• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

نکات مهم پیش از طلاق و پس از آن

طلاق
haly-zendegy

اصل زندگی پیش از طلاق و پس از طلاق هیچ تفاوتی ندارد، فقط شکل و رنگ آن عوض شده است. ارتباط شما با یک نفر به پایان رسیده است، اما زندگی شما همچنان ادامه دارد.

هیچ دختر و پسری در شروع زندگی و در پای سفره عقد به ذهنش نمی رسد که ممکن است روزی مشکلات چنان بر او غلبه کند و شرایطی بر او تحمیل شود تا دادخواست جدایی داده و به زندگی مشترکش پایان دهد.

به زمانی که یک قاضی پایان ازدواج را به طور قانونی ثبت می کند، پدیده طلاق گویند. در جدایی فقط همسر خود را از دست نمی دهید، بلکه تمام وجود خود را از دست می دهید. هر چه در مورد خودمان فکر و یا تصور کرده ایم، لگدمال می شود. در طلاق عزت نفس ، رفاه اقتصادی ، دوستان و خویشاوندان، فرزندان، امید به آینده از دست می رود.

تولد همزمان طلاق و ازدواج

به همان علت که بشر بنا به درخواست طبیعی خود پیوند ازدواج می‌بندد تا در کانون گرم خانواده و درکنار همسر خود به سکون و آرامش برسد،‌ به همان گونه نیز ممکن است به دلایلی از ادامه زندگی خودداری کرده، جدایی را بپذیرد. گویی طلاق و ازدواج در یک زمان در عالم پدید آمدند.

اهمیت دادن به رشد و شکوفایی فردی ، راهکار اصلی در جلوگیری از جدایی است. کیفیت زمان با هم بودن زن و شوهر باید بهتر از کمیت زمان با یکدیگر بودن باشد. اگر زن و شوهر فقط به گذراندن وقت با یکدیگر اکتفا نکنند و کیفیت و لذت بخش بودن این زمان را افزایش دهند، قطعا احساس خواهند کرد که به یکدیگر نزدیک هستند و پیوند زناشویی شان محکم تر شده است. صمیمی بودن ، پیوند زناشویی شما را پرورش می دهد و رابطه جنسی را بهتر می کند.

“تحقیقات نشان می دهد بیش از ۶۰ درصد طلاق ریشه در مشکلات جنسی دارد.”

عوامل مهم در طلاق

تجربه های مشاوران حوزه مشاوره طلاق نشان می دهد چند عامل کلیدی مهم در جدایی دخالت دارند. از جمله بدرفتاری و آزار رساندن به همسر، آزار جسمانی و بدرفتاری عاطفی ، پیشرفت مالی و تحصیلی یکی از زوج ها، بی وفایی و خیانت ، پی بردن به نقطه ضعف ، نازایی و ناتوانی در باروری در زنان یا مردان، توانایی پایین ذهنی وفکری، ویژگی های شخصیتی همسرها، پنهان کاری.

حس مستقل بودن در خانم‌های شاغل موجب افزایش رضایتمندی زناشویی می‌شود. بر اساس برخی مطالعات بیشترین‌ آمار طلاق‌ مربوط‌ به‌ زنان‌ خانه‌دار است. اشتغال‌ زنان‌ در افزایش‌ یا کاهش‌ آمار جدایی موثر است. بعضی تحقیقات نشان داده اند کمترین‌ میزان مربوط به معلمان‌ است و پس از آنان‌ زنان‌ شاغل هستند.

مشاوره پیش از ازدواج و نحوه ارتباط زوج ها با یکدیگر، شناخت درست زن و شوهر از یکدیگر پیش از ازدواج در کاهش میزان نرخ طلاق نقش موثری دارد.

میزان درخواست جدایی در خانواده‌های با فرزند بیشتر، کمتر است در صورتی که تفاوت چندانی در میزان درخواست طلاق در خانواده‌های بدون فرزند و فرزند کمتر مشاهده نمی شود.

“زنان بیشتر از مردان درخواست طلاق می دهند”

فرزندان طلاق

جدا شدن پدر و مادر در خانواده باعث بر هم زدن تعادل روانی – عاطفی می شود. پیامد های جدایی بستگی به سن کودک هنگام جدایی دارد. همچنین اثر طلاق بر کودک به دختر و پسر بودن ، شخصیت، و درگیری والدین بستگی دارد.

