• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

روانشناسی نازایی و راهکارها و توصیه های درمانی

روانشناسی نازایی
haly-zendegy

روانشناسی نازایی بیانگر قصه تلخ خیلی از زوجهای جوان است، قصه ناباروی ، قصه ای که جوانب زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد و فصلی جدید در زندگی می گشاید.

من فرزند نمی خواهم

هر چقدر برایش توضیح می دهم ومی گویم من بچه نمی خواهم گوشش بدهکار نیست. کاملاً افسرده به نظر می رسد. ۶ سال از زندگی مشترک ما می گذرد و ۲ سال است که متوجه شده ایم، بچه دار نمی شویم و مشکل از همسرم است. برای من بچه مهم است ولی نه در حدی که ناراحتی همسرم را ببینم. شب و روز کارش شده گریه می گوید یا من را طلاق بده یا زن بگیرو بچه دار شو. نمی خواهم به پای من بسوزی.

داشتن فرزند واقعا مهم است؟

در جامعه ایران ما و بر اساس فرهنگ ایرانی بچه دار شدن، اهمیت خاصی دارد. باور اشتباه بیشتر مردم این است که تصور دارند لازمه پایدار ماندن یک زندگی زناشویی، فرزند داشتن و تربیت کودک است. فراموش نکنید زن و وشوهرهایی بوده اند که سالیان سال بدون فرزند توانسته اند زندگی خود را حفظ کرده و با خوشی در کنار یکدیگر زندگی کنند. از سویی دیگر زوجینی که فرزند داشته اند اما در آخر از یکدیگر جدا شده اند.

“مهم نوع باور و طرز تفکر زوجین در مورد تشکیل خانواده و فرزنددار شدن است”

نازایی و حرف مردم!

زمانی که یکی از همسران متوجه می شود که مشکل ناباروری دارد و نمی تواند بچه دار شود، یک احساس حقارت یا بی ارزشی در خود می کند. اما این وسط نوع برخورد خانواده ها و علی الخصوص همسر می تواند این حس حقارت و بی ارزشی را بیشتر کند.

در جامعه ایران به طور معمول نگاه منفی نسبت به نازایی وجود دارد و این دید منفی سریعا به فرد نابارور منتقل می شود. دخالت دیگران، دوستان و پرس و جو های آنها می تواند زندگی زن یا مرد نازا را تحت تاثیر قرار دهد. مشکل دیگری که در فرهنگ جامعه ما رایج شده است و کانون گرم خانواده را از هم پاشیده است، دخالت غیر منطقی بزرگترها و نظر دادن در مورد زناشویی زن و وشوهر است.

نظرات خانواده ها مانند طلاق ، ازدواج مجدد و فرزندخواندگی بیشتر از طرف خانواده همسری که سالم است، مطرح می شود. این نظرات به راحتی می توانند حلقه ارتباط زوج های نابارور را از هم جدا کنند.

“مدیریت زندگی هر زوجی به فرمول شخصی آن‌ها برای زندگی بازمی‌گردد.”

رفتار با همسری که نازاست

اگر قرار است همسرانی که دچار مشکل نازایی هستند در کنار یکدیگر به زندگی خود ادامه دهند و یا تمایل دارند بچه ای را به فرزند خواندگی بپذیرند باید بدانند که چطور با یکدیگر رفتار کنند. برخی از همسران سالم این فکر را می کنند که در مورد همسر نازای خود خیلی گذشت کرده اند و از بسیاری از حقوق خود گذشته اند. او انتظار دارد که همسرش باید قدردان این گذشت و فداکاری ها باشد.

اما برخی دیگر نگاهشان به موضوع نازایی متفاوت است. آنها باور دارند که در مورد به وجود آمدن این مشکل، همسرشان نقشی نداشته است و مقصر نیست. و این مسئله می تواند گریبان هر فردی را بگیرد بنابراین او را بدهکار خود نمی بینند. از نظر روانشناسی نازایی این افراد از آرامش و منطق بیشتری برخوردار هستند.

