• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

رفتار جنسی در افراد مسن چگونه است

رفتار جنسی در افراد مسن
haly-zendegy

رفتار جنسی در افراد مسن شکل تغییر یافته زندگی جنسی است. کهولت و افزایش سن یکی از مهمترین عوامل در عملکرد جنسی افراد محسوب می شود. سالمندی مرحله ای است که معمولا با تغییرات زیستی خاص و مشخصی همراه است. دوران سالمندی برای زنان و مردان دارای مشخصه های خاصی در رفتار و عملکرد جنسی است.

تغییرات بدنی ، تغیییر در هورمون ، کم شدن میزان انرژی و بسیاری فاکتورهای دیگر در رفتار جنسی در افراد مسن تاثیر دارند و نوع رفتار و عملکرد جنسی آن ها تعیین می شود.

نتایج به دست آمده از سال ها مطالعه در حوزه روانشناسی در این حوزه در نهایت ما را به یک نتیجه گیری کلی رسانده است که رفتار و عملکرد جنسی در زنان و مردان در سالمندی متاثر از عوامل فیزیولوژیکی، روانشناختی و بین فردی است. با این حال نتایج مطالعات نشان داده است که رفتار و عملکرد جنسی در مردان عمدتا متاثر از عوامل فیزیولوژیکی است و در زنان عمدتا متاثر از عوامل روانشناختی و بین فردی.

واژه سالمند برای افراد بالاتر از ۶۵ سال به کار برده می شود. تعداد این افراد در طول ۵۰ سال گذشته در اکثر جوامع غربی به طور چشمگیری افزایش یافته است که تا اندازه ای ناشی از افزایش قابل ملاحظه امید به زندگی بوده است، اما این افزایش می تواند ناشی از افزایش جمعیت در ابتدای این قرن نیز باشد.

همچنین، تمایل به داشتن خانواده کوچک تر در سال های اخیر موجب ایجاد موقعیتی شده است که در آن تعداد افراد بالای ۶۵ سال نسبت به بقیه جمعیت به طور قابل توجهی افزایش یافته است. افزایش مراقبت های بهداشتی نیز موجب شده است تا اکثر افراد مسن زندگی سالم و فعالی، حتی در دهه هفتم عمر خود داشته باشند.

پیشینه مطالعاتی رابطه جنسی در سالمندان نشان می دهد که افراد جوان تر، حتی آنهایی که برای دریافت کمک به متخصصان روانشناسی مراجعه می کنند بر این عقیده اند که رفتار جنسی در افراد مسن بسیار محدود بوده و یا به طور کلی فاقد فعالیت جنسی اند.

همچنین، عقیده بر این است که بسیاری از سالمندان نیز از این اسطوره پیروی کرده و عقیده دارند که تعامل جنسی در سال های آخر عمر پایان می یابد و چنانچه زن و شوهر یا فرد سالمندی از نظر جنسی فعال باشند، غیر طبیعی است . بسیاری از متخصصان بهداشتی قادر به بررسی مشکلات جنسی افراد مسن نبوده، بنابراین، بسیاری از زن و شوهرهای مسن از مشکلات جنسی رنج می برند.

سالمندان نیز به دلیل احساس شرم از مراجعه به خاطر مشکل جنسی و ترس از واکنش منفی درمانگر بعید به نظر می رسد که به هنگام بروز مشکلات جنسی به درمانگران مراجعه کنند. اگرچه مشکلات جنسی غالباً در سالمندان رخ می دهد، اما این گروه معمولاً کمتر برای درمان مشکلات جنسی خود مراجعه می کنند و بیانگر این است که سالمندان ممکن است از جست و جوی کمک برای مشکلات جنسی خود امتناع کنند.

سرانجام، این اعتقاد که افراد مسن روابط جنسی ندارند، ممکن است دیگر سالمندان را ترغیب کند تا فعالیت های جنسی خود را متوقف نمایند، بخصوص اگر آنها اعتقاد داشته باشند که این رفتار قابل پذیرش نیست. در موارد شدید، اضطراب و احساس گناه ناشی از تمایل و فعالیت های جنسی ممکن است، موجب بروز اختلال روانی جنسی شوند.

اگر چه چنین عقاید و پیامدهایی در بیست سال گذشته وجود داشته و در حال حاضر نیز در تعدادی از افراد به چشم می خورد، در این جا به نظر می رسد که، جمعیت عمومی و متخصصان بهداشتی به این باور رسیده اند که روابط جنسی در بین سالمندان بسیار معمول، طبیعی و مطلوب است.

این مساله بیانگر افزایش تعداد سالمندانی است که جهت درمان مشکلات جنسی مراجعه می کنند. همچنین، نشان دهنده افزایش مطالعات زمینه یابی انجام شده در مورد نگرش افراد جوان تر است.

