• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

علائم و درمان بیماریهای روحی و روانی

بیماری های روحی
haly-zendegy

بیماری های روحی دارای انواع مختلفی هستند که در هر کدام از انسان ها با درجات مختلف و متفاوتی خود را نشان می دهند با توجه به این تعدد و تنوع نمی توان برای همه بیماری های روحی دلایل یکسان در نظر گرفت به بیان دیگر علائم هر اختلال با سایر اختلال ها متفاوت است مثلا اختلال افسردگی در یک فرد با نشانه های چون پرخوری ، خواب بیش از حد و طولانی بروز داده می شود و در فرد دیگر با نشانه های چون بی خوابی ، بی اشتهایی و … شناسایی خواهد شد پس نمی توان برای انواع اختلال یک نوع نشانه و علت را جستجو و عنوان کرد .
افراد با توجه به تفاوت ها خانوادگی و فرهنگی می توانند به انواع مختلفی از بیماری هی روحی دچار شوند ، همان طور که می دانید یکی از مواردی که می تواند فرد را به انواع اختلال و بیماری های روحی دچار کند خانواده و اعضای آن است ، خانواده در پیدایش بیماری های روحی و روانی در اعضا خود به ویژه کودکان نقش بسیار موثر و مهمی را ایفا می کند به طور مثال اگر کودک از ابتدا در یک محیط سرشار از آرامش و محبت رشد پیدا کند کمتر با احتمال ابتلا به اختلال های روحی و روانی روبرو می شود و بالعکس اگر در یک محیط خصمانه و به دور از آرامش و محبت والدین و افراد خانواده رشد یابد می تواند به انواع اختلال روانی مانند اختلال خلقی ، اختلال اضطراب و … دچار شود .
در واقع می توان از عوامل مهم به وجود آورنده اختلالات روحی و روانی به مواردی چون ابتلا والدین به انواع اختلال روحی و روانی ، رشد نامناسب دوران کودکی ، رفتارهای ضد اجتماعی و نامناسب ، ازدواج و باروری نامناسب ، خشونت وپرخاشگری ، پایمال شدن حقوق افراد و ….. اشاره کرد که بی توجهی به آن ها می تواند سارت جبران ناپذیری را هم برای فرد و خانواده او و هم برای اجتماع در پی داشته باشد .

نشانه و علائم انواع اختلال روحی و روانی

همان طور که گفته شد بیماری های روحی بسیار متنوع و متفاوت هستند و هر کدام از این اختلالات ممکن است دارای ویژگی و نشانه های متفاوت باشند که شناخت و آگاهی در مورد همه آن ها ممکن نباشد اما شناخت کلی علائم و نشانه بیماری ها می تواند به افراد در شناخت به موقع و درمان مناسب انواع اختلال کمک کند .
تفاوت با اغلب افراد جامعه و تغییر فرد نسبت به وضعیت گذشته می تواند یکی از نشانه های ابتلا به اختلالات روحی و روانی باشد که لازم است فرد مبتلا در مورد این تغییر وضعیت با افراد ماهر و صاحب نظر در زمینه مشاوره خانواده صحبت کنند و از تجربیات آنان بهره ببرند .
البته به جز موارد بالا می توان نشانه ها و علائم بیماری روحی را به ۳ دسته تقسیم کرد ، این سه دسته عبارتند از :

۱- اختلال در کارکردهای بدنی

منظور از این نوع اختلال آن است که فرد از لحاظ موارد بدنی و تغییر در برنامه زندگی دچار مشکل می شود و این موارد بدنی می تواند تغییر الگوی خواب باشد مثلا فرد نمی تواند بخوابد و مدام در رختخواب با خود کلنجار می رود و گاه و بیگاه بیدار می شود و در نهایت در صبح کسل و خسته است و یا به دلیل کابوس های مداوم میلی به خواب ندارد و یا به طور مداوم از لحاظ جسمانی مریض و ناراحت است که همین امر موجب تغییر برنامه زندگی او می شود .

