساس گناه میکنند و پیش خود فکر می کنند که نوراد در حال دیدن رابطه جنسی آنهاست و سپس رابطه را قطع میکنند. ولی باید گفت اصلا این درست نیست و این نگرانی بی مورد است . پس از رابطه خود لذت ببرید و با دلایل واهی آن را از برنامه خود خط نرنید.

توصیه مشاوره دوران بارداری در حین رابطه

بهترین نوع رابطه در زمان بارداری را خود زوجین معلوم می کنند و تازمانی که هر دو طرف از وضعیت رابطه رضایت دارند نیازی به نگرانی نیست ولی وقتی که دچار استرس میشوند حتما مراجعه به دکتر زنان لازم است. در این دوران از رابطه مقعدی پرهیز کنید هر چند هر دو طرف رضایت داشته باشند و در صورتی که مقاربت دهانی دارید بیشتر دقت کنید و از دمیدن هوا به داخل واژن خودداری کنید چرا که باعث انسداد رگهای خونی و نارسایی میشود. استفاده از کاندوم برای افرادی که سابقه بیماری مقاربتی داشته اند توصیه میشود چرا که احتمال ایجاد خطر برای جنین را تا حد صفر کاهش میدهد.

رابطه پس از زایمان

معمولا بین ۴ تا ۶ هفته بعد از تولد نوراد با نظر مشترک زوجین و البته پزشک مورد نظر ، رابطه جنسی کم کم مثل گذشته از سر گرفته می شود و قطعا با استرس و نگرانی کمتری برای خانواده همراه خواهد بود و رضایت هر دو طرف را مثل گذشته از رابطه خود خشنود می کند.

۳/۵ ( ۱ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.