• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

بهترین راهکار و روش فرزند پروری

فرزند پروری
haly-zendegy

فرزند و فرزند پروری شیرین تر از جانم است. دوست داشتن بزرگترین نعمت دنیا مرا شاد می کند و لبخند را به دنیایم هدیه می کند.

فرزند پروری می خواهد بگوید برای یک لحظه بیندیشید، بالاترین نعمت در زندگی چیست؟ خود و بچه‌هایتان را مجسم کنید؛ چه موهبتی بالاتر از این بود که شما و فرزندانتان می‌توانستید، صرف نظر از موقعیتی که داشتید از زندگی لذت ببرید.

اگر با مریضی سختی دارید باز هم می توانید از زندگی و فرزند لذت ببرید. ناامیدی در زندگی می آید و می رود. شما با فرزند داشتن، می‌دانید که چگونه از زندگی لذت ببرید. شما فرزند دارید و لازم نیست در فکر خود کودکی مجسم کنید. اگر هدف‌ تربیت کودک خود را در ذهن مرور کنید و تمام امکانات را برای تربیت کودک خود در نظر بگیرید ، متوجه می‌شوید همه‌ی مسیرها به یک هدف ختم می‌شود آن آرزوی قلبی پدر و مادر برای اینکه فرزندانشان از زندگی لذت ببرند.

اگر این خواسته‌ شما باشد و فرزند پروری را در اواویت قرار دهید، مزد شما و پاداش شما فرزندانی هستند که با بهترین روش تربیت زندگی می‌کنند. همه پدر و مادرها به فرزندان خود عشق دارند و تلاش می کنند زندگی لذت بخش برای فرزندان فراهم کنند. والدین قلبا و عمیقا برای بچه‌های خود آرزو دارند اما در واقعیت بسیاری از والدین با داروی آرام بخپپش روز خود را شب می کنند تا از تربیت کودک عقب نمانند.

چرا پدر و مادر باید برای به خوابیدن و پا شدن ، برای استراحت و رفع خستگی به دارو متوسل می شوند؟ اگر واقعا دوست دارند فرزندشان از زندگی لذت ببرد پس چرا نا امید هستند؟ چرا باید کینه جای عشق را بگیرد؟ بسیاری از زوج ها و پدر و مادر ها نمی‌دانند چطور در تربیت کودک موفق باشندتا از زندگی زناشویی لذت ببرند.

اکثر آنها پس از ازدواج رمز ساده فرزند پروری را نیاموخته اند. ما چیزی را که نمی‌دانیم نمی‌توانیم به دیگری بیاموزیم. فرزند قربانی غفلت و بی‌خبری والدین می شود.

بیشتر ما اعتقاد داریم که می‌دانیم چه چیزهایی برای به پیشرفت نیاز است اما روز و شب با رفتاری عصبی تلاش می کنیم فرزندان را وادار به مطیع بودن کنیم و به نقطه ای برسانیم که تصور داریم «آنها باید برسند».

وقتی اشتباهات خود را می بینیم قول می دهیم برای فرزند خود تکرار نکنیم. فکر می کنیم به خاطر پدر و مادر بودن ،ذهن و عقل بزرگتری داریم. ذهن و عقلی که کودکان باید آنها را دوست دارند.

چگونه یاد بدهیم فرزند از زندگی لذت ببرد؟ آیا ما آن را یاد گرفته‌ایم یا نگرفته‌ایم؟ پدر و مادرها بیشتر این حقیقت را فراموش می کنند ، و خودشان قلبا به آن باور ندارند و نمی‌توانند به فرزندان یاد دهند.

نمونه و الگوی خوبی بودن

تصور کنید به یک پزشک دندان ساز مراجعه می‌کنید و او با لبخند بر لب و با دندان‌های خراب شده به طور کامل درباره‌ی سلامت دندان به شما نکاتی می گوید یا فکر کنید کنید با پزشک خود حرف می زنید و او مرتب سیگار می کشد و درباره‌ی ضرر سیگار و دود می گوید. اولین پاسخ شما این است که « این فرد ، انسانی غیر قابل اعتماد و فریب کار است». همین مثال و مصداق، در مورد باوری که ما به زندگی زناشویی داریم وجود دارد.