فرزندان طلاق

جدا شدن پدر و مادر یک جریان زودگذر نیست، بلکه در تمامی‌ مراحل زندگی فرزندان اثرات منفی و زیانباری را بر جای خواهد گذاشت. دور شدن اعضای خانواده از هم و محرومیت فرزندان از پدر و مادر ، باعث کاهش اعتماد به نفس آنها می شود.

چرا طلاق توافقی ؟

زن و شوهری که با هم اختلاف دارند از دوندگی در دادگستری خسته می‌شوند و رو به طلاق توافقی می‌آورند. بسیاری از طلاق‌‌های توافقی در ابتدا توافقی نبوده است. یعنی زن و شوهر علیه هم در دادگستری جنگ و دعوا راه می‌اندازند. حدود ۳۰درصد طلاق‌های توافقی است که بر اثر جنگ و دعوا، یک سال علیه هم در دادگاه‌ها شکایت می‌کنند تا اینکه خسته می‌شوند. سپس به این نتیجه می‌رسند که جنگ و دعوا جز خستگی فایده‌ای ندارد و تصمیم می‌گیرند توافقی جدا بشوند. بیشتر طلاق ‌های توافقی اینطور است که زن و شوهر به این نتیجه می‌رسند که به هر دلیلی نمی‌توانند با هم زندگی کنند.

طلاق در برخی از کشور های دنیا

استرالیا

در این کشور دو نوع درخواست وجود دارد: درخواست طلاق یک‌طرفه و درخواست طلاق مشترک یا توافقی. در استرالیا افراد برای درخواست جدایی نیاز به ارائه هیچ دلیل و بهانه‌ای برای انجام این کار ندارند و تنها دادگاه باید قانع شود که زندگی مشترک دو نفر قبل برگشت نیست.

عاملی که باعث رشد ازدواج در استرلیا شده است ، مشاوره پیش از ازدواج است بر اساس آمار رسمی این کشور، سه‌چهارم افرادی که ازدواج می‌کنند، پیش از این تصمیم، به مشاوره روانشناسی مراجعه کرده‌اند.

اگر درخواست طلاق در کمتر از دو سال پس از تاریخ ازدواج به دادگاه ارائه شود، زوجین موظف هستند که نزد مشاور خانواده بروند تا درباره راه‌های ممکن برای آشتی و حل مشکلات، مورد مشاوره قرار گیرند. در صورتی‌که زوجین نخواهند از این مشاوره استفاده کنند، باید به دادگاه بروند و موافقت آن را با طلاق‌شان کسب کنند. برای این کار نیز درخواست‌کننده‌ها باید اظهارنامه همراه با سوگند، به دادگاه ارائه دهند.

کانادا

در کانادا در یک سال از هر سه ازدواج یکی منجر به جدایی می‌ شود. آمار طلاق در کانادا طی سال‌های گذشته به آرامی کاهش پیدا کرده است و انتظار می‌رود این روند در آینده هم ادامه داشته باشد. ایالت‌هایی نیوفاندلند، لابادور و ساش‌کچوان، پایین‌ترین آمار جدایی را دارند. حدود ۷۵ درصد از مردان و ۶۵ درصد از زنانی که طلاق می‌گیرند، دوباره ازدواج می‌کنند. در کانادا اگر یکی از طرفین ازدواج پول بیشتری نسبت به طرف دیگر داشته باشد، باید نفقه پرداخت کند.

در کانادا چهار شکل حضانت فرزند وجود دارد: حضانت انفرادی، که در آن حضانت به یکی از والدین واگذار می‌شود، حضانت دوطرفه که مسئولیت برعهده هر دو نفر است، حضانت مشترک که در آن هر یک از والدین باید دست کم ۴۰ درصد از زمان خود را با فرزند بگذراند، و حضانت مساوی، در مواردی است که یکی از والدین مسئول حضانت یک یا چند فرزند و نفر دیگر مسئول حضانت یک یا چند فرزند دیگر است.

