• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

سادیسم چیست

سادیسم چیست
haly-zendegy

در ادامه ی مقالات شناخت انحرافات جنسی به دو مقاله ی دیگر به نام های سادیسم چیست ؟ مازوخیسم چیست می پردازیم .

و شما عزیزان جهت اطلاع از مقالات کامل شناخت انحرافات جنسی  و مشاوره و درمان اختلالات جنسی می توانید  به صفحه ی اصلی ما مراجعه کنید

سادیسم چیست

شروع اختلال آزارگری جنسی معمولا پیش از ۱۸ سالگی است اکثر افرادی که به سادیسم مبتلا می شوند مرد هستند.

می توان گفت بر اساس نظریه ی روانکاوی آزارگری جنسی (سادیسم) دفاعی بر علیه ترس از اختگی است یعنی افرادی دچار سادیسم هستند با دیگران همان کاری را می کنند که می ترسند بر سرشان بیاید و از ابراز این غرایز پرخاشگرانه ی خود لذت جنسی می برند.

ریشه سادیسم چیست ؟

نام این اختلال از نام مارکی دوساد، افسر نظامی قرن هجدهم فرانسه گرفته شده است. دلیلش هم این است که این شخص بارها به دلیل اعمال خشن جنسی بر علیه زنان به زندان افتاده بود.

توجه داشته باشید آزارگری جنسی با تجاوز به عنف ارتباط دارد البته تجاوز به عنف نوعی ابراز قدرت تلقی می شود و این طرز تلقی مناسب تری برای آن است اما نکته ی قابل ذکر این است که برخی از آزارگران جنسی که اقدام به تجاوز می کنند پس از رابطه ی جنسی با قربانیان آن ها را به قتل می رسانند این پدیده اصطلاحا قتل های شهوانی (lust murders) نام گرفته است.

پنج عامل آزار گری جنسی

می توان گفت در بسیاری از این موارد اختلال اسکیزوفرنی زمینه ای نهفته دارد و جان مانی هم معتقد است که قاتلین شهوانی هم اختلال هویت تجزیه ای دارند و هم ممکن است سابقه ای از ضربه به سر داشته باشند.

و پنج عاملی که در سادیسم موثر می داند به شرح زیر است:
۱- زمینه ی ارثی
۲- اختلال هورمونی
۳- روابط بیمار گونه
۴- سابقه سوء رفتار جنسی
۵- وجود سایر اختلالات روانی

به یک مثال از آزارگری جنسی می پردازیم در جواب سادیسم چیست مهم ترین پاسخ و مبنا DSM است حال به یک مثال در این زمینه می پردازیم تا شما با اختلال سادیسم بیشتر آشنا شوید.

اختلال آزارگری جنسی

چارلی مردی ۲۵ ساله ی مجرد بود که به دلیل انگیختگی آزار گرانه (Sadistic arousal) ارجاع شده بود. چارلی در سن ۱۵سالگی به تماشاگری جنسی می پرداخته است و به گفته ی او تا سن ۲۲ سالگی هر سال بیش از ۱۰۰ بار دید زدن از پنجره را انجام داده بود.

و بعد از شروع تماشاگری جنسی او تخیلاتش را در مورد مبدل پوشی و مردانی که لباس زنانه بر تن می کردند نشان داد و او به خصوص به افکاری در مورد تجاوز به آن ها نیز علاقه پیدا کرده بود. و بعد از این افکار او با مردان هم جنس باز قرار ملاقات می گذاشت و آن ها را با دارو مسموم می کرد و از طریق رابطه ی جنسی مقعدی به آن ها تجاوز می کرد.

او در ۱۶ سالگی با مردان همجنس گرا رابطه ی جنسی دهانی و مقعدی نیز داشت اما این اعمال و تخیلات در او تشدید پیدا می کرد و او در سن ۱۸ سالگی حملات آزارگرانه و مسموم کردن مردهای همجنس باز افزایش داد او نه تنها به آنها تجاوز می کرد بلکه آن ها را کتک هم می زد.

ماجرای چارلی به اینجا ختم نشد او تجاوز به زن های ۱۰ تا ۳۰ ساله را آغاز کرد و در کنار تجاوز به تهدید و کتک زدن نیز می پرداخت. در زمان ارجاع چارلی خود را فردی دو جنس گرا توصیف کرد که دارای گرایش یکسانی نسبت به زن ها و مردها است

اظهارات او بر این مبنا بود که ۵۰ درصد تخیلات خودارضایی او مربوط به روابط جنسی با بزرگسالانی که خودشان رضایت دارند است اما نیمی دیگر از تخیلات خود ارضائی او مربوط به حملات آزار گرانه علیه مردان همجنس باز یا مبدل پوش بود. با وجود آن که او تجارب انحرافی زیادی را در پرونده ی خود داشت اما فقط یک بار به دلیل این جنایات جنسی دستگیر شده بود.

ملاک های اختلال سادیسم

ملاک های اختلال سادیسم جنسی در DSM به شرح زیر است:
۱- برانگیختگی جنسی تکرار شونده و شدید در فرد بر اثر رنجاندن روانی یا رنجاندن فیزیکی در فرد دیگری که باید در یک دوره ی ۶ ماهه با تخیلات، تمایلات یا رفتارهای فرد همراه باشد.
۲- شخص مبتلا به اختلال سادیسم این تمایلات جنسی را گفته شده بر روی یک فرد بی خبر اجرا کند و یا این تمایلات، تخیلات جنسی او ناراحتی بالینی دردناکی در کارکرد اجتماعی ، شغلی و یا دیگر ابعاد زندگی او ایجاد کرده باشد.

تجاوز سادیستی

می توان گفت بعد از قتل، تجاوز ویرانگرترین آزار و لطمه ای است که یک نفر می تواند در حق فرد دیگری انجام دهد.

نکته ی قابل ذکر این است که تجاوز به عنوان یک اختلال پارافیلیایی شناسایی نمی شود دلیلش هم این است که در اکثر موارد توسط مرد (در موارد نادر زن) انجام می شود اما در عوض متجاوز ممکن است ملاک های اختلال شخصیت ضد اجتماعی را دارا باشد و درگیر انواع اعمال ضد اجتماعی و پرخاشگرانه باشد.

امیدواریم توانسته باشیم مختصری از اختلال آزارگری جنسی را توضیح داده باشیم. در ادامه ی مقاله سئوالات سادیسم چیست به اختلال مازوخیسم هم خواهیم پرداخت

همراه ما باشید در صفحه اصلی مرکز مشاوره هالی زندگی و جهت اطلاع از انواع اختلال روحی و روانی  و مشاوره قبل از ازدواج با ما در تماس باشید.

۴.۳/۵ ( ۳ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.