به طور ساده ،اگر هدف شما این باشد که کودکان ارزش و اعتماد دنیا را بدانند و بتوانند که همیشه از زندگی لذت ببرند، پس ابتدا باید در تمام رفتار و فکر خود در فکر و باور مثبت داشته باشیم.اگر خود را بی اعتبار و بی ارزش بگیرید، وفقط آرزویتان روز را به شب کردن و شب را به روز باشد، شما به کودکان نشان می دهید که ارزش و اهمیتی برای خود قائل نیستید.پس چگونه می‌توانید از کودک خود بخواهید که احساس ارزش به خود داشته باشد.

اگر می‌خواهید فرندان اعتماد به نفس داشته باشند باید به فرزندان یاد بدهید برای خود ارزش و اعتبار قائل شوند. ابتدای ازدواج باید محکم و با انسجام قدم بردارید و نمونه و الگوی خوب و مطمئن برای فرزندان باشید. اگر کودک شما باور و رفتار منفی نسبت به دنیا و شما دارد بهترین درمان آن این است که باور و فکر مثبت به او یاد بدهید .

می‌توانید از راهنمایی های مشاوره تلفنی فرزند پروری بهرهمند شوید اما بدانید برای کودکی که انگیزه‌ای ندارد بهترین راهکار” پدر و مادر ” باانگیزه است. بچه شما عصبی می شود و زمانی خوب می شود که شما رفتارتان ارام و خون سرد باشد. فرزند شما ممکن است پرخاشگری کند شما بهتر است کمی صبور باشید کودک بی‌حال و بی‌تحرک، بهترین درمانش پدر و مادر و حتی مربی و معلم فعال و پرتحرک است.

هر وقت از فرزندان رفتار خوبی دارند بگویید که دختر و پسر خوبی هستند. باور اشتباهی است که ما فکر کنیم چون فرزند کار خوبی انجام می دهد پس او بچه خوبی است. اما چون فرزند کار بدی انجام می دهد پس او بچه بدی است.

فرزند نباید احساس کند زمانی بچه خوبی هست که که مامان و بابا به او بگوین تو خوب هستی ؟زمانی که وقتی پیوسته فرزندتان را با خواهر یا برادر یا بچه‌های همسایه یا کودکی‌های خودتان مقایسه می‌کنید، این احساس در او تقویت می‌شود که موجود ویژه و منحصر به فردی نیست.

اگر به بچه به صورت موجود پیچیده و معماگونه، و نه به صورت انسانی ویژه و منحصر به فرد نگاه کنید، کم کم خود را به همان شکل می‌بینید. احساس حقارت بر اساس این باور به وجود می‌آید که من آدم ویژه و منحصر به فردی نیستم، و این ارزش‌یابی‌های شخصی، از شنیدن جملاتی از این قبیل منشاء می‌گیرد: «مثلا فکر می‌کنی خیلی آدم مهمی هستی؟ با کسانی که در اینجا جمع هستند هیچ تفاوتی نداری!» «چرا نباید مثل خواهرت باشی، چرا؟»، «وقتی به سن تو بودم هرچه پدر و مادرم یا دیگران می‌گفتند، گوش می‌کردم!»

برای بچه دار شدن چه باید کرد؟

بچه دار شدن نباید به خاطر خود خواهی و شهوت جنسی باشد اگر می خواهید، مادر و پدر باشید کار شما آسان است.اما تربیت کودک و پدری کردن و مادری کردن کاری سخت است.والدین پس از اینکه رابطه جنسی و آمیزش جنسی لذت آوری دارند ، دوران بارداری شروع می شود و کودک متولد می شود. پس دیگر انها پدر و مادر هستند؟ پس تربیت بچه تکلیفش چه می شود؟

قبل از تولد کوک اول توانایی خود را امتحان کنید. ببنید پول و وضعیت مالی چطور است؟ وقت تربیت کودک دارید یا هنوزم می خواهید جوابگوی مشتری و ایجاد تجارت جدیدی باشید. نیاز های کودک با ماشین لوکس و خانه ویلایی، و تفریح خارج از کشور برآوره نمی شود بلکه با فداکاری و وقت گذاستن برای در آغوش کرفتن او و بوسیدن او نیاز است. اکثر پدر و مادرها اما خلاف این قاعده عمل می کنند و هیچ گونه توانایی برای تربیت کودک ندارند ما انسانها باید با حیواناتی که زاد و ولد می کنند تفاوتی داشته باشیم .

