• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
 • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

سایت بهزیستی

haly-zendegy

در حال حاضر مهمترین اداره دولتی برای حمایت و درمان افراد و گروه های آسیب پذیر در کشور، سازمان بهزیستی کشور است. در حال حاضر سازمان بهزیستی کشور دارای زیر مجموعه هایی ازجمله مجموعه اداری و اجرایی است . بر اساس گزارش سایت بهزیستی تهران فعالیت این سازمان در تمامی شهر های ایران در جریان است و حدود ۲۶۰۴۳ نفر کارمند با تجربه و مددکار متخصص در حال خدمت رسانی هستند.

بر اساس گزارش سایت بهزیستی از زمانی که تشکیل شده است، تا الان فعالیت های زیاد و مفیدی برای حمایت و پشتیبانی ازمردم ناتوانو کم بضاعت انجام شده است و تمامی آن موفق آمیز بوده است.

سازمان بهزیستی از چند جنبه فعالیت و وظایف سخت و سنگینی را بر عهده دارد. بر اساس اساسنامه نوشته شده ، این سازمان پشتیبانی و رفاه بسیاری از معولین کشور را انجام می دهد. علاوه بر آن برای رفاه بیشتر و سر وسامان دان به بسیاری از کودکان ناتوان و زنان ناتوان رسیدگی می کند.

به دلیل پیچیده بودن و سختی حمایت از افراد آسیب پذیر در کشور و جمعیت زیاد نیا مندان و از همه مهم تر هزینه زیاد فعالیت های این سازمان و عمیق بودن آسیب های اجتماعی در کشور سازمان از مدیران متخصص و با تجربه استفاده می کند.

سابقه سازمان بهزیستی

پیشینه و سابقه سازمان بهزیستی نشان می دهد ، برای اولین بار یک تیم پژوهشی با سرپرستی دکتر محمد علی فیاض بخش با هدف حمایت های اجتماعی بیشتر و خدمات بهتر تصمیم گرفتند چندین از نهادها و انجمن های خدمت رسانی را با هم ترکیب کنند تا انسجام کامل تری برای ارائه خدمات درمانی و اجتماعی وجود داشته باشد. این تیم در اصل با هدف در نظر گرفتن کرامت و ارزش بالای انسانی و استفاده از همکاری های مردمی و حتی سایر سازمان ها و انجمن ها ، در سال ۱۳۵۹ سازمان بهزیستی را تصویب کردند.پس از تصویب ، برنامه های سازمان برای گسترش خدمات اجتماعی ، حمایت از افراد معلول و توانمند کردن آنها و حتی پیشگری از معلولیت و آسیب اجتماعی اجرا شد.

در جامعه افرادی هستند که جزء گروه کم درآمد جامعه بوده و توانایی اداره زندگی را ندارند. سازمان بهزیستی یکی از اهداف مهم خود را کمک به اقشار کم درآمد جامعه می داند.اگر به سایت بهزیستی کشور سر بزنید با اهداف سازمان بهزیستی کشور برای آموزش و پروش و علوم تربیتی هم آشنا می شوید. فعالیت های سازمان بهزیستی درحوزه علوم تربیتی و تربیت کودک برای کودکانی است که مشکل عقب مانده ذهنی یا نابینا و ناشنوایی دارند. با وجود این مشکل خانواده ها برای رشد و تربیت چنین کودکانی، دغدغه هایی دارند که به تنهایی نمی توانند حل کنند . بنابراین سازمان بهزیستی با تصویب برنامه ها و فعالیت های جدید خود در حوزه فرزندپروری کمک زیادی به خانوده ها و تعلیم و تربیت جامعه کرده است.

بهزیستی تهران
بهزیستی تهران

سازمان بهزیستی در چه زمینه های فعالیت دارد؟

۱-حمایت از افراد ناتوان و نیازمند

مراکز مراقبت از افراد سالمند، خدمات مشاوره و مددکاری اجتماعی به افراد سالمند ، خانواده یا اقوام آن ها می دهند. فعالیت های آنان شامل مراقبت افراد ناتوان یا بدون سرپرست به صورت شبانه روزی، پشتیبانی از افراد با بضاعت پایین و انجام کلیه کارهای تغذیه ای ، بهداشتی، دارویی و درمانی است.

