• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

مشاوره اختلالات جنسی

اختلال جنسی
haly-zendegy

زمانی که افراد به مرحله بلوغ جنسی می رسند و با ویژگی ها و شرایط جدید این مرحله روبرو می شوند اگر نتوانند به طور موفق این مراحل را سپری کنند دچار تثبیت در این مرحله خواهند شد که عواقب خود را در پی دارد اما مسئله مهم در این زمان حساس اختلالاتی است که افراد به آن دچار می شوند یکی از این اختلالات ، اختلال جنسی است ، اختلال جنسی در واقع ناتوانی جنسی در مقاربت موفق و مناسب فرد با شریک جنسی خود است ، این تعریف کلی ارائه شده از اختلالات جنسی نمی تواند بسیاری از موارد مانند ، انواع اختلالات جنسی ، نحوه درمان و دسته بندی اختلالات جنسی را مشخص کند در اینجاست که حضور یک فرد آگاه و دانا به اختلال جنسی احساس می شود تا بتواند افراد را در این زمینه به طور موثر هدایت کند ، به همین منظور مرکز مشاوره هالی زندگی می تواند با استفاده از مشاوران مجرب در این زمینه شما را در رفع و درمان اختلالات جنسی یاری کند .

دسته بندی اختلال جنسی

همانطور که می دانید بسیاری از مشکلات و جدایی های زوجین ناشی از ناتوانی و مشکلات جنسی است اما نکته مهم در امر مشاوره مشکلات جنسی شناخت و دسته بندی اختلال با توجه به نوع آن است .
اختلال های جنسی به سه دسته مجزا کژکاری جنسی ، ملال جنسی و نابهنجاری جنسی تقسیم می شوند که به توضیح مختصر و کوتاهی در متن زیر به آن بسنده کردیم .

کژکاری جنسی :

منظور از کژکاری جنسی هرگونه اختلال در عملکرد دستگاه پاسخ دهی جنسی است و یا به عبارت دیگر کژکاری جنسی بر حسب اختلال در فرایندهایی که مشخصه چرخه واکنش جنسی ( میل ، برانگیختگی ، ارگاسم ) هستند یا برحسب درد مرتبط با آمیزش جنسی مشخص می شوند ، افراد توجه داشته باشند که ممکن است کژکاری جنسی با اختلال های خلقی و اختلال های اضطرابی مانند اختلال وسواس فکری عملی ، اختلال وحشت زدگی و اختلال هراس همراه باشد .
کژکاری جنسی شامل اختلال های چون : اختلال های انگیختگی جنسی مانند : اختلال نعوظ در مردان و اختلال انگیختگی جنسی در زنان ،

اختلال های میل جنسی مانند : اختلال بیزاری جنسی ، اختلال کم کاری میل جنسی ، اختلال های ارگاسم مانند : اختلال اوج لذت جنسی در مردان ، اختلال انزال زودرس و اختلال اوج لذت جنسی در زنان ، اختلال های درد جنسی مانند : واژینیسم و انقباض غیر ارادی واژن می شود .

ملال جنسی :

اختلال ملال جنسی و یا نارضایتی جنسی اختلالی است که فرد از وضعیت فیزیولوژیک و جنسی خود رضایت ندارد این امر یعنی فرد تمایل دارد به عنوان جنسیتی مخالف جنسیتی که دارد شناخته شود به عنوان مثال اگرپسر است دوست دارد درجامعه به عنوان دختر یا بر عکس اگردختر است به عنوان پسر شناخته شود .
عوامل به وجود اورنده این اختلال می تواند عوامل ژنتیکی و بیولوژیکی به خصوص تغییرات هورمونی باشد و یا ممکن است هورمون های جنسی مخالف از دوران جنینی در فرد بیشتر وجود داشته باشد و اما یک سری عوامل محیطی نیز در این اختلال موثر است، عوامل محیطی یا تربیتی مربوط می شود به محیط خانواده و گروه همسالان ، عوامل ساده ای مانند انتخاب لباس برای فرزندان و یا انتخاب اسم برای آنان .

نابهنجاری جنسی :

یکی دیگر از دسته بندی های اختلال های جنسی نابهنجاری جنسی نام دارد ، منظور از نابهنجاری جنسی و یا انحرافات جنسی عدم تعادل بین نیازهای جنسی برانگیخته شده از افکار بیمار گونه و ارضای آن ها است و یا به بیان بهتر نابهنجاری های جنسی اختلال های هستند که به سبب آن ها فرد تمایلات و خیال پردازی های دارد که مکرر برانگیخته می شود .
انحرافات جنسی شامل مواردی چون حیوان خواهی ، بچه خواهی ، مازوخیسم ، مالش ، چشم چرانی ، مبدل پوشی و یادگار خواهی می شود .

انواع اختلالات جنسی

مشکلات جنسی می تواند به اشکال مختلف و در سنین های متفاوت خود را نشان دهد ، به طور کلی هر مسئله جنسی و یا عاطفی که مانع شود زن و شوهر به یک رابطه رضایت بخش دو جانبه برسند مشکل و یا اختلال جنسی نامیده می شود که این مشکلات در هر دو جنس متفاوت است و خود را به گونه های مختلف نشان می دهد .

مشکلات و اختلال های جنسی متداول در زنان عبارتند از : عدم میل جنسی ، اختلال درد جنسی ، اختلال ارگاسم زنانه ، البته لازم به ذکر است که در بعضی از موارد مصرف برخی از داروها مانند آنتی هیستامین ها و داروهای ضد افسردگی علت مشکلات جنسی است .

مشکلات و اختلال های جنسی رایج در مردان عبارتند از: اختلال نعوظ ، اختلال انزال زودرس .

اختلال کمبود میل جنسی و یا تنفر و بیزاری جنسی : این اختلال معمولا به دلیل کاهش هورمون استروژن در زنان ایجاد می شود ، این نوع اختلال معمولا با میل بسیار کم جنسی همراه با بیزاری برای رابطه جنسی شناخته می شود ، افراد مبتلا به این نوع اختلال معمولاً میلی برای ارتباط جنسی ندارند و اغلب رفتارهای جنسی خود را با بیزاری انجام می دهند .

اختلال انگیختگی زنانه :

این اختلال موجب می شود تا زنان مبتلا نتوانند تحریک شوند و در نتیجه رابطه جنسی آنان با بیزاری صورت خواهد گرفت .

اختلال درد جنسی ( آمیزش دردناک ) :

این اختلال بیشتر در زنان رایج است و علت آن مشکلات واژن از جمله کم بودن ترشحات است .

اختلال برافراشته نشدن آلت ( عدم نعوظ ):

در این اختلال مرد میل جنسی دارد ولی نمی تواند رابطه جنسی مناسب و مطلوبی داشته باشد .

اختلال های انزال :

مشکلاتی که در این حیطه قرار می گیرد شامل زود انزالی و دیر انزالی است .

زود انزالی :

در این اختلال انزال کمتر از ۱ تا ۳ دقیقه اتفاق می افتد .

دیرانزالی :

در این اختلال انزال خیلی با تاخیر اتفاق می افتد .

اختلال ارگاسم زنانه :

در این اختلال زن میل به رابطه جنسی دارد اما به دلیل اینکه به ارگاسم نمی رسد از انجام آن خودداری می کند .

اختلال سردرد و ملال بعد از آمیزش جنسی :

در این اختلال فرد بعد از آمیزش جنسی دچار سردرد در ناحیه پیشانی و پشت سر می شود .

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.