• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

مشاوره سبک زندگی

مشاوره سبک زندگی
haly-zendegy

اگر بخواهیم بدانیم که مشاوره سبک زندگی چه مواردی را شامل می شود ، توانایی ارتباط یک زن و شوهر یا مهارت قاطعیت یک مرد در رفتارهاش و کاهش خشونت در خانه یا توانایی یک خانم در حل کردن مسایل زنانگی خود و کنترل خشم خود را می توان نام برد.

برخی از خانم ها به دوستانشان می گویند که “عزیزم خوش به حال شما. تو و همسرت سبک زندگی متفاوتی با ما دارید”. ممکن است برا طرف مقابل این سوال پیش آید که منظورش چیه؟ سبک زندگی چیه؟ اصلا ممکن است برای خواننده سوال شود که من که از زندگیم راضی هستم آیا حتما نیاز هست از سبک زندگی و مشاوره سبک زندگی بدانیم؟

این را بدانید که تمام رفتارهای همسرآزاری، کودک آزاری و بد اخلاقی ریشه در سبک زتدگی دارد. به این دلیل که اکثر افراد که در مشاوره سبک زندگی شرکت می کنند محال است که در مورد بد اخلاقی و همسر آزاری صحبت نکنند.

سبک زندگی تکنیک هایی را ارائه می دهد که باعث می شود در رابطه زناشویی رفتارهایی مثل ” تهدید کردن یا ترساندن توسط همسر، منع کردن همسر از رفت و آمد با اعضای خانواده و دوستان بدون دلیل، جلوگیری همسر از ادامه تحصیل، نشان دادن رفتارهای سلطه جویانه” اتفاق نیافتد.

“بسیاری از مشکلات روانی در زنان قربانی شده به خاطر خشونت ناشی از سبک اشتباه زندگی است.”

بررسی‌های علمی نشان داده است که قربانیان عصبانیت همسر از علایم و نشانه‌هایی مانند خلق پایین، اضطراب، احساس نا امیدی و اختلال خواب دارند. مردان بیکار، مردان دارای تحصیلات کم و یا درآمد پایین، مردان مبتلا به اعتیاد، مصرف کنندگان الکل، و فرد مبتلا به اختلالات جسمانی و روانی بیشتر دست به خشونت و عصبانیت می‌زنند. زنانی که همسر آنها بهشان خشونت دارند یا شوهرشان آنها را آزار می دهد بیشتر زنان کم سواد، بیمار و ناتوان در برقراری ارتباط مناسب هستند.

در مشاوره سبک زندگی بسته‌های آموزشی به شوهر ها و زنان داده می شود. در مشاوره سبک زندگی برنامه های آموزش فردی و گروهی وجود دارد که موجب می شود شوهر ها آگاهی بیشتری نسبت به زندگی و سبک زندگی خود داشته باشند و کمتر همسر خود را آزار و اذیت کنند. تغییر نگرش زن و شوهرها به زندگی باعث می شود سبک زندگی به بهترین شکل باشد.

سبک زندگی

مشاوره های خانواده نشان داده است که یادگیری مهارت‌های زندگی مثل نحوه بیان احساست و انتظارات ، مهارت حل مسئله ، مهارت مقابله باخشم، مهارت حل تعارض و مهارت کنترل خشم باعث جلوگیری از خشونت و کاهش میزان آن می شود.

“چگونگی گفتن خواسته های خود به همسر در افزایش محبت همسر و صمیمیت آن تاثیر دارد.”

مهارت‌ ارتباط داشتن با دیگران یکی از مهم‌ترین توانایی‌های انسان است. نداشتن مهارت‌ ارتباطی کافی موجب اضطراب و افسردگی می شود. عده‌ای از زن و شوهرها به راحتی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند و عده‌ای دیگر به سختی. البته در مواقعی که شما شاد هستید و خود را به کسی نزدیک می‌کنید، ارتباط برقرار کردن کار دشواری به نظر نمی‌رسد. هم شما احساس خوبی دارید و هم مردم و همه چیز به ظاهر خوب و بدون عیب پیش می‌رود.

