• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

مشاوره فرزند پروری

مشاوره فرزند پروری
haly-zendegy

برخی از زن و شوهر از انتظارات و خواسته های فرزند خود سردر نمی آورند و به همین دلیل به سمت مشاوره فرزند پروری یا اگر حضوری نتوانند شرکت کنند ، از مشاوره تلفنی فرزند پروری استفاده می کنند.

اگر مایل هستید با اصول مشاوره فرزند پروری آشنا شوید مطالب زیر را بخوانید.

به جای انتقاد کردن، بچه‌ها را تشویق کنید.

اگر به بچه‌های خود انتقاد کنید کم کم از خود متنفر می شوند و انتقاد می کنند و در آینده افرادی می شوند عزت نفس پایینی دارند. یادتان باشد که هیچ‌کس (از جمله خود شما) دوست ندارد به او دستور دهند یا از او انتقاد کنند. پدر و مادرها فکر می کنند اگر همیشه رفتار بچه را اصلاح کنند یا از او انتقاد کنند یاد می‌گیرد درست عمل کند. ولی فقط از خودتان سؤال کنید: آیا دوست دارید به زور نظر کسی را بپذیرید؟ اگر دائم شما را سرکوب کنند، آیا شما به رشد و کمال می‌رسید؟

حقیقت این است که وقتی کسی از ما انتقاد می‌کند ما برعکس مایل هستیم رفتارمان را اصلاح نکنیم. چون دوست داریم از کاری که کرده‌ایم دفاع کنیم و لج بازی مانع از آن می‌شود تا انتقادی که از ما شد، بپذیریم. در همه انتقادات این وجود دارد که «اگر تو یه کم مثل من می شدی و مثل من کار می کردی حال و روزت بهتر از این بود.» در حالی که هیچ کس حتی فرزندتان شبیه پدر و مادر نیستند. بچه‌ها را برای شجاعتی که از خود نشان داده‌ و به کاری کرده، تشویق کنید؛ حتی اگر موفق هم نشده است. طوری رفتار کنید که بچه همیشه احساس کند شما در تمام موقعیت‌ها در کنار او هستید نه این که منتظر نشسته‌اید تا از او انتقاد کنید.

پدر و مادر ها هر فکری که قلبا نسبت به خود دارند ، بر طبق همان فکر هم عمل می کنند. فکر پدر می شود کردارش و رفتارش می شود آنچه در ذهن دارد. بچه‌های شما از همان نوزادی هر آنچه شما به آنها یاد بدهید ، همان تجربه بزرگسالی آنها می شود.

آیا فرزندانتان هدف‌های مثبتی در سر دارند، آیا نقشه و برنامه‌های جالبی برای رسیدن به این هدف‌ها دارند؟ افکار بچه‌ها، زندگی آینده آن‌ها را بنا می‌کند.

چطور اعتماد به نفس فرزندانمان را بالا ببریم؟

اگر با مشاوره فرزند پروری و مشاوره تلفنی فرزند پروری همراه باشید به شما توصیه می کنند که اگر آرزوی افزایش اعتماد به نفس در فرزند یا کودک را دارید طوری رفتار کنید که او احساس کند شخصیتی است که در آیند وی تواند به فرد مهمی مثل ورزشکار یا بازیگر تبدیل شود، از بهترین روش ممکن ، برای بالا بردن و افزایش حس اعتماد به نفس در او استفاده کرده‌اید. به جای آن که به بچه خود دائم تذکر بدید که پیشرفت کمی داشته ، طوری با او برخورد کنید که گویی شخصیت موفق و خوشبخت است.

