• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
 • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج
haly-zendegy

مقاله زیر اهمیت و روش های مشاوره ازدواج و حتی مشاوره تلفنی ازدواج را برای شما تشریح می کند.

مشاوره ازدواج حوزه بزرگی است که رایج ترین آن مشاوره تلفنی ازدواج است و شامل مشاوره دوران نامزدی ، مشاوره طلاق، مشاوره تربیت فرزندان و غیره است.

مشاوران مرکز هالی زندگی برای تصمیم گیری موفق شما در انتخاب همسر راهکارهای جدید متناسب با شرایط اجتماعی فعلی جامعه ارائه می دهند. اصل تصمیم گیری درست در انتخاب همسر، تقویت رابطه زناشویی و آمادگی برای زندگی زناشویی بستگی به به دانستن و به کارگیری نکته های علمی و درست مشاوره ازدواج است. در مرکز هالی زندگی مشاوران در برنامه مشاوره ازدواج از انواع آزمونهای روانسنجی و شخصیتی و شناختی استفاده می کنند. بنابراین اگر یک خانمی در نظر گرفته اید یا خواستگار دارید به مرکز مشاوره ازدواج معتبر مراجعه کنید تا با استفاده از راهکارها و انجام آزمونهای انتخاب همسر و ازدواج هم خود را بهتر بشناسید و هم معیار همسرتان را بدانید.

آیا با برنامه و هدف خاصی می خواهید همسر انتخاب کنید؟ یا اصرار خانواده و اطرافیان است؟ نیازهای روانی، عاطفی و هیجانی یک دختر و پسر جوان بر انگیزه آنها برای انتخاب همسر و ازدواج اثر دارد. میزان حمایت های پدر و مادر و تصمیمات آنها و گفته های آنها همه در ملاک و معیار شما برای ازدواج تاثیر دارد. هدف شما فقط انتخاب همسر است یا بیشتر لذت بردن از زندگی است؟

پر رنگ ترین مرحله و حساس ترین زمان ازدواج کجای زندگی شماست؟ مشاوره پیش از ازدواج تاکید می کند که بعد از گذشتن مرحله ازدواج برای هر اشتباه کوچکی تاوان سنگینی پرداخت میکنیم. بنابراین باید در انتخاب فردی هم که از او مشاوره میگیریم هم دقت کافی را به کار ببریم تا در انتخاب بهترین تصمیم همراه ما باشد.

بعضی ها همسر را تکیه گاه می دانند و دوست دارند به همسرشان وابسته باشند اما بعضی وابستگی را خوب نمی دانند و فکر می کنند در برای زندگی زناشویی خوب نیست.شما چه تصمیمی برای مشکلات جدید و پس از ازدواج دارید؟ خیلی ها اعتقاد دارند پس از ازدواج نظرشون نسبت به همسرشان فرق می کند و احساس مس کنند دوستشان ندارند! شما تا به حال به این موضوع فکر کردید؟

اهمیت مشاوره ازدواج

آیا غیر از این است که دونفر در یک رابطه به هم احساس پیدا میکنند و با همین دلیل موافقت خانواده را هم میگیرند و زندگی خود را آغاز میکنند؟ اگر به همین راحتی می توانستیم در مورد ازدواج تصمیم گرفت، قطعا نباید آمارهای ازدواج ناموفق به صورت سرسام آوری صعودی باشد.

امروزه از نظر بعضی از افراد شرایط زندگی تا حدی سخت شده است که باعث روبرو شدن با مشکلاتی که در ظاهر حل شدنی نیست ، شده است.

بسیاری از کسانی که مشاوره خانواده را انتخاب می کنند سعی در پیشگیری از دچار شدن به مشکلات زناشویی دارند. قطعا در جامعه ما که پایه همه چیز از خانواده شروع میشود باید خیلی پیشتر از این به فکر پیشگیری این مسائل می افتادیم و قطعا نقش مشاور ازدواج و روانشناسانی که در این حیطه فعالیت میکنند بیش از پیش پر رنگ تر شده است.

