• تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره
  • ۹۰۹۹۰۷۲۸۵۰

مشاوره و درمان اختلالات جنسی

اختلالات جنسی
haly-zendegy

بسیاری از مردم از صحبت ، بیان و حتی آموزش مسائل جنسی اجتناب می کنند در صورتی که شناخت مسائل، اختلالات جنسی و مشکلات پیرامون آن می توان به یک رابطه جنسی و زناشویی مطلوب و موفق کشیده شود منظور ما از مسائل و اختلالات جنسی مشکلاتی است که در طول مرحله واکنش جنسی رخ می دهد و مانع از ارضا جنسی زوجین می شود ، اگر شما راغب به شناخت بیشتر اختلال های جنسی و راهکارهای درمان آن هستید می توانید هم اکنون با مرکز مشاوره هالی زندگی تماس بگیرید .
یکی از مهم ترین علت های جدایی و یا طلاق زوجین اختلالات جنسی است در واقع اختلالات جنسی ثبات و سلامت خانواده وابسته به عوامل موثری مانند مسائل جنسی ، مشکلات و اختلالات جنسی است و همچنین لازم به ذکر است که اختلالات جنسی فقط مختص یک جنسیت نیست یعنی این امر فقط مخصوص خانم ها و یا آقایان نیست و در هر دو جنس وجود دارد ، البته لازم به ذکر است که هر مسئله جنسی نمی تواند به عنوان اختلال جنسی شناخته شود زمانی ما این مشکل را اختلال جنسی می نامیم که بخاطر وجود این مسئله زندگی زوجین دچار مشکل و پریشانی شده باشد و فرد درصدد رفع آن براید و آن را حل کند البته ناگفته نماند که با توجه به راه حل های درمانی موثر به وجود آمده در این زمینه درمان و حل اختلال ها جنسی کار سخت و دشواری نیست و افراد از طریق شرکت در جلسات حضوری و یا تلفنی مشاوره زناشویی می توانند آن را حل و درمان کنند .

چه عواملی باعث اختلال جنسی می‌شود؟

یکی از عواملی که می تواند در بروز اختلال جنسی و ناتوانی در بیان آن اختلال بسیار موثر باشد باورهای نادرست ناشی از تربیت کودک است ، افرادی که تحت تاثیر این باورهای غیر منطقی قرار دارند در بیشتر شرایط از طرح مسائل و مشکلات جنسی خود با متخصصین و یا مشاوران حوزه جنسی شرم دارند و از این عمل خود داری می کنند ، البته عوامل شناختی و جسمانی متعددی در بروز اختلال جنسی نقش دارند که به اختصار در متن زیر به توضیح آن پرداخته ایم .

عوامل شناختی ( روانی ) :

مسائل و مشکلات روانی مانند استرس ، اضطراب و نگرانی در مورد کار ، عملکرد جنسی ، مشکلات خانوادگی و زناشویی ، افسردگی ، عدم تصویر ذهنی مناسب از بدن و ارتباط جنسی می تواند فرد را به اختلال جنسی مبتلا کند البته شاید بسیار دور از ذهن باشد که این مسائل ساده چطور می توانند منجر به اختلال جنسی شوند طبق تحقیقات صورت گرفته اختلال در عملکرد مردان نتیجه مستقیم مشکلات روانی است در این شرایط فرد بدون وجود مشکل جسمی قادر به عملکرد جنسی مطلوب و مناسب نیست و همین امر نیز به تشدید مشکلات روانی کمک می کند .

عوامل جسمی :

علاوه بر عوامل روانی ابتلا فرد به بیماری های مانند دیابت ، ام اس ، بیماری های پروستات ، فشار خون بالا ، مشکلات تیروئید ، بیماری های قلبی ، اعتیاد به موارد مخدر ، مصرف بیش از حد الکل ، نارسایی کلیه و مصرف دارو ضد افسردگی می تواند منجر به عملکرد جنسی نامطلوب شود و اختلال فرد را تشدید کند .
لازم به ذکر است که برای تشخیص اختلال جنسی ابتدا فرد مورد نظر باید از نظر جسمی مورد معاینه قرار بگیرد و در صورت عدم مشکل جسمی عوامل شناختی مورد بررسی قرار بگیرد .

انواع درمان اختلالات جنسی

همان طور که گفته شد عوامل روانی و جسمانی باعث بروز مشکلات جسمی می شوند اما شناخت این عوامل از هم بسیار مشکل و ناممکن است چراکه این دو دسته از عوامل مرز مشخصی ندارند به بیان دیگر عامل روانی مانند افسردگی می تواند منجر به مشکلات جسمی و در نهایت مشکلات جنسی شود یا بالعکس به این صورت که فرد مبتلا به افسردگی باید داروهای ضد افسردگی را مصرف کند و این داروها می تواند مشکلات جسمی ایجاد کنند .

درمان اختلالات جنسی اغلب در قالب جلسات مشاوره خانواده به زوج ها و افراد مبتلا ارائه می شود افراد برای بهره مندی از مشاوران مجرب و متخصص در این زمینه با مرکز مشاوره هالی زندگی تماس بگیرند .
برای درمان و رفع اختلال جنسی ۳ راهکار درمانی شامل دارو درمانی ، روان درمانی و هیپنوتیزم درمانی وجود دارد که باید متناسب با درجه و میزان پیشرفت اختلال یکی از این ۳ راه توسط درمانگر مورد استفاده قرار بگیرد البته لازم به ذکر است که در شرایط سخت تر نیز می توان از عمل جراحی نیز استفاده کرد .

دارو درمانی : دارو درمانی باید با تجویز روانپزشکان صورت بگیرد واستفاده خودسرانه دارو بر اساس گفته دیگران و یا تجارب قبلی می تواند موجب تشدید اختلال جنسی شود ، این روش برای برخی از اختلالات مانند اختلال نعوظ می تواند مفید باشد .

روان درمانی : درمان توسط یک مشاور و رواندرمانگر مجرب و متخصص می تواند به فرد در رفع مسائلی مانند اضطراب ، ترس ، احساس گناه ، روان درمانی گذشته ، تصویر ذهنی منفی و ضعیف از بدن خود بسیار مفید باشد ، اصولا در کنار روان درمانی از دارو درمانی نیز استفاده می شود .
نوع روان درمانی بسته به میزان پیشرفت مشکل فرد به روانکاوی ، شناختی ، رفتاری و … تقسیم می شود مثلاً در درمان شناختی- رفتاری درمانگر باید افکار بیمار گونه مراجع را شناسایی کند و شناخت و ذهنیتی سالم را جایگزین شناخت قبلی کند ، برای اینکه شناخت های جدید در ذهن بیمار جا بیفتد باید شیوه های مختلف رفتار درمانی مثل حساسیت زدایی منظم ، مواجهه سازی و… با مراجع کار شود .

هیپنوتیزم تراپی : اگر هیپنوتیزم درمانی در کنار روان درمانی و دارو درمانی مورد استفاده قرار بگیرد می تواند تاثیرات بیشتر و موثرتر در جریان درمان افراد داشته باشد .

عمل جراحی : این راهکار درمانی باید به عنوان آخرین راه حل مورد استفاده قرار بگیرد یعنی ابتدا از موارد مانند دارو درمانی ، روان درمانی ، هیپنوتیزم تراپی استفاده شود و بعد در صورت بی نتیجه بودن از این روش استفاده شود ، این راه حل می تواند برای برخی از اختلالات از جمله اختلال هویت جنسی موثر باشد .

۰/۵ ( ۰ نظر )

دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.