در حال حاضر درمان نازایی پیشرفت های چشمگیری داشته است و زوج ها نباید ناامید شده و از ادامه درمان مایوس شوند و با توکل و امید راه درمان را ادامه دهند تا نتیجه مطلوب را کسب کنند.

روانشناسی نازایی

مشاوره روانشناسی نازایی می تواند در کنار سختی های زوج های نابارور، مسیر مناسب درمان ناباروری را به آنها نشان دهد. نازایی می تواند یکی از دلایل جدایی و سرد شدن زوجین باشد.

دلچسب بودن و لذت بخش بودن زندگی زمانی معنا دارد که زن و مرد در کنار با وجود تمام سختیها برای یک هدف مشترک یعنی تربیت کودک تلاش می کنند.

هرچند زوج هایی هستند که علیرغم نداشتن بچه از زندگی خود رضایت دارند و دلیل این رضایت هم فقط با کنار آمدن با این مشکل است. تمایل به بقای نسل یکی از بنیادی ترین نیازهای انسان و یکی از دلایل عمده ازدواج است و اگر کسی این را انکار کند، حتما به طور اجبار احساس رضایت دارد.

برخی افراد در اوایل زندگی از نداشتن فرزند رضایت دارند و می گویند من و همسرم با هم خوش هستیم اما این رضایت شاید صرفا در سالهای اول زندگی باشد و با گذشت زمان میزان رضایت کم شده و به نارضایتی اضافه شود. در طول زندگی زناشویی کوچکترین اختلاف به مشکلات بزرگ تبدیل می شود که ریشه در براورده نشدن نیاز بچه دار شدن در افراد دارد.

زوجهای جوان بسیاری گریبان گیر ناباروری و نازایی هستند. ناباروری می تواند به علت شرایط استرس زا ، مصرف غذاها و داروهای شیمیایی و ناسالم و فعالیت در محیطهای صنعتی و آلوده باشد. همسران جوان به خاطر وجود شیوههای درمان نازایی و ناباروری متعدد و مدرن بهتر است نگران مشکلات و اختلالات ناباروری نباشند.

در شرایطی که متخصصان به زوجی اعلام می‌کنند که آن‌ها توانایی بچه‌دار شدن ندارند، هر یک از زوجین در موقعیت خاصی قرار می‌گیرند. هرکدام از آن‌ها متناسب با شرایط و موقعیتی که در آن قرار دارند برای رویارویی و پذیرش موضوع وارد عمل می‌شوند و بی‌شک لحظات سخت و طاقت‌فرسایی را پشت سر می‌گذارند.

رفتار زوج های نازا

در شرایطی که زوجین با مسئله نازایی و ناباروری روبه‌رو می‌شوند متناسب با روحیات و ویژگی‌های شخصیتی رفتار متفاوتی از خود بروز می‌دهند. اولین رفتار زوج‌ها در مقابل ناباروری و نازایی انکار کردن است. در این شرایط گاهی یکی از زوجین یا هر دو آن‌ها نمی‌توانند این مسئله را بپذیرند و با این موضوع کنار بیایند. بنابراین وارد اولین مرحله شده‌اند. باید توجه کنید که مکانیسم سازگاری در افراد مختلف متفاوت است، گاهی فردی در مقابل بیشترین استرس‌ها می‌تواند واکنش‌ها و عکس‌العمل مناسبی نشان دهد و برعکس فرد مقابل او در مقابل خفیف‌ترین تنش‌ها، بیشترین حساسیت و عکس‌العمل را بروز دهد.

همسران با مشکل خود چانه می زنند

پس از انکار ، زوج چانه‌زنی را شروع می کند و با خدا می‌شوند. آن‌ها در این شرایط ناراحتند و با خدای خود گفت‌و‌گو و راز و نیاز می‌کنند که چرا آن‌ها باید در این شرایط قرار بگیرند و چرا خانواده آن‌ها باید این سرنوشت را تجربه کند.