در یک ارتباط خوب زن و شوهر نسبت به هم احساس نزدیکی و محبت می‌کنند. آنها احساس می‌کنند که همدیگر را می‌فهمند، افکارشان را به هم می گویند و احساسات خود را می گویند. در مشاوره های زناشویی نشان داده شده که حالت چهره و وضعیت اندام لحن صحبت کردن در داشتن مهارت ارتباط برقرار کردن بسیار تاثیر دارد. اکثر خانم ها از این شکایت دارند که شوهرم به من در موقع حرف زدن نگاه نمی کند. ارتباط چشم به چشم برای خانم ها خیلی اهمیت دارد ،اما اکثر آقایان این را نمی دانند!!

برخی مردها احساسات خود را به صورت غیرمستقیم به زنشان می گویند یا وسط صحبت خود با همسرشان را قطع می کنند. در مشاوره های طلاق نشان داده شده است که این رفتارها باعث می شود اکه طرف مقابل احساس کند همسرش دوسش ندارد یا به حرف او علاقه ای ندارد” و اهمیتی برای او ندارد. مشاوره طلاق نشان داده است که زوجهایی که در سبک زندگیشان مشکل داشتند و مهارت های مرتبط با زناشویی را آموزش ندیدند بیشتر به سمت جدایی می روند.

نامزدهای جوان که در مشاوره نامزدی شرکت می کنند توقعی که از همسر آینده خود دارند این است که اصلا توسط آنها سرزنش نشوند. دخترها به شدت از تحقیر و سرزنش می ترسند. در مقابل اکثر مردها هم از رفتار خود دفاع می کنند مثلا می گویند “نه این اشتباه خودت هست ، اشتباه از من نیست” اگر رفتار همسر بر اساس اصول و تکنیک های مشاوره سبک زندگی باشد ، رفتارهایی مثل تحقیر یا سرزنش کمتر بین زوج ها پیش می آید.

اگر یک مرد یاد بگیرد انتقاد زن خود را با یک رفتار خوب جواب دهد و طوری رفتار کند که زن حتی شرمنده شوهر شود و میزان انتقاد خود را کم کند سبک زندگی خود را به سمتی می برد که می تواند حتی برای دیگران الگو باشد.

عواملی که در مشاوره سبک زندگی بیان می شود و بر رابطه زن و شوهر تاثیر دارد.

شاید شما باور نکنید عواملی در نوع و سبک زندگی زوج ها موثر است که تا حالا به آن حتی فکر هم نکردید. ریشه سبک زندگی رابطه مفید و موثر است. حالا ممکنه این سوال پیش آید که چطور یک رابطه خوب داشته باشیم تا بتوانیم سبک زندگی مورد نظرمون را داشته باشیم:

۱- چگونگی بیان خواسته و صحبت کردن همسر یا یکدیگر

۲- تماس چشمی داشتن با همسر هنگام صحبت کردن

۳-حالت‌های چهره‌ای موقع صحبت کردن مانند رنگ پریدگی، سرخ شدن، عرق کردن، اخم کردن، چهره در هم کشیدن، تبسم کردن یا اشک ریختن.

۴-وضعیت اندامی: اینکه فرد چطور راه می‌رود، می‌نشیند، حرکت دست‌ ها و انگشتان زمان صحبت کردن

۵-گوش دادن فعال : گوش دادن با شنیدن فرق دارد ، گوش دادن رفتاری بااختیار و همراه با توجه فراوان است. در حالی که شنیدن ممکن است بدون هدف و عادی باشد.

“کسی که اظطراب دارد زیاد دست‌هایش را به هم می‌مالد یا پای خود را تکان می‌دهد.”

“فردی که اعتماد به نفس پایینی دارد، سرش را پایین می‌اندازد و قوزکرده راه می‌رود.”