نروژ

بالاترین نرخ طلاق در نروژ در سال ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ بوده است. مردان نروژی در سال ۲۰۰۴ بین سنین ۳۵ تا ۳۹ طلاق‌گرفته اند و زنان مطلقه در میان سنین ۲۵ تا ۲۹ از همسرانشان جدا شده‌اند. نیمی ‌از بچه‌های نروژی در روابط فرازناشویی به دنیا می‌آیند. پرداخت نفقه در قانون ازدواج نروژ پس از طلاق وجود ندارد و هر یک از زوجین مسئولیت مالی خود را پس از جدایی بر عهده خواهند گرفت. در مورد تقسیم دارایی‌ها نیز همه دارایی‌هایی که در طول زندگی مشترک به دست آمده است، باید به شکل عادلانه میان زوجین تقسیم شود

از سال ۲۰۱۱ به بعد ۱۵ درصد طلاق در نروژ کمتر شده است. یکی از دلایل آن برنامه آموزشی افراد درباره مسائل مربوط به روابط زناشویی و ازدواج بوده است.

چین

در سال ۲۰۱۰ در چین، روزانه حدود ۴۵۰۰ زوج از هم طلاق گرفته‌اند. این نرخ جدایی که از هر پنج ازدواج یک طلاق را نشان می‌دهد، یک رکورد تاریخی در چین محسوب می‌شود.

هر فرد متأهلی که با شخص مجردی از جنس مخالف زندگی مشترک داشته باشد، به دلیل اقدام به«چندهمسری» مجرم شناخته شده و جریمه می‌شود. فردی هم که به عنوان همسر دوم وارد زندگی افراد دیگر می‌شود، به عنوان «نفر سوم» با جریمه احتمالی روبه‌رو خواهد شد. اگر پس از جدایی مسئولیت نگهداری از فرزندان به تنها یکی از والدین واگذار شود، همسر سابق وی باید بخشی یا کل هزینه‌های نگهداری از فرزندان را بپردازد. در و مادر پس از طلاق هم حقوق و مسئولیت‌هایشان در خصوص تربیت کودک را برعهده خواهند داشت.

مالزی

با ورود مالزی به دنیای جدیدی که همراه رشد صنعتی و اقتصادی و همچنین افزایش شهرنشینی بوده است، پدیده طلاق هم در میان زوج‌های این کشور رشد زیادی پیدا کرده است.آمار جدایی در میان مسلمانان مالزی بسیار بالاتر از آمار غیرمسلمانان هم‌وطن آنها است. سه دلیل که در این تحقیق به‌عنوان دلایل اصلی طلاق در مالزی عنوان شده است، خیانت همسر، بی‌رنگ شدن عشق میان دو نفر و مشکلات عاطفی بوده‌اند.

جلوگیری از طلاق

با بهره مندی از مشاوره پیش از طلاق ، زندگی شما می تواند گرم و صمیمانه باقی بماند. جلوگیری از طلاق یعنی ایجاد یک شرایط هشداردهنده و حمایت کننده که به شما فرصت می دهد تا قبل از بدتر شدن مشکلاتی مانند خیانت همسر و گرفتار شدن در پیامدها های پس از جدایی، موضوعات و مسائل زناشویی را حل نمایید. باید به صورتی با اختلاف های زناشویی روبه رو شوید که احترام گذاشتن به هم را حفظ کنید و امکان حل اختلاف بدون دخالت بی منطق خانواده ها فراهم شود. در صورت حفظ ارزش زن و شوهر و احترام آنها ، آزرده شدن و انتقاد های تند و بی مورد، شکل نمی گیرد و هر کسی مسؤول رفتار خودش است.

مشاوران مرکز هالی زندگی در برنامه درمانی خود مهارت های توانمندسازی جهت افزایش توانایی های ذهنی و فکری افراد برای مقابله با طلاق و حل مسئله جدایی دارند

مشاوره تلفنی طلاق از نظر زمانی ،پولی و آشفتگی های عاطفی ، هزینه کمتری دارد و قابل دسترس است.

مشاوره به میزان زیادی مقدار اختلافات را در هنگام جدایی و بلافاصله پس از طلاق پایین می آورد.

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.