• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

مشاوره روانشناسی نازایی

مشاوره روانشناسی نازایی
haly-zendegy

اهمیت مشاوره روانشناسی نازایی و حتی مشاوره تلفنی روانشناسی نازایی به این خاطر است که نازایی یک از مهمترین دلایل جدایی و سرد شدن زوجین بوده است .

اینکه زن و مرد در کنار هم برای یک هدف که آن تربیت یک کودک است تلاش میکنند، با تمام سختیهایش ، دلچسب و لذت بخش است. اینکه زوج هایی هم دیده میشود که علیرغم نداشتن فرزند از زندگی خود ابراز رضایت میکنند هم فقط به این دلیل است که با این مشکل کنار آمده اند. چرا که میل به بقای نسل یکی از بنیادی ترین نیازهای انسان و یکی از دلایل عمده ازدواج است و اگر کسی نظرش برخالف این است قطعا ابراز رضایتش از سر ناچاری است وگرنه هیچ کسی را نمیتوان پیدا کرد که از داشتن فرزند خوشحال نباشد .

ممکن است افرادی در اوایل زندگی از این امر خوشحال باشند و بگویند که ما با هم خوش هستیم ولی مشاوره تنظیم خانواده نشان می دهد این رضایت صرفا در سالهای اول زندگی است و پس از چند سال از میزان این رضایت کم شده و به نارضایتی اضافه شده و دیده میشود که کوچکترین مشکلات به معضلات غیر قابل حلی بدل میشود که ریشه در همان براورده نشدن نیاز بچه دار شدن در افراد دارد.

اینکه مشکل نازایی از طرف هر کدام از زوجین باشد میتواند باعث افسردگی و آسیبهای جدی روانی  شود که در صورت مشورت نکردن و در میان نگذاشتن این مشکل با مشاوره روانشناسی نازایی و مشاوره تلفنی روانشناسی نازایی وضع از آنچه که هست وخیم تر می شود.

مشاوره تنظیم خانواده تاکید می کند ، نازایی وقتی قطعی میشود در قدم اول باعث سرد شدن روابط بین زوجین میشود . علاوه بر آن صحبتهای خانواده هر طرف و مقصر دانستن طرف دیگر باعث تیره تر شدن روابط میشود . از طرفی هم باید این را قبول کنیم که نازایی برای هر کسی ممکن است اتفاق بیفتد ، پس قطعا جدایی راه حل مناسبی برای این مشکل نیست.

در فرهنگ ما به علت اهمیت بچه دار شدن در بیشتر مواقع توصیه مشاور خانواده به ازدواج مجدد برای یک  فرد سالم در اینگونه روابط است . ولی ایا امروز هم میشود از این روش استفاده کرد ؟ همان موقع هم که از این راهکار استفاده میشد آسیبهای جدی هم به رابطه وارد می کرد.  که باعث می شد رابطه زناشویی  مشکل پیدا کند. به عنوان یک نقص بزرگ به این امر نگاه میکردند ولی آیا کسی که بچه دار نمیشود ،  نباید زندگی کند و یا اینکه نباید از زندگی خود لذت ببرد؟

نازایی یعنی یک سال مقاربت بدون محافطت و عدم حاملگی ، که اگر سن خانم بالاتر از ۳۵ سال باشد، بعد از ۶ ماه عدم حاملگی نیاز به مراجعه به پزشک و مشورت با روانشناس همان فرد دارد. نازایی ابتدایی وقتی است که هیچ سابقه ای از حاملگی قبلی وجود ندارد و نازایی ثانویه زمانی است که حاملگی قبلی وجود داشته و حتما منجر به تولد زنده نوزاد نشده است.

مشاوره روانشناسی نازایی و در کنار آن مشاوره تلفنی روانشناسی نازایی به دنبال راه حل بهتر برای این مشکل است در کنار آن علم پزشکی پیشرفت های قابل توجهی در این زمینه داشته که می توانند به کمک این افراد بیایند و راهی جلوی پایشان بگذارد تا هیچ کس از نعمت فرزند داشتن محروم نشود. حتما تا چندین سال اینده همه توانایی استفاده از این امکانات را خواهند داشت. ولی مطمئنا امروزه خیلی ها توانایی استفاده از این امکانات را ندارند.