” کسی که اظطراب دارد زیاد از جایش بلند می‌شود یا جا به جا می‌شود و دست‌هایش را به هم می‌مالد.”

“مردان بدبین زیرچشمی به همسر یا دیگران نگاه می‌کنند و همه چیز را زیر نظر می‌گیرند.”

“افراد گستاخ به دیگران زل می‌زنند.”

“تنها هفت تا ده درصد ارتباط به کمک زبان صورت می گیرد (ارتباط کلامی) و بقیه تحت تأثیر رفتارهای غیرکلامی مثل حرکت دست ، حرکت چشم و حالت صورت است. “

شخصیت افراد

بعضی از خانمها مثلا وقتی از شوهر خود تعریف می کنند می گویند شوهرم شخصیت قاطعی دارد. قاطعیت داشتن یا جرأت داشتن یکی از مهارت‌های اجتماعی است که در روابط افراد با یکدیگر از اهمیت زیادی دارد. قاطع بودن یعنی نگه داشت ارزش‌های خود و اصرار برای رسیدن به حقوق خود. در مشاوره سبک زندگی اصولی آموزش داده می شود که توانایی قاطعیت را می توان در خود زیاد کرد.

“اکثر زوج هایی که از مشکلات زناشویی شکایت دارند شخصیت قاطع و مهارت قاطعیت و دیگر مهارت‌های زندگی را ندارند.”

در زندگی زناشویی شرایطی پیش می‌آید که برخی از زوج‌ ها احساس می‌کنند به تله افتاده‌اند. گاهی اوقات زوج‌ها احساس می‌کنند که به شدت از سوی یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند و انتقادها ممکن است بجا و نابجا و ظالمانه باشد.

در مشاوره پیش ازادواج یک موضوع مهمی که در موردش صحبت می شود این است که خانم ها می خواهند شوهرشان بدرفتاری نکند و به آنها توهین نشود . همه این ها به این بستگی دارد که سبک زندگی شوهر چطور باشد. البته خانم ها هم می توانند با کمک تکنیک همدلی با همسر خشمگین و پرخاشگر خود مقابله کنند. خشونت است که استرس و فشار روانی ایجاد می کند. افراد با مشاوره سبک زندگی می توانند مهارت‌هایی را یاد بگیرند تا بتوانند به روش‌های بهتری با فشارها روانی و فعالیت استرسی‌ مقابله کنند و ایمن بمانند.

بنابراین زوج‌ها در روابط زناشویی خود با مشکلات و گرفتاری‌هایی مواجه می‌شوند. بنابراین لازم است مهارت‌هایی را فرا گیرند تا بتوانند در این شرایط به شیوه مناسبی عمل کنند. برخی از زوج‌ها حتی قادر به حل مسائل پیش پا افتاده و ساده خود هم نیستند.

در حالی که عده‌ای از زن و شوهرها با مشکلات خیلی دشوار به راحتی رفتار می کنند و زندگیشان را به خوبی پیش می‌برند. این دسته، افرادی هستند که با مهارت ‌های سبک زندگی آشنا هستند و به همین دلیل در برابر مشکلات و مسایل زندگی کمتر آسیب ‌پذیر می ‌باشند.

زنانی که مورد خشونت همسر خود قرار می گیرند نیاز به آموزشی دارند که زمان خشونت و عصبانیت همسرشان استفاده کنند . اگر احساس می کنید که در برابر رفتارهای همسر خود قربانی شده اید برای خودتان ، اهمیت قائل شوید و با استفاده مشاوره سبک زندگی از حرمت خویش و ارزش خویش دفاع کنید.

ممکن است زن و شوهر هایی مشکلی نداشته باشند اما مثلا خانم دلش بخواهد که بیشتر به همسرش نزدیک شود یا طوری رفتار کند که احترام های شوهرش همیشه در زندگیشان باشد. خیلی از خانم ها می گویند همسرم به من محبت دارد اما یه ترسی که در دلشان دارد این است که شاید یه روزی این محبت شوهرشان کم شود.

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.