• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

مشاوره زناشویی

مشاوره زناشویی
haly-zendegy

روابط زناشویی دغدغه اصلی یک زندگی دونفره و موضوع اساسی مشاوره زناشویی است و با مشاوره تلفنی زناشویی می توانید این دغدغه ها را برطرف کنید.

اینکه زوجین بتوانند در حالی که از اختلاف نظرات هم با خبر هستند ، موانع موجود در مسیر زندگی خود را با همکاری و همدلی با هم حل کنند ، جز اصلی رضایت از زندگی است. یعنی رابطه زناشویی وقتی مجهز به همکاری و همدردی باشد ، سخت ترین اختلاف نظرها هم قابل حل است. ما به نوعی به این وسیله یاد گرفتن بعضی راهکارها از مشاوره زناشویی خود میتوانیم زندگی خود را در مقابل مشکلات واکسینه کنیم. خود کلمه زناشویی در بر گیرنده معنی های زیادی است چون زناشویی به زمان بعد از عقد رسمی زوجین تا اخر عمر گفته میشود .

و حالا اینکه در این مسیر پر فراز و نشیب چه اتفاقاتی می افتد، هیچ کس نمی داند. مشاوره تلفنی زناشویی می تواند با هدف بالا بردن سطح آگاهی خود نسبت به همدیگر باشد. تنها در صورت شناخت بهتر ویژگی های شخصیتی همدیگر است که میتوانیم با کمک همسر خود سخت ترین مسائل را حل کنیم. برای این کار مشاوره زناشویی نقش مهمی دارد تا کمک کند کسی بتواند بدون جانب داری و سو گیری همراه با اطلاعات کافی بداند کجای رابطه زناشویی خود مشکل دارد و بتواند در زندگی خود پیشرفت داشته باشد. در اینجا به اتفاق چند راهکار موثر مشاوره آداب همسرداری برای بالا بردن سطح کیفی زندگی زناشویی را با هم مرور میکنیم.

مهارت های ارتباطی و تبیین آن در مشاوره تلفنی زناشویی

در مشاوره تلفنی زناشویی همسران می گویند : من اصلاً نمی توانم همسرم را قانع کنم. هر چه به همسرم می گویم رفتار برعکس انجام می دهد. تحقیقات نشان می دهد بیش از ۷۰ درصد منظورمان را به صورت غیر کلامی منتقل می کنیم، گاهی اوقات نیز رفتار غیر کلامی مانند اشاره کردن به طرف همسر ، حالت چهره. شما پیام های غیر کلامی خود را با لحن، ژست، حالات چهره، نگاه و حالات بدنمان منتقل می کنیم. ترس و احساس نا امنی ، راه انتقال احساس واقعی به همسر را می بندد. در واقع با پنهان کردن احساسات خود، در واقع صداقت و رسیدن به اهداف مشترک را پنهان می کنیم.

مشاوره تلفنی زناشویی

وقتی سوال می کنیم و کلی حرف می زنیم، در واقع ترس خود از طرد شدن و محتاط بودن خود را نشان می دهیم. فاش کردن احساس جرأت می خواهد. مشاوره سبک زندگی پیشنهاد می دهد در تبادل احساسات، به جای سوال کردن زیاد و پرسش و پاسخ های بیجا از همسر ،اظهار نظر کنید. در واقع اظهارات روشن و واضح نشان می دهند که مسئولیت احساس خود را پذیرفته اید.

وقتی با یکدیگر صحبت می کنید، تأیید همدیگر نقش مهمی در ایجاد ارتباط خوب دارد، شما با تأیید خصوصیات مثبت همسرتان و زندگی زناشویی خود، عشق و پذیرشتان را نشان می دهید. یادتان باشد جملات و اظهار نظرهای مثبت تان عزت نفس ساز هستند، استعداد و حرکت مثبت همسرتان را بشناسید و آن ها را تأیید کنید.

انتخاب در رابطه زناشویی با مشاوره زناشویی

زوج هایی که در مشاوره زناشویی شرکت می کنند می گویند در طول زندگی خود ، بی شمار فرصت انتخاب داشتند اما انتخاب های آنها کم بوده است. متأسفانه وقتی از تصمیم گیری آگاهانه طفره می رویم ، در واقع می خواهیم رابطه مان را همانطور که هست نگه داریم. ما با انتخاب نکردن ، فرصت تغییر مثبت را از خود می گیریم. حتی اگر می خواهیم رابطه مان را به صورتی که هست حفظ کنیم بهتر است این تصمیم هوشیارانه گرفته شود.

علاوه بر این که ما باید بدانیم در کدام زمینه ها حق انتخاب داریم، باید بدانیم در کدام لحظه می توانیم قدرت انتخاب خود را اعمال و تمرین می کنیم. اگر لحظه انتخاب را تشخیص ندهیم، طبق عادت پاسخ خواهیم داد نه پس از بررسی های گزینه موجود.

