• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

روش های افزایش اعتماد به نفس

روش های افزایش اعتماد به نفس
haly-zendegy

ممکن است در مقالات متعدد روش های افزایش اعتماد به نفس را که ابعاد مختلف زندگی مثل شروع انجام کارهای کوچک ، ازدواج ، تشکیل خانواده ، به دنبال پیروزی بودن، ورزش کردن، عوض کردن طرز لباس پوشیدن یا شروع ارتباطات اجتماعی را به شما آموزش و پیشنهاد دهند اما در این مقاله ما روش های افزایش اعتماد به نفس را کمی عمیق تر بررسی خواهیم کرد.

روش های افزایش اعتماد به نفس

یک ارتباط بین فردی سالم و رو به رشد و یا ارتقاء شغلی و ارتباطات اجتماعی  و شخصیت نیازمند شناسایی توانمندی و باور آن توانمندی ها است که به آن اعتماد به نفس می گویند.

اگر به دنبال روش های افزایش اعتماد به نفس هستید باید بدانید نیاز است اول بر روی مبحثی با عنوان عزت نفس با یک مشاوره روانشناسی متخصص کار کنید.بی شک قدم اول بعد از شناسایی افکار و باورهای منتقد شما که نسبت به خودتان روا می دارید باید به شناسایی تحریف ها بپردازید

حال همراه ما باشیدتا شما را با منتقد آسیب رسان و تحریف های شناختی آشنا کنیم.

شناسایی منتقد آسیب رسان

می توان گفت منتقد آسیب رسان بدان معناست که فرد در موقعیت های  استرس زا  و موقعیت هایی که تنش را تجربه می کند صدایی درونی منفی به فرد حمله می کند و درباره ی او قضاوت می کند

توجه داشته باشید همه آدم ها یک صدای درونی منتقد دارند اما در افرادی که عزت نفس پایینی دارند برایشان این صدا هم بلند تر است و هم خطرناک تر است .

یعنی منتقد فرد را به خاطر اشتباهش سرزنش می کند و شخص را با دیگران در موفقیت ها و تواناییهای آن ها مقایسه می کند تا نشان دهد شما چندان خوب نیستید.

روش های افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس چیست؟

زمانی که شما عزت نفس پایینی را تجربه می کنید منتقد آسیب رسان شما را با کوچک ترین اشتباهی به باد سرزنش می گیرد منتقد تمام شکستهای شما را به یاد دارد اما نقاط قوت و موفقیت را ناچیز و بی ارزش می داند.

او می تواند در نقش یک والد سرزنش گر نوشته ای در دست داشته باشد که شما طبق آن عمل کنید و اگر نیازهای شما باعث نقض قوانین منتقد شود فریاد می زند که شما بد و خطا کار هستید. او از شما می خواهد بهترین باشید و اگر نباشید هیچ ارزشی ندارید

او شما را با لقب هایی مثل زشت، خودخواه، خنگ، ضعیف، ساده لوح، ناکارآمد صدا می زند و به مرور زمان شما باور می کنید که او درست می گوید.
حال از شما سئوال می پرسم با این باور و فکر منفی می توان در روابط بین فردی، در شغل، در اجتماع به بهترین شکل عمل کرد؟

بی شک جواب منفی است ما باید در قدم اول بر روی عزت نفس خود کار کنیم و بعد به دنبال روش های افزایش اعتماد به نفس باشیم

منشاء منتقد آسیب رسان چیست؟

نکته ی مهم درباره ی منتقد آسیب رسان این است که ممکن است کلمه ی ضعیف یا خنگ را فریاد بکشد اما این واژه تاثیرات عمیق تری بر شما می گذارد زیرا همه ی حافظه ی شما را از صدها باری که پدرتان یا مادرتان شما را ضعیف یا خنگ خوانده اند و گفته اند که چقدر از ضعیف بودن یا بچه ی خنگ متنفر هستند را هم یدک می کشد

پس تمام خاطرات شما در ناخودآگاه هستند شما نفرت والدین را از این ویژگی با تمام وجود احساس می کنید حال متوجه شدیم منشاء منتقد آسیب رسان که مستقیم بر اعتماد به نفس، عزت نفس و هویت ما حمله می کند در اولین تجارت شما با والدینتان در کودکی است.

نقش والدین بر اعتماد به نفس

در تمام طول کودکی والدین به کودکشان یاد می دهند کدام رفتارشان درست و قابل قبول است کدام خطرناک کدام رفتار از نظر اخلاقی زشت و ناپسند و یا کدام رفتار آزار دهنده است. و در ادامه ی زمانی که شما متوجه شدید کدام رفتارها درست و غلط است

پس شما را به خاطر رفتارهای مناسب تحسین می کنند و به خاطر رفتارهای خطرناک یا اشتباه شما را تنبیه می کنند. شما هیچ کس را پیدا نمی کنید که با این تنبیه و تحسین ها بزرگ نشده باشد.

نکته ی قابل ذکر این است که کودکی که او را کتک می زنند و یا دعوا می کنند عدم پذیرش والدین را با تمام وجود احساس می کند او برای مدتی آدم بدی است چه به صورت هشیار و چه ناهشیار چون کودک می داند که والدینش منبع تغذیه ی احساسی و جسمانی او هستند این سطح از استرس و طرد شدگی را احساس می کند.

کودکان با خاطرات هشیار و یا ناهشیار را از همه ی دفعاتی که کار اشتباهی کرده اند و در مقابل آن چه واکنشی از سمت والدین دیده اند بزرگ می شوند اینها ضربه هایی بر عزت نفس آن ها است که با بزرگ شدن از بین نمی رود بلکه از همین تجربه ها است که منتقد شکل می گیرد

پس به این ترتیب هنوز جزئی از وجود شماست که به محض اینکه کسی شما را عصبانی می کند یا اشتباهی می کنید یا در کاری شکست می خورید دوست دارد باور کند که شما بد هستید.

صدای منتقد صدای والدین ناخوشایند است صدای آشنایی از کودکی که شما را سرزنش کرده است. برای بالا بردن اعتماد به نفس و روش های افزایش اعتماد به نفس شما نیازمند آن هستید که بتوانید عزت نفس خود را به صورت عمیق به کمک یک متخصص و مشاور حرفه ای درمان کنید. انتخاب با شماست آیا از اینکه در روابط بین فردی خود یا محل کار خود احساس ضعف و ناتوانی می کنید همچنان می خواهید ادامه دهید؟

جهت اطلاع از خدمات مشاوره ما در زمینه های مشاوره دوران نامزدی ، مشاوره تربیت فرزندان و مشاوره خانواده به صفحه ی اصلی هالی زندگی مراجعه کنید

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.