همسر نازا افسرده می شود

پس از چانه زنی ممکن است دوره افسردگی شروع شود. بیشتر زوج ها پس از گذراندن مرحله افسردگی، مشکل خود را قبول می کنند سرانجام باور می‌کنند که آن‌ها دچار این مشکل هستند و باید برای درمان آن اقدام کنند.

موفقیت و شادی زوج های بدون فرزند به شرطی اتفاق می افتد که هر دوی آن‌ها آگاهانه و بعد از گذراندن دوره افسردگی و رسیدن به مرحله پذیرش آمادگی خود را برای زندگی بدون فرزند اعلام کنند.

همراهی خانواده ها مهم است

زوجین و خانواده‌ها باید هوشیار باشند که برای عبور از مرحله انکار، چانه‌زنی با خدا و افسردگی گاهی زوجین پابه‌پای هم پیش می‌روند و گاهی یکی از زوجین زود‌تر این مراحل را پشت سر می‌گذارد و دیگری مدت زمان بیشتری را باید صرف پذیرش این موضوع کند. بنابراین همراهی خانواده در این زمینه بسیار موثر است و می‌تواند به سرعت دادن روند پذیرش این مشکل و تصمیم‌گیری برای درمان آن اقدام کنند.

“روانشناسی نازایی تاکید دارد زوج ها برای اقدام و استفاده از روش های درمانی حتما از رضایت همسر خود مطمئن باشند چرا که عدم رضایت یکی از آن‌ها موجب می‌شود زندگی آن‌ها به مخاطره بیفتد”

پیامدهای نازایی

مشکل نازایی می تواند باعث افسردگی و آسیبهای جدی روانی شود. زمانی وجود این مشکل جدی تر می شود که زوجین از راهنمایی های مشاوره روانشناسی نازایی بی بهره باشند.

روانشناسی نازایی تاکید دارد ، نازایی در قدم اول باعث سرد شدن روابط بین زوجین می شود . علاوه بر آن صحبتهای خانواده هر طرف و مقصر دانستن طرف دیگر باعث تیره تر شدن روابط می شود . از طرفی هم باید این را قبول کنیم که نازایی برای هر کسی ممکن است اتفاق بیفتد ، پس قطعا جدایی راه حل مناسبی برای این مشکل نیست.

در فرهنگ ما به علت اهمیت بچه دار شدن در بیشتر مواقع توصیه مشاوره خانواده به ازدواج مجدد برای یک فرد سالم در اینگونه روابط است. ولی آیا امروز هم میشود از این روش استفاده کرد؟ همان موقع هم که از این راهکار استفاده می شد آسیبهای جدی هم به رابطه وارد می کرد. که باعث می شد رابطه زناشویی مشکل پیدا کند. به عنوان یک نقص بزرگ به این امر نگاه میکردند ولی آیا کسی که بچه دار نمیشود ، نباید زندگی کند و یا اینکه نباید از زندگی خود لذت ببرد؟

زوجهایی هستند که به دلیل نداشتن توان مالی برای تامین هزینه های درمان یا نپذیرفتن شیوه ها و شرایط درمان ناباروری و نازایی مانند استفاده از تخمک یا لقاح اهدایی امکان ناباروری را برای همیشه از دست میدهند.

زندگی بدون فرزند هم زیباست

زوج‌های زیادی با وجود مشکل ناباروری ، زندگی‌ موفق و شادابی دارند. باور داشته باشید که بدون حضور بچه هم می‌توان زندگی شادی را پشت سر گذاشت. توصیه ما به این زوج‌های نابارور یا همسرانی که هیچ یک از شیوه‌های درمان برای آن‌ها جواب نمی‌دهد این است که حلقه ارتباطی خود را گسترش دهند و رفت و آمد خود را با گروه دوستان، اقوام و نزدیکان‌شان افزایش دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ” روانشناسی نازایی ” و ارتباط با مشاوره نازایی هالی زندگی با شماه های ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰ و ۹۰۹۹۰۷۲۹۵۰ تماس بگیرید.

۵/۵ ( ۱ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.