مشاوره دوران نامزدی نشان داده است که زوج ها در واقع اگر انتخاب آنها با شناختن زمینه هایی که در آن ها حق انتخاب نقش دارد، همراه باشد موفق تر هستند. در واقع گفتار، احساس فکر و عمل ما همگی انتخابی هستند. اگر بدانیم که خیلی از چیزها را خودمان انتخاب می کنیم، آنگاه به روابط زناشویی خود دلگرم می شویم.

مشاوره زناشویی به عمل آمده از افراد نشان داده است که زن و شوهر هایی که با جسارت انتخاب می کنند ، مسئولیت پذیری خود را نشان می دهند. جسارت یعنی درخواست کردن و پیشنهاد دادن و اظهار نظر درمورد درست و‌غلط البته همراه با حفظ حرمت دیگری و به کار بردن کلمات درس و مناسب. با انتخاب جسارت ، توان و رهبری خود را به نمایش می گذارید، در اظهار نظر جسورانه، بدون ضایع کردن حقوق دیگران، نظر و خواسته خود را بیان کنید.

“هیچ مردی به خاطر شستن ظرف ، به دست همسرش به قتل نمی رسد!!”

اختلافات زناشویی

طبق اطلاعات به دست آمده از کسانی که از مشاوره زناشویی و مشاوره تلفنی زناشویی استفاده کرده اند مقدار زیادی از اختلافات زناشویی ناشی از انتظارات غیر واقع بینانه است. وقتی انتظارات غیر واقع بینانه ما برآورده نمی شود ، نا امید می شویم. یکی شدن کاملاً یک توهم عاشقانه است. اختلاف وقتی پیش می آید که رفتار زن و شوهر مطابق اتتظار همسرش نباشد و ارتباط نادرست باعث تداوم این اختلاف می شود.

این که اختلاف زن و شوهر به زندگی زناشویی آن ها لطمه بزند یا نزند، به نحوه برخورد طرفین با موضوع ارتباط دارد. برخورد غیر سازنده با اختلاف مهم ترین علت کاهش رضایت زناشویی است و متأسفانه می توان گفت که اختلاف جزء مهم ترین عوامل طلاق است.

مشاوره تلفنی زناشویی پیشنهاد می دهد که بهترین راه برای جلوگیری از اختلافات این است که طرفین در حل اختلاف شرکت کنند و با کمک هم به راه حل هایی برسند که هر دو قبول دارند و آن راه حل ها در راستای اهداف مشترکشان باشند. به این علت که اختلاف گریزی، صلح و آرامش کاذب را حکم فرما می کند.

یادتان باشد قدرت و مسئولیت را عادلانه تقسیم کنید تا مقاومت جای خود را به همکاری بدهد. در روابط زناشویی عصبانیت بیشتر پیش می آید. برای آنکه دلیل عصبانیت مان را بفهمیم باید ریشه عصبانیت خود را کشف کنیم. مشاوره خانواده عصبانیت را برای بقای انسان ضروری می داند . عصبانیت معمولاً محصول ترس، ناکامی، پایین آمدن عزت نفس، شکستن حد و مرزها و جریحه دار شدن احساسات است.

اگر به عصبانیت تان توجه کنید و راه کنار آمدن با آن را بیاموزید، رابطه زناشویی بهتری خواهید داشت. و برعکس اگر عصبانیت تان را نادیده بگیرید یا به نحو سازنده ای با آن کنار نیایید، رابطه زناشویی شما آسیب می بیند. پس یادتان باشد شرمنده شدن یا احساس گناه بابت عصبانیت پاسخ سازنده و مفیدی نیست.

اگر می خواهید راه حلی برای کاهش عصبانیت خود پیدا کنید ، مشاوره تلفنی آداب همسرداری بهترین گزینه است.

رابطه عاطفی

برای داشتن یک رابطه خوب و مؤثر، آگاهی یافتن از عواطف درون خود بسیار کمک می کند. از بین روابطی که با افراد دیگر برقرار می کنیم. رابطه عاطفی از مهم ترین و پیچیده ترین رابطه انسان ها است. بسیاری از افراد در محیط کار خود، در دانشگاه، در خانواده و… از رابطه خوب و مفید داشتن با دیگری ممکن است شکایت کنند که نمی توانند رابطه خوب داشته باشند یا بیان کنند که دیگران رابطه ی خوب و احساسی با خودش ندارند.

همه افراد چه آن که می خواهند مشکلات خانه خود را حل کنند، چه آنان که می خواهند در محیط کار خود با افراد یا رییس خود رابطه ی خوبی داشته باشند همه به این نیاز دارند که از نظر عاطفی و هیجانی اطلاعات خود را بین هم رد و بدل کنند و به عبارتی نیاز دارند که بین هم یک ارتباط عاطفی برقرار کنند. اکثر زن و شوهرها این مشکل و دغدغه را دارند که بدانند همسر آن ها چه احساسی دارد که به آن بی توجه نباشند. اکثر اختلاف های زن و شوهر چه اقتصادی باشد چه اجتماعی و چه غیره ریشه در ارتباط عاطفی دارد.