۲۱۴ هزار نفرسالمند نیازمند به حمایت بهزیستی در کشور وجود دارد که بهزیستی اکثر آنها حمایت کرده است.

۲-فعالیت در امر ازدواج و پیش از ازدواج

سازمان بهزیستی مشاوره های ژنتیک لازم دوران پیش از ازدواج را انجام می دهد . به این دلیل که نصف معلولیت کوکان پس از دوران بارداری و تولد کودک به خاطر مشکلات ژنتیک است .

مرکز مشاوره ژنتیک کارهای ابتدایی مشاوره خانواده و تشکیل پرونده همراه با مشخصات خانوارها را انجام می دهد.

برای راهنمایی دختر و پسر های جوان در سن ازدواج، کلاس هایی تشکیل می شود. مشاوره پیش از ازدواج و حتی دوران نامزدی توسط سازمان فرهنگی و پیشگیری بهزیستی انجام می شود.

۳-فرزند خواندگی

سرپرستی و تربیت کودکانی که سرپرست و پدر ندارند و تحت نظارت سازمان بهزیستی هستند به خانواده هایی داده می شود که اولا مایل هستند سرپرستی این کودکان را قبول کنند و همچنین که از نظر قانونی شرایط را دارند.کودک یا نوجوانی که به خانواده جدید سپرده می شود، به آنها فرزند خوانده می گویند.

البته اگر عوامل اجرایی و مسئولین این نهاد تشخیص بدهند که این کودک توسط خانواده جدیدآسیب می بیند و خانواده ها در تربیت کودک سهل انگاری می کنند ، با هماهنگی دادگاه فرزند خواندگی آنها را باطل می کنند.

از نظر سازمان بهزیستی ۳ دسته از افراد و خانواده خواستار فرزندخواندگی هستند. یکی از آنها خانواده هایی هستند که به خاطر دلایل پزشکی دوران بارداری نمی‌توانند بچه دار شوند. به علاوه خانواده یا زوج هایی که یک فرزند دارند اما کودک دیگری را هم دوست دارند به فرزندی قبول کنند . اما گروه جدیدی به این دو دسته اضافه شده است و دوست دارند فرزند خوانده داشتند باشند و آن دختران مجردی هستند که حاضر به ازدواج نیستند. برای درخواست فرزندخواندگی می توانید در سایت بهزیستی و در سامانه فرزندخواندگی ثبت‌نام کنید.

ابتدا باید سوالاتی در ارتباط با مشخصات و شرایط خانودگی خود جواب بدهید.خوبی این روش این است که افراد متقاضی می توانند بدون مراجعه حضوری مراحل فرزندخواندگی را انجام دهند. و نیازی به مراحل اداری سخت نیست . پس از ثبت نام در سایت بهزیستی به خانواده اعلام می‌شود که برای فرزندپذیری در چندمین نوبت هستند.

بر اساس قانون سازمان بهزیستی، خانواده هایی که می خواهند کودکی را به فرزند قبول کنند می توانند هم فرزند دختر و هم پسر در هر سنی انتخاب کنند. در سایت بهزیستی فقط مرحله ثبت‌نام برای انتخاب کودک انجام می شود اما برای ادامه کار سازمان نیاز به یک گواهی‌ معتبر از طریق نهاد های مربوطه و دادگاه دارد. هدف این گواهی این است که بهزیستی مطمئن شود که خانواده‌ها دارای شایستگی اخلاقی و حقوقی باشند.

در حال حاضر ۷۵ درصد از کودکانی که در بهزیستی نگهداری می‌شوند حداقل یکی از والدین آنها توانایی تربیت کودک نداشته یا دچار سود مصرف مواد هستند. به این کودکان اصطلاحا “بدسرپرست” می گویند.
این کودکان بد سرپرست هم می توانند فرزند یکی از خانواد های متقاضی شوند. اما معمولا حانواده های ایرانی بیشتر دوست دارند کودکان بدون سر پرست را به فرزندخواندگی قبول کنند.