مثلا شمای مادر بهتر است به فرزند خود این طور بگویید: « عزیزم، آینده‌ی تو به عنوان بازیکن موفق بسکتبال از حالا روشن است و باید تلاش کنی.» نه این که بگویید: « برو بابا! تو هیچ وقت موفق نمی‌شوی اصلا بلد نیستی شوت بزنی، تمرین هم نداری!!!.» یا بگویید: « تو نبوغ و استعداد عجیبی برای ریاضی داری که فقط باید آن را نشون بدی. » تا این که بگویید: «تو هم مثل بابات استعداد ریاضی نداری. » برای آن که حس اعتماد به نفس را در کودکان تقویت کنید، باید طوری با آن‌ها صحبت کنید که گویی از پیش استعدادهای بالقوه خود را به کار بسته‌اند. این باور را در آن‌ها تقویت کنید که به ایشان ایمان دارید. سعی کنید از آن دسته پدر و مادرهایی نباشید که مرتب اشتباهات بچه را به رخ او می‌کشند و به او تلقین می‌کنند که توانایی‌های محدودی دارد

در بعضی زندگی ها رابطه های والدین با فرزند کمرنگ شده است. فرزند از پدر خود می خواهد که در مورد ماشین فلان مدل صحبت کند. رفتار اشتباه پدر این است که بگوید تو از ماشین چه میدانی! اصلا برای چه می خواهی؟! این جواب های پدر به فرزند اشتباه است. در واقع پدر احساسات پسر را سرکوب می کند. یا مثلا خانم به همسرش می گوید: رضا جان من دوست دارم اگر پول دار شدیم یک ماشین اسپرت فلان مدل بگیریم. شوهر در جواب خانم می گوید: با این حقوق کارگری که ما داریم؟ تو زیاد خیالبافی می کنی؟ این جواب ها اشتباه است و رابطه ها را کمرنگ می کند.

نکته مهم این است که در یک رابطه خود با فرزند ، تا جایی که توان و قدرت دارید، خواسته های فرزند خود را درک کنید و بعد از آن برآورده کنید.

قاعدتا یک پدر یا مادر فرصت بیشتری برای پاسخ دادن به فرزند خود دارد تا اینکه بخواهد به همکار خود پاسخ دهد. زیرا میزان صمیمیت و اهمیت رابطه خود با فرزندش بیشتر از رابطه او با همکارش است.فرزندان بر خلاف بزرگ تر ها در رابطه خود خیلی به فکر یک معامله نیستند. برخی فرزندان در مقابل به خواسته پدر و مادر به اندازه خود پاسخ می دهند.

مشاوره فرزند پروری می گوید انتظاری از همه فرزندان نمی توان داشت که به همه خواسته های پدر و مادر جواب دهند. چون این مسأله باعث می شود پدر مادرها فکر کنند که هر چه به خواسته فرزند خود پاسخ مثبت می دهند، او پررو می شود و بی چشم و روست. بهتر است شما به پاسخ های مثبت خود ادامه دهید چون باعث می شود فرزند به شما اعتماد کند و زمانی که به درجه بالای ادراک و فهم رسید قطعا به خواسته های والدین پاسخ مثبت می دهد.

شما به عنوان پدر یا مادر نگران سلامتی روانی فرزند خود هستید. اگر سیستم حمایتی شما طوری باشد که در حد وسط احتیاط های لازم را برای فرزند انجام دهید فرزند در آینده کمتر به بیماری های وسواس و بدگمانی مبتلا می شود.

پیشنهادات مشاوره فرزند پروری و مشاوره تلفنی فرزند پروری

به طور کلی اگر بخواهیم رابطه خود با فرزند را تقویت کنیم و بهتر کنیم راهکارهای زیر پیشنهاد می شود:

۱- شناختن خواسته خود و انتظار خود و فرزند خود. پیش از اینکه فرزند شما خجالت بکشد مشکلش را بگوید شما سعی کنید حدس بزنید و از او بپرسید.

“در مشکلات فرزندان خود پیش قدم شوید”

۲- برآورد کلی از عاطفه های دورانی خودتان فرزند یک خانواده بودید. به طور مثال احساس غرور، عشق و محبت های فرزندی خود، خشم و اندوه های فرزندی خود و ترس های فرزندی خود را مرور کنید.