در این مرحله هست که نقش روانشناس نازایی پر رنگ تر میشود و به نوعی با تمام این مشکلات باید تمام تلاش خود را برای از هم پاشیده نشدن این افراد و پایین آوردن میزان آسیبهای روانی و ذهنی ناشی از نازایی را انجام دهد. البته که مهمترین نقش برای کمتر اذیت شدن فرد نازا را همسر وی بر عهده دارد چرا که در این موضوع فقط نظر همسرش است که برایش اهمیت دارد و زمانی که ببیند همسرش او را به خاطر این مشکل سرزنش نمیکند و اخلافش همانند قبل با اوست درصد بالایی از ناراحتیش کم میشود و مشکل خودش با خودش میماند باید با آن به عنوان یک مشکل  کنار بیاید. اینجایست که مهارت مشاوره حضوری روانشناسی به کمکش می آید و با جلسات متعدد در مشاوره روانشناسی نازایی و جلساتی که از طریق تلفن در مشاوره تلفنی روانشناسی نازایی انجام می شود از وارد شدن او به دوره های طولانی افسردگی جلوگیری میکند.

ناباروری در مردان سخت تر است

اکثر مشکلات عاطفی و روانی زوج‌های نابارور، ناامیدی، سرخوردگی، ترس و اضطراب است و کمتر با خشم و پرخاشگری مواجه هستند. این افراد که احساس سرخوردگی می‌کنند دومدل رفتار  نشان می‌دهند.

۱. رابطه آن‌ها با همسرشان بد شود و اخلاق بدی پیدا می کنند یا با خانواده همسرشان برخورد بدی داشته باشند؛ فقط برای این‌که قدرت خود را نشان دهند و ثابت کنندهیچ چیز تغییر نکرده است و من چیزی کم ندارم. البته به تیپ شخصیتی آنها بستگی دارد.

۲- عکس العملی دیگری که در برخی از مردها در مشاوره تنظیم خانواده دیده شده این بود که فرار به جلو دارند و  حتی مورد دیده شده برای این‌که ثابت کند مشکلی ندارد و می‌تواند صاحب فرزند شود، به ازدواج مجدد هم روآورده‌ است. البته، برخی از مردها هم رفتار خوبی با همسرشان دارند و رفتار آن‌ها با گذشته فرق نمی‌کند.

در کشور ما حدود یک‌پنجم از زوج‌ها با موضوع نازایی مواجه می‌شوند که میزان بسیار بالایی است. در ارزیابی‌های جهانی، علل مردانه ناباروری زوج‌ها از ۲۰ درصد تا ۷۰ درصد گزارش شده است ولی به نظر می‌رسد در ایران به اعداد بالایی این دامنه، نزدیک‌تر باشیم.

ناباروری در مردان سخت تر است

در کل مردان در مقایسه با زنان به لحاظ توجه به سلامت و توجه به یک سبک زندگی سالم تا حدی بی‌توجه‌تر هستند. اما در بحث ناباروری با تناقضی هم رو به رو هستیم و این‌که به هر حال موضوع بچه‌دارشدن برای اغلب آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. مقاومت نشان دادن به درمان و استفاده از مشاوره خانواده اغلب قبل از مراجعه و تشخیص وجود دارد. یعنی، برخی زوجین حتی وقتی میفهمندکه در بحث باروری مشکلی وجود دارد، حتی چندین سال مراجعه به کلینیک‌های ناباروری را به پشت گوش می‌اندازند.

بعد از اقدامات تشخیصی هم گاه مقاومت‌هایی وجود دارد؛ مخصوصاً برای مردان سخت‌تر است که قبول کنند اشکال اصلی در ناباروری متوجه آن‌ها است. به هر صورت در تمام دنیا وقتی مردی دچار این مشکل باشد با یک ضعف عمده رو به رو میشود.

اینکه نقطه ضعفی است که او را از مرد بودن از نظر ظاهری دور میکند ، باعث به وجود آمدن افکار منفی در مورد خود میشود که این شروع  آسیبهای دیگر است. همین که فرد از وضعیت جسمی خودش راضی نباشد یعنی مشکل را شخصی می‌کنند و حتی با مراجعه زیاد به پزشکان یا مراکز مختلف مشکلشان را در نظر نمی گیرند.

نقش درمانگر در مشاوره روانشناسی نازایی

در قدم اول باید از نظر فرهنگی فشاری را که در این زمینه زوج ها تحمل می کنند ، پایین آورد. قطعا این کار زمان ‌بر است اما مشاوران فعال در حوزه مشاوره روانشناسی باید ناباروری را از مشکلی فردی به مسأله‌ای زوجی تبدیل کنند. یعنی صرف‌نظر از آن‌که محدودیت باروری به لحاظ زیست‌شناختی عمدتاً متوجه کدام طرف است، هر دو باید به دنبال حل مسأله باشند.