برای بچه دار شدن چه باید کرد؟

اگر پدر شما نوه می خواهد و شما برگه مجوز را باید از پدر بگیرید تا فرزند داشته باشید کمی به خود بیایید و برای خود زندگی کنید. انگیزه شما خود خواهی نباشد . به راحتی می توانید به سمت فرزندخواندگی بروید و کودکی که گرمی خانواده خود را گم کرده است به برگردانید.

هیچ بچه ای مشکلات کودکی پدر و مادر راحل نمی کند تصور نکنید در زمان کودکی نیازهاتان برطرف نشده و با بجه دار شدن می خواهید جبران کنید. شما باید با این هدف بچه دار شوید که پدر و یا مادر نمونه باشید .

یک پدر و مادر خوب میل به صمیمیت را در فرزند پروری به این شکل می توانند ایجاد کنند و به شما این امکان را بدهند که با خیال راحت به آنچه که فکر می کنید و احساس می کنید رو به رو شوید.

از فرزندان نمی خواهند که طبق میل آن ها رفتار کنند. ارزش فرزندشان را براساس رفتار او ارزیابی نمی کنند. به فرزند کمک می کنند تا از افکار واحساساتش در لحظه آگاه شود. به این نکته توجه می کنند که در ابتدای زندگی است که انسان می تواند به خود آگاهی برسد. پس به فرزند می آموزد و راه درست را نشان می دهد. اما در برخی خانواده ها این یادگیری صورت نمی گیرد. پدر و مادرها از صحبت های تلفنی زیاد فرزندان، از قدم زدن فرزند با دوستانش در پارک و خیلی موارد دیگر شاکی هستند. اما باید به این موضوع توجه کنند که با همین گفت و گوهای تلفنی و حضوری نوجوان خیلی از مسائل زندگی را می آموزد.

پس نباید جلوی ارتباط فرزند با دوستانش را گرفت. حال در نظر بگیرید که فرزندی نه خانواده نه دوستانی داشته که مهارت خود آگاهی را یاد بگیرد بعد از پشت سر گذاشتن دوران نوجوانی دنبال دوست جنس مخالفی می رود تا به احساسات عمیق خود پی ببرد. اما متأسفانه نه این اتفاق می افتد برای کسی که راه صمیمیت را نمی شناسد باز کردن سفره دل باعث ایجاد اضطراب در او می شود و در نهایت درهای صمیمیت به روی او بسته می ماند

فرزند پروری و عزت نفس کودکان

بچه‌هایی که عزت نفس زیادی دارند، کسانی هستند که از کودکی اجازه داشته‌اند شخصا تصمیم گیرنده باشند.بچه‌ها نیاز دارند مسئولیت کارهایشان را به عهده بگیرند، نه این که پدر و مادر به جای آن‌ها عمل کنند. بچه‌ها با انجام رساندن کارها، اعتماد به نفس خود را تقویت می‌نمایند، و نه با نگاه کردن به سایرین تا کاری را برایشان به انجام رسانند.

بچه‌ها باید احساس بزرگی کنند تا مایل به خطر کردن و دست به کار جدیدی زدن، باشند. البته منوط به این که به آن‌ها اعتماد داشته باشید، نه این که متوقع باشید کاری را بدون غلط به انجام برسانند؛ بلکه صرفا شجاعت آن را داشته باشند که برای هر کاری توانایی خود را بیازمایند و به جلو بروند. بچه‌هایی که از ابتدا یاد می‌گیرند تصمیم گیرند باشند که لباس و غذایشان را خودشان انتخاب کنند، با هر بچه‌ای دوست دارند بازی کنند، و بدون آن که خود را به خطر اندازند مسئول کارهای خود باشند، از همان اوان کودکی می‌آموزند خود را دوست بدارند و دید مثبتی نسبت به خویش داشته باشند. با وظایف روزانه‌ای که به آن‌ها سپرده می‌شود از همان ابتدا می‌آموزند که به خود اعتماد داشته باشند و نسبت به خود احساس ارزش و احترام کنند.

اگر در فرزند پروری خود تجربه ای دارید می توانید در قسمت دیدگاه نظرات خود را بنویسید.

مرکز هالی زندگی ارائه دهنده مشاوره حضوری و تلفنی فرزند پروری

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.