• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

سن مناسب برای بچه دار شدن

سن مناسب برای بچه دار شدن
haly-zendegy

یکی از سئوالات رایج زوجین بعد از ازدواج این است که سن مناسب برای بچه دار شدن چند سال است؟

ابعاد مختلفی در پاسخ برای بچه دار شدن مطرح است که به آن می پردازیم مثل ابعاد روانی و جسمی مادر و یا مسائلی مثل ازدواج فامیلی و مشاوره روانشناسی نازایی حتما قبل از باردار شدن باید از طریق یک پزشک متخصص پیگیری شود

بلوغ در دختران

تخمک گذاری در دختران از سن بلوغ آغاز می شود و امکان بارداری از همان زمان فراهم می شود البته تا ۱ تا ۲ سال بعد از بلوغ معمولا تخمک گذاری ها نامرتب است

اما نکته ی قابل ذکر این است که بارداری در سنین زیر ۱۸ سال خطرات زیادی را دارد که به چند مورد از آن ها می پردازیم مثل کاهش رشد داخل رحمی جنین ، افزایش احتمال فشار خون بارداری و پرکلامسی .

سقط جنین

بارداری پایین سن ۱۸ سال در کشورهای پیشرفته اصولا بدون برنامه ریزی قبلی صورت می گیرد و اکثرا به سقط جنین ختم می شود علتش هم کیفیت نامناسب اسپرم یا تخمک برای باروری می تواند باشد .

این مورد بعد جسمانی کودک و مادر را در برمی گیرد که هم جنین هم مادر بیشتر احتمال دارد دچار مشکل شوند اما از نظر تربیتی و فرزندپروری بی شک هم بی تجربه هستند و هم خودشان هنوز به یک ثبات شخصیتی دست نیافته اند.

سن مناسب برای بچه دار شدن

طی پژوهش های صورت گرفته بهترین سن برای بارداری معمولا ۲۵ و ۲۶ سالگی است زیرا در این سن عوارض بارداری کاهش می یابد

و احتمال دیابت ، فشار خون و عقب ماندگی کودک که بر اساس سن مادر است بی خطر می شود و احتمال مشکلات کروموزومی که به دلیل ۳ تایی شدن اتفاق می افتند بسیار کم می شود .

از آنجا که تخمک ها در زمان تولد تولید و ذخیره می شوند و هر ماه تا سن پنجاه سالگی یک تخمک آزاد می شود سن ۲۵ و ۲۶ سالگی تخمک ها بهترین کیفیت باروری را دارند و معمولا دوران بارداری راحت تری را طی خواهند کرد.

بارداری در سن بالا

سن مناسب برای بچه دار شدن را در طیفی از ۲۵ تا ۲۶ سالگی عنوان کردیم و علل نامناسب بودن بارداری در سن زیر ۱۸ سال را هم عنوان کردیم حال به عوارض بارداری در سن بالا می پردازیم.

بارداری در سن بالا گاهی باعث می شود مادر دچار دیابت و فشار خون حاصل از بارداری شود و یا اختلالات مربوط به وریدها باعث لخته شدن خون و ترومبوزهای وریدی نیز می شود.

البته وزن بالا و اضافه وزن و کم تحرکی به این ماجرا دامن می زند. نکته ی قابل ذکر این است که اگر مادر به طور مرتب ورزش کند و رژیم غذایی مناسبی داشته باشد می تواند در سنین بالاتر هم بارداری بی خطر داشته باشد و سلامت خودش و فرزندش را بیشتر از مادران دیگر تضمین کند.

نکات مهم برای بچه دار شدن و مشاوره دوران بارداری مسئله ی بسیار مهمی است که باید آن را جدی بگیرید زیرا سلامت شما و فرزندتان نیازمند آموزش و کسب مهارت است

به این مثال توجه کنید:

خانمی ۴۰ ساله از سلامت کامل برخوردار است و مرتب ورزش می کند به یک خانم ۲۵ ساله ای که چاقی مفرط دارد و وزن او بالا است می تواند بارداری بهتری را تجربه کند

توجه داشته باشید این باور اشتباه را که خانم باردار در دوران بارداری باید ۲۰ تا ۳۰ کیلوگرم اضافه وزن اضافه کند را فراموش کنید و حتما از طریق پزشک معالج خود طبق برنامه غذایی مناسب و ورزش خودتان و کودکتان را از خطرات احتمالی حفظ کنید.

درست است که سن مناسب برای بچه دار شدن دارای یک طیف است اما متوجه شدید که سلامت مادر هم بسیار مهم است.

سن مناسب برای بچه دار شدن از نظر روانی

یکی از ابعاد مهم در زمینه ی سن مناسب برای بچه دار شدن بعد روانی است

باید پدر و مادر از نظر روانی آمادگی لازم را جهت بچه دار شدن داشته باشند متاسفانه در بسیاری از مواقع به علت بارداری ناخواسته مادران و پدران فرزند خود را در دوران بارداری نمی پذیرند و وجود آن را انکار می کنند که این باعث می شود تاثیر روانی منفی بر کودک داشته باشد

بی شک آگاهی در مورد تربیت و نوع فرزند پروری یکی از موضوعات اساسی است که پدران و هم مادران باید از طریق کارگاه های آموزشی، جلسات مشاوره و کتاب های آموزشی نسبت به نیازهای کودک خود درهر سنی آگاهی لازم را بدست آورند.

غربال گری بارداری

خوش بختانه در کشور ما امروزه در مراکز سلامت کودک قبل از بارداری بر روی مادر غربال گری روانی انجام می دهند تا در زمان بارداری میزان استرس و اضطراب مادر و مشکلات و مسائل روانی او کاهش یابد

می توان گفت این روش یکی از راه های موفق پیگیری مشکلات روانی است تا هم مادر و هم جنین در طی ۹ ماه آرامش بیشتری را تجربه کنند.

آزمایشات لازم قبل از بارداری

علاوه بر غربال گری روانی پیشنهاد می شود حتما ۶ ماه قبل از بارداری آزمایشات زیر را حتما انجام دهید:

کم خونی، فعالیت غده تیروئید، گروه خونی، هپاتیت، ایدز، سیفلیس و عملکرد کلیه و همچنین واکسن هایی که در کودکی تزریق نکرده اید مثل کزاز، سرخچه …. را تزریق کنید.

و موضوع مهم دیگر در سن مناسب برای بچه دار شدن این است که سه ماه قبل از بارداری مصرف مولتی ویتامین ها و اسید فولیک را شروع کنید البته تمام این موارد باید با هماهنگی پزشک صورت بگیرد.

و در تغذیه ی خود میزان مصرف فست فود، چربی، نشاسته و شیرینی را کاهش دهید و میزان مصرفی پروتئین ها، سبزیجات، لبنیات و حبوبات را افزایش دهید. ورزش هم طبق دستور پزشک هرگز در دوران بارداری ترک نکنید.

جهت اطلاع از خدمات روانشناسی هالی زندگی مثل مشاوره خانواده  ، مشاوره اختلالات جنسی ، آموزش مسائل زناشویی به صفحه ی اصلی ما مراجعه کنید

 

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.