مشاوره ازدواج نه تنها در بر گیرنده راه حل برای حل اختلاف نظرهای زناشویی است بلکه به دنبال بالا بردن سطح صمیمت بین زوجین است تا از این طریق بتواند ریشه های زندگی زناشویی را مستحکم تر کند.

متاسفانه در جامعه امروز هر کسی که یکبار در زندگی مشترک به مشکل خورده و جدا شده است، و یا حتی پس از چندین سال ازدواج نکرده است ، خود را مشاور میداند و با اطمینان خاطر راهکارهای خود را به بقیه هم پیشنهاد میکند، در صورتی که اگر این راهکارها مفید فاید بود، خود فرد از آن بهره می برد.

مشاوره تلفنی ازدواج

افرادی هستند که در مشاوره پیش از ازدواج از پیشنهادات فامیل و بستگان خود می گویند. آنها در این شک دارند که راهکارهای که فامیل ما می دهد مناسب است یا خیر. فقط این را می توان گفت که فامیل و آشنایان تجربه شخصی خود را می گویند. حتی اگر آن فرد در زندگی زناشویی خود موفق هم عملکرده به هیچ عنوان نباید از راهکارهای او استفاده کرده ، چون هر فرد در نوع خود خصوصیات و شرایط خاص خود را دارد و هیچ وقت دو نفر هم شبیه به هم پیدا نمیکنیم تا بتوانیم راهکارهای مشترک بین آنها بیابیم، پس باید در بحث مشاوره پس از ازدواج و مشاوره ازدواج از افرادی صاحب نظر استفاده کنیم و از عمه درمانی و خود درمانی های اشتباه و دانای کل بودن خودمان صرف نظر کنیم، و این زمانی است که خواستار زندگی هدفمند و با اصول هستیم. پس باید بپذیریم که ما توانایی و تخصص هر کاری را نداریم ، به مرجع معتبر هر صنفی رجوع کنیم تا در انتخاب و از بین بردن اختلافها به ما کمک کند.

مشاوره تلفنی ازدواج

در مورد ازدواج هم این مهم را لحاظ کنیم. در زمان مراجعه به مشاوره روانشناسی یا حتی مشاوره تلفنی ازدواج یا بقیه مشاوره های مرتبط ، درمانگر راهکارهای متفاوتی را بر مبنای خصوصیت اخلاقی و تیپ شخصیتی شما ، ارائه میدهد. در اینجا به چند مورد که در اکثر افراد مشترک است و برای بهبود رابطه نتیجه میدهد و به نوعی نسبت به بقیه راهکارها ساده تر هستند اشاره میکنیم. در نتیجه روش صحیح استفاده از مشاوره تلفنی ازدواج است.

اولویت زندگی تان چیست؟

اولویت های زندگی مان، ما را از دوست داشتن یکدیگر و با هم بودن دور می کنند. به فرض وقتی اولویت ما خشنود کردن دیگران است، از منزوی شدن فرار می کنیم، نیازهای خودمان را فراموش می کنیم . و یا وقتی اولویت ما کنترل کردن است، در برابر تحقیر و تمسخری حالت تدافعی می گیریم و خود انگیختگی خود را از دست می دهیم.

وقتی که اولویت ما کمال گرایی یا برتری است ، طاقت اشتباه نداریم و خودمان و همسرمان را به طور وسواسی زیر نظر می گیریم و حس بی عرضگی به وی می دهیم. از طرفی می توان اشاره کرد که این اولویت ها روی دیگری هم دارند. آدمی که اولویت او کنترل کردن است، توان رهبری، مدیریت را دارد.

یا آدمی که اولویتش راضی نگه داشتن دیگران است، آدم مهربان و با ملاحظه ای است. از نظر مشاوره سبک زندگی بهترین راهکار این است که الویت های زندگی مان را طوری تنظیم کنیم که نه به دیگران و نه به خودمان آسیب برسانیم.