این که هر دو طرف این قضیه را بفهمند که هیچ کس مقصر نیست و تا در کنار هم نباشند، نمی توانند مشکل را حل کنند از جمله وظایفی است که مشاور و روانشناس به خوبی با راهکارهایی که بلد هستند می توانند ایجاد کنند که به این وسیله حس همدلی را در هر دو ایجاد کند و قطعا هر دو طرف خواهند فهمید که وقتی دو نفر حل یک مشکل را هدف قرار دهند ، مطمئنا زودتر و بهتر به نتیجه میرسند.

نقش روانشناس در مشاوره روانشناسی نازایی و مشاوره تلفنی روانشناسی نازایی می‌تواند در ایجاد چنین محیطی بسیار مهم باشد. کارهایی مانند حفظ کرامت  و عزت نفس مراجعه‌کنندگان، همدلی خوب با آن‌ها، ایجاد رابطه‌ای همراه با اعتماد و احترام، ارائه توضیحات کافی به زوجین در خصوص مراحل تشخیصی و درمانی و شانس موفقیت هر روش و بالاخره دخیل دانستن ترجیحات و خواسته‌های زوجین در تنظیم طرح درمان بسیار مهم هستند.

“زندگی بدون فرزند هم زیباست”

فرقی نمی‌کند که نازایی شما به تازگی معلوم شده یا زمان زیادی است که تحت درمانید؛ بی‌قراری آشناترین لغت برای چنین موقعیتی است؛ انتظار مداوم بعد از هر بار آزمایش، شما به هردری زده اید تا شاید روزی انتظارتان تمام شود و آنچه را که آرزویش را دارید، به دست آورید. هر آنچه که دکتر زنان گفته است، انجام داده‌اید و تمام روش‌های درمانی را تجربه کرده‌اید تا به هدف‌تان نزدیک‌ شوید.
به یاد داشته باشید زنانی که هورمون استرس کمی در بدن‌شان تولید می‌شود، خیلی زودتر از زنانی که استرس زیاد دارند، نتیجه موردنظر را به دست می‌آورند

“در مشاوره دروان بارداری به تمام زنان باردار اول توصیه می کنیم که استرس خود را کم کنید”

با توجه به  علاقه و گرایش خود می‌توانید با انتخاب یکی از این روش‌ها مثل یوگا، مدیتیشن، رسیدن به آگاهی، نفس عمیق، عبادت و تکرار ذکر، رها کردن جسم، از استرس خود بکاهید. فکر کردن به شیوه‌های کاهش استرس، دلیل نمی‌شود که دیگر به ناباروری خود فکر نکنید، ولی نوعی حواس‌پرتی خوشایند به شما می‌دهد که با کمک آن می‌توانید انتظار یک تجربه جدید را راحت‌تر تاب بیاورید.

فایده دیگر آن نیز بازگشت مجدد شما به اجتماع است. قطعا شما نمی‌توانید تا روزی که یک خبر امیدوار کننده راجع به مشکل‌تان بشنوید، ارتباط خود را با اجتماع و محیط پیرامون‌تان قطع کنید و به دوستان‌تان (چه آنهایی که صاحب فرزند شده‌اند و چه آنهایی که فرزندی ندارند) بگویید تا زمانی که نتیجه مثبتی در این زمینه دریافت نکرده‌اید، قصد ندارید کسی را ببینید! حتی اگر بیقراری و انتظار در این راه هرگز شما را رها نکند، می‌توانید با مشاروه روان شناسی نازایی راه‌های جدیدی را برای ایجاد تعادل روحی و روانی در زندگی‌تان امتحان کنید. نفس عمیقی بکشید و حرکت خود را آغاز کنید.

به نظر شما در کنار علم پزشکی ، مشاوره نازایی چقدر می تواند در ناباروری یک مرد یا زن موثر باشد؟

مشاوره تلفنی روانشناسی نازایی

“جهت کسب مشاوره روانشناسی نازایی و مشاوره تلفنی روانشناسی نازایی می توانید با شماره تلفن های ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰ و ۹۰۹۹۰۷۲۹۵۰ تماس حاصل فرمایید.”

هالی زندگی ارائه دهنده خدمات مشاوره روانشناسی نازایی و مشاوره تلفنی روانشناسی نازایی.

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.