تلاش کنید خواسته ها و عاطفه زناشویی و بزرگسالی خود را براساس عاطفه فرزندی خود بهتر کنیداگر از نظر شما در عاطفه فرزندی شما اشتباهی شده است، شما از این اشتباه درس بگیرید و از ایجاد این اشتباه در خانواده خود و برای فرزندان خود جلوگیری کنید. البته این کار ممکن است سخت باشد و بسیاری اعتقاد دارند که به گذشته فکر نکنند زیرا فایده ای ندارد.

۳- مشاوره فرزند پروری راهکار تقویت و بهتر شدن مهارت ارتباط عاطفی با فرزند را به شما یاد می دهد.

۴- وضع بدن و حرکات بدن فرزند خود را در هنگام حرف زدن با دقت نگاه کنید.

۵. از رویاهای فرزندان خود سؤال کنید (مثلا اگر یک هواپیمای شخصی داشتی به کجا سفر می کردی؟)

۶. وقتی فرزند شما حرف می زند کاملا سعی کنید شنونده خوب باشید و در هنگام شنیدن کار دیگری انجام ندهید.

۷. تماس چشمی برقرار کنید و بی اعتنا نباشید.

۸. در هنگام گفت و گو با فرزند خود از حس لامسه استفاده کنید و سعی کنید طرف مقابل را لمس کنید.

۹- خواسته ها و آرزوهای فرزند خود را تشویق کنید.

۱۰- عذرخواهی و اصلاح احساسات بعد از مشاجره با فرزند توصیه می شود.

اما خانواده ها با فرزندان خود ممکن است دچار مشکلات اساسی شوند. پدر و مادر راهکارهایی انجام می دهند اما می بینند که در بسیاری از موارد این کار باعث افزایش مشکل و تعارض و بحران می شود.

“با مشاوره فرزند پروری همراه باشید تا حل پیچیده ترین مشکلات فرزندان را یاد بگیرید.”

در زندگی زناشویی خود از فرزندان خود نظر بخواهید و با هم تصمیم بگیرید. مهارت حل مسأله از نظر مشاوره فرزند پروری برای حل خیلی از مشکلات پدرها یا مادرها با فرزندان خود مفید است. اگربا فرزند خود با هم کاری انجام دهید ، صمیمیت شما و فرزند شما زیاد می شود.

پدر و مادر خود خواه به دنبال این هستند که خود قدرت اول خانواده باشند و قدرت فرزندانشان را کم کنند. این کار در اخر به فرزندان خانواده ضرر زیاد می زند.

اگر می خواهید از مهارت های فرزند پروری به طور کامل یادبگیرید در جلسات مشاوره فرزند پروری شرکت کنید . اگر حضوری برای شما سخت است ، از مشاوره تلفنی فرزند پروری استفاده کنید.

در خانواده هایی که روابط اعضا زیاد خوب نیست ، وضعیت ناسالم است ، رابطه سه طرفه بین مادر، فرزند و علیه هم باشد ، خانواده اسیب می بیند.

اگر یکی از والدین به فرزند خود نزدیک شود و به همسر خود توجه نکند به طوری که فرزندش جای همسرش را برای او بگیرد و آنقدر برای فرد مهم می شود که وی بدون اجازه و هماهنگی آن فرد کاری انجام نمی دهد و باعث کمرنگ شدن رابطه زناشویی و به حاشیه راندن همسر می شود و همسر احساس کند که امنیت روانی، آزادی عمل و حریم خصوصی اش را از داده است.

والدین باید بین رابطه خود و فرزند تعادل ایجاد کنند . به یک اندازه به فرزندان خود قدرت تقسیم کنند.

تشویق و تنبیه فرزندان را با احتیاط انجام دهید. مشاوره طلاق نشان داده است که فرزندانی که زیاد تنبیه می شوند پدر و مادر انها بیشتر طلاق می گیرند.

اگر پدر نتواند به خواسته های پسر خود احترام بگذارد و با او مشورت نکند نسبت به پدر متنفر می شود. اگر با همسر خود دچار مشکل شده اید ، از فرزندان خود سو استفاده نکنید.