همواره در مسیر زندگی تان سعی کنید همدل و همراه یکدیگر باشید، همدلی یعنی درک دنیا و احساسات دیگری. وقتی همدلانه پاسخ می دهیم، به طرف مقابل خود می فهمانیم که احساس و منظورش را درک‌ می کنیم، نه این که لزوماً موافق حرف های یکدیگر باشید بلکه یعنی به دقت به حرف های طرف مقابل گوش دهیم تا دنیا را از دریچه ی چشم او ببینیم.

برای آن که در رابطه ی خود امنیت خاطر داشته باشید باید در ارتباطتان صادق و دقیق باشید. در چنین رابطه ای دغدغه ی جریحه دار کردن احساسات را ندارید، حتما دارید که وقتی حقایق را پیش می کشید همسرتان از شما انتقاد نخواهد کرد و شما را به بار حمله نخواهد گرفت. گاهی اوقات با حل کردن مشکل همسرتان از او حمایت کنید و یقین داشته باشید که می تواند با اوضاع کنار بیاید و در خودتان و همسرتان احساس مثبت ایجاد کنید.

مشاوره پس از ازدواج و به ویژه مشاوره سبک زندگی در مورد نحوه انتقاد کردن مناسب و بدون اشتباه از همسر خود راهکارهای مفیدی را ارائه می دهد.

فهمیدن رابطه

رابطه زناشویی ، مهم ترین رابطه شماست. با این حال گاهی اوقات متأسفانه به دلیل عدم شناخت عواملی که رابطه زناشویی شما را به راحتی تغییر می دهد، حداکثر بهره را از آن نمی برید. زوج هایی که در مشاوره ازدواج شرکت می کنند این نظر را دارند که رابطه زناشویی آنها مانند هر رابطه دیگری، اهداف، باورها و اولویت های آن ، مشترک است

می توان گفت ریشه برداشت و تصور ما از عشق و ارتباط با همسر، به نخستین تجاربی که با اطرافیان ودوستان خود داشته ایم بر می گردد. مشاوره پیش از ازدواج یادآوری می کند که برخی از این انتظارات و توقعات دوران دوستی هم چنان با ما هستند و بر تجارب ما، خصوصاً تجارب با همسرمان تأثیر می گذارند. پس قسمت زیادی از تفاوت های ما و همسرمان از تجربه های قبلی ما نشأت می گیرد.

در مشاوره تلفنی طلاق خانمی که تماس می گیرد و دلایل خیانت همسر خود را متفاوت بودن اخلاق و رفتار همسر می داند. با بیشتر صحبت کردن مشخص می شود که این اخلاق و رفتار همسر ناشی از دوران مجردی همسر و در ارتباط با دوستان او بوده است.

یادتان باشد اعمال و رفتار شما تحت تأثیر سبک زندگی تان است. اجزای سازنده ی سبک زندگی باورها، ارزش ها، نیت ها و اهداف هستند. ارزش ها مهم ترین جزء سبک زندگی ما هستند.

یادتان باشد زن و مرد تفاوت هایی دارند و ما باید یاد بگیریم به این تفاوت ها احترام بگذاریم. تجربه مشاوره زناشویی ثابت کرده است که مردان و زنان در زندگی زناشویی خود، اهداف مشابهی دارند ولی راه های متفاوتی را برای رسیدن به آن انتخاب می کنند.

برای مثال زن ها معمولاً ۳ چیز می خواهند: ۱) نظر خواهی. ۲) درک. ۳) احترام.

و مردها نیز معمولاً ۳ چیز می خواهند: ۱) قدردانی. ۲) مقبولیت. ۳) اعتماد.

در مشاوره های تلفنی ازدواج متأسفانه زن و شوهرها گاهی در مشاجره ، دنبال نفع خود هستند و نه پیشرفت رابطه. برای رسیدن به اهداف خود نیز به یک رشته ترفندها و روش های پیچیده و اشتباه متوسل می شوند. اساساً بازی با همسر و استفاده از ترفند اشتباه ، ارتباط صادقانه را خراب می کنند. خوش بختانه زن و شوهر با برررسی ارتباط خود می توانند جلوی بازی ها را بگیرند. برگزاری منظم برنامه هایی که باعث دلگرمی می شود ، فرصتی در اختیار زن و شوهر می گذارد تا یکدیگر را درک کنند. همدلی و انعطاف پذیری زوجین در این مسیر بسیار مهم است.

