• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

راه های حل مشکلات خانوادگی

راه حل های مشکلات خانوادگی
haly-zendegy

تغییرات جدید در خانواده ها باعث شده است والدین و نهاد های جامعه به دنبال سازگاری با شرایط جدید و دست یافتن به راه حل های مشکلات خانوادگی با بهره گیری از راهنمایی های علمی و مشاوره خانواده باشند.

یکی از مهمترین مشکلات خانوادگی امروزی تقابل و در برابر هم قرار گرفتن سنت و رسوم گذشته و مسائل مدرن و جدید است. در این مقاله شما را با راه حل های مشکلات خانوادگی آشنا می کنیم.

مشکلات خانوادگی چیست و راه حل های آنها را بهتر بشناسیم

وجود مشکلات جدید مانند مسائل اقتصادی و درگیری شغلی اعضای خانواده باعث ایجاد تغییراتی در خانواده ها از نظر اقتصادی ، فرهنگی ، اجتماعی شده است.
روابط اجتماعی اعضای خانواده با یکدیگر نسبت به گذشته کمرنگ شده است. پدر و مادرها زمان اشتغال و کار آنها افزایش یافته است. به همین دلیل زمان کافی و روحیه مناسب برای افزایش ارتباط با فرزندان خود را ندارند.

گسترش رسانه ها و وسایل ارتباط جمعی امروزی جای ارتباطات حضوری خواهر با برادر ، اعضای خانواده با والدین را اشغال کرده است.

با تغییر نوع ارتباطات ، فرد گرایی و منزوی شدن افراد در خانواده های امروزی بیشتر به چشم می خورد. دورهمی های والدین با پسران و دختران خود و حتی اقوام خود در گذشته بیشتر بوده است. در حال حاضر وسایل ارتباطات مدرن به همدل و همدرد بودن با اعضا خانواده تبدیل شده اند و باعث سست شدن روابط ، و جدایی عاطفی شده است.

کم رنگ شدن رابطه اعضا با یکدیگر در خانواده های امروزی باعث کاهش روابط عاطفی و حتی تفاهم بین زن و شوهر شده است . روابط عاطفی سنگ بنای خانواده است و ریشه فروپاشی خانواده در تعامل و ارتباط آنهاست.

طلاق عاطفی موضوعی حاصل از کاهش روابط و تعاملات در زندگی های مدرن است که در آن افراد علی رغم اینکه در کنار هم هستند اما دارای رابطه تو خالی و بی رنگ هستند.

ازدواج بر اساس دلایل و علت های اشتباه از دیگر مشکلات خانواده های امروزی است. فردی ممکن است به جای اینکه به دنبال اهدافی مانند تشکیل خانواده ، تقویت پیوند عاطفی ، برطرف کردن نیاز عاطفی و…. باشد ، بنابر دلایل و استدلال اشتباه مانند فقر خانواده ، اشتغال ، فرار از محیط خانواده و … تصمیم به ازدواج می گیرد. بنابراین پیوند زناشویی بر پایه اشتباه ، باعث ایجاد مشکلات متعدد و در نتیجه سست شدن روابط می شود.

راه حل های مشکلات خانوادگی

هر چه از زمان ایجاد پیوند زناشویی و دوره آغازین تشکیل خانواده می گذرد رنگ و بوی روابط تغییر می کند و کم کم مشکلاتی شما را درگیر می کند. اما فراموش نکنید اگر به دنبال راه حل های مشکلات خانوادگی با استفاده از راهکارهای مشاوره خانواده باشید مشکلات شما بعد از حل و فصل دیگر تکرار نخواهند شد.

*در حل مشکلات بهتر است با کلمات مثبت صحبت کنید. زن وشوهرهایی در حل مشکلات خود از سرزنش استفاده می کنند باعث کاهش روابط عاطفی می شوند. در زمان عصبانیت امکان دارد که اعضای خانواده از کلمات ناشایست استفاده کنند. در حل مشکلات بهتر است در مورد موضوع مورد اختلاف با کنترل تن صدا و با صدای عادی صحبت کنید. این تصور را نداشته باشید که شما در مشاجره باید با صدای بلند بر طرف پیروز شوید.

*برای صحبت و حل مشکل از پیام استفاده نکنید. زیرا باعث ایجاد سوء تفاهم و سوء برداشت طرف مقابل می شود. بهتر است برای حل مسائل خانوادگی رو در رو و شخصا و بدون اینکه کسی را واسطه کنید ، اقدام کنید.

*اگر به دنبال راه حل های مشکلات خانوادگی هستید بهتر است مهمترین مسائل را انتخاب کرده و بر حسب اولویت دسته بندی کنید. بیشتر انرژی خود را صرف مشکلات مهمتر کنید.

* مهارت برقراری ارتباط منطقی و محترمانه را فراگیرید. خانواده ای سالم است و می تواند مشکلات خود را به راحتی حل کند که اعضای آن بتوانند با یکدیگر رابطه گرم ، صمیمی و محترمانه داشته باشند.

*بهتر است مسائل در فضایی با صمیمیت و دوستانه حل و فصل شود. فراهم کردن محیطی صمیمی و گرم امکان تبادل نظر و تقویت روابط اعضای خانواده را مسیر می کند.

*برای اوقات فراغت و انجام فعالیت به صورت گروهی و با حضور تمامی اعضای خانواده برنامه ریزی کنید. این امر باعث افزایش روابط عاطفی در بین خانواده ها می شود.

*زمانی که عضوی از خانواده صحبت می کند بهتر است سایرین با دقت و بدون تمسخر به حرف های او گوش دهند. در هنگام گفتگو به جای سرزنش کردن ، پیش داوری و قضاوت کردن ، به نظرات سایرین احترام بگذارید.

* در محیط خانواده رفتارهای مناسب و پسندیده یگدیگر را تحسین کنید. یکی از کارکردهای خانواده خوشبخت تشویق رفتارهای مثبت و در نتیجه رد و بدل کردن احساسات و افکار مثبت است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد راه حل های مشکلات خانوادگی و بهره مندی از مشاوره خانواده می توانید با شماره های ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰ و ۹۰۹۹۰۷۲۹۵۰ در تماس باشید.

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.