• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

عزت نفس چیست

عزت نفس چیست
haly-zendegy

عزت نفس چیست ؟ اهمیت شناخت عزت نفس و تاثیر افزایش عزت نفس می تواند بر سلامت روانی و بقای شما نقش بسیار موثری داشته باشد زیرا می توان گفت عزت نفس از ملزومات عاطفی زندگی افراد است و بدون عزت نفس نیازهای اساسی برآورده نمی شوند.

توجه داشته باشید تیپ های شخصیتی متفاوت و محیط زندگی بر شکل گیری عزت نفس نقش بسزایی دارد

عزت نفس چیست ؟

می توان گفت یکی از مهم ترین عواملی که انسان را از سایر حیوانات مجزا و متمایز می کند آگاهی از خود است. آگاهی از خود بدان معناست که فرد توانایی تشکیل یک هویت و اختصاص دادن ارزشی به آن را داشته باشد.

به بیان دیگر برای تعریف این موضوع می توان گفت در انسان ظرفیتی و جود دارد تا بتواند تعریف کند کیست، و بعد از آن ارزیابی کند که آیا آن هویت را دوست دارد یا خیر؟

ماهیت عزت نفس چیست

در واقع می توان گفت عزت نفس بعد ارزیایانه خود پنداره- توصیف فرد از خود- است و به این اشاره دارد که چگونه خود را ارزشیابی می کنیم.

نکته ی قابل ذکر این است که برای همه ی انسان ها این امکان وجود دارد که رنگ ها، صداها، شکلها و احساسهای خاصی را دوست نداشته باشد اما مشکل از آن جایی شروع می شود که فرد بخش هایی از خودش را دوست نداشته باشد،

آن وقت ساختار روانی فرد به شدت آسیب می بیند و در چنین شراطی فرد از هر چیزی که درد عدم پذیرش را به هر شکلی وخیم کند دوری می کند. و شخص در مسائل اجتماعی، تحصیلی، روابط بین فردی و شغلی کمتر پیشرفت می کند دلیلیش هم این است که توانایی دست یابی به پیشرفت و انتظار دستیابی به آن را در خود نمی بیند.

نقس عزت نفس پایین در زندگی

زمانی که عزت نفس افراد پایین است برقراری و حفظ روابط دو طرفه و سالم اجتماعی برایشان دشوار است و تنهایی و انزوا را بیشتر تجربه می کنند.

نکته ی قابل ذکر این است که عزت نفس با سازگاری روانی رابطه دارد یعنی افراد با عزت نفس پایین غالبا نشانه هایی از مشکلات و بیماری های روانی مثل استرس و اظطراب ، تنش شدید را تجربه می کنند و این افراد توانایی خود را برای ابراز تمایلات جنسی، مورد احترام و توجه بودن، شنیدن انتقاد و تقاضای کمک و حل مشکلات را سرکوب می کنند.

حال تا به اینجا باید متوجه شده باشید که پاسخ به سئوال عزت نفس چیست و نقش عزت نفس چیست چقدر مهم و اساسی است.

دیوارهای دفاعی در عزت نفس چیست ؟

فردی که عزت نفس پایینی دارد برای دوری از قضاوتهای اطرافیان و عدم پذیرش مکرر دیوارهای دفاعی را بر پا می کنند پس در این زمینه ممکن است خودشان را سرزنش کنند، عصبانی و ناامید شوند و یا خویشتن را در فعالیت های آرامانگرایانه غرق نمایاند و در شرایط مختلف به الکل و مواد مخدر و روابط جنسی ناسالم، بزهکاری روی آورند.

پس عزت نفس پایین آسیب های فردی و اجتماعی فراوانی را رقم می زند..

عوامل موثر بر عزت نفس چیست ؟

پژوهش های فراوانی در این زمینه صورت گرفته است تا بفهمند عوامل موثر بر عزت نفس چیست؟ چه کسانی عزت نفس بالاتری دارند؟ چگونه می توان عزت نفس را افزایش داد؟

طی پژوهش های صورت گرفته بر کودکان به این نتیجه رسیدند که شیوه ی فرزند پروری والدین در طی سه یا چهار سال اول زندگی بر میزان و تعیین کننده ی اصلی عزت نفس کودکان است.

یعنی والدینی که از حمایت عاطفی، شیوه ی کنترل مردم سالارانه و مبتنی بر ملایمت، گرمی و استدلال استفاده می کردند به مراتب فرزندانی با عزت نفس بالاتری را تربیت می کردند نسبت به والدین استبدادی، کاملا آزاد گذار و طرد کننده.

و اما افراد در ادامه ی رشد در نوجوانی و جوانی بنابر آنچه در کودکی به آن ها آموزش داده شده است پیش می روند اما نکته ی قابل ذکر این است که آیا ما هیچ گاه نمی توانیم عزت نفس خود را تغییر دهیم؟

جواب خیر است زمانی که به ماهیت عزت نفس می پردازید می توانید با تغییر دادن نحوه ی تغییر زندگی خود عزت نفس خویشتن را افزایش دهید. شما به این کار می پردازید که چگونه خودگوییهای منفی که برایتان عادت شده است (مثل من احمق هستم، من بی دست و پا هستم….) را می توانید شناسایی کنید و در عوض خودگوییهای عینی و مثبت را در خود پرورش دهید و به جای تخریب عزت نفس آن را تقویت کنید.

دونوع مشکل عزت نفس چیست ؟

یکی از مسائل مهم در مسئله ی تشخیص عزت نفس شناخت نوع مشکل عزت نفس است یعنی عزت موقعیتی است یا خسیسه ای؟
۱- عزت نفس موقعیتی فقط در حوزه های خاص وجود دارد به اصطلاح می توان گفت وابسته به موقعیت است

به طور مثال:فردی ممکن است خود را فاقد مهارت های اجتماعی بداند اما در حرفه اش موفق و کارآمد باشد.

۲- اما در عزت نفس پایین خسیسه ای که می توان گفت غالبا ریشه در تجارب اولیه ی زندگی افراد دارد احساس (اشکال) بسیار کلی تر است و بسیاری از جنبه های زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد.

عزت نفس در کودکی شما شکل گرفته است ودر ادامه شما با اعتماد به نفس بالا و یا اعتماد به نفس پایین وارد اجتماع شده اید آیا می دانستید عزت نفس در ازدواج و  حل مشکلات خانواده نقش بسیار مهمی را دارا می باشد ؟ شما می توانید از طریق یک مشاوره روانشناسی متخصص برای تقویت عزت نفس کمک بگیرید

جهت اطلاع از مقالات مشابه همراه ما باشید با مقالات  چگونه عزت نفس کودک خود را تقویت کنیم و افزایش اعتماد به نفس در صفحه ی اصلی مرکز مشاوره  هالی زندگی

 

 

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.