بسیاری از مردان علاوه بر اینکه همسرشان را دوست دارند و از وی راضی هستند، این اعتقاد دارند که همسرشان فقط در زندگی نیست بلکه باید به اندازه همسر به فرزند خود هم توجه کنند.

مشاوره فرزند پروری دقیقا به شما می گوید که چطور در تربیت کودک خود موفق شوید و از او حمایت کنید.

نگاه شما به زندگی چطور است ؟ به فرزند خود در زندگی چقدر اهمیت می دهید؟

نظر شما نسبت به زندگی و فرزند ریشه در تربیت کودکی خودتان دارد. اگر زیاد تنبیه شدید یاد گرفته اید که تنبیه کنید. اگر می خواهید قانون برای فرزندانتان مشخص کنید هدف خود را بگویید و سلامت جسم وروان آنها را در نظر بگیرید.

پدر و مادر ها در مشاوره تلفنی فرزند پروری می گوین که می خواهند فرزندانی تربیت کنند که قوی و با اعتماد به نفس باشند.

مشاوره تلفنی فرزند پروری

در مشاوره طلاق دیده می شود که مرد به خانم خود می گوید که رفتارت با بچه ها درست نبود و همین رفتارها من رو عصبی می کرد و باعث شد از تو متنفر شوم . پس این خانم بر خلاف مهارت فرزند پروری رفتار کرده است. شما به عنوان پدر یا مادر راهکاری برای اینکه بهترین شرایط را برای تربیت کودک تهیه کنید ، در ذهن دارید؟ممکن است این راهکارها مفید نباشد. با تماس تلفنی با مشاوران مجرب و انتخاب گرینه مشاوره تلفنی فرزند پروری این راهکارها را یاد بگیرید.

ماجرای جدایی بازیکنان یا خوانندگان معروف را حتما شنیده اید. خیلی از انها دلیل جدایی را برخورد نامناسب همسر خود با فرزند خود می دانند.

فکر و باور اشتباه پرتکرار پدر و مادر:

“باید به بچه تذکر داد که کاری را حتما انجام دهد و نباید ولش کرد و او نباید تشویق شود چون پررو می شود.”

به فرزندتان خود یاد دهید که قدرت داشته باشند. . برای اینکه به آنها اعتماد به نفس و قدرت دهید اجازه بدهید گاهی به تنهایی تصمیم بگیرند. وقتی آنها بیاموزند در کارهای کوچک تصمیم گیری کنند به تدریج یاد می گیرند باید به تنهایی مسئولیت تصمیم هایی که انتخاب کرده اند را برعهده بگیرند.

اعتماد داشتن به فرزند برای برخی پدر و مادرها سخت است. نمی گذارند فرزند کارهای مستقل کند. اولین رفتار فرزند هم خشونت است. اینجاست که در و مادر نمی دانند چطور رفتار کنند. البته اطلاع ندارن که باید به اعتماد داشته باشند.

پدر و مادرها سوالشان این است که در تربیت کودک چه کار کنیم فرزند ما محبت مارا با خشونت جواب ندهد؟ مراجعه به مشاوره حضوری فرزند پروری بهترین راه حل است.

وقتی از فرزندتان می خواهید با سلیقه و انتخاب خود کادویی انتخاب کنند، از انچه انتخاب می کنند قدردانی کنید. این کار اعتماد به نفس فرزندتان را تقویت خواهدکرد.

“فرزندان خود را همان طور که هستند دوست داشته باشید حتی اگر گاهی مرتکب اشتباهی شدند.”

اگر در ارتباط فرزند خود و دوستانش شک دارید با مشاوره تلفنی فرزند پروری می توانید این موضوع را حل کنید. به فرزندتان بفهمانید که هر زمان که او به کمک نیاز داشت شما حضور دارید. . اگر مرتکب خطایی شد دلیل اشتباهش را به او تذکر دهید و از او بخواهید به اتاقش برود و در مورد اشتباهی که کرده است کمی فکر کند.

مرکز مشاوره هالی زندگی ارائه دهنده مشاوره حضوری فرزند پروری و مشاوره تلفنی فرزند پروری

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.