هرچند اولویت سازمان بهزیستی برای فرزند خواندگی خانواده هایی است که بچه دار نمی شوند. اما دختران مجرد باید شرایط پولی و اخلاقی مناسب داشته باشند و باید بالای ۳۰ سال باشند. آنها می توانند ابتدا از طریق سیستم فرزندخواندگی برای سرپرستی فرزند اقدام کنند

در کل فرزند خواندگی داری شرایط عادی و شرایط خاص است. شرایط عادی همه از طریق ثبت نام سایت صورت می گیرد اما در شرایط خاص استعلام‌ هایی از شما نیاز است چون یکسری اموال و دارایی باید به نام فرزند جدید شود و مراحل قانونی آن طی شود. نگران نباشید ، مراحل قانونی و حقوقی فرزند خواندگی بیش از سه ماه طول نمی کشد و با ایجاد سیستم جدید در سایت بهزیستی مراحل فرزندخواندگی به راحتی و بدون دغدغه انجام می شود

۴-توانبخشی

یکی از تلاشهای عمده سازمان ، بهبود افراد ناتوان با معلولیت های مختلف است که اصطلاحا به آن توانبخشی می گویند. در این برنامه تلاش می شود با شرکت افراد ناتوان و خانواده های آنان برنامه های بهبود انجام شود.

فعالیت های دیگری هم سازمان برای توانمدسازی و بهبود انجام می دهد، مانند آموزش روانشناسی در خانواده، اشتغال افراد معلول و خدمات حمایت اجتماعی معلولین.

۵-خدمات رسانی به کودک بدون سرپرست

کودکانی که والد سرپرست ندارند و سن آنها زیر ۱۸ سال است یا از پدر یا مادر شایسته برای تربیت محروم هستند تحت نظارت سازمان قرار می گیرند. این بچه ها در محل نگهداری کودکان و نوجوان ثبت نام می شوند. آنها را بر اساس سن و دختر و پسر بودن جدا می کنند.

۶-خدمات مشاوره طلاق

برای حفظ پیوند زناشویی در خانواده و پیشگیری از آسیب های منفی طلاق ، مشاوره روانشناسی به زن و شوهرها، پیش از طلاق و پس از طلاق ، ارائه می شود. خانواده هایی که درگیر طلاق هستند و حتی بضاعت خوبی برای انجام کارهای دادگاهی و انجام امور طلاق ندارند به شرط عضویت و تحت حمایت ، توسط سازمان بهزیستی کمک می شوند .ا گر سایت بهزیستی را مطالعه کنید در قسمت مرکز طرح کاهش طلاق برنامه مشاوره طلاق آنها توضیح داده شده است.

۷-خدمات ازدواج و تامین امکانات برای زوجها

اصل ۲۱ و ۲۸ قانون اساسی کشور نظر به بهبود افراد محروم و معلول ، توانمندساختن و جلوگیری از معلولیت دارد. به خاطر رعایت همین اصل قانون اساسی ، سازمان بهزیستی برای ترویج ازدواج و تامین جهیزیه برای افراد نیازمنید فعالیت می کند . در این سازمان مجموعه ستاد تامین امکانات زندگی با همکاری مردم نیکوکار و خیر جهیزیه زوج های جوان نیازمند را تامین می کند.

۸-کمک رسانی به افراد معلول

افراد و اقشار معلول زیادی از جامعه تحت حمایت این سازمان هستند. ۶۵۰ هزار معلول تحت حمایت سازمان بهزیستی هستند. قانون حمایت از افراد معلول در سال ۱۳۸۳ توسط مجلس تصویب شد.

وظایف اصلی سازمان بهزیستی

سازمان بهزیستی
سازمان بهزیستی

۱- پشتیبانی از خانواده‌هایی که ‌سرپرست مرد ندارند و نیاز مالی دارند. در کشور ما تقریبا یک میلیون و ۶۰۰ هزار زن سرپرست خانواده وجود دارد.