در مشاوره خیانت مشاهده کرده ایم که مشکل اصلی که هر رابطه دارد و می تواند رابطه ها را به خطر بیاندازد این است که افراد خواسته های اصلی و انتظارات اصلی خود و دیگران را دقیق نمی دانند. نحوه بیان کردن خواسته و انتظارات خود، تأثیر مهمی بر روی رابطه دارد. اگر نتوانید خواسته های خود را بیان کنید یا انتظارات دیگران را بفهمید، در رابطه خود با دیگران اختلاف زیادی به وجود می آید.

افراد اگر به گفتگو با یکدیگر بپردازند و خواسته های خود را بیان کنند و احساس دیگران و انتظار دیگران را بفهمند، بسیاری از جروبحث های خود با دیگران را کم می کنند. اگر زیاد جرو بحث می کنید بدانید که با آن طرف نمی توانید انتظار و خواسته اش را بفهمید یا نمی توانید انتظار و خواسته خود را به او بیان کنید.

بیان خواسته و انتظارات خود

همسرانی که از مشاوره زناشویی و مشاوره تلفنی زناشویی استفاده می کنند این نظر را دارند که دوست دارند در رابطه ی خود همسر آنها به جای آسیب زدن به خانمشان و حالت دفاعی گرفتن (مثلا شوهر بگوید اصلا من این طور نیستم، نخیر تو نباید این رو بگی!!) خواسته و انتظار خود را مناسب بگوید. خیلی از اختلاف ها و جروبحث ها را می توان با منطق و کنترل خود جواب داد. نیازی به فشار عصبی نیست.

زن و شوهرهایی که در رابطه ی خود به خواسته های همدیگر، خوب جواب می دهند، بیشترین رابطه ی عاطفی را با هم دارند. به طور مثال همسر از شوهر خود می خواهد امشب شام به رستورانی بروند. ممکن است شوهر یک قرار کاری داشته باشد. شوهر اگر بخواهد به خواسته ی همسر خود، خوب جواب دهد باید بگوید: خیلی دوست دارم پیشنهاد خوبی است اما یک قرار کاری از قبل تعیین شده دارم. اگر بشود فردا شب برویم بیرون که وقت مناسب برای حرف زدن و شام داشته باشیم. نه این که بگوید: حالا وقت زیاده! یک شب دیگر می رویم. قرار کاری دارم من باید بروم بعدا یک شب دیگر با هم می رویم بیرون برای صرف شام!!

مشاوره تلفنی زناشویی نشان داده است که مواردی وجود دارد که رابطه ها را کمرنگ می کند. یا حتی از بین می برد. به طور مثال: فرزند از پدر خود می خواهد که در مورد ماشین فلان مدل صحبت کند. رفتار اشتباه پدر این است که بگوید تو از ماشین چه میدانی! اصلا برای چه می خواهی؟! این جواب های پدر به فرزند از نظر مشاوره فرزند پروری اشتباه است. در واقع پدر احساسات پسر را سرکوب می کند. یا مثلا خانم به همسرش می گوید: رضاجان من دوست دارم اگر پول دار شدیم یک ماشین اسپرت فلان مدل بگیریم. شوهر در جواب خانم می گوید: با این حقوق کارگری که ما داریم؟ تو زیاد خیالبافی می کنی؟ این جواب ها اشتباه است و رابطه ها را کمرنگ می کند.

از نظر مشاوره پس از طلاق مهم ترین عاملی که می تواند روابط عاطفی را از بین ببرد و رابطه ها را خراب کند این است که افراد نیاز عاطفی شان در مقابل دیگران برطرف نمی شود. اگر بخواهیم رابطه ی خوب با هر کس یا فرد داشته باشیم چه با همسر، چه با همکار و… نیاز داریم که ما را دوست بدارند، نیاز داریم احساس کنیم به زندگی خود کنترل و تسلط داریم و سوم این که نیاز داریم دیگران ما را یک فرد خوب حساب کنند. « ناتوانی در داشتن یک رابطه ی عاطفی خوب، میزان طلاق را افزایش می دهد»

بسیاری از زن و شوهرها، در رابطه ی زناشویی خود در برقراری رابطه شکست می خورند و دچار فشار روانی و اختلالاتی مانند افسردگی می شوند. مشاوره فرزند پروری اعتقاد دارد بیشترین میزان فشار روانی در بین زن و شوهرهایی است که دوران کودکی خود را با اختلافات زیاد و فشار روانی در خانه ی خود گذرانده اند.

توصیه روانشناسان بر این است که زوجین از مشاوره زناشویی یا مشاوره تلفنی زناشویی استفاده کنند. در این راستا مشاوران مرکز مشاوره هالی آماده ارائه خدمات مشاوره زناشویی و مشاوره تلفنی زناشویی به شما عزیزان هستند.

“جهت انجام مشاوره زناشویی و مشاوره تلفنی زناشویی می توانید با شماره تلفن های ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰ – ۹۰۹۹۰۷۲۹۵۰ تماس بگیرید”

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.