• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

مسائل مالی در زناشویی

مسائل مالی در زناشویی
haly-zendegy

بسیاری از زندگی ها در اثر نداشتن توافق بر سر مسائل مالی در زناشویی بهم می خورد. یکی به فکر آینده و فرزندان است اما دیگری به فکر خوش بودن در لحظه است. همین اختلافات باعث بهم ریختن زندگی و متلاشی شدن پیوند زناشویی می شود.

مسائل مالی در زناشویی از جمله رایج ترین مسائلی است که موجب ایجاد تعارض در زندگی زناشویی می شود. هر شخصی که ازدواج می کند، نگرش ها، تجارب و احساساتی را در مورد پول و مسائل مالی از خانواده خود و یا ازدواج اولش، با خود به همراه می آورد.

برنامه ریزی مسائل مالی در زناشویی

معمولا زوج ها به گونه ای در مورد پول بحث می کنند که گویی در حال مشاجره سیاسی هستند و این مشاجره باید برنده و بازنده ای داشته باشد. اما مسائل مالی در زناشویی از چند جنبه مهم است.

“احساسات زن و شوهر به مسائل مالی ، به همان اندازه چرتکه انداختن آن ها اهمیت دارد.”

زن و شوهر ابتدای ازدواج نباید مسائل مالی خود را از یکدیگر مخفی کنند. بهتر است که اگر موضوعی در این مورد وجود دارد قبل از ازدواج با یکدیگر در میان بگذارند. این کار بهتر است که زودتر صورت بگیرد (چه پیش از ازدواج و چه پس از ازدواج) قبل از آنکه برخی از مسائل از زبان دیگران شنیده شود.

خواسته ها، نگرانی ها، امیدها و ترس هایتان را با هم در میان بگذارید. شما با در میان گذاشتن این موضوعات، در اطلاعات یکدیگر شریک می شوید. به این ترتیب گرفتن تصمیمات در مورد مسائل مالی آسان تر است. در برنامه ریزی مالی زندگی به فکر هزینه های غیر ضروری باشید. در این راه اجبار و کمک را کنار بگذارید و مسئول رفتارتان باشید.

اهمیت مشخص کردن مسائل مالی

اگر روش خاصی در برنامه ریزی مسائل مالی در زناشویی دارید ، بهتر و دقیق تر از زمانی است که زوجین توافق کلی و بدون سازماندهی مسائل مالی بدون در نظر گرفتن بحران بی پولی دارند. باید قبل از پیوند زناشویی مشکلات مالی احتمالی،قدرت خرید شوهر، میزان دارایی شوهر مشخص و در مورد آن توافق شود.

البته در مشاوره طلاق دیده شده است که اول ازدواج بر سر مسائل مالی توافق کلامی شده است ، اما پس از گذشت چند سال مادر و پدر همسر این توافق را زیر پا گذاشتند و با انتظارات غیر منطقی برای شوهر درد سر ایجاد کردند.

یکی از مراجعه کننده های جلسات مشاوره زناشویی در مرکز مشاوره هالی زندگی ، جوانی با سن ۳۴ سال بود . این جوان از خانواده درآمد بالا و ساکن منطقه یک تهران بود . ابتدای ازدواج بر سر محل سکونت توافق شده بود. اما پس از گذشت یک سال ، مادر همسر این جوان این توافق را زیر پا می گذارد. مادر همسر درخواست می کند که این مرد ۳۴ ساله محل زندگی خود را جابجا کند و به گران ترین نقطه تهران انتقال دهد. این در حالی بود که این مرد توانایی تامین مسکن در منطقه پیشنهادی مادر همسر را نداشت.

می توان مهارت های مدیریت مسائل مالی را در طول زندگی زناشویی ارتقا داد. گاهی اوقات باید زوجین روش خود را در مورد مدیریت مالی تغییر دهند. بهتر است که هر چند وقت یک بار، توافق های طولانی مدت مورد بازبینی مجدد قرار گیرند. انتظار مجدد و بازگشت مشکل را داشته باشید. از اشتباه های خود درس بگیرید.

تعداد کمی از افراد از مدیریت مسائل مالی لذت می برند زیرا این موضوع، کمتر با احساسات و تجارب مثبت در ارتباط می باشد. مدیریت مالی موضوعی است که دارای نتایج سریع نمی باشد و معمولا نتیجه آن در درازمدت مشخص می شود، لذا زمان و صبر بیشتری را می طلبد. اما مسلما مدیریت مالی می تواند در درازمدت، منبع استرس، نگرانی و تعارض را دفع کند و فکر کردن به این نکته بسیار لذت بخش است.

“واقع بین بودن، کلید دوری از مشکلات مالی زناشویی است”

 

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.