ازدواج با صداقت و راحتی؛ رو راستی

“ارتباط برای رابطه، مثل تنفس است برای زندگی.”

روراستی در واقع ابراز احساس و حالی است که در هر لحظه داریم. زن و شوهر روراست، همان هستند که افکار و احساسات واقعی خود را با یکدیگر در میان می گذارند. آنها امنیت خاطر دارند و نگران پاسخ یکدیگر نیستند. این را باور داشته باشید که بیشتر زن و شوهر هایی که در مشاوره خانواده شرکت می کنند اولین حرفشان روراست نبودن و دروغ گویی همسرشان است.

روراستی در واقع درک زن و شوهر از یکدیگر و همدلی آنان را بیشتر می کند. روراستی تنها راه رابطه خالصانه است. درواقع گاهی وقت ها پیامی که می دهیم آن چیزی نیست که طرفمان دریافت می کند به این علت که نشانه های غیر کلامی مانند لحن صحبت و حالت چهره بر آن چه که می شنود ، تأثیر می گذارند. هم چنین فهم ما از منظور همسر ، بر پیامی که دریافت می کنیم ، تأثیر گذار است. تنها راه حل جلوگیری از سوء تفاهم این است که به درستی منظورتان و نیت هایمان را بیان کنید و اگر طرف مقابل متوجه نشد، برایش با صبر و حوصله توضیح دهید.

ازدواج را برای فرزند داشتن می خواهید؟

در مشاوره تلفنی ازدواج اکثر از صحبت های زن و شوهرها این برداشت می شود که طرز تفکر آنها در مورد فرزند داشتن به پیشینه خانوادگی، نظرات والدین و دوستان بستگی دارد. فراموش نکنید ما در دوران کودکی با آزمایش و خطا راه و رسم رسیدن به خواسته ها را گرفته ایم. ما در کودکی حتما از ترتیب تولد یا تعداد خواهر و برادر هایمان شاکی شده ایم. شما با ازدواج خود دوست دارید چه تعداد فرزند داشته باشید؟

در مشاوره تلفنی ازدواج اکثر از صحبت های زن و شوهرها این برداشت می شود که طرز ارتباط بر قرار کردن هر کسی تا حدودی به پیشینه خانوادگی اش بستگی دارد و ما در دوران کودکی با آزمایش و خطا راه و رسم رسیدن به خواسته ها را یاد می گیریم.

فراموش نکنید از نظر فرزند پروری علاوه بر جو روانی حاکم بر دوران کودکی و نوجوانی، ترتیب تولد هم بر رابطه زناشویی و طرز ارتباط برقرار کردن زن و شوهر تأثیر می گذارد. مشاوره فرزند پروری می گوید معمولاً بچه های ارشد یاد می گیرند امر و نهی کنند و اول غالب باشند و حرف خودشان را به کرسی بنشانند. معمولاً بچه های دوم خانواده سرکش هستند. بچه های وسط خانواده معمولاً اهل مصالحه هستند و به نیازهای دیگران توجه می کنند. البته نمی توان روابط انسانی را صرفا با ترتیب تولد توضیح دهیم، ولی تأثیر آن را هم نمی توان منکر شویم. ضمن این که تفسیر هرکس در مورد نقشی که در خانواده دارد مهم تر از ترتیب تولد است.

مشاوران مرکز هالی زندگی با مشاوره تلفنی ازدواج می توانند با ارائه برنامه های مفید ، راهکار شناخت باورهای منفی در ارتباط را آموزش دهند. باورهای منفی در زندگی منشأ اصلی آزردگی و اختلاف زن و شوهرها است می باشد.

