• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

شایع ترین بیماری چشم در کودکان

شایع ترین بیماری چشم در کودکان
haly-zendegy

اختلالات بینایی و شایع ترین بیماری چشم در کودکان یکی از موضوعات قابل بررسی در حیطه ی مشکلات بینایی است که قبل از پرداختن به شایع ترین بیماری چشم در کودکان به تعریف اختلالات بینایی می پردازیم.

قابل ذکر است تربیت کودک به بهترین روش حتی اگر کودک شما دچار مشکلاتی نیز  باشد نیازمند آموختن مهارت و آموزش می باشد که می توانید از طریق مشاوره روانشناسی کودک و کارگاه های آموزشی اقدام کنید

اختلالات بینایی

زمانی که از اختلال بینایی صحبت می کنیم منظور یک ناتوانی در دیدن است که می تواند از نظر پزشکی خفیف و یا قابل درمان باشد مثل نزدیک بینی ، دوربینی و یا اختلالاتی مثل کوری یا ضعف شدید بینایی که قابل درمان نیستند.

علت کوری ممکن است مادرزادی در اثر آب مروارید مادرزادی، سیفلیس مادرزادی، سرخجه مادر در دوران بارداری بروز کند و یا ممکن است اکتسابی مثل تراخم، کنده شدن شبکیه، آتروفی عصب بینایی، زخم های قرنیه، فقدان ویتامین آ و یا در اثر تصادف و ضربه ایجاد شود.

اهمیت بینایی در انسان

از آنجا که تقریبا می توان گفت یک سوم الیاف شکبیه ارتباطات حسی انسان را رشته بینایی تشکیل می دهد این وضع در هیچ یک از حواس دیگر مشاهده نمی شود

می توان انسان را یک موجود بصری توصیف کرد تا سمعی به همین دلیل نقص در بینایی در کودکان و بزرگسالان از هر معلولیت دیگری بیشتر ناتوانی ایجاد می کند.

نشانه های شایع ترین بیماری چشم در کودکان

در اندازه گیری و بررسی دید چشم ( دید نزدیک و دید دور) باید به طور جداگانه اندازه گیری شود .

اما پلک زدن های بیش از حد ، ساییدن مرتب چشم ، نگاه داشتن کتاب در نزدیکی چشم ، سردرد و سرگیجه در زنان مطالعه طولانی و چشم های پر آب کودکان و ملتهب بودن آن ها نشانه هایی هستند که والدین یا آموزگاران را متوجه اختلال بینایی می کنند.

قابل ذکر است می توانید از طریق روانشناسی کودک و راهکارهای برخورد با کودکان چه در زمینه های مشکلات جسمی و چه در زمینه ی مشاوره فرزند پروری از مشاوران متخخص هالی از طریق شماره های ۹۰۹۹۰۷۲۹۵۰ و ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰ در ارتباط باشید

شایع ترین بیماری چشم در کودکان

یکی از شایع ترین بیماری چشم در کودکان تنبلی چشم یا آمبلیوپی است که طبق آمار موجود ۳ تا ۴ درصد در کودکان شایع است.

از علل تنبلی چشم می توان اختلال در سیر تکاملی مغز را عنوان کرد که در این اختلال ساختمان چشم کودک سالم است اما دید او دچار مشکل و کم است

نکته ی قابل ذکر در درمان شایع ترین بیماری چشم در کودکان این است که آگاهی دادن به والدین برای درمان کودکان تا ۹ سالگی بسیار مهم است دلیلش این است که سیر تکاملی چشم در کودکان تا ۹ سالگی بسیار مهم است اگر تا این سن کودک به هر دلیلی دچار مشکلات بینایی باشد  باید درمان شود.

هر چه سن کودک کمتر باشد احتمال تنبلی چشم در آن بیشتر است و درمان آن هم آسان تر و سریع تر صورت می گیرد .

علل شایع ترین بیماری چشم در کودکان

گاهی تنبلی چشم ارثی است زیرا کودکانی که دچار تنبلی چشم هستند ۴ تا ۶ برابر بیشتر دچار این بیماری می شوند.

تنبلی چشم در کودکان ۳ دلیل عمده دارد: اسرابیسم، افتادگی پلک که مانع بر سر راه دیدن می شود و عیوب انکساری چشم مثل( نزدیک بینی، دوربینی و استیگماتیسم).
توجه داشته باشید تصویر تار باعث می شود راه های بینایی در تکامل خود به مشکل بخورند.

قابل ذکر است که کودکان ممکن است بر اثر ابتلا به آب مروارید یا افتادگی پلک مادر زادی به تنبلی چشم دچار می شوند.

درمان شایع ترین بیماری چشم در کودکان

درمان تنبلی چشم در کودکان از طریق بستن چشم سالم کودک صورت می گیرد . تا از این طریق چشم تنبل در کودک بیشتر فعال شود و در بعضی از موارد هم پزشک معالج عینک تجویز می کند.

آثار روانی مبتلایان به اختلال های بینایی 

کودک نابینا برای درک و احساس جهان اطرافش نیازمند حواس دیگر می شود و یا چون از درک شکل کلی اشیاء عاجز است به کمک دیگران نیازمند است. تقلید و همانند سازی نقش مهمی در رشد شخصیت ایفا می کند که کودک نابینا از این توانایی محروم است

و یا حتی از یادگیری بسیاری از رفتارها و مهارت های ساده مثل غذا خوردن، لباس پوشیدن و رفع احتیاجات روزمره ناتوان هستند

می توان نتیجه گرفت موارد گفته شده باعث می شود کودک دچار حساسیت فوق العاده و عصبانیت و خشم زیاد از حد شوند و به دلیل این نقص از لحاظ تحصیلی و حرکتی از کودکان هم سن سال خود عقب تر باشند اگر چه در بیشتر مواقع از نظر هوشی نرمال هستند.

هوشبهر افراد نابینا

پژوهش ها نشان می دهد هوشبهر افراد نابینا در اکثر مواقع عادی است یعنی نابینایی به خودی خود باعث هوشبهر کمتر نمی شود.

و اگر امکانات آموزشی مناسب این کودکان را در اختیارشان قرار دهیم و تحت آموزش مناسب قرار بگیرند می توان سطح پیشرفت کودکان را افزایش داد.

نکته قابل ذکر در این زمینه این است که این کودکان به این دلیل که به سایر حواس خود بیشتر متکی می شوند از دقت، توجه و کنجکاوی زیادی برخوردار می شوند.

و در آخر اینکه پیشرفت تحصیلی کودکان نابینا به اندازه پیشرفت تحصیلی کودکان ناشنوا دچار آسیب نمی شود و در کودکان نابینا بیشتر می توان انگیزه یادگیری را بوجود آورد.

جهت اطلاع از مقالات کودک مثل تنبیه کودک ، اختلالات شنوایی در کودکان ، اختلالات سلوک در کودکان و …. به صفحه ی اصلی مرکز مشاوره هالی زندگی مراجعه کنید

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.