۲-حمایت از کودکان و نوجونان که خانواده آنها بضاعت خوبی ندادند.

۳-کودکان و نوجوانان بدون ‌سرپرست شایسته و توانمند را حمایت می کند

۴-کودکان خیابانی توسط این سازمان حمایت و مراقبت می شوند.

۵-کودکان و نوجوانی که رفتار انحراف یا بزه کاری دارند تربیت آنها را بر عهده می گیرد.

۶-افراد آسیب دیده اجتماعی ( مثلا زنان خشونت دیده و فراری از خانه) را حمایت می کند.

۷-زنان خانـه‌دار کشور را بیمه می کند.

۸-همچنین در حوزه تحصیلی و دانشگاهی تمامی شهریه دانشجویان معلول را بهزیستی پرداخت می کند

۹-زوج هایی که سرپرست ندارند و به سن ازدواج هستند ، جهیزیه و امکانات آنها را تامین می کند.

۱۰-تأمیــن جهیـزیه مورد نیاز دختر و پسر های یتیم، معلولان و آسیب‌دیدگان نیازمند.

۱۱-با استفاده از مشاوره ژنتیک و مشاوره دوران بارداری از معلولیت‌ ها پیشگیری می کند.

۱۲-با استفاده از مشاوره روانشناسی از آسیب‌های اجتماعی مانند طلاق و ‌خودکشی جلوگیری می کند.

۱۳-ای سازمان با داشتن درمانگران متخصص در حوزه مشاوره روانشناسی افراد معتادرا حمایت و درمان می کند.

۱۴-دادن مجوز پروانه فعالیت برای افرادی که قصد فعالیت در حوزه تربیت کودک و خدمات مشاوره کودک ، تأسـیس مهدکودک یا شیرخوارگاه دارند.

۱۵-دادن مجوز به افرادی که می خواهند از کودکان بی‌سرپرست، یا خیابانی حمایت کنند.

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه در"سایت بهزیستی"

 1. نرگس مرادی

  سلام.
  من شنیدم که بچه های بی سرپرست از بی مهری و محبت گاها می میرن و نیاز شدید به محبت دارند. در حالی که نیاز مالی آنها کاملا تامین شده است. یک پیشنهاد دارم چرا برای هر ده فرزند از افراد بازنشسته یا داوطلب مادر و پدر انتخاب نمی کنید که روزانه آنجا حضور یابند و محبت کنند این امر همچنین برای بچه ها توضیح داده شود که حتی بچه هایی که پدر و مادر دارن شرایط مناسبی ندارن چه مالی و چه عاطفی .ولی اگر پدر و مادر داوطلب انتخاب شود برای هر ده بچه در هر مرکز بچه ها می توانند با این خلا عاطفی کنار بیایند . فقط این داوطلبان باید شرایطی داشته باشند که تا زنده هستند این کار را انجام دهند یا حتی از سالمند ان بهزیستی کمک گرفت هم آنها را را به زندگی امیدوار کرد و هم به بچه ها کمک کرد. بیشتر سالمند ان ما قدرت و تجربه والدین بودن را دارند و می توانند این کار را با لذت انجام دهند. گذشته از اینکه داوطلبان بسیاری هستند که حاضر هستند تا پایان عمرشان این تعهد را بدهند و روزانه چند ساعت در روز به تربیت فرزند ان شون در بهزیستی بپردازند .امیدوارم این اتفاق بیفتد چون بهزیستی برای بچه های بی سرپرست در صورت پر شدن خلا می تواند امن ترین مکان باشد.

 2. پرستو

  سلام ببخشید یه سوال داشتم
  میشه منی که الان ۲۳ سالمه برم بهزیستی یا نه
  اخه من از محبت پدر و مادر هیچی ندیدم
  دنبال ی خانواده ام ک بتونم زندگی کنم
  همین ….من یه دخترم

  • سیدامین

   سلام البته اگه یک همسر مناسب و خوب کنید این مشکلتون حل میشه منظورم نه هرادمی … یک همسرخوب میتونه نیاز محبت زنش برطرف کنه مثل یک خانواده باشه براش

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.