۲- اختلال در کارکردهای روانی

لجبازی ، خشم بی مورد و نامتناسب با موقعیت ، پزخاشگری و عصبانیت ، گوشه گیری و انزوا می تواند جز اختلال در کارکردهای روانی باشد که می تواند هم برای فرد و هم برای افراد خانواده او مشکل ساز شود .

۳- اختلال در فعالیت ها و سایر کارکردها

افراد مبتلا به اختلال روانی اغلب به دلیل بی حوصلگی به بهداشت و نیازهای بدنی خود توجهی نمی کنند اغلب دارای موها و ظاهر آشفته هستند و بهداشت بدنی پایین و ضعیفی دارند و با دوستان و اعضای خانواده رفتار نادرست همراه با توهین و آزار و اذیت دارند .
مهمولا این علائم به صورت تدریجی در افراد به وجود می آید و حتی ممکن است برای چند سال خبری از این علائم نباشد و فرد گمان کند که ایناختلال به خودی خود درمان شده و از بین رفته اما بعد از مدتی می توان با شدت بیشتری آن را در فرد مشاهده کرد به همین دلیل به محض مشاهده این علائم لازم است از جلسات مشاوره حضوری و یا مشاوره تلفنی خانواده استفاده کنید و به درمان آن بپردازید .

مهم ترین علائم آگاه کننده بیماری های روحی و روانی

– پرخاشگری و حالت‌های تهاجمی بیشتر از حد طبیعی
– هذیان و باور های غلط
– اعتیاد به الکل یا سایر مواد مخدر و داروهای اعتیاد آور
– اضطراب و بی قراری
– افسردگی و دلتنگی مداوم
– توهمات
– عدم همکاری و برخورد طبیعی با کارهای روزانه و مورد علاقه خود
– کناره گیری از دیگران و گرایش به انزواطلبی
– ترس های فراوان، خسته کننده یا اضطرابی
– احساس های عجیب ، یا خشم وغضب بی مورد
– افکار خودکشی یا اقدام به آن
– کناره گیری از خانواده ، زندگی ، دوستان و فعالیت های روزانه
– تغییر سریع در وزن اعم از کاهش یا افزایش وزن شدید

راهکارهای درمان انواع اختلال

برای رهایی از بیماری های روانی باید مانند بیماری جسمانی به درمان آن بپردازیم و همانطور که برای بیماری جسمانی انواع مختلف درمان وجود دارد برای بیماری روانی هم راهکارها و شیوه های درمانی متفاوتی وجود دارد .
ما در بیماری های روانی شاهد استفاده از یک نوع روش درمانی نیستیم چرا که برای هر بیمار یک روش درکان طراحی نشده است معمولا در درمان بیماری های روحی روش های ترکیبی موثر واقع می شوند ، روش های درمان بیماری های روحی و روانی عبارتند از :

دارو درمانی

در این روش متخصصین می توانند با توجه به میزان ضعف و شدت بیماری و نوع آن از انواع مختلف داروها برای کاهش شدت آن بیماری استفاده کنند اما این روش دارای نقطه ضعف های نیز هست مثلا تاثیر دارو درمانی بسیار کوتاه مدت و سطحی است و ممکن است فرد دوباره به حالت قبلی خود برگردد و یا حتی ممکن است به آن دارو وابسته شوند به همین دلیل بهتر است دارو درمانی را با روان درمانی به صورت ترکیبی انجام داد .

روان درمانی

در این روش فرد متخصص با استفاده از یکسری تکنیک ها و مهارت ها فرد مبتلا را تحت درمان قرار می دهد تا بیماری شناسایی و کم رنگ شود البته با توجه به اینکه ابتلا افراد به بیماری روانی تنها به یک علت نیست پس لازم است برای درمان نیز از چند روش متناسب با فرد استفاده کرد .

گروه درمانی

در این روش متخصصین به کمک خانواده و تشکیل گروه درمانی به فرد کمک می کنند تا بیماری خود را بشناسند و علل بیماری را پیدا کند و در جهت بهبود و تغییر وضعیت قدم بردارد .

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.