باورهای منفی بر احساسات، اعمال و ارتباط بدون شک تأثیر می گذارند و احساسات انرژی ارتباط را تأمین می کنند. از شدت احساس می توانید بفهمید که چقدر به باورتان معتقدید و چقدر پای حرفتان ایستاده اید. مشاوره ازدواج و مشاوره تلفنی ازدواج را جدی بگیرید.

تصمیم به ازدواج با باور های منفی

مشاوران مرکز هالی زندگی با مشاوره تلفنی ازدواج می توانند با ارائه برنامه های مفید ، راهکار شناخت باورهای منفی خود و تاثیر آن در تصمیمی شما برای ازدواج را آموزش می دهند. باورهای منفی در زندگی منشأ اصلی آزردگی و اختلاف زن و شوهرها است . شما چقدر به این جمله اعتماد دارید که می گوید باورهای منفی در ذهن بر احساسات، اعمال و ارتباط زناشویی بدون شک تأثیر می گذارند و احساسات دورنی ، انرژی ارتباط با همسر را تأمین می کنند. از شدت احساس به تصمیمتان در مورد انتخاب همسر مشخص می شود که چقدر در این انتخاب باور منفی دارید یا چقدر پای حرفتان ایستاده اید.

۴.۵/۵ ( ۲ نظر )

دیدگاه در"مشاوره ازدواج"

 1. Arash

  سلام ی سوال داشتم من با دختری اشنا شدم که میگه بعد اینکه من ازدواج کردم باید اجازه بدی کلاس زبان برم کلاس پیانو برم باشگاه برم..سفر خارجی برمب به حجابم کار نداشته باشی اگه رفتم خارج ممکنه لخت بشم…واقعا الان نمیدونم این دختر اصلا اهل زندگی هست یانه میگه باید تفریح با دوستام برم..دانشکاه برم …نمیدونم موندم خدایا باید چیکار کرد این دختر اصلا میشه باهاش ازدواج کرد

  • سعید

   بخدا عقل نداری با همچین دختری ازدواج کنی بیا برو از روستا دختر بگیر حالشو ببر ،کم توقع ،مهربون ،زرنگ زنداداش من بچه روستاهستش الان۱۰سال با داداشم ازدواج کردن خوشبخترین زوج هستن

  • سمیه

   بخدا عقل نداری با همچین دختری ازدواج کنی بیا برو از روستا دختر بگیر حالشو ببر ،کم توقع ،مهربون ،زرنگ زنداداش من بچه روستاهستش الان۱۰سال با داداشم ازدواج کردن خوشبخترین زوج هستن

 2. عاطفه

  سلام وقتتون بخیر سه ماهی است که متوجه شدیم که برادره ۲۷سالم بیماری اختلال دو قطبی فاز مانیا را دارد در بیمارستان که بستری بود از دختر خانومی خوششان امد که اون خانومم همین مشکلو داشت رفتیم خاستگاری و جوابشون مثبت اما من واقعا نگرانه زندگیشونم که ایا میتونن موفق باشن در زندگی یا خدایی نکرده…

  • mandana moshashae

   سلام
   باید قبل از ازدواج حتما بامشاوره صحبت میکردید،
   فعلا صاحب فرزند نشدند؟
   حتما قبل از اینکه تصمیم به بچه دار شدن دارند باید با مشاوره صحبت کنند.

 3. mahdikordbache

  سلام من ۴ ماه که نامزد کردم منو نامزدم همو خیلی دوست داریم و با شرایط هم کنار میایم ولی خانواده هامون دارن سنگ میندازن به خصوص خانواده نامزدم مادرش و پدرش میگیرن برای یه کاری بکنی عقد کنیم ولی روز خواستگاری این حرفو نزدن خواهش میکنم کمک کنین ما دونفر داریم نابود میشیم

  • mandana moshashae

   سلام عزیز
   آیا خودتون باهاشون صحبت کردید،ویااینکه نامزدتون واسطه این صحبت هاشده؟
   اگرتماس بگیرید بهتره(شماره ها درسایت موجوده)
   ممنون

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.