افزایش سن و تحصیلات پایین بیشترین ارتباط را با نگرش منفی نسبت به رفتار جنسی در افراد مسن دارد. بنابراین، تغییر در باور افراد تعجب آور نخواهد بود، چرا که تعداد افرادی که تحت تاثیر عصر ویکتوریا در فرهنگ غرب و اروپا پرورش یافته اند، کاسته شده است و بر تعداد افرادی که روابط جنسی آنها در محیط های آزادتری شکل گرفته است، افزوده شده است.

تغییر نگرش ها در جهت پذیرش بیشتر واقعیت ها در زمینه جنسی مایه امیدواری است. از سال ها قبل، عقیده بر این بوده است که بسیاری از سالمندان روابط جنسی فعال و رضایت بخش دارند. با وجود این، مشخص شده است که با افزایش سن از فعالیت جنسی کاسته شده و بر میزان مشکلات جنسی افزوده می شود پس از این مطالعه اولیه، پژوهش های گسترده متعددی به بررسی رفتار جنسی در مردان سالمند پرداخته اند. همانند دیگر مطالعات سکسولوژی ، نمونه های این پژوهش ها نیز به خاطر میزان جواب دهی پایین دارای سوگیری بودند.

گرایش به گزارش میزان پایین تر فعالیت جنسی در زنان نسبت به مردان بیشتر در متون علمی به چشم می خورد. لازم به ذکر است، در جمعیت سالمندان عدم توازن قابل ملاحظه بین مردان و زنان وجود دارد. جمعیت زنان بالاتر از ۶۵ سال بیشتر از مردان است و با بالا رفتن سن این عدم تعادل افزایش می یابد.

بنابراین، چنانچه زنان خواستار برقراری رابطه جنسی با یک مرد هم سن خود باشند، تعداد مردان کم خواهد بود، در حالی که این انتخاب ها برای مردان بیشتر است. عرف جامعه نیز رابطه جنسی یک مرد سالمند با یک زن جوان را بیشتر از رابطه جنسی یک زن سالمند با یک مرد جوان می پذیرد. بنابراین، تعداد کم زنانی که از نظر جنسی فعال هستند، می تواند ناشی از فقدان فرصت برقراری تماس جنسی باشد تا توقف رابطه جنسی.

بنابراین، این نتیجه را می توان گرفت که، اگر چه اختلال جنسی در افراد مسن شایع است، اما بروز آن بیشتر با بیماری هایی که با بالا رفتن سن افزایش می یابند، مرتبط است تا سالمندی. شکی نیست که شیوع مشکلات جنسی با بالا رفتن سن افزایش می یابد،این افزایش ناشی از عواملی دیگری به غیر سن است.

در مورد بروز اختلال های جنسی در زنان سالمند اطلاعات کمی در دسترس است. شواهد حاصل از مطالعه روانشناسی بیانگر این است که زنانی که در سال های جوانی ارگاسم را تجربه کرده اند، در صورتی که در سالمندی نیز از نظر جنسی فعال باشند، ارگاسم را تجربه خواهند کرد. شایع ترین مشکلاتی که در پیشینه مطالعاتی که برای زنان سالمند عنوان شده است میل و برانگیختگی جنسی پایین است و لیزشدگی ضعیف و مقاربت دردناک نیز پس از یائسگی مشکلات نسبتاً شایعی هستند.

شواهد اندک موجود بیانگر این است که اختلال های جنسی با بالا رفتن سن افزایش می یابند و به طور قطع از ۶۵ سالگی به بعد فعالیت های جنسی اکثر به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.

به طور خلاصه، مطالعاتی که رفتار جنسی در افراد مسن انجام شده است موارد زیر را روشن می سازند:

*اگر چه میل و فعالیت جنسی در اواخر زندگی در مقایسه با سال های جوانی کاهش می یابد، بسیاری از افراد در سالمندی نیز رابطه جنسی فعال و لذت بخش دارند.

*مردان سالمند نسبت به زنان سالمند میل و فعالیت جنسی بیشتری نشان می دهند.

*اگر چه با بالا رفتن سن در واکنش جنسی تغییرات فیزیولوژیکی پدید می آید، اما این تغییرات برای تبیین کاهش میل و فعالیت جنسی بسیاری از سالمندان ناکافی است.

*تغییرات فیزولوژیکی که با بالا رفتن سن به وقوع می پیوندند خود به خود منجر به اختلال جنسی نخواهند شد.

*الگوهای فعالیت جنسی در سالمندی نشان دهنده الگوهای شخص در سنین جوانی است.

“جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد رفتار جنسی در افراد مسن و بهره مندی از مشاوره مشکلات جنسی با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰ تماس حاصل فرمایید”

۳/۵ ( ۲ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.